Z kraju

Z kraju

Deficyt wyniósł 8,2%?

Mamy Nowy Rok i... nowe spekulacje na temat deficytu publicznego. Czy w 2010 roku wyniósł on ponad 8 procent? Naszym gościem jest Arkadiusz Krześniak, główny ekonomista Deutsche Bank Polska.

Rozliczenie ryczałtu

Twój Brat PIT: niecałe 3 tygodnie zostały na rozliczenie podatku za 2010 rok dla tzw. ryczałtowców. Do końca stycznia w urzędzie skarbowym trzeba złożyć PIT-28. Jakie dokumenty trzeba zgromadzić do tego czasu mówi Grzegorz Ogórek, senior konsultant w dziale prawno-podatkowym PwC.

Większe piersi – większy VAT

Od 1 stycznia usługi medyczne są opodatkowane 23 proc. stawką VAT. Nie dotyczy to zabiegów ratujących życie i zdrowie i tych wykonywanych przez zakłady opieki zdrowotnej. Kliniki chirurgii plastycznej skarżą się, że podniesienie podatku i idąca za tym podwyżka cen usług spowodują zatrzymanie tzw. turystyki medycznej. Klienci z Wielkiej Brytanii, czy Niemiec będą woleli pojechać do Czech, czy Belgii, gdzie obowiązuje 0% VAT. O spadającym zainteresowaniu Polską jako miejscem zabiegów medycznych mówi ze Szczecina Monika Chomiuk, menedżer ds. klientów zagranicznych w Artplastica Klinika Chirurgii Plastycznej.

Gorące zyski z chłodu

Wg prezesa Centrum Klima rok 2011 będzie udany dla całej branży wentylacyjno-klimatyzacyjnej. Spółka wciąż ma więcej zamówień niż jest w stanie zrealizować. Dlatego do 2012 chce czterokrotnie zwiększyć swoje moce produkcyjne. Celem Centrum Klima jest zwiększenie udziału eksportu do 45% przychodów. O planach mówi prezes firmy, Marek Perendyk.

Koniec szaleństwa zakupu aut?

W ubiegłym roku Polacy kupili ponad 333 tys. aut. Wynik przerósł najśmielsze oczekiwania ekspertów. Ten rok nie będzie już tak udany. Jeśli uda się przekroczyć 300 tysięcy sprzedanych będzie to spory sukces, uwzględniając brak jakichkolwiek zachęt do odnowy floty przez firmy po ubiegłorocznym szale wykupu aut z kratką. O sprzedaży aut w tym i zeszłym roku mówi Wojciech Drzewiecki, prezes Instytutu Samar.

System zdrowotny też do demontażu?

Minister Pracy znów wkłada kij w mrowisko. Tym razem chce rozmontować nasz system zdrowotny. Zamiast składki zdrowotnej zapłaćmy wyższe podatki do budżetu – postuluje Jolanta Fedak. To zdaniem minister ograniczy koszty funkcjonowania systemu. To zamach na „kasę NFZ” przekonują przeciwnicy takiego rozwiązania. Ich zdaniem resort pracy zamiast pomóc usprawnić system zdrowotny stara się pieniędzmi NFZ pokryć braki w budżecie państwa. Choć minister zdementowała plany, porozmawiajmy z Markiem Wójcikiem, wiceprezesem Związku Powiatów Polskich oraz przewodniczącym rady Małopolskiego Oddziału NFZ o ewentualnych zmianach w systemie ochrony zdrowia.  

Czy faktycznie jest drożej z nowym VATem?

Czy operacja zmian stawki VAT była znacząca finansowo? Jakiego rzędu to kwoty? Jak to wygląda z punktu widzenia sieci handlowych, a jak z punktu widzenia eksperckiego? O zmianie stawek VAT rozmawiają wiceprezes Tesco Polska Czesław Grzesiak i ekspert BCC, były wiceminister finansów Mirosław Barszcz.

Zamieszanie w systemie opieki zdrowotnej

Zamieszanie wokół systemu opieki zdrowotnej. Likwidację składki zdrowotnej i zastąpienie jej podatkiem, z którego finansowane będzie leczenie Polaków zaproponowała minister pracy i polityki społecznej. Jolanta Fedak mówiła rano w TVN24, że z jej pomysłem zgodziła się  już minister zdrowia Ewy Kopacz. O tym w magazynie "90 Minut" z wiceministrem zdrowia, Jakubem Szulcem, rozmawiał Rafał Wojda.

Kleszcze długu

Europejski Bank Centralny skupuje portugalskie obligacje 5-cio i 10-cioletnie - tak podaje agencja Reutera, powołując się na źródło rynkowe. EBC w ten sposób obniżył rentowności obligacji tego kraju. Portugalskie papiery dłużne znalazły się pod presją po tym, jak Reuters podał, że Unia Europejska i Międzynarodowy Fundusz Walutowy rozmawiają o pomocy dla tego kraju. Komisja Europejska jednak temu zaprzeczyła. O szczegółach w magazynie "90 Minut" z głównym ekonomistą Societe Generale - Jarosławem Janeckim, rozmawiał Rafał Wojda

O pomyśle minister Fedak

O porannym pomyśle minister Fedak polegającym na likwidacji odpisywania od podatku składki zdrowotnej w wysokości 7,75% pensji brutto w studio TVN CNBC rozmawiają Andrzej Sośnierz, były prezes NFZ oraz Marek Balicki, były minister zdrowia.

Rynki Dla Opornych

Wirtualny portfel rynków dla opornych wypada lepiej od rynków. Widz proponuje zakup akcji PKO BP. Czy to dobra inwestycja? O szczegółach Rafał Wojda i Jan Niedziałek.

Sytuacja finansowa Portugalii coraz trudniejsza

Dług publiczny w relacji do PKB wyniósł w 2010 roku 83,5%. O tym czy Portugalia będzie zmuszona przyjąć zewnętrzną pomoc w razie braku możliwości finansowania zadłużenia na rynkach opowiada reporter TVN CNBC Łukasz Kijek.

Dementi minister Fedak

Joanna Fedak, Minister Pracy rano zapowiedziała, że należy zlikwidować możliwość odliczenia części składki zdrowotnej od podatku. Po południu zdementowała swoją poranną wypowiedź. Składka na ubezpieczenie wynosi obecnie 9%, a odliczeniu podlega 7,75%. O pomyśle minister Fedak reporter TVN CNBC Patrycjusz Wyżga.

Jak polską gospodarkę postrzegają zagraniczni inwestorzy

Sytuacja polskich finansów publicznych jest nieczytelna, uważa Bartosz Pawłowski, strateg rynków wschodzących BNP Paribas. Bartosz Pawłowski zauważa, że  w Polsce jest aż 16 definicji długu publicznego. O tym, jak polską gospodarkę postrzegają zagraniczni inwestorzy opowiada w TVN CNBC Bartosz Pawłowski.

Słoneczne nieruchomości 2011

Portugalia, Hiszpania, Chorwacja czy może Bułgaria - gdzie najlepiej kupić nieruchomości? Na przykład w Bułgarii ceny nieruchomości są niższe niż nad Morzem Śródziemnym ale sezon jest krótszy. Więcej o kupowaniu słonecznych nieruchomości - Andrzej Bursa z Carisma Nieruchomości.

Brat Vat

Kolejna nowelizacja ustawy o VAT ma wejść w życie już pierwszego lutego. Podatkiem od wartości dodanej zostaną objęte nieodpłatne świadczenia dla pracowników, wzrośnie podatek na ubranka dla niemowląt, VAT trzeba będzie płacić także od pakietów medycznych. O szczegóły spytaliśmy Mirosławę Zugaj, doradcę podatkowego z kancelarii Grant Thornton Frąckowiak.

Ochrona przed wyższym procentem

Silny frank, ale niskie stopy - jak długo będą pomagać kredytobiorcom? Póki co banki nie oferują zabezpieczenia przed podwyżką stóp w Szwajcarii. Co zrobić gdy zaczną? Spytaliśmy Marcina Mrowca, ekonomistę Pekao SA.

Wielki nazwy, skromne zyski

"Silna dwudziestka", "Fabryka zysków" czy "Światowi liderzy" - nazwy produktów strukturyzowanych działają na wyobraźnię. Czy opłaca się w nie inwestować? Przykładowo 2/3 struktur surowcowych przyniosło zysk, a 1/3 tylko zwrot kapitału. O to w jakie struktury warto inwestować spytaliśmy Marcina Krasonia, redaktorem naczelnym Structus.pl.

Wyższe składki ZUS

Składki ZUS w górę. Od lutego minimalna stawka na ubezpieczenia społeczne dla przedsiębiorców, którzy nie zatrudniają pracowników wzrasta miesięcznie o 37,88 złotych. Wyższą składkę będą płacić również nowi przedsiębiorcy korzystający z ulgi. Gościem programu Blajer Mówi: Biznes był Wojciech Andrusiewicz z ZUSu.

"Rejs Anti"

Anti rusza z programem restrukturyzacji „REJS ANTI”.  Spółka przeprowadzi restrukturyzację majątkową, finansową i ograniczy zatrudnienie. Anti obniżyła prognozę na rok 2011. Strata netto ma wynieść 5,2 mln złotych, planowano 2 mln złotych. O plany spółki spytaliśmy prezesa Anti, Arkadiusza Rzepę.

Zahartowany rynek stali?

Stalprofil obniża prognozę na 2011 rok. Zysk netto spółki może być w tym roku niższy niż w 2010. Prezes Stalprofilu Jerzy Bernhard tłumaczy, że spółka zaczęła rok z zapasami kupionymi po wyższych cenach niż w 2010 roku. We wtorek 11 stycznia na warszawskim parkiecie debiutuje Izostal, spółka zależna Stalprofilu.

Dłuższa sesja na GPW

Czy opłacało się wydłużyć sesję na GPW? Prezes warszawskiej giełdy Ludwik Sobolewski podkreśla, że jest jeszcze za wcześnie żeby stwierdzić czy przedłużenie sesji przełoży się na wysokość obrotów. Jednak w dłuższej perspektywie wydłużenie sesji będzie się opłacać - powiedział w TVN CNBC prezes Sobolewski.

BOŚ powiększa kapitał

Bank Ochrony Środowiska musi podnosić kapitał żeby spełnić wymogi nowej ustawy o finansach publicznych. Głównym akcjonariuszem banku jest Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska, który jest spółką skarbu państwa. BOŚ wyemitował już obligacje warte 700 milionów złotych, fundusze pójdą na finansowanie działalności. Gościem programu Dzień na Rynkach był Mariusz Klimczak, prezes BOŚ.

Mocny urząd na problemy kolei

Nowy wiceminister infrastruktury odpowiedzialny za kolej chce wzmocnienia Urzędu Transportu Kolejowego. Urząd narzeka, że ma mniejsze kompetencje niż np. niemiecki lub brytyjski odpowiednik przez co nie może sprawnie działać. Jak miałoby wyglądać wzmocnienie Urzędu Transportu Kolejowego i czy rzeczywiście jest to recepta na uzdrowienie kolei? Spytaliśmy Krzysztofa Jaroszyńskiego, prezesa Urzędu Transportu Kolejowego.

Równy dostęp do taksówki?

Koniec z limitowaniem liczby taksówek w Polskich miastach. Posłowie znowelizowali ustawę o transporcie drogowym i rozszerzyli dostęp do tego zawodu. Według nowych przepisów, taksówką będzie mógł jeździć każdy, kto spełni ustawowe warunki. Gościem programu Pieniądze od Rana był Michał Więckowski, przewodniczący Związku Zawodowego Taksówkarzy m. st. Warszawy.

Z fiskusem rozliczamy się do 2 maja

W tym roku aż do 2 maja rozliczamy się z podatków. Jednak osoby, które chcą żeby to pracodawca rozliczył je z fiskusem miały czas do 10 stycznia na złożenie stosownego oświadczenia. Z możliwości tej mogli skorzystać tylko pracownicy, którzy poza dochodami uzyskanymi od płatnika nie uzyskali innych dochodów. Gościem programu Pieniądze od Rana była Anna Misiak, ekspert podatkowy MDDP.

Koniec "Zielonej Wyspy"?

Dane o polskiej gospodarce coraz gorsze. Stopa bezrobocia w grudniu ubiegłego roku wzrosła do 12,3% w porównaniu do 11,7% w listopadzie. Z kolei światowe media coraz bardziej krytycznie wypowiadają się o stanie polskiej gospodarki - czy te oceny pogorszą postrzeganie polski przez inwestorów? Spytaliśmy Jacka Adamskiego z PKPP LEWIATAN i Adama Ambrozika z organizacji Pracodawcy RP.

Pytania o nowy rok

Stany Zjednoczone czeka ożywienie, a globalną gospodarkę w górę ciągną i ciągnąć będą rynki wschodzące. Takie prognozy na nowy rok przedstawił w TVN CNBC Steve Forbes, wydawca magazynu Forbes z którym rozmawiał Jan Niedziałek.

Bernanke: gospodarka USA ma się dobrze

Zdaniem szefa FED gospodarka USA jest na dobrym kursie. Z kolei w Polsce bezrobocie w grudniu osiągnęło 12,3%. O danych z rynku pracy w Polsce, Europie i USA oraz prognozach PKB z Ignacym Morawskim, ekonomistą Polskiego Banku Przedsiębiorczości rozmawia Robert Stanilewicz.

Pytania o nowy rok

Zysk Kredyt Banku w 2011 roku może być o kilkanaście procent wyższy niż w 2010 roku. Wzrosnąć powinny przychody banku, a zmniejszyć rezerwy na złe kredyty, twierdzi Maciej Bardan, prezes Kredyt Banku.