Z kraju

Z kraju

Kupuj Open Finance

Najnowsza rekomendacja dla Open Finance – Unicredit rozpoczął wydawanie rekomendacji dla spółki od zalecenia „kupuj” z ceną docelową 22,8 zł za akcję. Skąd taka rekomendacja, czym spółka pozytywnie nastraja analityków i jak ocenić kupno towarzystwa ubezpieczeniowego MyLife mówi autor rekomendacji, analityk Unicredit CAIB Paweł Kozub.

Kredyt dla przygotowanych

Koniec naboru wniosków w ramach kredytu technologicznego. Po 2 dniach BGK ogłosił zamknięcie naboru. Jak zaalarmował nas widz, firmy, które zdecydowały się na złożenie wniosku wczoraj nie miały szans na dopełnienie procedur, bo promesę kredytową z banku komercyjnego trzeba było mieć już przyznaną. Jak BGK będzie teraz oceniał wnioski? Czy będzie decydowała kolejność, czy jakość zgłoszonych projektów? O szczegółach Marzena Tymińska - Ładziak, naczelnik w dep. programów europejskich, BGK.

Grecja w centrum uwagi

W towarzystwie protestów przed budynkiem parlamentu i niewielką przewagą 12-tu głosów, grecki parlament przegłosował wotum zaufania dla nowego rządu. O wpływie tej decyzji na rynki walutowe i o udziale Niemiec w finansowaniu zadłużenia Grecji mówił w TVN CNBC Arkadiusz Krześniak, główny ekonomista Deutsche Bank Polska.

Praktykant w firmie

Wakacje za pasem. Studenci rozglądają się za praktykami oraz stażami. Dla młodych osób to często jedyna szansa na zdobycie doświadczenia, ale dla małych firm to także okazja, żeby w okresie urlopowym uzupełnić braki kadrowe. O tym jak przyciągnąć młodych swoją ofertą rozmawiały w TVN CNBC Grażyna Rzehak, dyrektor HR Unilever Polska i Anna Budzich, ekspert HR PwC.

Inwestycje Budimeksu

Lecą iskry na każdej budowie dróg - to dzisiejsze tytuły gazet. Wiadomo już, że chińskie konsorcjum Covec nie dokończy odcinka A2 między Łodzią a Warszawą. GDDiKA szuka już nowego wykonawcy, a Polacy zastanawiają się czy autostrada będzie przejezdna na Euro 2012. O problemach budowlanych, ale i o najnowszych inwestycjach Budimeksu mówił w TVN CNBC prezes spółki, Dariusz Blocher.

Wsparcie dla eksportu

Paszport do eksportu. Od poniedziałku trwa nabór wniosków w ramach programu "Paszport do eksportu". Przy okazji nowego naboru zmieniły się nieco wymagania dla wnioskodawców. Kto powinien się zainteresować tym programem? O szczegółach Iwona Szendel, dyrektor Zespołu Instrumentów Inwestycyjnych, PARP.

Zabezpieczenia walutowe

Niepewna sytuacja gospodarcza niektórych krajów strefy euro sprawia, że warto się zabezpieczać przed ryzykiem kursowym. Jak powinien to robić mały eksporter? M.in. na to pytanie odpowiada Jacek Bartosik, z-ca dyrektora departamentu skarbu Polski Bank Przedsiębiorczości.

Bez przedawnienia

Przepis uniemożliwiający przedawnienie podatku jest konstytucyjny. Wczoraj Trybunał orzekł, że przepis dzięki któremu fiskus może nieskończenie długo ściągać zaległe podatki, choć z zasady zaległości przedawniają się po pięciu latach - jest zgodny z konstytucją. Marek Kolibski, wspólnik w Kolibski Nikończyk Dec & Partnerzy, w TVN CNBC oceniał sytuację przedsiębiorców w świetle obecnie obowiązującego prawa.

Przyjazny urząd skarbowy

W IX edycji konkursu „Urząd Skarbowy Przyjazny Przedsiębiorcy” wybrano 61 urzędów z całego kraju. Celem konkursu jest promowanie wysokich standardów obsługi przedsiębiorcy i zachęta dla urzędników, by skracali czas oczekiwania na ich decyzję. W jakich obszarach pracownik administracji państwowej może być bardziej pomocny niż przewidują to procedury? O szczegółach przedstawiciele wyróżnionych urzędów: Hanna Olczyk z US Warszawa-Wola i Sławomir Poznański z II US w Białymstoku.

Kondycja detalistów

Coraz lepsza jest też kondycja polskiego handlu. W maju sprzedaż detaliczna urosła w skali roku o 13,8% - wolniej niż w kwietniu, ale lepiej od oczekiwań analityków. Dynamikę sprzedaży w branży spożywczej komentowała w TVN CNBC wiceprezes Krakowskiego Kredensu, Ewa Lewek.

GTC bez Galerii Mokotów

GTC rusza z nowymi projektami. Niedługo deweloper, który aktywnie działa w 10 europejskich krajach, rozpocznie budowę następnego biurowca w Bukareszcie. O planach rozwojowych spółki GTC mówił w TVN CNBC Mariusz Kozłowski, członek zarządu GTC.

Zmiany w Rodzinie na Swoim

Sejm zgodził się na propozycje rządowe zmian w Rodzinie na Swoim. W programie zostają mieszkania z rynku wtórnego. O tym, kto może do końca 2012 roku ubiegać się o preferencyjne kredyty mówił Michał Krajkowski z DK Notus.

1:0 dla Eurolandu?

Na wiadomość o przegłosowaniu przez grecki parlament wotum zaufania dla rządu, rynki reagowały pozytywnie. Analitycy ostrzegają jednak, że udzielenie rządowi wotum zaufania nie oznacza koniecznie, że w kraju uda się bez zająknięcia przegłosować i wprowadzić reformy. Józef Wancer, doradca zarządu Deloitte, mówił w TVN CNBC, że wtorkowa decyzja ateńskiego parlamentu to dopiero początek trudnej drogi do wyjścia z kryzysu.

Bezrobocie w dół 

Poprawia się sytuacja na rynku pracy. Zgodnie z oczekiwaniami w maju stopa bezrobocia spadła do 12,2 procent z 12,6 procent w kwietniu - poinformował Główny Urząd Statystyczny. Według Mai Goettig, głównej ekonomistki banku BPH, wpływ na zmniejszenie się liczby bezrobotnych w Polsce miało otwarcie niemieckiego rynku pracy.

Marivpol na zakupach

Spółka Marvipol kupiła Przedsiębiorstwo Zaopatrzenia Budownictwa P.Z.- BUD. Dzięki tej transakcji deweloper wszedł w posiadanie 11 hektarów gruntów na warszawskim Ursynowie. O planach na zagospodarowanie nowo nabytej działki mówił w TVN CNBC prezes Marvipolu, Andrzej Nizio.

Papandreou zostaje

Grecki rząd z wotum zaufania parlamentu, ale cały czas bez poparcia obywateli. Po resortowych roszadach rząd Jeoriosa Papandreou zdobył poparcie parlamentu, co otwiera mu drogę do reform. Zaciskanie pasa nie podoba się jednak Grekom. Podczas głosowania wotum zaufania dla rządu, tysiące osób protestowały przed budynkiem parlamentu. Jakie konsekwencje przyniesie ta decyzja dla Grecji - oceniał w TVN CNBC ekonomista, Marek Zuber.

Gospodarcza współpraca polsko-niemiecka po 20 latach

Czego więcej potrzeba współpracy gospodarczej Polski i Niemiec? Co było sukcesem, a czego możemy żałować jako straconej szansy? Podsumujmy 20 lat wolnorynkowej, gospodarczej współpracy pomiędzy sąsiadami znad Odry. Naszym gościem jest Hubert Janiszewski, przewodniczący Rady Nadzorczej Deutsche Bank Polska.

Co dalej z Grecją?

Spłata greckiego długu w pełnym wymiarze jest równie prawdopodobna jak wejście polskiej reprezentacji do finału Mistrzostw Europy - mówi Ignacy Morawski, ekonomista Polskiego Banku Przedsiębiorczości. Kilka godzin przed głosowaniem nad votum zaufania dla greckiego rządu, o różnych scenariuszach dla greckiej gospodarki, z Ignacym Morawskim rozmawiała w TVN CNBC Jolanta Kucharska.

Rządy ratowały banki, kto uratuje rząd... Grecji?

Rynek liczy na to, że się uda, że rząd Grecji dostanie wotum zaufania. Sektor finansowy idzie do góry. Założenia rynku są optymistyczne mówi wiceprezes ING BSK. Juz niedługo sytuacja w Grecji powinna zostać rozwiązana, z pozytywnym skutkiem, dodaje Mirosław Boda.

Przyszłość polskiej energetyki

Bardzo ciekawy raport na temat rynku energetycznego w Polsce. Według jego autora, niedługo koniecznie będzie podjęcie strategicznych dla sektora decyzji – rozbudowie lub modernizacji kilku węglowych bloków energetycznych i budowie pierwszej elektrowni jądrowej. Porozmawiamy o perspektywach i nadchodzących zmianach w prawie w sektorze energetycznym z Maciejem Richterem, partnerem zarządzającym Grant Thorton Frąckowiak.

 Co teraz planuje Emperia? 

Emperia sprzedała już segment hurtowy, teraz sprzedaje detaliczną część biznesu. Po tej transakcji spółce zostaną tylko nieruchomości. Co zatem dalej zamierza robić firma? Na co pójdą pieniądze ze sprzedaży aktywów? Rozmawiamy z Tomaszem Manowcem, analitykiem BM BGŻ.

Nowe plany Point Group

  Point Group ma nowe plany. Firma traci kontrolę nad jedną ze spółek zależnych. Pracuje jednocześnie nad nowym projektem. O szczegółach operacji i o tym, jak to wpłynie na wyniki spółki rozmawiamy z prezesem Platformy Mediowej Point Group Michałem Lisieckim.

Milion w portfelu

3,7% w ciągu dwóch miesięcy zarobił portfel Piotra Greli z Tradercom Investments. Najmocniej zarobił ETF na spadki spółek z indeksu NASDAQ (ponad 19%), z kolei najbardziej stracił ETF na spadki cen złota, bo aż 5%

Dzień wolności podatkowej

24 czerwca to dzień wolności podatkowej. Od tego dnia pracujemy na siebie, nie na fiskusa. Gościem "Godziny dla Pieniędzy" był Robert Gwiazdowski, prezydent Centrum im. Adama Smitha

FAM bez nowej strategii

FAM odrzucił oferty złożone na kupno FAM Cynkowanie Ogniowe i zrezygnował z opracowania nowej strategii działania. W samej spółce pomysły na kierunek rozwoju są dwa. O przyszłość i plany spółki pytaliśmy przewodniczącego Rady Nadzorczej GK FAM, Grzegorza Bielowickiego

Koniec unikania "Belki" na lokatach

Koniec lokat "antybelkowych". Ministerstwo Finansów opublikowało w poniedziałek projekt ordynacji podatkowej, który zmienia zasady zaokrągleń podatków. Chodzi właśnie o lokaty z dzienną kapitalizacją odsetek. Nowe prawo ma wejść w życie 1 stycznia 2012 r. Gościem Pawła Blajera była Alicja Sarna, doradca podatkowy MDDP

Kto może pracować w Boże Ciało?

Święto Bożego Ciała już za dwa dni. Kto może pracować w ten dzień? Paweł Blajer pytał o to Ewę Kraińską-Dulić, prawnika z Okręgowego Inspektoratu Pracy w Warszawie.

Zagraniczne szanse polskich przedsiębiorców

Nawiązanie kontaktów i pozyskanie nowych zleceń - to główne cele polsko - włoskich spotkań w siedzibie PARP. Przedsiębiory mogą się na nie zgłaszać do 28 czerwca. Z kolei na początku lipca rusza misja na Ukrainę. O tym, kto może wziąć udział w obu wydarzeniach Paweł Blajer rozmawiał z Anną Wróbel z PARP

Daj paragon, nie daj się fiskusowi

22 czerwca ruszy akcja ministerstwa finansów "Weź paragon". W jej ramach inspektorzy skarbowi będą "odwiedzać" przedsiębiorców i sprawdzać, czy wydają oni paragony i rejestrują transakcje za pomocą kas fiskalnych. O to, co dokładnie będą kontrolować inspektorzy Paweł Blajer pytał Andrzeja Bartyskę z Izby Skarbowej w Gdańsku