Z kraju

Z kraju

Wittchen na GPW

Wittchen, spółka z rynku galanterii skórzanej, planuje wczesną jesienią wejść na giełdę, by z publicznej emisji pozyskać kilkadziesiąt milionów złotych. Rozmowa z założycielem i prezesem spółki, Jędrzejem Wittchenem.

GTC sprzedaje Galerię Mokotów

Sprzedaż Galerii Mokotów ma przynieść GTC 110 mln euro wolnej gotówki. Spółka przeznaczy pieniądze m.in. na zasilą budowę galerii na budowę galerii handlowej na warszawskim Wilanowie. Rozmowa z Maciejem Wewiórskim, analitykiem DM IDMSA.

Europejskie problemy Polski

Minister Rostowski w informacji o zagrożeniach dla finansów państwa wymienił jedynie problemy strefy euro. Gość "Bilansu" Janusz Jankowiak zgadza się z szefem resortu finansów i twierdzi, że zagrożenia zewnętrzne dla Polski są jeszcze niedoszacowane.

Jak nie stracić na łupkach?

Gaz łupkowy będzie jednym z tematów podczas wizyty w Polsce prezydenta USA Baracka Obamy. Według Amerykańskiej Agencji ds. Energii Polska ma 5,3 bilionów metrów sześciennych możliwego do eksploatacji gazu łupkowego. Te zapasy mogłyby wystarczyć na 300 lat. W Bilansie o tym, jak nie stracić na łupkach rozmawialiśmy z Beatą Stelmach, wiceminister spraw zagranicznych i Piotrem Woźniakiem, byłym ministrem gospodarki, obecnie szefem agencji ACER

"Kupuj" PBG? - komentarz zarządu

PBG pod lupą – spółka ostatnio informowała o zawieszeniu rozmów z hiszpańskim OHL na temat sprzedaży kontrolnego pakietu akcji Hydrobudowy. Potem pojawiły się kolejne informacje o możliwych opóźnieniach w budowie Stadionu Narodowego. Akcje PBG tanieją już od końca września ubiegłego roku.  Kilka dni temu pojawiła się jednak rekomendacja „kupuj” ze strony KBC. Analitycy biura uważają, że mimo, że perspektywy budownictwa drogowego są kiepskie, PBG ma szansę zastąpić tę działalność kontraktami w sektorze ropy i gazu. Jak zarząd przekona do siebie inwestorów? O tym w rozmowie z wiceprezesem PBG, Przemysławem Szkudlarczykiem.

Mieszko buduje grupę

Do cukierków dołączą ciastka. Mieszko zamierza kupić firmę Lider Artur za prawie 5 milionów euro. Mieszko ma w ofercie głównie cukierki, wyroby czekoladowe, wafelki oraz chałwy. Z kolei Lider to producent szerokiej gamy ciastek. Rozmowa z T. Manowcem, analitykiem BM BGŻ.

Droga do ożywienia

Pierwszy kwartał za oceanem gorszy od oczekiwań rynku. Gospodarka Stanów Zjednoczonych urosła w tym okresie o 1,8 procent, podczas, gdy analitycy spodziewali się 2,1 procent na plusie. O najnowszych danych ze Stanów Zjednoczonych a także o gospodarce światowej ,rozmawialśmy z Marcinem Kacperczykiem, profesorem NY University Stern School Of Business

Nowa strategia B3System

Firma, która na początku tego roku sfinalizowała połączenie z Navipro i Copi. B3SyStem chce również umacniać pozycję lidera w branży IT w zakresie bezpieczeństwa teleinformatycznego oraz rozwijać usługi m.in. dla małych i średnich przedsiębiorstw. O pierwszym kwartale B3System, oraz planach na przyszłość rozmawialiśmy z prezesem spółki, Jarosławem Kolankowskim.

Dziecko i firma

Urlop wychowawczy może okazać się bardzo inspirujący. Gośćmi Pawła Blajera były dwie mamy, które w czasie urlopu wychowawczego postanowiły założyć własne firmy. Jak to się robi? Jak mówi Aneta Kowalska, po 1,5 roku siedzenia w domu człowiek wychodzi z rytmu pracy i chce spróbować czegoś nowego. Gośćmi w programie "Blajer Mówi Biznes" była Aneta Kowalska z dobranocpchlynanoc.com i Urszula Chincz z mamagama.pl

Zmiany w rodzinie na swoim

Posłowie proponują szereg zmian dla usprawnienia programu "Rodzina na swoim". Czy rynek wtórny będzie zaliczał się do tego programu i co z singlami chcącymi zamieszkać we własnym "M"? To jedne z wielu pytań jakie postawił Bartoszowi Turkowi, analitykowi Home Broker Robert Stankiewicz.

Tani prawnik

Reprezentowanie firmy przez prawnika bez aplikacji? Wszystko możliwe. Jak podkreśla Wojciech Wilk poseł PO w programie "Blajer mówi: Biznes" projekt ustawy o państwowych egzaminach prawniczych przejdzie tryb prac sejmowych już przed wakacjami.

Podatek od nieruchomości

Od dochodu ze sprzedaży nieruchomości nabytych w roku 2007 i później podatek wynosi 19%. Jak podkreśla senior consultant Accreo Taxand, Magdalena Podolska moment nabycia nieruchomości jest najważniejszy przy rozliczeniu się z fiskusem. Warto pamiętać, że sprzedający nieruchomość może skorzystać z ulgi mieszkaniowej lub meldunkowej. W programie "Blajer Mówi Biznes" wraz z Magdaleną Podolską odpowiadamy na pytania widza.

Luksusowa franczyza

Wiosna sprzyja luksusowym zakupom. Komunie, dzień matki, śluby to jedne z okazji skłaniających do zakupu dóbr luksusowych. Dzięki gościom programu Pawła Blajera dowiadujemy się ile trzeba mieć pieniędzy na otwarcie luksusowego salonu z biżuterią, czy z zegarkami.

Konsumenci w sieci

Strona internetowa firmy jest najważniejsza. Jak tłumaczy Łukasz Świerżewski okazuje się, że najbardziej wiarygodne informacje o danym produkcie lub firmie znajduje się u źródła. Fora internetowe i portale społecznościowe są tylko dodatkiem ułatwiającym podjęcie decyzji. Gościem Pawła Blajera był Łukasz Świerżewski, z-ca red. Naczelnego HBRP

Inkubator TechnoBoard

Tylko do 31 maja trwa nabór i selekcja pomysłów na e-biznes zgłaszanych do Inkubatora Przedsiębiorczości TechnoBoard. W pomysły, które przejdą przez wszystkie fazy współpracy z Inkubatorem może zostać zainwestowane nawet 800.000 zł. jest więc o co walczyć. O tym jak wygląda współpraca w takim inkubatorze i jak radzą sobie wspierane już firmy w programie "Blajer Mówi Biznes" Paweł Blajer rozmawiał z Przemysławem Hajkiem - projekt Mobile4Biznes.pl i Moniką Darewską, prezesem E-COP

Mieszkania ciągle tanieją

Ceny mieszkań ciągle w dół. Niemal we wszystkich dużych aglomeracjach ceny metra kwadratowego sprzedawanych mieszkań spadają, w porównaniu do ubiegłego roku. Spadki nie są wielkie, ale też nie ma powodu by oczekiwać szybkiego odwrócenia trendu. O rynku nieruchomości rozmawiał Robert Stankiewicz z wiceprezesem Amron Jackiem Furgą

(Bez) ruch w budowlance?

Wiosna i lato to dla firm budowlanych okres żniw. Jak przyznaje prezes spółki Minox, pierwszy kwartał był tradycyjnie trudny ponieważ ruch na rynku budowlanym zaczął się dopiero po majówce. O koniunkturze w branży budowlanej z prezesem spółki Minox Tomaszem Olszewskim rozmawiał w programie "Dzień na Rynkach" Jan Niedziałek.

Jak rozpoznać bessę

Otoczenie finansowych rynków wygląda coraz bardziej niepokojąco. Europejska wspólnota walutowa trzeszczy w posadach i w każdej chwili może nastąpić jej kryzys spowodowany bankructwem Grecji. Amerykanie po raz kolejny dochodzą do ściany jeśli chodzi o zadłużenie, a chińczycy coraz ostrożniej finansują dług państw w kryzysie. Uciekać z giełd, czy spokojnie inwestować i liczyć zyski? O to Robert Stankiewicz pytał Łukasza Wróbla z Noble Securities.

Kurs franka regulowany

Węgry pomogą zadłużonym w walutach obcych. Sztywny maksymalny kurs franka szwajcarskiego uchroni kredytobiorców. Polsce taki scenariusz nie grozi. Z Markiem Nienałtowskim, głównym anlitykiem Domu Kredytowego Notus rozmawiał Robert Stankiewicz.

Plan na rozwój EUROCASHU

Eurocash rozrasta się. W 2011 roku liczba hurtowni Eurocash Cash&Carry ma się zwiększyć o około 6 nowych placówek. Spółka zwiększa też przychody niestety koszty finansowe osłabiają rentowność spółki. Eurocash czeka w tej chwili na decyzję UOKiK w sprawie zakupu spółki Tradis od Emperii. Gościem Jana Niedziałka w programie "Dzień na Rynkach" był członek zarządu Eurocash Jacek Owczarek.

Westa w drodze na GPW

Największy producent akumulatorów na Ukrainie przygotowuje się do wejścia na GPW. Jeżeli zrealizuje plan na 2011 rok stanie się 6-tym graczem na świecie. O perspektywach dla ukraińskiej WESTY ze Zbigniewem Porczykiem z DM BZ WBK rozmawiał Jan Niedziałek.

MLP Group liczy na udany 2011

W ciągu kilku najbliższych miesięcy MLP Group zdecyduje czy wchodzi na giełdę. Jak powiedział członek zarządu spółki, ubiegły rok był rekordowy i spółka ma w tej chwili kilkadziesiąt milionów wolnej gotówki na dalsze inwestycje więc w tej chwili obserwuje rynek. MLP Group specjalizuje się w budowie centrów magazynowo-produkcyjnych. Gościem Jana Niedziałka w programie "Dzień na Rynkach" był Radosław T. Krochta, członek zarządu MLP Group

"Rejs ANTI" przynosi efekty

Anti zakłada, że przychody w całym 2011 roku wyniosą 50 mln złotych, a zysk netto 1,6 mln złotych. Jak mówi członek zarządu spółki wyniki uzyskane na koniec kwietnia pozwalają optymistycznie patrzeć w przyszłość. Anti chce być liderem w branży architektury krajobrazu. Gościem Jana Niedziałka w programie "Dzień na Rynkach" była Anna Kaczmarek, członek zarządu Anti.

Dębica rozpędza się

Droższe opony, ale dzięki nim niższe spalanie. Kierowcy muszą szykować się na podwyżki cen opon wyższej jakości w Unii Europejskiej. Od listopada przyszłego roku będą one znaczone m.in. według klasy efektywności paliwowej. Prezes produkującej opony Dębicy, Jacek Pryczek, który był gościem programu "Dzień na Rynkach", mówił, że spółka zainwestuje 200 milionów złotych, aby dostosować produkty do unijnych wymogów.

Jak motywować pracowników?

Czy akcje i opcje mogą być metodą na efektywne podniesienie motywacji naszych pracowników? Z ekspertem z firmy Deloitte Adamem Mariukiem rozmawiał Robert Stankiewicz.

Sprzedaż detaliczna w kwietniu

Sprzedaż detaliczna wystrzeliła. W kwietniu była o 18,6 proc. wyższa, niż rok wcześniej. To najmocniejszy wzrost od lutego 2008 roku, czyli od ostatniego miesiąca przed upadkiem amerykańskiego banku Bearn Stearns. Rozmowa z dyrektorem Departamentu Ekonomicznego PKPP Lewiatan Jackiem Adamskim.

Porozumienie rządu z samorządami

Premier wstępnie porozumiał się z samorządowcami w sprawie reguły wydatkowej. Wynika z niego, że deficyt samorządów ma zostać ograniczony o 0,4% PKB, ale nie będzie indywidualnej reguły wydatkowej. Andrzej Porawski ze Związku Miast Polskich cieszy się z porozumienia i twierdzi, że do ustalenia zostały jeszcze tylko szczegóły.

Presja związków na płace

Związkowcy w 16 miastach Polski domagali się podwyżki płacy minimalnej. Presja płacowa to problem nie tylko dla rządu, ale także dla pracodawców. Wojciech Warski z Business Centre Club spodziewa się, że podwyżek będą chcieli zarówno pracownicy wyższego, jak i niższego szczebla.

Cięcie rubla na Białorusi

Bank Centralny Białorusi obniżył wartość rubla o 36% wobec koszyka walut, a wobec samego dolara aż o 56%. Gość "Bilansu" dr Henryk Borko z Wydziału Stosunków Międzynarodowych Wyższej Szkoły Techniczko-Ekonomicznej w Warszawie obawia się, że ten krok białoruskich władz monetarnych uderzy w polskie firmy, które eksportują do tego kraju. Mimo to twierdzi, że z Białorusinami warto ubijać interesy.

Związki na ulicach

Obniżenie akcyzy na paliwa, większe wsparcie dla najuboższych i podniesienie płacy minimalnej - to główne żądania związkowców, którzy protestowali w 16 największych miastach Polski.