Z kraju

Z kraju

Europejska gospodarka

Grecja dostanie kolejne fundusze na ratowanie gospodarki. Parlament w Atenach przyjął druga ustawę pakietu reform gospodarczych. Komisja Europejska z kolei zaproponowała budżet na lata 2014-2020. O reanimacji Grecji i polskich funduszach dla Polski rozmawialiśmy z prof. Arturem Nowakiem - Farem z SGH

Plany Komputronika po wynikach

Komputronik zwiększy sprzedaż w obecnym kwartale o 20% -zapowiada prezes spółki Wojciech Buczkowski. Na wynik może jednak wpłynąć negatywnie wysoka amortyzacja wynikająca z programu inwestycyjnego realizowanego w poprzednich kwartałach.

Cyfrowy Polsat i Netia okiem analityka

"Kupuj" cyfrowy Polsat, cena docelowa 18,90 zł - rekomenduje Unicredit CAIB. Z analitykiem Przemysławem Sawalą - Uryaszem rozmawialiśmy w Rynkach Dnia również o Netii, która walczy o Dialog z MNI

Strategia PGNiG

Bo wybudowaniu infrastruktury wydobywczej gazu łupkowego będzie można stwierdzić, czy operacje będą rentowne. Jeżeli wydobycie gazu z łupków okaże się tańsze, niż tradycyjnego gazu - PGNiG na pewno zarobo na takich operacjach. Gościem Rynków Dnia był wiceprezes spółki ds. strategii Radosław Dudziński

Eko Export zwiększa moce

Eko Export - spółka produkująca mikrosferę uszlachetnioną zmodernizowała zakład i zwiększyła moce produkcyjne przynajmniej o 40%. Mikrosfera uszlachetniona to produkt uboczny spalania węgla, który ma zastosowanie w motoryzacji i budownictwie. Spółka chce utworzyć polsko-kazachską firmę, by eksploatować złoża mikrosfery właśnie w Kazachstanie. Gościem Rynków Dnia był prezes Eko Eksportu, Zbigniew Bokun

Jakiej inflacji oczekują Polacy?

    Inflacja coraz mniej straszy. Oczekiwania inflacyjne Polaków wyhamowały, jednak nadal utrzymują się na wysokim poziomie. W czerwcu konsumenci spodziewali się inflacji na poziomie 4,2%, w maju było 4,3%. Jak powiedziała profesor Maria Drozdowicz-Bieć lepszym wyznacznikiem przyszłej inflacji są oczekiwania przedsiębiorców. A ich oczekiwania od dwóch miesięcy spadają.

Milion w portfelu

Tym razem swój portfel przedstawia Rafał Lis, Opera TFI. Portfel ten znajduje się w czołówce, jeśli chodzi o stopę zwrotu, bo mamy prawie 1-procentową stopę zwrotu.

Plan prywatyzacyjny Grecji

Założenia prywatyzacyjne Grecji budzą wiele pytań. Dopóki nie będzie uruchomiony ten program - istnieje on tylko na papierze mówi Mirosław Gronicki, były minister finansów. Spytamy jednak, jakie mogą być scenariusze rozwoju programu.

Cięcia podatkowe po bułgarsku

Optymalizacja podatkowa w Bułgarii. Kraj chce przyciągnąć nie tylko turystów, ale i biznes. I to właśnie niskimi podatkami. Jakie zmiany wprowadziła Bułgaria mówi Andrzej Pośniak, prawnik CMS Cameron McKenna.

Grecja a rynek walutowy

Jest kredyt zaufania - to widać po rynkach. Jak duży jest ten kredyt? Jak długo potrwa? Nastroje ewidentnie się poprawiły po przegłosowaniu ustaw w Grecji mówi Tomasz Nowak z TMS Brokers.

Rusza e-myto

Operator systemu VIATOLL zapewnia, że jest w stanie dojechać w ciągu 4 godzin do każdego z 200 punktów sprzedaży na terenie kraju z dostawą urządzeń rejestrujących. Tymczasem do startu systemu został 1 dzień. Jak wyglądają przygotowania z punktu widzenia firmy transportowej? Rozmawiamy z Andrzejem Szymańskim, dyrektorem handlowym Dartom.

Jak zarobic na krótkowzroczności?

Badania potwierdzają, że coraz bardziej nadwyrężamy wzrok. W ramach obowiązków służbowych Polacy spędzają średnio niemal 6h dziennie w zakurzonych lub zadymionych pomieszczeniach, z czego średnio 5h to czas spędzony przy komputerze. Czy w czasach, gdy co trzeci z nas cierpi na krótkowzroczność, warto założyć salon optyczny w ramach sieci franczyzowej? Rozmawiamy z Marią Pistre, dyrektorem generalnym Lynx Optique i Piotrem Wilczyńskim, dyrektorem finansowym i ds. rozwoju Vision Express SP.

Jak odzyskać podatek od pożyczek z 2007?

Podatek do zwrotu. Firmy, które w latach 2007-2008 zawarły umowy pożyczek z udziałowcami i zapłaciły od nich podatek od czynności cywilnoprawnych mogą ubiegać się o jego zwrot. To efekt wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej z 16 czerwca 2011 roku. Trybunał uznał, że polskie przepisy były niezgodne z dyrektywą unijną. Kto i jak może ubiegać się o zwrot rozmawiamy z Beatą Chudziak, tax partner Grant Thornton Frąckowiak.

Pozew zbiorowy przeciwko deweloperowi

25 osób złożyło przeciw spółce pozew za źle wykonane mieszkania. Do tej pory Inpro nie nie komentowała jeszcze pozwu w mediach. Porozmawiamy o tej kwestii z Piotrem Stefaniakiem, prezesem Inpro.

Nowa strategia J.W. Construction

JW Construction chce wejść w segment komercyjny. Nie tylko w wynajem powierzchni biurowych, ale również budowę i najem powierzchni handlowych. Jak powiedział przewodniczący Rady Nadzorczej  Józef Wojciechowski spółka chce sfinansować swoje plany kredytem, ale nie wyklucza także emisji obligacji.

Koniec greckiej tragedii?

Czy Grecja jest w stanie wywiązać się z obietnic reform i spłacić część zobowiązań już do końca tego roku? Pytamy analityka z greckimi korzeniami Dimitrisa Zienkiewicza, analityka Citibank International.

Jakim zagrożeniem jest Grecja?

Grecja - jakie będę konsekwencje dla walut i systemu bankowego? spróbujemy nakreślić scenariusz na kolejne miesiące i lata. Grecja jest trudnym przypadkiem do rozwiązania mówi Andrzej Raczko, członek zarządu NBP.

Co z Kredyt Bankiem - na sprzedaż?

Sytuacja na rynkach jest złożona. Z jednej strony podwyżki stóp procentowych w Europie, z drugiej, kontynent potrzebuje jak najniższych stóp, by banki mogły uporać się z ekspozycją na dług. Podwyższenie kosztów pieniądza ma także negatywne znaczenie dla całej gospodarki mówi Maciej Bardan, prezes Kredyt Banku. Porozmawiamy także samym KB i o tym na ile bank może być wyceniany, czy grupa może chcieć go sprzedać.

Co sądzi MFW o gospodarce USA?

Raport MFW o amerykańskiej gospodarce wskazuje, jakie są zagrożenia. Ale czy zapis coś wnosi? Czy nie powiela już znanych faktów? prognozy według raportu nie są specjalnie optymistyczne mówi Andrzej Kurnicki z Euroamerican Company.

IDK: Złe wiadomości dla kredytobiorców

Indeks Dostępności Kredytowej - tym razem nie nastraja pozytywnie przyszłych kredytobiorców. Indeks spadł 2 miesiąc z rzędu i wyniósł 113,45. To pierwszy raz w historii indeksu, kiedy spada on 2 razy pod rząd mówi Marcin Krasoń, analityk Open Finance.    

Jaka część unijnego budżetu dla Polski?

80 miliardów euro dla Polski - taką kwotę w projekcie unijnego budżetu na lata 2014-20 zaproponowała Komisja Europejska. Polska ma pozostać największym beneficjentem budżetu UE. Według wstępnych informacji Warszawa będzie mogła pozyskać dodatkowe środki z unijnego budżetu, zgłaszając swoje projekty energetyczne i transportowe do sfinansowania w ramach nowego zaproponowanego w projekcie budżetu Funduszu Infrastrukturalnego. Teraz odbędą się negocjacje w tej sprawie, a mogą potrwać, podobnie jak ostatnio, nawet 2 lata mówi Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek, główny ekonomista PKPP Lewiatan.

Co dalej z zadłużeniem samorządów?

Samorządy chcą, by mechanizm ograniczający deficyt uruchamiano po przekroczeniu 0,6 proc. PKB. Proponują by przy ustalaniu deficytu nie liczyć: zobowiązań wynikających z realizacji inwestycji finansowanych z środków unijnych, zobowiązań wynikających z przejęcia długów przekształcanych ZOZ-ów, zobowiązań wynikających z realizacji programu budowy tzw. schetynówek. Więcej na ten temat w rozmowie Marcina Kowalskiego z Andrzejem Porawskim, ze Związku Miast Polskich.

ZA Tarnów z Policami lub bez

Akcje Polic poszły w dół po tym jak rynek dowiedział się za ile Zakłady Azotowe Tarnów chcą kupić tę spółkę. Środki na sfinansowanie przejęcia ZA Tarnów mają po części pozyskać z emisji 30 mln akcji. We wtorek KNF zatwierdziła prospekt emisyjny Azotów Tarnów, a zapisy na akcje mają ruszyć 11 lipca. O przejęciu Polic w TVN CNBC mówił prezes tarnowskich ZA, Jerzy Marciniak.

Plany ABS Investment

ABS Investment, śląska spółka specjalizująca się w doradztwie finansowym i inwestycyjnym liczy na wysoki zysk netto za pierwsze półrocze 2011. Na ostatnim WZ akcjonariusze zdecydowali o wypłacie dywidendy, zamknięciu fuzji z Beskidzkim Domem Maklerskim i podniesieniu kapitału zakładowego o prawie 5 mln zł poprzez nową emisję akcji. O planach spółki ABS Investment mówił w TVN CNBC jej wiceprezes, Bogdan Pukowiec.

Błędna rekomendacja?

ABC Data nie zgadza się z rekomendacją "sprzedaj" dla spółki wydaną przez Erste Securities. Według ABC Data raport Erste opiera się na niewłaściwych oraz niepotwierdzonych założeniach i danych. Czy spółka zakłada wyższy zysk, od tego który prognozuje rynek? O zastrzeżeniach do rekomendacji Erste, prezes ABC Data, Marek Sadowski.

Navimor-Invest na NewConnect

Dziś na rynku NewConnect pojawiła się firma z branży budowlanej Navimor-Invest. Spółka zajmuje się m.in. modernizacją śluz żeglugowych, nabrzeży portowych i elektrowni wodnych. 34,6 mln to przychód wypracowany przez Navimor-Invest w 2010 roku. Jakie wyniki zaprezentuje giełdowy debiutant pod koniec tego roku? M.in. na to pytanie w TVN CNBC odpowiada prezes spółki, Robert Cembrzyński.

Grecki plan oszczędnościowy

Grecki parlament - zgodnie z oczekiwaniami rynku - przyjął pięcioletni pakiet cięć wydatków i podwyżek podatków. Rząd w Atenach chce podnieść podatki i obciąć wydatki w sumie o 28 miliardów euro. To jednak nie koniec głosowań - w czwartek grecki parlament będzie głosował nad szczegółowymi rozwiązaniami budżetowymi i nad listą prywatyzowanych spółek. Rozmowa z Mateuszem Szczurkiem, Głównym Ekonomistą ING BSK.

Przyszłość Grecji

Przyjęcie przez grecki parlament planu reform jest warunkiem otrzymania pomocy. O skuteczności programu naprawy greckich finansów, mówi Jacek Chwedoruk, prezes Rothschild Polska.

Gruntowne inwestycje

Inwestycje w grunty rolne. Jaka stopa zwrotu, po jakim czasie możemy liczyć na zyski? Doradza Aleksander Skirmuntt z Emmerson Nieruchomości.

Brazylia - real(ne) zyski?

Kolejna podwyżka stóp procentowych w Brazylii, czy warto inwestować w reala? Rozmowa z Markiem Buczakiem, zarządzającym Quercus TFI.