Z kraju

Z kraju

Polska inflacja brytyjskim okiem

Inflacja w Polsce osiągnęła apogeum, do końca roku będzie spadać, ale nie osiągnie celu inflacyjnego - tak prognozuje strateg dla regionu EMEA w Barclays Capital, Piotr Chwiejczak. Jak powiedział TVN CNBC, na koniec roku inflacja w Polsce nie powinna przekraczać 4,5%. Dodał, że bieżące odczyty inflacji nie powinny przez najbliższy czas wpływać na decyzje Rady Polityki Pieniężnej.

Inflacja a oszczędności

Największe - najbezpieczniejsze? Tak ciągle zdaje się myśleć wielu Polaków - choć wysoka inflacja sprawia, że pieniądze na większości lokat tracą na wartości, mało kto zmienia bank na płacący więcej, więc banki ... więcej nie płacą. Gościem programu Godzina dla Pieniędzy był Paweł Majtkowski, analityk Expandera.

Po danych GUS o inflacji w maju

Skokowy wzrost inflacji w maju - ceny wzrosły o 5% rok do roku, oczekiwano 4,6%. Zdaniem głównego ekonomisty BNP Paribas Polska przy tych poziomach inflacji RPP będzie dalej podnosiła stopy. Marcin Mróz zaznacza , że nawet jeśli Rada spóźniła się z podwyżkami, może to jeszcze nadrobić.

Kleszcze długu - czy inwetsować w obligacje?

Greckie obligacje 10-letnie najtańsze w historii. Czy to dobra okazja inwestycyjna? jakimi kryteriami kierować się wybierając fundusz obligacji? Spytalismy Tomasza Publicewicza, prezesa Analizy Online.

Prognozy dla rynków

Albo pomoc rządowi Grecji, albo ratowanie greckich banków. Tylko przesunięcie terminów spłaty długu Aten wymagałoby wpompowania 20 miliardów euro w tamtejszy sektor finansowy. Rynki finansowe wciąż znajdują się w cieniu kryzysu długu strefy euro i Stanów Zjednoczonych. W co inwestować przez najbliższe 6 miesięcy? Spytaliśmy Aleksandra Jawienia, prezesa Investment Fund Managers.

Urlop na egzaminy

Urlop dla studenta. Czerwiec i wrzesień to okres egzaminów - jakich urlopów powinniśmy udzielić pracownikom na obronę pracy magisterskiej, czy na egzamin na studiach podyplomowych? Spytaliśmy Małgorzatę Leśniak, radcę prawnego w Kancelarii Prawnej Chałas i Wspólnicy.

Sprawozdania do urzędów

Przygladamy się sprawozdaniom rocznym. 10 lipca mija termin złożenia sprawozdania finansowego za 2010 rok w urzędzie skarbowym dla osób prawnych. 5 dni później trzeba złożyć sprawozdanie w sądzie rejestrowym. Kogo dotyczy ten obowiązek i jak właściwie go wypełnić? Gościem programu Blajer Mówi: Biznes była Agnieszka Kowalska, menedżer w Grant Thornton Frąckowiak.

Kondycja branży budowlanej

Rzeczywistość pokryzysowa w polskiej gospodarce. W pierwszym kwartale tego roku sądy ogłosiły upadłość 158 polskich firm, wynika z raportu Coface. To o połowę więcej niż przed kryzysem, w pierwszym kwartale 2008 roku. Branżą, która negatywnie wyróżnia się na tle innych sektorów pozostaje budownictwo. Gościem programu Pieniądze od Rana był Paweł Tobis, wiceprezes Coface Poland Factoring.

Przedsiębiorca ławnikiem

We wtorek weszła w życie nowelizacja ustawy o ustroju sądów powszechnych. Zgodnie z nowym prawem ławnikiem będzie mógł zostać przedsiębiorca. Jaka jest rola ławnika i czy jeśli ktoś nas zgłosi do pełnienia tej funkcji, to czy jest to propozycja nie do odrzucenia? Gościem programu Blajer Mówi: Biznes był Wojciech Ulitko, z-ca Dyrektora Departamentu Legislacyjno-Prawnego, Ministerstwo Sprawiedliwości.

Polityka i pieniądze - specjalne strefy ekonomiczne

Wałbrzych boi się o swoją Specjalną Strefę Ekonomiczną. Samorządowcy z Wałbrzycha i sąsiednich gmin protestują przeciwko zmianom w zarządzie strefy. Tymczasem wicepremierem Pawlak odrzuca zarzut, że zmiana zarządu Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej zagraża inwestycjom w strefie. O Wałbrzyskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej Robert Stankiewicz rozmawiał z Pawłem Barańskim, dyrektorem w KPMG.

MCI w 2011

Na najbliższym walnym zgromadzeniu MCI uchwali politykę dywidendową na lata 2011-2016. Spółka chce co roku płacić 5% dywidendy od wartości aktywów netto. Na konto spółki wpłynęło już odszkodowanie od skarbu państwa za upadek JTT. MCI przeznaczy te pieniądze, po odprowadzeniu podatku, na inwestycje. Gościem programu Dzień na Rynkach był Tomasz Czechowicz, prezes MCI.

Inflacja - analitycznie o LPP i NG2

Jak inflacja wpływa na wyniki detalistów? Przyglądamy się wynikom LPP, czyli największemu dystrybutorowi ubrań w Polsce i NG2, właścicielowi m.in. salonów CCC. Gościem programu Dzień na Rynkach był analityk KBC Securities Kamil Szlaga, który zajmuje się obiema spółkami.

Kluczowe WZA KGHM

Przed walnym zgromadzeniem akcjonariuszy KGHM. 15 czerwca o 11 akcjonariusze KGHM mają zdecydować o wypłacie dywidendy w wysokości 8. Jednak według Roberta Maja z KBC Securities dywidenda może wynieść nawet 12 złotych. WZA zdecyduje także o ważności wyborów do rady nadzorczej z 11-12 maja. Wówczas pracownicy wybrali J. Czyczerskiego, l. Hajdackiego i R. Kurka. MSP po zamieszkach przed siedzibą KGHM sygnalizowało, że będzie za odwołaniem z Rady Nadzorczej osób, które w nich uczestniczyły.

Inwestycja w magazyny ropy

Grupa Lotos zainwestuje w magazyn na ropę. Spółka wspólnie z PERN-em zbuduje podziemny magazyn o pojemności 7 milionów metrów sześciennych. O nową inwestycję pytaliśmy prezesa Grupy Lotos, Pawła Olechnowicza.

Przed danymi GUS o inflacji w maju

Przed danymi o inflacji - sprawdzamy o ile podrożały ceny w branży spożywczej. Prezes Organic Farma Zdrowia twierdzi, że presja inflacyjna jest, ale jak na razie nie jest duża i dodaje, ze podnieśli ceny niektórych produktów z tych samych powodów, co inne sklepy – drogie surowce. Organic Farma Zdrowia to sieć delikatesów z produktami ekologicznymi. Gościem programu Dzień na Rynkach był Sławomir Chłoń, prezes Organic Farma Zdrowia.

Przed danymi GUS o inflacji w maju

Inflacja w Polsce wciąż straszy. Ekonomiści przewidują, że wzrosła w maju do 4,6% czyli poziomu najwyższego od września 2008 roku. Czy histeria związana z bakterią e.coli mogła nieoczekiwanie obniżyć inflację w maju? Grzegorz Maliszewski, główny ekonomista Banku Millennium, przed danymi GUS o inflacji spodziewał się stabilizacji majowego wzrostu cen na poziomie 4,5%.

Quo vadis świecie arabski?

Jaka obecnie sytuacja w krajach arabskich, czy coś się tam rzeczywiście zmieniło, co dało Egiptowi odsunięcie Mubaraka, jaka sytuacja Tunezji po zmianach (tam się zaczęło, podłożem były galopujące ceny!), gdzie – poza Libią – obecnie największe zagrożenia i dokąd lepiej nie jeździć – także w interesach. Rozmawiamy z politologiem, arabistą Markiem Kubickim z portalu Arabia.pl.

Cięcia w urzędach zatrzymane

Trybunał Konstytucyjny zakwestionował ustawę o odchudzającą polską administrację. Premier zapowiada, że z cięć w urzędach nie można zrezygnować. Jak potoczą się losy co dziesiątego urzędnika? O racjonalizacji zatrudniania w polskiej administracji Robert Stanilewicz rozmawiał z prof. Robertem Gwiazdowkim, prezydentem Centrum im. Adama Smitha.

Gwarant stawia na rozwój

Gwarant Agencja Ochrony chce konsolidować rynek. Spółka zajmująca się ochroną podpisała list intencyjny w sprawie przejęcia dwóch innych firm z branży. Transakcje maja być zakończone do końca III kwartału tego roku. Firma jest od początku roku na NewConnect, ale chce przejść na główny parkiet Giełdy Papierów Wartościowych. Spółka ochrania specyficzne podmioty - na przykład budowaną autostradę. Jak się wycenia takie mienie pytamy prezesa firmy Gwarant Edwarda Kuczera.

Amerykańskie banki pod lupą?

Fed chce, by największe amerykańskie banki, których aktywa przekraczają 50 mld USD, przekazywały mu coroczne plany dotyczące kapitału. To przypomina coroczne stress-testy dla tych banków. Pomysł dotyczy takich banków jak Citigroup, Wells Fargo, Bank of America, J.P. Morgan czy Goldman Sachs. O tych planach Fedu i nadchodzących danych z USA rozmawiamy z Andrzejem Kurnickim, prezesem Euroamerican Company.

Co dalej z frankiem?

Frank straszy polskich kredytobiorców. Szwajcarska waluta jest na historycznie wysokim poziomie w stosunku do euro. Czy w kolejnych miesiącach frank nadal będzie szybował, czy kredytobiorcy mają szansę na oddech? Gościem "Bilansu" był Andrzej Krzemińskim, szef dealerów walutowych banku BPH.

Turcja po wyborach

Poprzednia koalicja rządząca wygrywa wybory w Turcji. To właśnie jej Turcy zawdzięczają dobre wyniki w gospodarce, w tym potrojenie PKB. Czy sukces wyborczy nie jest za słaby przy tak dobrych wynikach gospodarczych? Koalicja nie uzyskała większości, która pozwoliłaby na zmianę konstytucji. Co to oznacza dla inwestorów pytamy Patryka Jabłonowskiego, zarządzającego Deka Investment.

Czas sprzedać Polkomtel

Najwyższa pora na sprzedaż Polkomtela. Tak wynika z raportu "Analiza procesu sprzedaży Polkomtel SA" firmy Audytel. Dlaczego właśnie teraz jest najlepszy moment na wyjście inwestorów niebranżowych ze spółki mówi Emil Konarzewski, partner zarządzający firmy doradczej Audytel.

Mobini będzie przejmował

Spółka Mobini.pl idzie na NewConnect. Firma prowadzi pierwszą w Polsce społeczność internetową, do której można dotrzeć przez internet w telefonie komórkowym. Spółka pozyskała z prywatnej oferty 1,8 mln zł. Pieniądze pójdą przede wszystkim na akwizycje innych serwisów internetowych związanych z tematyką internetu mobilnego oraz telefonii komórkowej. O tym, na co jeszcze pójdą fundusze i jakie są dokładnie plany Mobini porozmawiamy z przewodniczącym Rady Nadzorczej firmy, Robertem Dziubłowskim.

COVEC CHCE WRÓCIĆ

Covec chce wrócić na budowę A2 i zarzuca Generalnej Dyrekcji Dróg dyskryminację. GDDKiA w poniedziałek odstąpiło od umowy wg. której Covec miał do wiosny przyszłego roku zbudować dwa odcinki A2 z Łodzi do Warszawy. Lech Witecki, p.o. dyrektora Generalnej Dyrekcji w programie "Pieniądze od Rana" powiedział, że powrót Covec na budowę nie jest wykluczony. Ale spółka w ciągu dwóch tygodni - przed uprawomocnieniem decyzji o odstąpieniu od umowy - musi pokazać, że jest gotowa do pracy.

MILION W PORTFELU

W cyklu spotkań o pomnażaniu portfela o wartości jednego miliona tym razem Maciej Bombol, doradca inwestycyjny, poddaje rewizji swoje poprzednie zestawienie koncentrując się na obligacjach i funduszach.

KAMIENICZNICY Z NADZIEJĄ

Jest wyrok, jest nadzieja i kłopot dla budżetu Warszawy. Trybunał Konstytucyjny orzekł wczoraj, że trzeba zmienić prawo w taki sposób by byłym właścicielom wywłaszczonych kamienic umożliwić dochodzenie odszkodowań. Gościem w programie "Godzina dla Pieniędzy" była Anna Piecuch, szef departamentu zamówień publicznych i prawa budowlanego Chałas i Wspólnicy

CHIŃSKA LOKOMOTYWA ZWOLNI?

Poznaliśmy dane z drugiej co do wielkości gospodarki świata. Czy są potwierdzeniem nieustającego rozwoju azjatyckiego tygrysa, czy też wskazują na jej spowolnienie? O to między innymi pytał Łukasza Wróbla, Analityka Noble Securities Marcin Kowalski podczas programu Godzina dla Pieniędzy.

USTAWA O RACJONALIZACJI ODRZUCONA

Trybynał Konstytucyjny odrzucił ustawę o racjonalizacji. Uznał on, że dotyczące zwolnień w służbie cywilnej przepisy ustawy racjonalizującej zatrudnienie w administracji są niezgodne z konstytucją. Jaki wpływ decyzja ta może mieć na finanse państwa i jak uszczuplą się wpływy do budżetu? Szerokiego komentarza w programie Pieniądze w Południe udzielił Ernest Pytlarczyk, Główny Ekonomista Bre Banku.

POLISH PRIVATE EQUITY FORUM 2011

Czy Polska staje się modna dla kierunków inwestycyjnych private equities? Jacek Siwicki, Prezes Enterprise Investors wskazuje na rosnącą rolę funduszy w ostatnich latach, a dwie transakcje Enterprise Investors o wartości 100 mln euro w 2010 roku są najlepszym przykładem wzrostu znaczenia funduszy w rozwoju polskiej przedsiębiorczości.