Z kraju

Z kraju

Firma w Wielkiej Brytanii

Firma w Wielkiej Brytanii, oddział w Polsce. Jak to zrobić i jakie korzyści z tego płyną? Rozmowa z Adrianem Artowiczem, kierownikiem Departamentu Postępowań Podatkowych ECDDP.

Giełda kooperacyjna na Malcie

Co jakiś czas organizowane są specjalne wyjazdy dla przedsiębiorców z Polski. Takie wyjazdy przede wszystkim mogą służyć pokazaniu swojej firmy. Kto może się zgłosić i jakie mogą być zalety takiego wyjazdu? Naszym gościem była Anna Wróbel, Kierownik Sekcji Promocji Gospodarczej PARP.

Ogródek gastronomiczny

Chcesz założyć ogródek piwny – najpierw musisz uzbroić się w cierpliwość. W urzędzie miasta nie ma 1 okienka, w którym można złożyć wszystkie dokumenty. Inny wydział zajmuje się projektem architektonicznym, inny akcyzą na alkohol, jeszcze inny samymi pozwoleniami. Na procedury trzeba przeznaczyć ok. 30 dni. Jak to wszystko załatwić? Rozmowa z Renatą Kaznowską, dyrektor Zarządu Terenów Publicznych z Urzędu Miasta Stołecznego Warszawy i Barbarą Kowalczyk z Biura Działalności Gospodarczej i Zezwoleń Urzędu Miasta Stołecznego Warszawy.

Brat VAT

Akumulator ołowiowy jest złomem – uznało Ministerstwo Finansów w najnowszej interpretacji ogólnej. Oznacza to, że zmienia się sposób rozliczania podatku VAT od używanych akumulatorów i muszą go odprowadzać nabywcy. Co to oznacza z podatkowego punktu widzenia? Naszym gościem był Łukasz Czekański, doradca podatkowy w kancelarii WKB Wierciński Kwieciński Baehr.

Centrum wyników

Fortuna Entertainment Group, czyli czeska spółka, zajmująca się zakładami wzajemnymi. Firma działa na rynku Czeskim, Słowackim oraz polskim. O wynikach spółki oraz jej planach na przyszłość, rozmawialiśmy z szefem rady nadzorczej spółki, Josefem Janovem.

KGHM - analitycznie

Strajk związkowców z KGHM. W czwartek prawie tysiąc osób protestowało przed siedzibą zarządu spółki, domagając się podwyżek płac. Na piątek zaplanowano strajk włoski. Jak to zamieszanie wpłynie na spółkę? Czy KGHM stać na podwyżki dla pracowników? Naszym Gościem był analityk KBC Securities Robert Maj.

Centrum wyników

Fortuna Entertainment Group, czyli czeska spółka zajmująca się zakładami wzajemnymi. Firma działa na rynku czeskim, słowackim oraz polskim. O wynikach spółki oraz jej planach na przyszłość rozmawialiśmy z szefem rady nadzorczej Josefem Janovem.

TFI - udane wyniki 2011?

Światowa gospodarka w coraz lepszej formie. Widać to szczególnie na giełdach, które coraz mocniej odrabiają straty. O tym jaki będzie rok 2011, rozmawialiśmy z Jackiem Treumannem, członkiem zarządu Legg Mason TFI.

Centrum wyników

Dobre wyniki spółki Hygienika w I kwartale 2011 roku. Przychody wzrosły o niemal 30 procent, rośnie też zysk. Co było kluczem do sukcesu? Czy tak dobre wyniki będą kontynuowane w następnych kwartałach? - pytamy prezesa Hygieniki Kamila Kliniewskiego.

Droga do ożywienia

Jak dane o zatrudnieniu wpłyną na politykę Fed? Czy ożywienie amerykańskiej gospodarki to juz fakt? Przed danymi z amerykańskiego rynku pracy rozmawialiśmy z prezesem Euroamerican Company Andrzejem Kurnickim.

Niższa sprzedaż nowych aut

Spadek sprzedaży aut staje się faktem. Instytut Samar podaje, że w kwietniu zarejestrowano 22,6 tysiąca aut. To aż 16-procentowy spadek wobec marca, a w porównaniu z kwietniem 2010 roku spadek wyniósł blisko 4 proc. Co jest przyczyną takiego spadku? Czy w najbliższym czasie ten trend będzie się utrzymywał? Naszym gościem był Wojciech Drzewiecki z Instytutu Samar.

Budżet a prywatyzacja 

Rząd przyjął projekt przyszłorocznego budżetu, w którym wpływy z prywatyzacji mają wynieść 10 mld złotych. Jednak przychody z tegorocznej prywatyzacji stoją pod znakiem zapytania, głównie za sprawą protestów w JSW. Czy ten plan jest realny? Rozmowa z Ireneuszem Jabłońskim z Centrum im. Adama Smitha.

Droga do ożywienia

National Institute of Economic and Social Research prognozuje, że gospodarka USA w 2011 i 2012 roku będzie się rozwijać w tempie 2,6 procent. Rozmowa z dr Tatianą Fic z NIESR.

Drop kontra skarbówka

Spółka Drop planuje emisję do 586,8 tys. akcji serii D. Środki przeznaczy m.in. na punkty odzysku odpadów. Emisja odbędzie się po wyjaśnieniu sprawy z Urzędem Kontroli Skarbowej - zapowiada szef Rady Nadzorczej spółki Drop Marek Suchowolec.

400 dni do Euro

Organizator Euro 2012 w Polsce zapewnia, że nie ma powodów do obaw jeśli chodzi o przygotowania do mistrzostw. Rozmowa z dyrektorem turnieju Euro 2012 w Polsce Adamem Olkowiczem.

Kleszcze długu

Wnioski o zasiłek dla bezrobotnych w ubiegłym tygodniu złożyło 474 tys. Amerykanów, podczas gdy rynek oczekiwał, ze będzie to 410 tys. O danych z  rynku pracy w USA i przyjętym przez rząd Donalda Tuska projekcie budżetu na 2012 rok mówi główny ekonomista BRE Banku Ernest Pytlarczyk.

Budżet 2012

Rząd przyjął projekt budżetu na 2012 rok. Zakłada on, że deficyt nie przekroczy 35 mld zł. Duża część oszczędności skupia się na samorządach, co w praktyce ogranicza inwestycje - uważa ekonomista Polskiego Banku Przedsiębiorczości Ignacy Morawski.

Banki centralne w akcji

Europejski Bank Centralny zgodnie z oczekiwaniami pozostawił główną stopę procentową na poziomie 1,25 procent. Rynek spodziewa się, że do wiosny 2012 roku EBC podniesie stopy procentowe do poziomu 2,5 proc. - wskazuje dyrektor inwestycyjny ds. papierów dłużnych w Union Inwestment TFI Dariusz Lasek.

Płatności w branży turystycznej

80 procent firm z turystycznych przyznaje, że w ich branży występuje problem z terminowym regulowaniem płatności. Wyniki raportu BIG InfoMonitor komentuje prezes zarządu tej firmy Mariusz Hildebrand.

Szukamy inwestora

Nawet 1,5 mln euro dotacji można otrzymać z funduszu BBI Seed Fund. Fundusz inwestuje przede wszystkim w istniejące firmy, działające w obszarze technologii informacyjnych, komunikacyjnych, ochrony zdrowia oraz ochrony środowiska - mówi członek zarządu BBI Seed Fund Marcin Majewski.

Franczyza na akcesoria

Wiosną łatwiej zarobić na akcesoriach kuchennych i łazienkowych. Sieci franczyzowe oferują pomoc w wyborze lokalizacji i szkolenia pracowników. Ile kosztuje i co nam da pakiet franczyzowy - doradza Piotr Szmidt, dyrektor zarządzający Villeroy & Boch i Jarosław Skobodziński, wiceprezes zarządu Consus Konert.

Zakaz pracy w święta

Niektóre sklepy uważają, że nie dotyczy ich zakaz pracy w ustawowe święta. W praktyce podczas majowego weekendu wiele sklepów i punktów usługowych było otwartych. O tym, na jakie przepisy powołują się przedsiębiorcy - i czy nie łamią prawa - Paweł Blajer rozmawiał z Ewą Kraińską-Dulić, prawnikiem z Okręgowego Inspektoratu Pracy.

Biznes promuje naukę

Ministerstwo Nauki do 30 września przyjmuje wnioski od firm, dotyczące wsparcia na promocje wyników naukowych. Rozmowa z Elżbietą Góralską, naczelnik Wydziału Działalności Wspomagającej Badania Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Brat VAT

5-procentowa stawka podatku VAT na książki obowiązuje od 1 maja. Polska Izba Książki wystosowała pismo do Ministerstwa Finansów w sprawie zmiany zasad rozliczenia tzw. sprzedaży konsygnacyjnej - mówi prezes Izby Piotr Marciszuk.

Komu mieszkanie

Pora sprzedać zapasy, aby mogły ruszyć nowe inwestycje - czyli jak deweloperzy radzą sobie w tym roku. Według danych REAS Consulting, w największych miastach wzrosła oferta mieszkań dostępnych u deweloperów, którzy starają się sprzedawać mieszkania zbudowane w poprzednich latach. O sytuację na polskim rynku mieszkaniowym Rafał Wojda pytał prezesa REAS Consulting Kazimierza Kirejczyka.

Portfel RDO

W czwartek portfel RDO znów na zielono. W programie zastanawiamy się czy zainwestować nasze pieniądze w akcje spółki Ropczyce. Czy warto ulokować naszą gotówkę w akcje spółki zastanawiają się Jacek Wic i Rafał Wojda.

Budżet 2012

Deficyt budżetowy 35 miliardów złotych i całościowy deficyt finansów publicznych na poziomie 47 miliardów złotych. Rząd przyjął projekt ustawy budżetowej, w którym niemal cały dostępny w przyszłym roku deficyt rezerwuje dla siebie. Taki będzie bowiem skutek połączenia 35-miliardowej dziury budżetowej i ograniczania deficytu finansów publicznych do 2,9 proc. PKB. O przyszłorocznym budżecie Rafał Wojda rozmawiał z dr. Jerzym Mycielskim z Instytutu Nauk Ekonomicznych Polskiej Akademii Nauk.

Zainwestuj w akcje w USA lub UE

Jeśli zastanawiacie się nad ewentualną zmianą rynku lub rozszerzeniem portfela o nowe kraje, to warto zainteresować się Europą i Stanami Zjednoczonymi. O okazjach inwestycyjnych w Ameryce, w strefie euro i w Europie Środkowo-Wschodniej rozmawiamy z Christopherem Moharanem, strategiem inwestycyjnym Blackrock.

Twój Brat PIT: Jak obniżyć podatki?

Jakie dokumenty w ciągu roku trzeba zbierać, żeby na koniec kwietnia każdego roku się nie stresować? Jak warto zoptymalizować swoje podatki radzi Marek Kolibski, wspólnik w Kolibski Nikończyk Dec & Partnerzy.

Zdobądź dofinansowanie na nową technologię

Potrzebujesz usługi, która pozwoli ci wdrożyć nowy produkt lub technologię? Możesz skontaktować się z uczelnią i poprosić ją o stworzenie takiej usługi, a Unia Europejska zwróci ci do 15 tys. złotych w ramach programu "Bon na innowacje". Od 26 kwietnia do PARP można składać wnioski w ramach tego działania. Jak to zrobić i jakie warunki należy spełnić mówi Agnieszka Ćwikło z departamentu programów pilotażowych PARP.