Z kraju

Z kraju

Inflacja - stopy w strefie euro bez zmian

Europejski Bank Centralny pozostawił bez zmian stopy procentowe w strefie Euro. Szef EBC Jean Claude Trichet zapowiedział jednak, że bank powinien zachować "wzmożoną czujność" jeśli chodzi o inflację. Takie zapewnienie - zdaniem analityków - niemal przesądza lipcową podwyżkę stóp w eurolandzie. Jednak zdaniem głównego ekonomisty Invest banku, dra Jakuba Borowskiego, słabsze odczyty PMI mogłyby opóźnić podwyżkę stóp w strefie euro.

Kto dokończy A2?

Problemy z budową autostrady A2 zdają się nie mieć końca. Jakie wnioski powinniśmy wyciągnąć z tej historii? Czy problemom można było zapobiec? O tym z Hubertem Tańskim, radcą prawnym z kancelarii CMS Cameron McKenna, rozmawiała Jolanta Kucharska.

PUAP deregulacji

Ruszyła Elektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej e-PUAP. Według gościa Bilansu to dopiero pilotażowy projekt, który jednak razem z pierwszą ustawą deregulacyjną i projektem drugiej jest ważnym krokiem do ograniczenia biurokracji w Polsce. O polskiej drodze do państwa przyjaznego przedsiębiorcom mówił w TVN CNBC ekspert BCC Witold Michałek.

Luksus na fali

Pokryzysowe odrodzenie popytu na jachty. W Monte Carlo swoje miejsce do cumowania chce mieć wielu europejskich milionerów, ale nie każdy ma na to szansę. Jak choć przez dobę poczuć się właścicielem luksusowego jachtu? O tym z Monako Karolina Hytrek-Prosiecka

Prywatyzacyjna niespodzianka

Kolejny fragment Skarbu Państwa - w Państwa rękach. MSP chce sprzedać 10 procent akcji PZU, rynek - już sprzedaje. Akcje ubezpieczyciela na dzisiejszej sesji poszybowały o 3,75 procent - w dół. Bo - w górę - muszą pójść przychody z prywatyzacji. Stan wpływów na teraz to tylko 20% rocznego planu. Minister skarbu sprzedaje, choć wcześniej nie zamierzał, ale to może pokrzyżować kolejne plany związane z największym tegorocznym debiutem - debiutem Jastrzębskiej Spółki Węglowej. Niedebiutujący z pewnością Patrycjusz Wyżga - o tym, jak silna jest presja na prywatyzacyjne przychody.

Gant wychodzi na prostą?

Gant powoli wychodzi na prostą – wydaje się, że spółka najgorsze ma już za sobą. Deweloper zwiększa liczbę sprzedawanych mieszkań i chce kupować grunty pod nowe inwestycje – może wydać na to w tym roku 100 mln zł. Gościem programu Rynki Dnia był Andrzej Szornak, wiceprezes Ganta.

i3D na NewConnect

Udany debiut i3D na NewConnect - na debiucie akcje spółki wzrosły o prawie 100%. i3D działa w zakresie interaktywnych wizualizacji trójwymiarowych oraz technologii wirtualnej rzeczywistości. Aplikacje i3D pozwalają m.in. na rekonstrukcję przeszłości – historycznych miejsc i wydarzeń, symulację przyszłości – na przykład plany rozwoju miast, symulacje zjawisk fizycznych. Firma pracowała m.in. dla Boeinga, BP, Exxon Mobile, Saudi Aramco a w Polsce na przykład JSW. Gościem programu Rynki Dnia był Arkadiusz Patryas, wiceprezes i3D.

Supersamochód od Veno

Veno zaprezentuje w piątek długo oczekiwany prototyp samochodu Arrinera. stworzeniu produkcyjnej wersji samochodu będzie brał udział Lee Noble, konstruktor samochodów sportowych z Wielkiej Brytanii. Na tę prezentację inwestorzy czekali ponad trzy lata. Gościem programu Rynki Dnia był Arkadiusz Kuich, prezes Veno.

JSW w drodze na GPW

Będzie można zarobić na akcjach Jastrzębskiej Spółki Węglowej - zapewnia w TVN CNBC Jarosław Zagórowski. Zdaniem prezesa spółki drugi kwartał będzie dla niej lepszy, choć można spodziewać się korekty cen węgla w drugiej połowie roku.

Co słychać w branży lotniczej

LOT, który w ciągu najbliższych 12 miesięcy może zostać sprywatyzowany powoli poprawia wyniki. Według prezesa LOT-u Marcina Piróga spółka po pierwszych czterech miesiącach poprawiła wynik o 25 mln zł, ale nadal był on ujemny. Prezes uważa, że przy obecnych cenach ropy naftowej, żadna linia lotnicza nie będzie miała zysków.

Inflacja - stopy EBC bez zmian

Lipcowa podwyżka stóp procentowych w strefie euro - niemal pewna. Taki wniosek rynki wyciągają z komunikatu Europejskiego Banku Centralnego. EBC pozostawił główną stopę procentową na poziomie 1,25 procent - i zastrzegł, że zachowa "wzmożoną czujność", jeśli chodzi o inflację w strefie euro. O komentarz poprosiliśmy Piotra Kalisza, głównego ekonomistę Citi Handlowego.

Przerwa w biznesie

Łatwiej można zawiesić działalność gospodarczą. Weszła w życie ustawa o rachunkowości. Według niej przedsiębiorca, który zawiesił działalność nie musi prowadzić ksiąg rachunkowych, czy składać sprawozdań finansowych. Jak teraz wygląda zawieszenie firmy, mówi Aneta Wrona-Kłoczko, aplikant radcowski w M. Szulikowski i Partnerzy Kancelaria Prawna.

Banki wyceniają ryzyko

KNF podwyższa wymogi kapitałowe dla portfeli walutowych w bankach. Instytucje finansowe będą musiały uwzględniać wartość zabezpieczenia kredytu w wycenie ryzyka. Czy nowe regulacje dotyczące kredytów podniosą bezpieczeństwo na rynku kredytów? O tym - Wojciech Kwaśniak, doradca Prezesa NBP.

Milion w portfelu

Portfel złożony w połowie z akcji, w połowie z instrumentów dłużnych i okołodłużnych. Adam Drozdowski z AXA TFI przedstawia swoją propozycję jak zainwestować milion złotych.

Raty kredytów a wzrost stóp

Jak zmieniają się raty kredytów złotowych wraz ze wzrostem stóp? Po tym jak Rada Polityki Pieniężnej podniosła stopy o 25 punktów bazowych, rata może wzrosnąć o 15 złotych na każde 100 tysięcy złotych kredytu. Kto zyskał a kto stracił po decyzji Rady? Spytaliśmy Aleksandrę Łukasiewicz, prezes Home Broker.

RPP w akcji - reakcje na podwyżkę stóp

RPP podniosła stopy procentowe o 25 punktów bazowych. Cezary Chrapek, ekonomista Citi spodziewa się, że do końca cyklu podwyżkowego RPP podniesie stopy jeszcze dwa razy, do 5%. Jak decyzja Rady wpłynie na rynek walutowy? Z Cezarym Chrapkiem rozmawiał Rafał Wojda.

RPP w akcji - prognozy przed decyzją

Analitycy przedstawiają swoje prognozy przed posiedzeniem Rady Polityki Pieniężnej. Dariusz Winek, główny ekonomista BGŻ, spodziewał się, że Rada pozostawi stopy bez zmian.

RPP w akcji - po decyzji Rady

Rada Polityki Pieniężnej podniosła stopy procentowe o 25 punktów bazowych. W jaki sposób decyzja Rady wpłynie na rynek obligacji? Spytaliśmy Grzegorza Zatryba, zarządzającego Skarbiec TFI.

Rpp w akcji - kredyty bankowe

W większości banków mała firma musi funkcjonować na rynku minimum rok żeby otrzymać kredyt obrotowy. Tymczasem dla wielu przedsiębiorców nie ma na początku wystarczających funduszy, żeby się samofinansować. Jakie są obecnie warunki przyznawania kredytów obrotowych i czy w bankach spółdzielczych mogą spojrzeć przychylniejszym okiem na start up-y? Spytaliśmy Bożennę Sobocińską, dyrektora I Oddziału Banku Spółdzielczego w Toruniu i Michała Knittera, dyrektora dep. produktów bankowych Idea Bank.

Finansowe odrodzenie

Konkurencyjne, innowacyjne i z wizją – takie muszą być projekty, którymi zainteresuje się fundusz Renaissance Partners. Do tej pory firma zainwestowała w 29 projektów w Polsce, Czechach i Słowacji. Wybrane firmy mogą liczyć na wsparcie do 2,2 mln dolarów. Kto powinien się dać znaleźć funduszowi? O tym Piotr Bardadin, prezes Renaissance Partners.

Daj paragon, nie daj się fiskusowi

22 czerwca rusza akcja Ministerstwa Finansów „Weź paragon”. Urzędnicy skarbowi będą sprawdzać zwłaszcza miejscowości wypoczynkowe pod kątem wydawanych paragonów i rejestracji transakcji za pomocą kas fiskalnych. Paragony budzą wiele wątpliwości wśród przedsiębiorców zwłaszcza prowadzących handel przez Internet. Doradca podatkowy, Adrian Artowicz tłumaczy co zrobić np. jeśli klient zamówi produkt on-line i chce, by został on przesłany jako prezent.

Franczyza się opłaca

Ceny nieruchomości na polskim rynku od dłuższego czasu utrzymują się na stałym poziomie. Zarówno rynek pierwotny, jak i rynek wtórny nie są obecnie w szczytowej fazie rozwoju. Czy lepiej teraz założyć swoją firmę obrotu nieruchomościami czy prowadzić działalność pod szyldem znanej marki? Jakie korzyści i jakie koszty niesie franczyza? O tym - Piotr Sumara, prezes zarządu Północ Nieruchomości.

Mniej barier dla przedsiębiorców

Mniej obowiązków informacyjnych, mniej barier dla obywateli i przedsiębiorców. Od 1 lipca polskim podatnikom do rozliczenia się z fiskusem zamiast zaświadczenia wystarczy oświadczenie. Rząd szykuje także kolejną deregulację, do której założenia przyjął we wtorek. Do wakacji sejmowych coraz bliżej, a zaplanowanych posiedzeń Parlamentu coraz mniej. O szansach na uchwalenie ustawy w tej kadencji Sejmu mówił w TVN CNBC Wiceminister Gospodarki, Mieczysław Kasprzak.

Najtrudniejszy pierwszy krok

Wystarczy dobry pomysł i chęci - pieniądze się znajdą. AIP - największa sieć akademickich inkubatorów przedsiębiorczości w Europie wspiera już nie tylko studentów. Jacek Aleksandrowicz, wiceprezes Polski Przedsiębiorczej zaprasza do II edycji konkursu AIP, w którym do wygrania jest 100 tys. złotych na start nowej firmy.

Stopy w górę

Cykl zacieśniania polityki pieniężnej trwa. W środę RPP podniosła główna stopę procentową o 25 punktów bazowych, zgodnie z oczekiwaniami rynku. Czy eksperci wierzą w zapewnienia Prezesa NBP, że będzie przerwa w podwyżkach? O tym w TVN CNBC mówił Rafał Antczak, prezes firmy consultingowej Deloitte.

RPP w akcji - przerwa?

Środowa podwyżka stóp procentowych nie zaskoczyła rynku. Mieszane reakcje natomiast wywołała deklaracja Prezesa NBP, Marka Belki o przerwie w procesie zacieśniania polityki pieniężnej. Wpływ decyzji RPP na pozycję Polski w regionie ocenia prosto z Londynu, Agata Urbańska, starsza ekonomistka ds. rynków wschodzących ING Commercial Banking.

Łatwiejszy kontakt z urzędem

Miało być łatwiej, a jest awaria. E-PUAP system stworzony na zlecenie MSWiA miał od czwartku umożliwiać m.in. wpis do ewidencji działalności gospodarczej przez Internet. Tymczasem na stronie pojawił się komunikat o usterce. Kiedy zostanie ona usunięta, o tym w TVN CNBC mówił kierownik projektu e-PUAP, Igor Bednarski.

Uwierzyć w zieloną energię

"Zielone" spółki na oku inwestorów. Eficom, autoryzowany doradca stworzył spółkę Green Assets Inwestycje, która chce zaangażować się w budowę biogazowni, elektrowni wodnych i wiatrowych. Jednocześnie razem z partnerami zagranicznymi zamierza powołać fundusz private equity inwestujący w sektor czystych technologii i energii odnawialnej. O przyszłych planach spółki, w TVN CNBC mówiła Anna Katarzyna Nietyksza, prezes Eficom.

Drożejące kredyty

Banki komercyjne nie czekając na decyzję RPP podnoszą oprocentowanie kredytów. Tymczasem oprocentowanie lokat bankowych od początku roku praktycznie się nie zmieniło. Ile można zyskać na półrocznej i na rocznej lokacie? o tym w TVN CNBC mówił Karol Wilczko, Comperia.pl.

KHW po JSW?

Prywatyzacja górnictwa w Polsce mocno opóźniona? Na 6 lipca zaplanowany jest debiut Jastrzębskiej Spółki Węglowej na głównym parkiecie GPW. Czy kolejną perełką z branży surowcowej, którą upubliczni Ministerstwo Skarbu Państwa będzie Katowicki Holding Węglowy? M.in. na to pytanie odpowiada były Wiceminister Gospodarki, Janusz Steinhoff.