Z kraju

Z kraju

Kompap buduje grupę

Kompap rośnie w siłę. Spółka zwiększyła przychody w pierwszym kwartale 2011 dwukrotnie w ujęciu rocznym. Skokowy wzrost zysków Kompapu związany jest z przejęciem od MSP 85% akcji Olsztyńskich Zakładów Graficznych, które są konsolidowane w wynikach spółki po raz pierwszy właśnie w 1Q. Jak będą kształtować się wyniki spółki na koniec tego roku - prognozuje jej prezes, Waldemar Lipka.

Pragma Faktoring na Catalyst

Pragma Faktoring wprowadziła dziś na rynek Catalyst GPW pierwszą transzę obligacji o wartości 25 milionów złotych. Łącznie emisja papierów dłużnych spółki ma sięgnąć 100 miliona złotych. O planach wykorzystania pozyskanych z emisji obligacji funduszy w TVN CNBC mówił prezes spółki - Tomasz Boduszek.

Student na swoim

Jakie składki ZUS musi płacić student, który zdecydował się na założenie własnej działalności podpowiada Wojciech Andrusiewicz z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Plany Magna Polonia NFI

Magna Polonia NFI chce rozpocząć współpracę z hiszpańską firmą Emte Sistemas. Plany dotyczą wdrażania usług związanych z telewizją cyfrową w Polsce. O szansach na wspólne uruchomienie Multipleksu mówił w TVN CNBC prezes spółki Magna Polonia NFI, Albert Kuźmicz.

RPP w akcji - koszty dla przedsiębiorców

Wyższe odsetki od zaległości w ZUS, czy w Urzędzie Skarbowym, wyższe oprocentowanie kredytów – tak rosną koszty przedsiębiorców, gdy rosną stopy. W jaki jeszcze sposób decyzje Rady Polityki Pieniężnej przekładają się na funkcjonowanie przedsiębiorstw? Spytaliśmy Wojciecha Warskiego, przewodniczącego Konwentu BCC i Cezarego Kaźmierczaka, prezesa Związku Przedsiębiorców i Pracodawców.

RPP w akcji - kredyty dla przedsiębiorców

Produkty dla przedsiębiorców. Przed decyzją RPP pokażemy najnowszy ranking kredytów hipotecznych dla przedsiębiorców na cele prywatne. EUR, PLN, CHF – w której walucie kredyt jest najkorzystniejszy? Gościem programu Blajer Mówi: Biznes był Michał Krajkowski, analityk Domu Kredytowego Notus.

Zatrudnianie młodocianych

Zatrudniamy młodocianego. Koniec roku szkolnego za pasem. Czy wielu uczniów będzie chciało w czasie wakacji dorobić do kieszonkowego, czy odbyć praktyki? Jak zatrudnić taką osobę? Spytaliśmy mec. Pawła Kisiela, radcę prawnego z kancelarii prawnej Chałas i Wspólnicy.

Warzywa pod kontrolą

Ani ogórki, ani kiełki nie są przyczyną źródła zakażeń bakterią e.coli. We wtorek europejscy politycy dyskutowali, jak zaradzić epidemii i jej gospodarczym konsekwencjom. Ile na „chorobie wściekłych warzyw” stracili już polscy producenci i sprzedawcy i co dokładnie bada inspekcja sanitarna na targowiskach? SPytaliśmy Bożenę Stopnicką z Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Białymstoku i Stanisława Gierszewskiego, prezesa Pomorskiego Hurtowego Centrum Rolno-Spożywczego.

Cena w przetargach

Ustawa o zamówieniach publicznych do korekty? NIK zapowiada, że wkrótce rozpocznie kontrolę poświęconą wyłącznie budowie odcinków autostrady A2 przez chińską firmę Covec. Ale Covec już wykonał ruch, który - paradoksalnie - umożliwi mu start w nowym przetargu. Chodzi o piątkowe pismo wypowiadające umowę na budowę dwóch odcinków A2. Według nowej ustawy o zamówieniach publicznych wykonawca traci prawo do zamówień - jeśli zostanie wyrzucony z budowy, ale nie jeśli sam zrezygnuje. Czy w związku z taką sytuacją ustawa, która weszła w życie zaledwie miesiąc temu już wymaga napisania na nowo? Gościem programu Blajer Mówi: Biznes był Rafał Jędrzejewski, dyrektor Departamentu Prawnego, Urząd Zamówień Publicznych.

Kleszcze długu

Przed posiedzeniem Rady Polityki Pieniężnej i decyzji o podniesieniu stóp procentowych o komentarz poprosiliśmy prof. Dariusza Filara, członka Rady Gospodarczej przy premierze. Poprosiliśmy także o opinię prof. Filara na temat zadłużenia państw europejskich.

Kleszcze długu - inwestować w obligacje?

Szukamy bezpiecznych przystani dla inwestorów. Wg. analityków po hossie na obligacjach państwowych przyszła kolej na korporacyjne. Duże zainteresowanie tymi papierami potwierdza Aneta Buchert, analityk rynku obligacji Lloyds Bank Corporate Markets. Z Anetą Buchert rozmawiał Mikołaj Kunica.

ATM się rozkręca

ATM na fali wznoszącej. Przychody 1Q wzrosły o 30% w ujęciu rocznym, wzrosła także marża ze sprzedaży. Rozwój spółek z grupy zwiększył jednak koszty stałe, w efekcie wynik operacyjny był zbliżony do wyniku 1Q 2010. W ofercie spółki znajdują się m.in. systemy teleinformatyczne i komunikacyjne dla biznesu. Z prezesem ATM Polska Maciejem Krzyżanowskim rozmawiał Mikołaj Kunica.

Ożywienie w budowlance?

Ulma specjalizująca się m.in. w wynajmie rusztowań dostrzega lekkie ożywienie na rynku budowlanym. Prezes pyta, na ile będzie ono trwałe, skoro kumulacja inwestycji w branży przypada na 2011 rok, a o kontraktach na 2012 mało słychać. To co wciąż przeszkadza w rozwoju biznesu Ulmy to zatory płatnicze i wolniejszy spływ należności. Z Andrzejem Kozłowskim, prezesem Ulma Construccion Polska, rozmawiał Mikołaj Kunica.

Tele-przetasowania

Czas ostatecznych rozstrzygnięć w sprawie sprzedaży Polkomtelu i Dialogu, czyli tele-przetasowania na polskim rynku. Kto zarobi na tej gigantycznej transakcji a dla kogo może to być zagrożenie? Spytaliśmy Jerzego kKalinowskiego, partnera KPMG.

Strefa Euro

Co pozostało do zrobienia w Polsce na rok przed Euro 2012? Najwyższa Izba Kontroli alarmuje, że opóźnienia związane z przygotowaniem infrastruktury mogą zagrażać Euro 2012. Partner KPMG Mirosław Proppe ostrzega, że po mistrzostwach nie będzie już determinacji do skończenia inwestycji.

Gdzie są polskie innowacje?

Innowacyjność piętą achillesową polskiej gospodarki - Polska jest dopiero na 23 miejscu w rankingu innowacyjności Komisji Europejskiej. Polskie firmy wskazują problemy z finansowaniem jako główny powód małej innowacyjności. Gościem programu 90 Minut był Piotr Sienkiewicz, Fundusz Hardgamma Ventures, współtwórca Polska Online i współautor badań nad niebieskim laserem.

Inwestuj w Rosji!

5 lat inwestowania ze względu na wysoki poziom ryzyka. Ruszył subfundusz poświęcony rosyjskiemu rynkowi. BZ WBK TFI uruchomiło go dla swoich zamożniejszych klientów. Zarządzający mają inwestować w spółki z różnych sektorów, podstawą wyboru będzie analiza fundamentalna. O okazjach i ryzyku inwestowania w Rosji rozmawialiśmy z zarządzającym BZ WBK TFI, Szymonem Borawskim-Reksem

Budżet przed prezydencją?

Rząd chciał uniknąć uchwalania budżetu państwa podczas jesiennej kampanii wyborczej. Pozwoliłoby to na zwiększenie stabilności Polski w czasie trwania prezydencji, mówi Maciej Grelowski, przewodniczący Rady Głównej BCC.

Inwestycje IQ Partners

II kwartał będzie dużo lepszy dla IQ Partners w ujęciu rocznym, a także w porównaniu z I kwartałem - przekonuje prezes spółki Maciej Hazubski. Skąd to optymistyczne nastawienie?

Drugi Kwartał w Magellanie

Magellan przyzwyczaił rynek do 20 proc. wzrostu wyników. W 2011 roku spółka zamierza to kontynuować, mówi TVN CNBC Grzegorz Grabowicz, wiceprezes Magellana.

Gastel Żurawie z nową prognozą

Prognoza Gastel Żurawie na 2011 rok zakłada wzrost przychodów, EBITDA i zysku netto rok do roku. Rozmowa z Grzegorzem Żółcikiem, prezesem Gastel Żurawie i Tomaszem Kwiecińskim, wiceprezesem spółki.

Żółta kartka przed Euro 2012

Do pierwszego gwizdka Euro 2012 został rok. Tymczasem NIK wylicza niedociągnięcia. O tym jak w tym ważnym momencie wyglądają przygotowania Polski do Mistrzostw Europy mówi Wadim Kurpias z Cameron McKenna.

Wierzytelności na NC

PFH pozyskał z emisji nowych akcji 15 mln zł na zakup wierzytelności. O planach spółki, która w kwietniu 2011 roku zadebiutowała na rynku NewConnect, mówi Mirosław Magda, prezes Polskiego Funduszu Hipotecznego.

Co nowego w Netii?

Milion abonentów szerokopasmowego internetu chce mieć w 2012 roku Netia. Spółka przeznaczy na skup akcji od 30 do 350 mln zł w zależności od powodzenia akwizycji, mówi prezez Netii Mirosław Godlewski.

Ekspresowy budżet zatrzymany

Związkowcy i pracodawcy zatrzymają ekspresowe plany rządu w sprawie budżetu. Według głównego ekonomisty Polskiej Rady Biznesu nie zaszkodzi to gospodarce i rynkom. -Byłoby jednak lepiej, gdyby budżet udało się uchwalić przed wyborami - przekonuje w Bilansie Janusz Jankowiak.

Zmiany w rodzinie na swoim

W Sejmie sprawozdanie projektu ustawy o ograniczeniu wieku kredytobiorcy do 35 lat i wykluczenie dopłat do rynku wtórnego. Obecnie 60% kredytów z Rodziny na Swoim udzielanych jest na mieszkania z rynku wtórnego. A to rozmija się założeniami rządu – chcą zmian. Jak to zmieni rynek? Rozmowa z Krzysztofem Oppenheimem, Oppenheim Enterprise.

Budżet 2012

Przyszłoroczny budżet dwa razy składany do Sejmu. Wbrew pierwotnym planom rządowi prawdopodobnie nie uda się przeforsować przed wakacjami projektu budżetu na 2012 rok. A to oznacza, że po raz pierwszy projekt budżetu trafi do Sejmu w sierpniu. Gościem programu Godzina dla Pieniędzy był Wiceminister finansów Ludwik Kotecki.

Rośnie zadłużenie Polaków

Według ostatniego raportu InfoDług, już ponad 2 miliony osób mają problem z terminową spłatą zaległości. To o 9,5% więcej niż w lutym. W takiej sytuacji rosną także obroty firm windykacyjnych. O ile procent? na to pytanie odpowiada Krzysztof Matela, prezes EGB Investments

Zabezpieczenie dotacji z ARiMR

Żeby otrzymać zaliczkę trzeba mieć gwarancję bankową, ale żeby dostać gwarancję trzeba mieć… podpisaną umowę. O takim błędnym kole poinformował nas widz. Problem dotyczy programu na tworzenie i rozwój mikroprzedsiębiorstw, który realizuje ARiMR. Agencja twierdzi, że nie ma wpływu na te zapisy, bo wynikają z zapisów rozporządzenia ministra rolnictwa. Co radzi w tej sytuacji przedsiębiorcom twórca przepisów? Rozmowa z Aleksandrą Szelągowską, dyrektor Departamentu Finansów MRiRW.

Szkolenia z biznesu

Jedną z branż, które zarabiają na częstych zmianach w polskim prawie i podatkach jest branża szkoleniowa. Jakie szkolenia w tej chwili dają najwięcej zarobić takim firmom? Kto korzysta z takich szkoleń? Rozmowa z Kamilem Kitą, prezesem Lauren Peso.