Z kraju

Z kraju

Powrót ery węgla?

Jastrzębska Spółka Węglowa podczas debiutu na giełdzie może uplasować akcje warte ok. 3 mld złotych. Pierwsze półrocze to najlepszy okres do wejścia na giełdę, przekonuje Jarosław Zagórowski, prezes JSW.

Droga do ożywienia

W lutym sprzedaż detaliczna w segmencie RTV/AGD wzrosła rocznie o 32,3%, podał GUS. O szczegółach opowiada Łukasz Tarnawa, główny ekonomista PKO BP.

Pomysły na integrację

Integracja firmowa. W naszej niewielkiej firmie pracownicy znają się jedynie służbowo. Nie utrzymują kontaktów poza pracą, nie łączą ich koleżeńskie więzy. Czy warto organizować integracyjne spotkania? Jak to zrobić? Spytaliśmy Joannę Kisiel z firmy Fabryka Przygód i Przemysława Sobótkę, współwłaściciela Everal S.C.

Pożyczka dla firmy

Udzielasz pożyczki swojej firmie albo spółce z własnych środków i musisz od tego zapłacić podatek? Bardzo wielu przedsiębiorców tak robi. Nie jest to jasne na 100%, więc jak się najbezpieczniej zachować? Spytaliśmy Andrzeja Pośniaka, doradcę podatkowego kancelarii CMS Cameron McKenna.

Nowe opłaty za drogi

Od 16 – 53 groszy – tyle będą musieli płacić kierowcy samochodów o masie powyżej 3,5 tony za przejazd 1 km państwowymi drogami ekspresowymi i autostradami. We wtorek rząd zajmował się dwoma projektami rozporządzeń dotyczących elektronicznego systemu poboru opłat, który ma ruszyć od 1 lipca. Jak ten system wpłynie na funkcjonowanie i koszty branży? Spytaliśmy Wojciecha Miotke, członka rady Polskiej Izby Spedycji i Logistyki.

Brat PIT

Wypełnię PIT za 10 złotych – takie ogłoszenia wiszą na przystankach i słupach. Tyle, że jeśli nawet ktoś faktycznie zrobi to za nas, nie oznacza to, że weźmie też odpowiedzialność za ewentualne błędy w zeznaniu. Kto może za nas legalnie wypełnić PIT i kto będzie się tłumaczył z pomyłek, jeśli np. zatrudniamy księgową? Spytaliśmy Pawła Jabłonowskiego, szefa departamentu podatkowego w Kancelarii Prawnej Chałas i Wspólnicy.

Brat VAT

Usługi konserwatorskie bez VAT – taką zmianę zakłada projekt rozporządzenia opublikowany we wtorek na stronie Ministerstwa Finansów. Chodzi o renowację zabytków i dzieł sztuki, na które od początku roku obowiązuje 23-proc. stawka. Resort stawia jednak warunek, by prace te były wykonywane przez osoby wykwalifikowane, a zabytek był wpisany do rejestru. O szczegółach Paweł Blajer rozmawiał z Michałem Potzem z firmy konserwatorskiej Mosaicon.

Brat VAT

Mniej niż 14 dni zostało do wejścia w życie nowelizacji ustawy o VAT, którą w piątek przegłosował Senat. Nie ma więc czasu na tzw. vacatio legis czyli na stosowny okres od uchwalenia nowego prawa do momentu jego implementacji. Czy taki stan rzeczy może zdecydować o niekonstytucyjności ustawy? Spytaliśmy prof. Marka Chmaja, konstytucjonalistę Chmaj i Wspólnicy Kancelaria Radcowska.

Milion w portfelu

Fundusze pieniężne, akcji, zmiennej alokacji i alternatywne - Marcin Mierzwa, wicedyrektor Biura Maklerskiego Alior Banku, proponuje jak zainwestować milion złotych.

Konsument w europejskiej sieci

Pułapki przy zagranicznych zakupach w sieci. Z najnowszego raportu ECK wynika, że najczęściej niemiłe niespodzianki spotykają kupujących samochody za granicą oraz osoby dokonujące zdalnych płatności za kupione w sieci towary. Jak uniknąć pułapek, jak się przekonać to takich zakupów? Spytaliśmy Małgorzatę Furmańską, prawnika z Europejskiego Centrum Konsumenckiego.

Kierunek zachód

1 maja otworzą się dla Polaków rynki pracy w Niemczech i Austrii. kierowniczej i inżynierów poszukują głównie Niemcy. Na 3 miesiące przed otwarciem rynku rekrutują głównie ekspertów z branży IT i energetycznej. Czy taka emigracja zarobkowa się opłaca? Spytaliśmy Łukasza Kośnika, menedżera Antal International.

Droga do milionów

Egipt, Japonia, cały świat…Jak polski inwestor może kupić zagraniczne akcje, ile to kosztuje? Większość domów maklerskich oferuje dostęp do rynków zagranicznych choć opłaty są w tym przypadku nieco wyższe. O inwestowaniu zagranicą Robert Stanilewicz rozmawiał z Robertem Raszczykiem, dyrektorem ds. operacyjnych DM BZ WBK.

Kryzys w świecie arabskim

23 marca pierwszy raz od 27 stycznia ruszyły notowania w Kairze. Egipska giełda musiała wznowić działalność by nie wypaść z globalnych indeksów. Ile straciły osoby, które zainwestowały w Afryce? Wartość aktywów funduszu Noble Funds TFI inwestującego w Afryce to około 130 milionów złotych. Gościem programu Godzina Dla Pieniędzy był Mariusz Błachut, wiceprezes Noble Funds TFI.

ABM Solid – 2011 będzie łatwiejszy?

ABM Solid działa we wszystkich segmentach rynku budowlanego: mieszkaniowym, niemieszkaniowym i inżynieryjnym. Zarząd w komentarzu do wyników podkreśla, że ubiegły rok był dla branży budowlanej bardzo trudny i pozyskiwanie kontraktów wymagało wiele wysiłku. Przychody w 2010 wzrosły o prawie 25%, ale zysk netto spadł o ponad 35%. Spółka w 2010 kontynuowała rozszerzanie działalności poprzez przejęcia. Rozpoczęła także sprzedaż w swoim pierwszym projekcie mieszkaniowym na warszawskiej Białołęce. O szczegółach opowiada Marek Pawlik, prezes ABM Solid.

Jaki będzie 2011 w PGNiG?

URE nie zatwierdził zmiany taryfy od 1 kwietnia. PGNiG zapowiada kolejny wniosek, ale mógłby on wejść w życie od 1 czerwca, do tego czasu ceny gazu pozostaną bez zmian. Spółka podała wyniki za 2010 z rekordowym zyskiem netto - prawie dwukrotnie wyższym niż rok wcześniej – ale analitycy podkreślają, że zysk nie byłby tak duży, gdyby nie zdarzenia jednorazowe, czyli w tym przypadku rozwiązania rezerw w wysokości 659 mln zł. Spółka w komentarzu do wyników podała, że sprzedaż gazu w ubiegłym roku była najwyższa w historii. O szczegółach opowiada Sławomir Hinc, wiceprezes PGNiG.

Ambitne plany Nicolas Games

Nicolas Games to producent gier komputerowych z NewConnect. Na rynku działa od kilku lat. Chce zaistnieć dzięki dwóm tytułom - Afterfall: InSanity – którego premierę właśnie przesunął z przełomu pierwszego i drugiego kwartału na czwarty oraz grze Arena Morte, czyli produkcji przejętego niedawno przez Nicolas Games studia Frontline. Obie gry mają zostać zekranizowane. Spółka chce poszerzać skalę działalności – podpisała list intencyjny w sprawie przejęcia co najmniej 20% amerykańskiej spółki z rynku gier. Ambitne plany pociągają za sobą zmianę nazwy – na Nicolas Entertainment Group. O szczegółach opowiada Tomasz Majka, prezes Nicolas Games.

Premier na budowie terminalu LNG

23 marca oficjalnie rozpoczęła się budowa terminalu LNG w Świnoujściu. W uroczystości wmurowania kamienia węgielnego udział wziął premier Donald Tusk i minister skarbu Aleksander Grad. O nowym gazoporcie Robert Stankiewicz rozmawiał z ekspertem rynku energetycznego Filipem Elżanowskim.

Wychodzić zysk

Gino Rossi zwiększył przychody, zamiast straty miał zysk. Spółka wciąż szuka nabywcy dla Simple, według prasy ta firma sprzedająca odzież dla pań zostanie sprzedana funduszowi private equity Resource Partners. O szczegółach Mikołaj Kunica rozmawiał z prezesem Gino Rossi Witoldem Jesionowskim.

Droga do ożywienia

Wzrost sprzedaży detalicznej w lutym okazał się jednak dwucyfrowy. Sprzedaż wzrosła o 12,2 proc. w ujęciu rocznym - podał Główny Urząd Statystyczny. Analitycy spodziewali się tymczasem wzrostu jedynie o 7,5 proc. Jak te dane przełożą się na nastroje konsumentów? - pytaliśmy ekonomistę Polskiego Banku Przedsiębiorczości Ignacego Morawskiego.

Węgrzy na podbój GPW

Węgierski E-Star Alternative, który 22 marca wszedł na GPW, chce być jednym z największych energetycznych graczy w Europie. Spółka zamierza do 2015 roku wydać na inwestycje 215 mln euro, z czego 90 mln euro w Polsce. E-Star Alternative działa na Węgrzech i w Rumunii, w Polsce chce wejść na rynek ciepłowniczy. O plany spółki pytaliśmy członka rady dyrektorów E-Star Alternative Jacka Krawczyka.

Analitycznie o Tauronie i PGE

Koniec prywatyzacji Tauronu - resort skarbu sprzedał 11,9 proc. akcji tej spółki. Czy teraz naturalną konsekwencją będzie szybka sprzedaż kolejnego pakietu skarbu państwa w Polskiej Grupie Energetycznej? Pytaliśmy o to szefa działu analiz BZ WBK Pawła Puchalskiego.

Zarobić na zdrowej żywności

Firma Organic Farma Zdrowia postawiła sobie cel, że zarobi na zdrowej żywności. Na razie spółka zmniejszyła stratę operacyjną i netto, zwiększyła zaś przychody. W ubiegłym roku firma uruchomiła trzy nowe sklepy w Warszawie. O planach firmy mówi prezes Organic Farma Zdrowia Sławomir Chłoń.

Sprzedaż detaliczna

Przed danymi GUS o sprzedaży detalicznej w lutym główny ekonomista Societe Generale Jarosław Janecki prognozuje wzrost sprzedaży detalicznej w lutym o 7 procent w ujęciu rocznym.

Droga do ożywienia

Jeszcze przed danymi GUS o bezrobociu w lutym dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Gdańsku Roland Budnik prognozuje, że w lutym stopa bezrobocia wzrosła do 6 procent.

Polska motoryzacja przyspiesza

O blisko 8 proc. wzrósł w 2010 roku eksport polskiego przemysłu motoryzacyjnego. Do rekordowego wyniku 18,4 mld euro z 2008 roku jeszcze nam brakuje, ale 17,1 mld euro uzyskane w 2010 robi wrażenie. Niezmiennie od kilku lat o wynikach eksportu decydują trzy grupy produktów: samochody osobowe i towarowo-osobowe, części i akcesoria oraz silniki wysokoprężne - wskazuje Rafał Orłowski z wortalu AutomotiveSuppliers.pl

Centrum wyników: PGE

Bardzo duża spółka, bardzo duży biznes - i spore rozczarowanie rynku wynikami za ubiegły rok. Polska Grupa Energetyczna – największa firma tej branży w Polsce - pokazała wyniki gorsze od oczekiwań. O wynikach, prognozach na przyszłość, a także o elektrowni atomowej w kontekście katastrofy w Japonii z prezesem spółki Tomaszem Zadrogą rozmawiał Rafał Hirsch

Elektroniczne opłaty drogowe

Polskie drogie drogi. Rząd nie pozostawił złudzeń: 20 złotych za 100 km autostrady to najmniejsza kwota jaką przyjdzie zapłacić kierowcom aut osobowych. Samochodowy spalające więcej zapłacą nawet 53 złote. Co to oznacza dla branży transportowej z Janem Buczkiem ze Zrzeszenia Międzynarodowych Przewoźników Drogowych w Polsce rozmawia Katarzyna Karpa-Świderek.

Rynki Dla Opornych

W naszym wirtualnym portfelu nadal jedna spółka - Wasko. Portfel RDO wypadł lepiej od rynku. WIG20 traci 0,90 proc. podczas gdy my tracimy tylko 0,24 proc. Widz proponuje zakup akcji banku BRE. Czy to dobra inwestycja zastanawiają się Marek Tejchman i Jan Niedziałek.

Sejm fabryką bubli?

Pośpiech nie jest najlepszym doradcą, ale rządowi nie przeszkadza. Ekspresowy tryb w sprawie OFE, wcześniej ekspresowe zmiany w VAT... Problem w tym, że tworzone na kolanie prawo, to luki i wady, które uderzają w tych którzy mają je stosować. O jakości stanowionego w Polsce prawa w programie "90 Minut" rozmawiali ekspert BCC Witold Michałek i szef Rady Podatkowej PKPP Lewiatan Rafał Iniewski.

Powrót ery węgla?

Droższy węgiel to większe zyski dla polskich kopalń, problem w tym, że według NIK wydobycie prowadzone w obecny sposób to najszybszy sposób na wyczerpanie zasobów. O tym w jakim stanie jest polskie górnictwo z Janusze Steinhoffem, byłym wicepremierem i ministrem gospodarki i byłym prezesem Wyższego Urzędu Górniczego w Bilansie rozmawia Katarzyna Karpa-Świderek.