Z kraju

Z kraju

Koszty last minute.

Listopad to ostatni moment na zakupy firmowe, które pomogą zmniejszyć podwójną zaliczkę podatkową za listopad i grudzień. Co można sobie jeszcze kupić rzutem na taśmę żeby zapłacić fiskusowi mniej? Rozmowa z Andrzejem Pośniakiem, doradcą podatkowym CMS Cameron McKenna.

Tanie zatrudnianie.

Jeden z naszych widzów napisał do nas tak: „Chcemy zatrudnić przedstawicieli handlowych, ale zależy nam na zminimalizowaniu kosztów z tym związanych. Myślimy o studentach, również o bezrobotnych. Nie stać nas na zatrudnianie osób, za które będziemy musieli odprowadzać pełne składki do ZUS. Chcemy zaproponować wynagrodzenie prowizyjne i zależy nam, żeby wszystko było zgodne z prawem. Jaki typ umowy powinniśmy z nimi podpisać?" Odpowiedzi na pytanie naszego widza szukaliśmy wraz Pawłem Kisielem, radcą prawnym i specjalistą prawa pracy w Chałas i Wspólnicy Kancelaria Prawna.

Trudny egzamin na taksówkarza

Osoba, która chce zostać kierowcą taksówki musi zdać egzamin nie tylko z topografii miasta, przepisów przewozowych, czy z oznakowania pojazdu, ale też z przepisów podatkowych i Kodeksu Pracy. Ta ostatnia część egzaminu sprawia kierowcom najwięcej problemów. Przyszli taksówkarze muszą znać m in. stawki VAT, ryczałtu, czy sposoby wypowiadania umów o pracę. Jakie warunki trzeba spełnić żeby dostać licencję? Naszym gościem była: Joanna Tymińska, dyrektor Biura Działalności Gospodarczej i Zezwoleń Urząd Miasta Stołecznego Warszawy

Przyjęty pozew zbiorowy

Sąd Apelacyjny w Łodzi oddalił zażalenie BRE Banku ws. dopuszczenia sprawy pozwu zbiorowego. Chodzi o zwrot nie należnie pobranych opłat z tytułu umów kredytowych. W sumie chodzi o odszkodowanie w kwocie blisko 3,5 mln zł. Pozwem objęto 867 klientów. BRE Bank chciał się odwołać od decyzji Sądu. Teraz w prasie powinno ukazać się ogłoszenie o toczącym się postępowaniu. Po jego publikacji będą mogły się zgłaszać kolejne poszkodowane osoby. Rozmowa z Iwo Gabrysiakiem, partnerem w kancelarii Wierzbowski Eversheds

Kleszcze długu nad Europą

Grecja zaskoczyła świat finansowy. Podczas posiedzenia rządu, jednogłośnie poparło propozycję premiera tego kraju o przeprowadzeniu referendum w sprawie drugiej porcji pomocy finansowej dla kraju. Grecy mają w nim zadecydować, czy chcą wsparcia, kosztem kolejnych cięć i oszczędności. Po tej informacji euro osłabiło się do dolara do poziomu 1,36. W ślad za euro podążył także złoty. Jak wygląda prognoza walutowa dla złotego na listopad? Na nasze pytania odpowiadał Jarosław Klepacki, dyrektor działu gospodarki pieniężnej DMK Alpha.

Droższy gaz w 2012 roku?

Czekają nas podwyżki cen. Regulator na razie nie ujawnia ich wielkości, ale sugeruje, że chodzi o prąd, ciepło oraz gaz. O ewentualnych podwyżkach rozmawialiśmy z przewodniczącym Forum Odbiorców Energii Elektrycznej i Gazu, Henrykiem Kalisiem.

Nadchodzi recesja?

Strefa euro w przyszłym roku - niemal w stagnacji. Organizacja Współpracy Gospodarzcej i Rozwoju obniożyła prognozy wzrostu PKB 17-tki na ten i przyszły rok. Cięcie nie ominęło też Stanów Zjednoczonych. Rozmowa z Markiem Zuberem z Dexus Partners.

Zmiany w WIG20?

Po sesji 31 października GPW przygotowuje listę rankingową do rewizji indeksu. Analitycy DM BZ WBK przewidują, że Boryszew może wejść na miejsce PBG. Naszym gościem był: Maciej Marcinowski, analityk DM BZ WBK.

Centrum wyników - Asseco SEE

Po wynikach za 3Q – Asseco South Eastern Europe, które w ramach grupy Asseco działa na Bałkanach, poprawia nieco wyniki i zapowiada, że przeznaczy prawie zysku 1/3 na dywidendę. W kolejnych latach spółka może być jeszcze bardzie hojna dla akcjonariuszy i przeznaczać nawet cały zysk na dywidendę. Asseco SEE nadal chce rozwijać się przez przejęcia, najbardziej atrakcyjny dla spółki jest rynek turecki. Rozmowa z Piotrem Jeleńskim, prezesem Asseco South Eastern Europe.

Euro-spowolnienie

Europejski przemysł spowalnia. Indeksy nastrojów wśród menedżerów logistyki rozczarowują rynek. z kolei polski wskaźnik PMI rozwija się - zamiast kurczyć. Rozmowa z Jakubem Jaworowskim, ekonomistą BPH.

Centrum wyników - Interferii

Słabe wyniki III kwartału spółki Interferie. Firma zajmuje się min. usługami turystycznymi i usługami sanatoryjno-leczniczymi. O wynikach i planach Interferii, rozmawialiśmy z prezesem spółki, Adamem Milanowskim.

Europa w kleszczach długu

Grecja zaskakuje cały finansowy świat. Podczas posiedzenia rządu, jednogłośnie poparto propozycję premiera tego kraju o przeprowadzeniu referendum w sprawie drugiej porcji pomocy finansowej dla kraju. Grecy mają w nim zadecydować, czy chcą wsparcia, kosztem kolejnych cięć i oszczędności. Rozmowa z doradca zarządu Deloitte, Józefem Wancerem.

Indeks Dostępności Kredytowej

Kredytobiorcy mają powody do zadowolenia - indeks dostępności kredytowej TVN CNBC wzrósł w październiku do najwyższego poziomu od 2 miesięcy a to oznacza, że łatwiej kupić kredyt na zakup własnego mieszkania. Naszym gościem była Halina Kochalska z Open Finance.

Składamy pozew

Widz pyta nas o to, w jaki sposób powinien sformułować pozew dotyczący braku płatności faktur w obcej walucie. „Czy w przypadku kiedy zobowiązany nie wywiązuje się z płatności i wierzyciel postanawia złożyć pozew do sądu oczywiście po wcześniejszym ostrzeżeniu tenże wierzyciel jest zobowiązany do złożenia pozwu również w walucie euro, czy też należy obowiązkowo przeliczyć walutę na PLN zgodnie ze kursem średnim dnia sprzedaży towaru? Jeśli jest możliwość złożenia pozwu w walucie euro, jak należy obliczyć opłatę sądową, która wynosi 5% kwoty roszczenia?” Odpowiadamy na pytania widza. mec. Grzegorz Kuderski, adwokat w departamencie postępowań spornych CMS Cameron McKenna

Obligacje dla firm.

Emisja obligacji – jakim spółkom może się opłacać. Jakie firmy powinny brać pod uwagę obligację. Przeanalizujemy przykłady pod kątem wielkości, branży i celu finansowania. Porównamy koszty emisji, kredytu bankowego i debiutu na NewConnect. Damian Atroszczak, menedżer w Grant Thornton Frąckowiak

Milion w portfelu

Milion w portfelu - czyli wirtualna inwestycja miliona złotych. TYm razem przeanalizowaliśmy skład i stopy zwrotu przygotowane przez Pawła Homińskiego, zarządzającego Noble Funds TFI.

Planujemy długi weekend

Jak zaplanować sobie najbliższy długi weekend? Gdzie pojechać, aby wypocząć, a gdzie, aby spędzić czas aktywnie? Naszymi gośćmi byli: Marek Śliwka, Logos Tour oraz Mateusz Karasiński, właściciel MK Tramping.

Prawa inwestora

Co zrobić kiedy, inwestor ma udziały w kilkunastu spółkach, w tym niepublicznych. Chce dowiedzieć się, jakie zyski w bieżącym roku wygenerowały te biznesy. Czy zarząd ma obowiązek, na prośbę udziałowca, zrobić prognozę wyników? Na nasze pytania odpowiadał:Michał Karwacki z Kancelarii Salans.

Nowe kontrakty na GPW

Od 2 listopada oferta GPW poszerzy się o kontrakty terminowe na kolejne cztery spółki z indeksu WIG20: TVN, JSW, Lubelski Węgiel Bogdanka oraz GTC. Czym różni się inwestowanie w kontrakty od kupowania akcji. O tym w rozmowie z doktorem Krzysztofem Borowskim ze Szkoły Giełdowej.

Współpraca z mentorem

Miała być gra edukacyjna ucząca zarządzania finansami ostatecznie jest gra ucząca współpracy między ludźmi – to efekt 3 miesięcznych prac i konsultacji z mentorami, które firmie Game Disrupt zapewnił udział w programie GammaRebels. Firma pana Petera udoskonaliła swój projekt i oprócz elektronicznych wizytówek powstanie także platforma do wymiany danych między firmami. Co młodej firmie może dać współpraca z mentorami, w jaki sposób można wykorzystać ich doświadczenie. Naszymi gośćmi byli: Aleksandra Puchta, współzałożycielka Game Disrupt oraz Piotr Tuszyński, QRcao.com

Pogotowie podatkowe.

PKPP Lewiatan chce pomagać przedsiębiorcom w rozwiązywaniu problemów podatkowych w ramach projektu Świadomy Podatnik. Organizacja chce bezpłatnie pomóc 100 przedsiębiorcom. Jak i gdzie udać się po wsparcie ekspertów? Naszym gościem był: Jacek Bajson, p.o. Przewodniczącego Rady Podatkowej PKPP Lewiatan

Biznes w sieci. 

Nasz widz - pan Robert pisze do nas tak: „Prowadzę sprzedaż przez Internet i pojawił mi się problem związany ze sprzedażą na portalu aukcyjnym - jest tam dostępna sprzedaż poprzez licytację oraz kup teraz. Chodzi właśnie o sprzedaż z Licytacji. Mam klientkę, która upiera się, że ma prawo zwrotu towaru w ciągu 10 dni od zakupu niezależnie od tego, czy to była licytacja, czy nie. Straszy mnie dodatkowo sądem i urzędem skarbowym. Jak przekonać taką Panią, że nie ma racji, ponieważ mimo, że odnalazłem ustawę na ten temat i zacytowałem ją, klientka upiera się przy swoim. Jakie kroki mogę przedsięwziąć przy takim zastraszaniu oraz co mogę zrobić, gdy nasłana kontrola z US nic nie wykaże? Naszym gościem był: Piotr Wieczorek, Matczuk Wieczorek i Wspólnicy Kancelaria Adwokatów i Radców Prawnych.

Urlop na żądanie.

Długi weekend z poniedziałkową przerwą a nasz jedyny pracownik dzwoni z prośbą o urlop na żądanie. Co ma zrobić pracodawca w takiej sytuacji? O tym Jacek Świeca, ekspert prawa pracy, Kancelaria Radcy Prawnego Jacka Świecy

Europa w cieniu recesji

Strefa euro w przyszłym roku - niemal w stagnacji. Organizacja Współpracy Gospodarzcej i Rozwoju obniżyła prognozy wzrostu PKB 17-tki na ten i przyszły rok. Cięcie nie ominęło też Stanów Zjednoczonych. O prognozach OECD oraz najnowszych danych ze Strefy Euro, rozmawialiśmy z Tomaszem Kaczorem, Głównym Ekonomistą BGK.

Euro, Franki, Dolary, Jeny...

Interwencja walutowa Japonii. Doszło do niej po tym, jak jen osiągnął rekordowy poziom wobec dolara - za amerykańska walutę trzeba było płacić zaledwie 75,31 jena. O wpływie japońskiej interwencji na światowe rynki oraz o polskim rynku walutowym rozmawialiśmy z Tomaszem Mączką, analitykiem walutowym Noble Securities.

Złota Strona Emitenta

2 listopada rusza I etap piątej edycji konkursu na najbardziej komunikatywną stronę internetową spółki giełdowej - czyli "Złota Strona Emitenta". O kryteriach konkursu rozmawialiśmy z Prezesem Stowarzyczenia Emitentów Giełdowych, Mirosławem Kachniewskim.

Jakie skutki europejskiego planu ratunkowego

Decyzje finansowe dla strefy euro zapadły, ale nic nie dadzą w długim terminie, bo nikt nie myśli dziś o stymulowaniu wzrostu europejskich gospodarek – ostrzega Nouriel Roubini. Czy plan walki z kryzysem na europejskim rynku długu podetnie wzrost gospodarczy? Jak Europa postrzegana jest po drugiej stronie oceanu? Więcej o tym w rozmowie z Krzysztofem Błędowskim ekonomistą Manufactures Alliance.

Węgiel w cenie?

Na warszawskiej giełdzie jest kilka spółek zajmujących się wydobyciem węgla, która wygląda najlepiej? Które będą wypłacać dywidendy? Które warte są zainwestowania? Rozmowa z szefem zespołu analityków DM BZ WBK, Pawłem Puchalskim.

Eurocash vs. Emperia

Czy Eurocash ma jeszcze szansę porozumieć się z Emperią. Według Emperii umowa z Eurocashem nie obowiązuje, mimo, że UOKiK wydał zgodę na przejęcie grupy Tradis. Urząd zgodził się na przejęcie grupy Tradis przez Eurocash od Emperii pod warunkiem, że przejmujący sprzeda 12 hurtowni. Umowa inwestycyjna między spółkami została podpisana na przełomie roku, w sierpniu Emperia odstąpiła od niej, bo kupujący nie zapłacił za udziały i zażądała 200 mln zł odszkodowania. Rozmowa z Łukaszem Wachełką, analitykiem DB Securities.