Z kraju

Z kraju

Co słychać w spółce Orzeł Opony?

Orzeł Opony - na Newconnect już od ponad trzech lat. Jakie zmiany w działalności spółka zauważyła na tym rynku? Rozmowa z prezesem spółki, Jackiem Orłem.

Sekrety rynku Newconnect

Miał być rynek małych spółek, o dużym ryzyku i z wieloma upadłościami. Takie były niektóre z założeń, jakie towarzyszyły powstawaniu rynku Newconnect. O tym, jak te założenia zweryfikowała rynkowa rzeczywistość, rozmawialiśmy z Radosławem Tadajewskim - prezesem grupy Trinity, a jednocześnie jednym z pionierów rynku Newconnect.

Nadzór gospodarczy w strefie euro

Jean-Claude Trichet u schyłku swojej kadencji na fotelu szefa EBC proponuje, by stworzyć wspólne ministerstwo finansów dla strefy euro. O pomysłach na nadzorowanie finansów państw 17-stki i ich oddziaływaniu na Polskę w "Bilansie" Jolanta Kucharska rozmawiała z Mateuszem Szczurkiem, głównym ekonomistą ING na Europę Środkową.

Frank w sile

Frank szwajcarski blisko rekordowych poziomów z 2009 roku. W ciągu ostatniego roku kurs szwajcarskiej waluty wzrósł o ponad 12%. O sytuacji kredytobiorców w czasie zawirowań na parze CHF/PLN z Pawłem Majtkowskim, głównym ekonomistą Expandera, rozmawiała Jolanta Kucharska.

WallStreet Zakopane - dzień z nowymi rynkami

Inwazja PC wejdzie na rynek niemiecki i rynki wschodnie. Żeby pozyskać niezbędne na ten cel fundusze spółka przeprowadzi kolejną emisję akcji z której chce pozyskać 2,7 milionów złotych. Inwazja PC jest dystrybutorem sprzętu elektronicznego i oprogramowania komputerowego za pośrednictwem salonów własnych oraz franczyzowych, a także sklepów partnerskich, zlokalizowanych w największych miastach Polski. Gościem programu Rynki Dnia był Krzysztof Seweryn, prezes Inwazja PC.

WallStreet Zakopane - dzień z nowymi rynkami

Grodno stawia na rozwój. Spółka ma teraz 31 oddziałów, chce otwierać kolejne, zarówno w drodze akwizycji jak i tworząc je od podstaw. Na to między innymi mają pójść zebrane z emisji pieniądze – prawie 7,6 mln zł. Dystrybutor materiałów elektrotechnicznych i oświetleniowych zakończył właśnie rok finansowy 2010/2011 – spółka mocno poprawiła wyniki – przychody wzrosły o 30% w ujęciu rocznym, zysk netto o prawie połowę. Gościem programu Rynki Dnia był Andrzej jurczak, prezes Grodna.

Trzeba wiedzieć jak upaść

Kiedy dług przerasta państwo… dostaje pomoc. Kiedy dług przerasta człowieka – może ogłosić bankructwo. I zacząć wszystko od nowa. O tym jak przejść przez procedurę upadłości konsumenckiej, opowiada gość TVN CNBC, radca prawny kancelarii Chałas i Współnicy Aleksander Barczewski.

Gorąco na walutowym rynku

Frank pozostaje dla inwestorów jedyną bezpieczną przystanią, przez co jego kurs jest bliski historycznie wysokich poziomów. Sytuacja może się jednak szybko zmieniać, bo Grecy są coraz bliżej porozumienia w sprawie kolejnej transzy ratunkowej pożyczki. Wstępne zapowiedzi mówią o ogłoszeniu porozumienia jutro. Jakie pozycje zająć do tego czasu na rynku walutowym i na rynku akcji? Gościem programu Godzina Dla Pieniędzy był analityk XTB Paweł Kordala.

Droga do milionów

W naszym cyklu droga do Milionów mówiliśmy niedawno jak założyć spółkę, którą będzie można wprowadzić na NewConnect. Wymogi formalne nie są zbyt wyśrubowane, jednak bez pomocy autoryzowanego doradcy się nie obejdzie. Obowiązek współpracy spółki z doradcą określa regulamin NewConnect. Jakie obowiązki ma autoryzowany doradca i jak go wybrać? O tym w rozmowie  z członkiem zarządu Capital One Advisers Anną Domeredzką i Robertem Bieleniem z Secus Asset Management.

Nie ma zysku z drogi?

Budowlane spółki które budują drogi na Euro 2012 mają problem. Bo choć buduje się dużo, to kryzys i ostra konkurencja zbiły ceny. Kontrakty zdobywa się za wszelką cenę i realizuje na minimalnej marży, lub wręcz ze stratą, co przyznało chińskie konsorcjum budujące A2. Gościem Godziny dla Pieniędzy był analityk IDM Andrzej Bernatowicz.

Innowacje w małej firmie

W jaki sposób opracować nowy pomysł, np. w firmie produkcyjnej – czy stworzyć jakiś zespół, czy zrobić badania wśród klientów, czy burzę mózgów wśród pracowników? Jeśli mamy już taki pomysł, jak wprowadzić go na rynek? Na te pytania odpowiada Bartłomiej Serafiński, managing partner w Touch Ideas.

Franczyza na patyku

W 2 do 5 miesięcy mogą się zwrócić nakłady na lodziarnię – tak przynajmniej zapewniają franczyzodawcy. Żeby otworzyć punkt z amerykańskimi lodami, potrzeba maksymalnie ok. 75 tysięcy złotych. Czy taki sezonowy biznes ma szansę na przetrwanie także w okresie zimowym? Naszymi gośćmi byli Radosław Charubin, właściciel Sieci Lody Bonano i Bartosz Poleszuk, Właściciel Sieci Lody Gotti.

Łatwiej o finansowanie

 Od 1 czerwca firmom i samorządom łatwiej będzie o uzyskanie finansowania na projekty z dofinansowaniem z Unii Europejskiej. BGK uruchomiło nową ofertę Pewny Partner Unijny. Bank zapewnia elastyczny dobór kredytów, możliwość etapowego finansowania inwestycji i w niektórych przypadkach brak wkładu własnego w przypadku finansowania pomostowego. W jakich bankach będzie można uzyskać kredyt na nowych zasadach? O szczegółach mówi Jerzy Kurella, wiceprezes BGK.

Ostatni dzwonek na e-dotacje

W piątek mija termin składania wniosków na e-biznes. O co pytają przedsiębiorcy i jakie są najczęstsze błędy przy wypełnianiu takich wniosków? Rozmowa z Radosławem Runowskim, dyr. Departamentu Wsparcia e-biznesu w Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości.

Uwalnianie rynku paliw

Rozpoczęły się negocjacje w sprawie instrukcji użytkowania gazociągu jamalskiego, to otwarcie drogi do powstania rynku gazowego. Jeśli projekt zaakceptuje Urząd Regulacji Energetycznej, w trzecim kwartale roku z gazociągu jamalskiego będą mogły korzystać też inne firmy niż PGNiG. Rozmowa z Andrzejem Szcześniakiem, ekspertem rynku paliw.

Wall Street w Zakopanem

Wall Street w Zakopanem to największe spotkanie inwestorów indywidualnych w Europie Środkowo-Wschodniej. Patronem konferencji jest TVN CNBC. Jednym z naszych gości podczas tego spotkania był prezes Veniti Jakub Adamowicz. Spółka działa w segmencie turystycznym, tworzy portale internetowe.

Plan B dla A2

Autostradowy plan A nie wyszedł - dlatego GDDKiA na prędce napisała plan B. Grozi zerwaniem kontraktu chińskiej spółce COVEC. Ta od tygodni zalega z płatnościami podwykonawcom, którzy przerwali budowę odcinka autostrady od Łodzi do Warszawy. Zdaniem Macieja Stokłosy, analityka DI BRE, problemy Covec pokazują, że zagraniczne firmy będą się z polskiego rynku wycofywać. Bo nie są w stanie wytrzymać konkurencji cenowej, którą sami narzucili.

Biznes oparty na zdrowiu

Producent przenośnego urządzenia do monitorowania pracy serca idzie na NewConnect. PocketECG, urządzenie za którym stoi Marek Dziubiński, naukowiec i założyciel Medicalgorithmics, monitoruje i wysyła dane na telefon, ten przekazuje je na serwer, za co operator pobiera abonament. PocketECG jest obecny w Polsce i USA. To właśnie na ten ostatni rynek najbardziej liczy gość programu Dzień Na Rynkach prezes Medicalgorithmics Marek Dziubiński.

Mocny frank

Drogi frank w połączeniu z ewentualnym wzrostem stóp procentowych zagrożeniem dla polskich banków - uważa Nomura. Frank szwajcarski od wczoraj od rekordu wszechczasów wobec złotego dzieli już tylko kilka groszy. Jeśli frank pozostanie drogi - polskie banki mogą mieć poważne problemy z niewypłacalnością kredytobiorców - ostrzega gość TVN CNBC Maciej Szczęsny, analityk londyńskiego banku Nomura International.

Impel chce rosnąć szybciej

Impel planuje przejęcia konkurentów. Może na nie przeznaczyć ok. 50 mln zł. Po wynikach pierwszego kwartału prezes spółki Grzegorz Dzik, który był gościem Dnia Na Rynkach optymistycznie patrzy na cały 2011 rok.

Uwalnanie rynku gazu

Na początku przyszłego roku rozpocznie się uwalnianie cen gazu w Polsce - zapowiada nowy prezes Urzędu Regulacji Energetyki. Marek Woszczyk mówi w TVN CNBC, że warunkiem uwolnienia jest pojawienie się na rynku hurtowym konkurencji. Hurtowy monopol PGNiG ma zniknąć dzięki wdrożeniu unijnej dyrektywy TPA, dającej konkurencji PGNiG dostęp do polskiego systemu przesyłowego.

Przestraszeni klienci

Europa wstrzymała import warzyw z Hiszpanii, to skutek tajemniczej wciąż serii zatruć osób, które jadły wyprodukowane w Hiszpanii ogórki. Straty hiszpańskiej gospodarki to nawet 200 milionów euro tygodniowo. Jak zapanować nad strachem klienta i przekonać go, że ze strony, np. polskich producentów nic im nie grozi? Spytaliśmy Ewę Opolską, trenera Ernst & Young Academy of Business.

Elektryzujący obowiązek

Masz małą farmę wiatrową, a może produkujesz biopaliwa? Do 1 czerwca musisz złożyć informację do URE dotyczącą ilości produkowanych lub przesyłanych paliw lub energii. Obowiązek nie dotyczy tylko gigantów takich jak PGNiG, czy PKN Orlen, ale też mniejszych producentów. Co grozi za niewypełnienie tego zobowiązania? Spytaliśmy Zofię Janiszewską, zastępcę dyrektora Dep. Promowania Konkurencji URE.

Duże zakupy dziecka

Mały konsument, duże zakupy. Przychodzi dziecko do sklepu po konsolę do gier albo po nowy rower i mówi, że ma pieniądze, np. z komunii. Czy w takiej sytuacji możemy sprzedać nieletniemu drogą rzecz bez żadnego poświadczenia? Od jakiej wartości przedmiotu sprzedawcy powinno się włączyć czerwone światło? O zakupach dzieci Paweł Blajer rozmawiał z Małgorzatą Leśniak, radcą prawnym w Kancelarii Prawnej Chałas i Wspólnicy.

Podatek na bank

Co najmniej pół miliarda złotych rocznie przyniesie finansom publicznym podatek bankowy - wynika z projektu ustawy opisywanego przez Polską Agencję Prasową. Zdaniem PAP rząd chce przeforsować projekt w ustawie jeszcze przed jesiennymi wyborami. O skutkach wprowadzenia podatku bankowego rozmawialiśmy z prof. Krzysztofem Kalickim, prezesem Deutsche Bank Polska

Perspektywy dla DSS

COVEC zaczął płacić, wywiązujemy się ze swojego kontraktu - mówił TVN CNBC Marek Kurzyk, dyrektor finansowy DSS. Dolnośląskie Surowce Skalne to lider polskiego rynku kruszyw. Firma dostarcza kruszywa głównie na drogi ekspresowe i autostrady, w tym na budowę autostrady A2. Spółka za 226 mln zł. wykona podbudowę na odcinku autostrady A4 z Tarnowa do Rzeszowa.

Szybki internet NFI Midas

NFI Midas zakończył dużą emisję akcji, z której pozyskał 290 milionów złotych. Środki spółka ma zamiar przeznaczyć na przejęcie Mobylandu - właściciela częstotliwości z zakresu 1800 MHz, pozwalających na uruchomienie bardzo szybkiego internetu w technologii LTE. O planach NFI Midas rozmawialiśmy z jego prezesem Wojciechem Pytlem

Inwestycje Orlenu

PKN Orlen przeznaczy na inwestycje również środki ze sprzedaży Polkomtela. Spółka chce inwestować m.in. w energetykę. O planach Orlenu rozmawialiśmy z prezesem spółki, Jackiem Krawcem

EFH z Emiratami

IDMSA zainwestował w EFH, gdyż spółka jest bardzo niedowartościowana przez rynek. Warto w nas inwestować - mówiła w TVN CNBC wiceprezes spółki, Izabela Gałązka. EFH prowadzi zaawansowane rozmowy z inwestorem z Emiratów Arabskich. Spółka chce, by był on znaczącym akcjonariuszem firmy. EFH chce umożliwić inwestorowi współinwestowanie w Polsce.

Dobry początek Budopolu

Przychody Budopolu Wrocław w pierwszym kwartale były aż 3 razy wyższe, niż rok wcześniej. Zysk netto wzrósł do 6,8 mln zł z 400 tysięcy złotych. Spółka zwiększyła skalę działalności i dokupiła od głównego akcjonariusza, spółki Gant, połowę udziałów w Budopolu Racławicka, który ma biurowiec we Wrocławiu. O planach spółki rozmawialiśmy z Mirosławem Motyką, prezesem Budopolu