Z kraju

Z kraju

Jaki PKB w II kwartale?

Premier Donald Tusk uważa, że PKB Polski za drugi kwartał mógł wzrosnąć od 3,5 proc. do 4 proc. Podobne zdanie na ten temat ma Przemysław Kwiecień, główny ekonomista XTB.

EFICOM poczuł biotechnologię

EFICOM stworzył na bazie przejętej spółki MicroBioLab fundusz zalążkowy, który ma wyszukać do 10 innowacyjnych firm. W jaki sposób spółka chce zarobić na wyselekcjonowanych spółkach biotechnologicznych, mówi Anna Nietyksza, prezes EFICOMU.

Decyzja FED

Ben Bernanke utrzymuje kurs amerykańskiej polityki monetarnej. Szef FEDu w oczekiwanym przez rynki przemówieniu w Jackson Hole powiedział, że Rezerwa Federalna może poluźnić politykę monetarną, ale uchylił się od dalej idących deklaracji. Rozmowa z Andrzejem Kurnickim, prezesem Euroamerican Company.

Banki i franki

Obowiązująca od piątku ustawa antyspredowa nie spowoduje rewolucji - uważają eksperci. Różnica między spreadem w banku a w kantorze to 10 groszy. W przypadku kredytu frankowego na 300 tysięcy złotych zaciągniętego 3 lata temu miesięczna rata wynosi 500 franków. To znaczy, że miesięcznie kredytobiorca zaoszczędzi może 50 złotych - pod warunkiem, że uda mu się znaleźć franki w kantorze. Materiał Dominika Cierpioła.

Milion w portfelu

Milion w portfelu - czyli wirtualna inwestycja miliona złotych. Wraz Z Michałem Duńcem z Analiz Online, podsumowywaliśmy wyniki z całego tygodnia.

Dzień z cyfrową rewolucją w mediach

Czy warto założyć internetową gazetę, radio lub telewizję? Jak wygląda model biznesowy takiego przedsięwzięcia, jakie są perspektywy wzrostu tego rynku? Naszym gościem był - Piotr Rurarz, prezes i założyciel STI Group.

Droga do milionów

Coraz więcej banków oferuje swoim klientom Lokaty strukturyzowane. Czym są? Czy to naprawdę lokaty? Odpowiedzi szukaliśmy w rozmowie z Marcinem Krasoniem, analitykiem Open Finance.

Apple bez prezesa Jobsa

Steve Jobs nie jest już prezesem Apple. Pozostanie jednak w spółce na stanowisku przewodniczącego rady nadzorczej. Rozmowa z Przemysławem Pająkiem, redaktorem naczelnym Spider’s Web.

Czekając na Jackson Hole

Czego spodziewają sie rynki po wystąpieniu Bena Bernanke w Jackson Hole? Rozmowa z Romanem Rewaldem z kancelarii Weil, członkiem Amerykańskiej Izby Handlowej.

Magellan po I półroczu

Przychody Magellana ostro w górę. W pierwszym półroczu wzrosły o 40 proc. w ujęciu rocznym. Rozmowa z Krzysztofem Kawalcem, prezesem Magellana.

Kleszcze długu

Francja opodatkuje bogatych – na ich własną prośbę. Rząd francuski nałoży nowy 3% podatek od dochodów powyżej 500 tys. euro rocznie i zmodyfikuje podatek od zysków kapitałowych z nieruchomości. Podatek zostanie zniesiony gdy deficyt spadnie poniżej 3% PKB, czyli według planów w 2013 roku. Na koniec 2010 roku deficyt był na poziomie 7,1% PKB. Rozmowa z Sebastianem Mikoszem, doradcą Societe Generale Corporate & Investment Banking.

Uruchamianie sprzedaży ratalnej

Kredyt na zakupy. Jedną ze strategii, jaką ma stosować w czasach spowolnienia firma Kler, czy Saturn jest pomoc osobom, których nie stać na jednorazowy zakup mebli, czy sprzętu w postaci propozycji sprzedaży ratalnej. Jak zorganizować w swoim sklepie taką formę kredytu? Czy potrzebna jest do tego mini placówka banku? Jak wyglądają rozliczenia między sieciami? Rozmowa z Marcinem Sobczakiem z Santander Consumer Bank i Rafałem Makowskim z Sygma Banku.

Płatności w obcej walucie

Sprzedaż w walucie. wakacji, część będzie płacić raty kredytu w walucie obcej, być może w czasach spowolnienia do Polski na zakupy będzie przyjeżdżać jeszcze więcej klientów zza zachodniej i południowej granicy. We wszystkich tych przypadkach sporym ułatwieniem dla konsumenta byłaby możliwość zapłaty w walucie obcej. Jak zorganizować w sklepie sprzedaż w euro? Jakie trzeba spełnić warunki? Naszym gościem był - Doktor Tomasz Jedwabny, Departament Bankowości i Finansów Międzynarodowych, CMS Cameron McKenna.

Dzień z cyfrową rewolucją w mediach.

Chcemy założyć popularny portal i sprzedawać na nim reklamy – jaki podatek płacimy? Czy możemy płacić ryczałt z tego tytułu? Naszym gościem był: Rafał Sidorowicz, doradca podatkowy MDDP

Umowa w języku obcym

Targi, giełdy kooperacyjne, misje gospodarcze. Każdy przedsiębiorca na takim wyjeździe liczy na to, że uda mu się podpisać umowę z zagranicznym kontrahentem. Czy ważna jest umowa, która jest podpisana w języku obcym? Czy taką umowę trzeba od razu przetłumaczyć u uprawnionego tłumacza? Jaki sąd obowiązuje w sprawach spornych? Na te i inne pytania odpowiadał nasz gość: Jacek Świeca, radca prawny w Kancelarii Prawnej Chałas i Wspólnicy.

Co powie Ben?

Rynki żyją nadzieją przed Jackson Hole, to jedna z najczęściej powtarzającej się opinii w ostatnich dniach. Czym jest Jackson Hole? Jakie ma znaczenie dla amerykańskich firm? Dlaczego świat z niepokojem oczekuje wystąpienia Bena Bernanke? Jakie znaczenie dla polskiej firmy może mieć spotkanie światowych bankierów? Naszym gościem Stan Popów, partner zarządzający Finacorp

Rata kredytu bez spreadu

W piątek wchodzi w życie ustawa antyspreadowa. Czy właściciele kantorów już widzą wzmożone zainteresowanie frankiem? W jaki sposób dostarcza się walutę do kantoru? Ile wynoszą spready w bankach, a ile w kantorach? Naszymi goścmi byli: Andrzej Kosmalski, właściciel sieci kantorów, Kantor Polski SA oraz Andrzej Rydzykowski, właściciel kantoru w Toruniu.

Co powie Ben?

Rynki czekają na słowa Bena Bernanke o tym, jak FED zamierza wesprzeć amerykańską gospodarkę. Kluczowa kwestia, czy w przemówieniu Bena Bernanke pojawi się zapowiedź trzeciego programu skupu rządowych papierów? Rozmowa z Witoldem Zielińskim, wiceprezesem Banku Citi Handlowy.

Droga do milionów

Jak planować budżet firmy na przyszły rok w niepewnym i zmiennym otoczeniu rynkowym i makroekonomicznym - radzić będzie dyrektor finansowy roku w kategorii duże przedsiębiorstwa Rozmowa ze Sławomirem Kubickim, dyrektorem finansowym grupy Allegro.

Co powie Ben?

Rynki z nadzieją wyczekują na przemówienie Szefa FED - Bena Bernanke w Jackson Hole. Czy będzie nowy program skupu rządowych papierów? Rozmowa z Piotrem Kaliszem, głównym ekonomistą Citi Handlowego.

Dzień z cyfrową rewolucją w mediach

Jak cyfrowa rewolucja zmieni rynek mediów ? Jak rozwój Internetu, obniżający próg wejścia do medialnego biznesu wpłynie na kształt tego rynku ? Co sądzą eksperci i analitycy o dotychczasowych graczach, rozdających karty na medialnym stole i jak czekające rynek zmiany wpłyną na ich przychody i zyski? Naszym gościem był: Piotr Janik, analityk KBC Securities.

Co powie Ben?

Rynki czekają na słowa Bena Bernanke o tym, jak FED zamierza wesprzeć amerykańską gospodarkę. W Jackson Hole w środkowych Stanach Zjednoczonych rozpoczęło się coroczne spotkanie szefów banków centralnych. Kluczowa kwestia - czy w zaplanowanym na 16-stą polskiego czasu przemówieniu Bena Bernanke pojawi się zapowiedź trzeciego programu skupu rządowych obligacji. Naszymi gośćmi byli: Mariusz Staniszewski, prezes Noble Funds TFI oraz Tomasz Nowak, makler TMS Brokers.

Auta siłą dewelopera

Marvipol, warszawski deweloper, większość przychodów uzyskuje ze sprzedaży samochodów. Choć prezes spółki za każdym razem zapewnia, że to się zmieni, wyniki pierwszego półrocza mówią same za siebie. Naszym gościem był prezes spółki, Andrzej Nizio.

RPP w akcji

Co jeszcze mogą zrobić banki centralne, by wspomóc wzrost gospodarczy. Przerwa do końca roku, a może nawet obniżki stóp procentowych – jak ostatnie dane z polskiej gospodarki wpłyną na politykę RPP? Rozmowa z Andrzejem Bratkowskim, członkiem RPP.

Centrum wyników

PZU będzie nadal wypłacać wysokie dywidendy - zapowiedział w TVN CNBC prezes Andrzej Klesyk. Spółka zaprezentowała bardzo dobre wyniki za I półrocze - zysk wyniósł ponad 1,5 miliarda złotych. W tym roku PZU na wypłatę dywidendy przeznaczył prawie cały ubiegłoroczny zysk. O wynikach spółki oraz o nadchodzącym spotkaniu FED w Jackson Hole, rozmawilaiśmy z prezesem PZU, Andrzejem Klesykiem.

Kleszcze długu

Rynki czekają na spotkanie szefów banków centralnych w górskim kurorcie Jackson Hole w USA. A przede wszystkim na piątkowe wystąpienie Bena Bernanke, szefa FED - po którym obiecują sobie słów na temat trzeciej tury tzw. ilościowego luzowania polityki monetarnej. Czyli zwiększania ilości pieniądza w obiegu poprzez wykup rządowych obligacji przez bank centralny. O tym jak może zachować się FED i jak to wpłynie na rynki, pytaliśmy naszego gościa Władysława T. Bartoszewskiego, dyrektora oddziału Credit Suisse w Polsce.

iZmiana

Inwestorzy i klienci poruszeni rezygnacją Steve'a Jobsa ze stanowiska prezesa Apple. Jobs odchodzi z powodu stanu zdrowia - od kilku lat cierpi na nowotwór. Nowym prezesem spółki zostanie Tim Cook, wieloletni wiceprezes Apple. Jobs - m.in. dzięki osobistej prezentacji nowych produktów - stał się ikoną Apple nie mniej rozpoznawalną, niż logo z nadgryzionym jabłkiem. O końcu pewnej epoki dla Apple, rozmawialiśmy z Grzegorzem Turniakiem, prezesem Business Network International Polska.

Koniec spreadów walutowych

Już jutro wchodzi w życie tzw. ustawa antyspreadowa. Tymczasem kredytobiorcy mają wiele pytań, dotyczących zmian. W programie "Blajer mówi: Biznes" wraz z Jędrzejem Kondkiem z Kancelarii Barylski, Olszewski, Brzozowski postaramy się odpowiedzieć na część pytań.

Lotos na fali

Lotos mocno zwiększa przychody dzięki drogiej ropie i uruchomieniu nowych instalacji. Zyski też rosną - ale częściowo z powodu przeszacowania wartości zapasów. Lotos zarobił netto w I półroczu prawie 890 milionów złotych - wynika z opublikowanego rano raportu. Przychody wyniosły 13,3 mld zł - o ponad połowę więcej, niż przed rokiem. Rozmowa z prezesem Lotosu, P. Olechnowiczem.

Wielka grecka prywatyzacja

Grecki rząd musi uzyskać z prywatyzacji 50 mld euro, w tym 15 mld euro do końca przyszłego roku, żeby otrzymać pomoc od UE i MFW. Ateny nie spełniły złożonych rok temu obietnic i mimo podwyżki podatków nie wypełniły programu sanacyjnego. O tym jak kupić grecką spółkę w rozmowie z Witoldem Wojtasem konsultantem Azimutus Associates.