Z kraju

Z kraju

Do 30 tysięcy złotych grzywny grozi pracodawcy, który nie udzieli zaległych urlopów do końca marca. W jaki sposób firma, w której jest wielu pracowników, którzy jeszcze nie wykorzystali urlopów, powinna się zabezpieczyć na wypadek ewentualnej kontroli Państwowej Inspekcji Pracy? O szczegółach opowiada Katarzyna Piecyk, główny specjalista w Departamencie Prawnym GIP.

Quercus TFI to 403. spółka notowana na głównym rynku i 10. debiut w tym roku, a zarazem już trzecia spółka, która przeniosła się w 2011 z NewConnect na główny rynek warszawskiej giełdy. O jej planach opowiada Sebastian Buczek, prezes Quercus TFI.

ING Securities w raporcie z 21 marca wydał rekomendację „kupuj” dla AB i ustalił cenę docelową na 30 zł. ING Securities uważa, że AB wypracuje lepsze od konsensusu wyniki, a wskaźniki spółki ocenia jako atrakcyjniejsze niż ABC Data. Z kolei DM Noble Securities w raporcie z 8 marca obniżył rekomendację dla AB do "akumuluj" z "kupuj", ale podniósł cenę docelową dla akcji spółki o 6% do 29,05 zł. O szczegółach opowiada Andrzej Przybyło, prezes AB SA.

ZUK Stąporków po drugim kwartale może podwyższyć prognozy na 2011 w związku z rosnącą liczbą zamówień. Spółka zrezygnowała z emisji akcji na inwestycje, linię do produkcji carbiopelletu sfinansuje ze środków własnych i kredytu. Plan na ten rok to także umocnienie pozycji w Niemczech, Norwegii i Wielkiej Brytanii. O szczegółach opowiada Marek Milczarek, prezes ZUK Stąporków.

Quercus TFI to 10. debiut w tym roku, a zarazem już trzecia spółka, która przeniosła się w 2011 z NewConnect na główny rynek warszawskiej giełdy. Zapraszamy na relację z debiutu spółki.

Jeśli rząd chce, by ustawa o zmianach w systemie emerytalnym weszła w życie 1 maja i miała jednocześnie miesięczny okres przejściowy, prezydent ma 24 godziny na podpisanie tej ustawy. Rząd za to będzie miał 2 miesiące by przedstawić kolejny projekt zmieniający nasz system emerytalny. Tym razem chodzi o ustawy podnoszące efektywność systemu. O szczegółach opowiada prof. Wojciech Otto, prodziekan Wydziału Nauk Ekonomicznych Uniwersytetu Warszawskiego.

Senat zakończył prace nad rządowymi zmianami w systemie emerytalnym. W sobotę senacka komisja rekomendowała jego przyjęcie bez poprawek. O ekspresowym tempie zmian w OFE w rozmowie z Kazimierzem Kleiną, senatorem PO, Przewodniczącym Senackiej Komisji Budżetu i Finansów Publicznych.

Opady śniegu pociągnęły w dół brytyjską gospodarkę w IV kwartale ubiegłego roku - tak spadek PKB tłumaczy brytyjski urząd statystyczny. Po rewizji danych okazało się, że w IV kwartale wyspiarska gospodarka skurczyła się o pół procent wobec poprzednich trzech miesięcy. O tym w magazynie "90 Minut" z dyrektorem Instytutu Ekonomicznego NBP profesorem Andrzejem Sławińskim rozmawiał Marek Tejchman.

Nasz wirtualny portfel lekko pod kreską, lecz wypadliśmy nieco lepiej od rynku. Tracimy 0,23 proc. podczas gdy WIG20 notuje spadek o 0,44 proc. Widz proponuje zakup akcji spółki Szar SA. Czy to dobra inwestycja - zastanawiają się Jan Niedziałek i Marek Tejchman.

Skarb państwa zmniejszył zaangażowanie w Tauronie z 41,96 do 30,06 procent. We wrześniu MSP planuje wtórną ofertę akcji PKO BP o wartości 14 mld zł. Rozmowa z Adamem Rucińskim, prezesem BTFG Audit.

Polska może mieć nawet 1,4 bln metrów sześciennych gazu łupkowego. Jak drogie będzie jego wydobycie i na jakie ustępstwa pójdzie rząd w sprawach ochrony środowiska - zastanawiamy się z mecenasem Filipem Elżanowskim z Uniwersytetu Waeszawskiego.

JSW i PKO BP to plany prywatyzacyjne resortu skarbu na 2011 rok. To, co się dzieje z programem prywatyzacji jest niepokojące - uważa przewodniczący rady głównej BCC Maciej Grelowski.

Portfel „Miliona w portfelu” Piotra Sawali, dyrektora departamentu private banking DZ Bank Polska, jest zróżnicowany. Znajdziemy w nim m.in. akcje „misiów” z portfela Amerbrokers, obligacje korporacyjne w złotówkach i euro oraz lokatę inwestycyjną.

Spadają marże kredytów hipotecznych. Wraz z Arkadiuszem Rembowskim z Moneyexpert podpowiadamy, jak skutecznie negocjować jak najnniższe koszty kredytu.

Bonusy służbowe są ulubioną dodatkową gratyfikacją dla managerów. 90 procent z nich dostaje od firmy darmowe szkolenia, 72 procent ma służbowe auto, a telefony służbowe są powszechne. Bonusy dla polskich managerów to nic w porównaniu z dodatkami dla dyrektorów firm w USA. Oni dostają miliony dolarów na spłatę swoich kredytów, ochronę i inne nietypowe wydatki - opowiada Krzysztof Sedlak, dyrektor Sedlak&Sedlak.

Kontynuujemy zajmowanie się analizą techniczną. Tłumaczymy kolejne formacje i wraz z Krzysztofem Borowskim ze Szkoły Giełdowej przy GPW próbujemy odczytać ich znaczenie.

Koncern Tata Motors może być zainteresowany przejęciem warszawskiej FSO. Z pomocą partnera w Ernst&Young Leszka Lercha sprawdzamy więc, co jest najcenniejszym aktywem fabryki FSO.

„Prowadzę niedaleko centrum miasta mały salon fryzjerski. To biznes rodzinny, który przekazali mi rodzice. Do salonu przychodzą jednak głównie panowie na strzyżenie, a panie przeważnie przed Sylwestrem i okazjonalnymi wydarzeniami. Nie jestem związany z żadną marką i siecią. Sprzedaż nie jest zawrotna, ale wystarcza na utrzymanie, pracowników i mały zysk. Chciałbym, aby była wyższa, ale nie chcę stracić dotychczasowych klientów, którzy teraz dają mi się utrzymać” - pisze widz. Jak zwiększyć sprzedaż usług radzi trener Ernst & Young Academy of Business Ewa Opolska.

Mniej barier dla biznesu. Do trzech lat więzienia, ale z oskarżenia prywatnego będzie grozić wspólnikowi za działanie na szkodę spółki – tak zdecydował Sejm. Obecnie kontrowersje budzi zapis pozwalający na ściganie z urzędu takiego przedsiębiorcy. O szczegółach opowiada członek Naczelnej Rady Adwokackiej prof. Piotr Kardas.

Do końca marca trzeba uiścić tzw. opłatę produktową za opakowania. Obowiązek dotyczy firm, które importują lub wytwarzają produkty w opakowaniach oraz dużych sklepów. Kto i ile musi zapłacić - tłumaczy inspektor w Wydziale Rolnictwa i Ochrony Środowiska Urzędu Marszałkowskiego Województwa Zachodniopomorskiego Paulina Iwanejko.