Z kraju

Z kraju

Przedwyborcza walka (z bezrobociem)

Na miesiąc przed wyborami Kancelaria Premiera opracowała sposoby na walkę z bezrobociem wśród młodych. Jednym z nich ma być obowiązek zatrudnienia po odbyciu stażu. Według Małgorzaty Rusewicz z PKPP Lewiatan takie prawo skłoniłoby pracodawców do rezygnacji z przyjmowania młodych na staż.

MFW vs. Komisja Europejska

Christine Lagarde twierdzi, że europejskie banki potrzebują zastrzyku gotówki. Z taką oceną sytuacji nie zgadza się Komisja Europejska.  Według Arkadiusza Krześniaka, głównego ekonomisty Deutsche Bank Polska dokapitalizowanie mogłoby dotyczyć tylko banków z dużą ekspozycją na ryzykowne aktywa.

Noblista dla TVN CNBC: Do końca kryzysu daleko

Do końca kryzysu daleko, ale skuteczność pobudzania gospodarki przez państwa jest wątpliwa – mówi TVN CNBC noblista Myron Scholes. O przyszłości gospodarki i sposobom na poradzenie sobie z pogłębiającym się kryzysem rozmawiała Karolina Hytrek-Prosiecka.

Cień recesji

Rynki odebrały wystąpienie Bena Bernanke jako zapowiedź działań FED we wrześniu. W USA powinno się wprowadzić m.in. ulgi podatkowe na zatrudnienie nowych osób, uważa Maurycy Kuhn, członek zarządu Getin Noble Banku.

Milion w portfelu

W portfelu Rolanda Paszkiewicza z CDM Pekao SA najmocniej straciły fundusze akcji rosyjskich. Na czym udało się zarobić i o inwestycyjnych zmianach mówi autor portfela w programie Milion w Portfelu.

Giełda zaskakuje wynikami

Duża zmienność na rynkach zwiększa obroty instrumentów pochodnych, ale nie cieszy prezesa Giełdy Papierów Wartościowych. Zdaniem Ludwika Sobolewskiego presja na rynki i ich silne wahania rzucają cień na giełdy jako mechanizmy wyceny spółek.

Rynki znów na plusach?

Amerykańskie indeksy wracają do poziomów z początku sierpnia, a dobre dane z USA o wydatkach Amerykanów dają nadzieję na dalsze wzrosty, bo być może kondycja konsumentów i gospodarki wcale nie jest tak tragiczna, jak wcześniej sądzono. Jest szansa na to, że ten pozytywny trend się utrzyma i giełdy będą w dalszym ciągu odrabiać straty sprzed kilku tygodni mówi Marek Buczak, dyrektor ds. rynków zagranicznych, zarządzający Quercus TFI.

Suwary: Opakowania to opłacalny biznes?

Producent opakowań z tworzyw sztucznych - spółka Suwary - w 2Q pracował niemal na 100% swoich mocy, co powinno przełożyć się na wyniki. Czy tak było zapytamy prezesa firmy Waltera Kuskowskiego.

Cień Recesji

Rynki czekają na konkrety a politycy ociągają się z decyzjami - tak negocjacje w sprawie pomocy dla zadłużonych państw eurogrupy komentuje prof. Leokadia Oręziak ze Szkoły Głównej Handlowej. Jej zdaniem rządy borykają się również z niewielkim poparciem społecznym dla wspomagania zadłużonych państw. Z prof. Oręziak w programie Bilans rozmawiała Jolanta Kucharska.

Żywiec coraz droższy, zyski coraz niższe

Rosnące ceny żywca wieprzowego tną zyski Polskiego Koncernu Mięsnego Duda. W drugim kwartale spółka zarobiła na czysto nieco ponad 7 mln zł, czyli o dwa i pół miliona złotych mniej niż przed rokiem. Choć prezes spółki Maciej Duda narzeka na wysokie koszty, to zapewnia, że nie wpływają one na wielkość produkcji koncernu.

Restrukturyzacja w branży rybnej

Ryb jest coraz mniej, dlatego są coraz droższe. Czy takie stwierdzenie jest prawdziwe i czy wpłynęłoby to na wyniki giełdowych spółek rybnych zapytamy przedstawiciela branży, prezesa firmy Wilbo. Tomasz Konewka mówi o wynikach i restrukturyzacji firmy.

W Redanie spowolnienia nie widać

Spowolnienie na rynkach. Czy zatem prognozy finansowe na przyszły rok spółek zostaną podtrzymane? Zapytamy o to prezesa Redanu. Bogusz Kruszyński mówi, że pozostają one mimo wszystko niezmienne. Sprzedaż ma się utrzymać, rosną przychody ze sprzedaży taniej marki, sieć sklepów z grupy się rozrasta.

Ulotka na kryzys

Firmy w czasie spowolnienia wydają mniej i dokładnie oglądają każdą złotówkę. Jak stworzyć kampanię informacyjną na czas spowolnienia, mówi Paweł Tkaczyk, prezes Midea.

Przyszłość gospodarki

Nowe inwestycje, czy konsumenci? Co pociągnie w górę polską gospodarkę? Rozmowa z Marcinem Mrozem, głównym ekonomistą BNP Paribas Bank Polska.

Kleszcze długu

Kryzys długu w strefie euro z naciskiem na aukcję we Włoszech – czy warto inwestować w obligacje skarbowe krajów peryferyjnych strefy euro. Rozmowa z Łukaszem Wróblem, analitykiem Noble Securities.

Japoński rynek akcji

Japonia ma nowego premiera, który musi zmierzyć się ze starymi problemami gospodarczymi. Zastanowimy, jak się jak wyglądają perspektywy dla rynku akcji w tym kraju, jego specyfiką i w co warto inwestować. Rozmowa z Rafałem Madejem z PKO TFI.

Kryzys w świecie arabskim

Libijska ropa. Nie ma jej wiele, ale jest dobrej jakości, jak wygląda podział ropnego libijskiego tortu i kto jeszcze poza Włochami ma szansę na niego wejść, mówi Dorota Sierakowska, analityk DM BOŚ.

Sport to... zyski!

Czy są takie branże, których kryzys nie dotyka? Z pewnością nie, ale na pewno są też takie, które przechodzą go znacznie łagodniej od innych. Jedną z nich jest branża sportowa. Dlaczego? Wywiad z prezesem grupy Adidas, Herbertem Heinerem.

Pieniądze na mikroprzedsiębiorstwa

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa ogłosiła nabór wniosków, który ruszy 26. września. O wsparcie mogą się starać przedsiębiorcy z gmin wiejsko-miejskich i wiejskich. Na projekty można dostać nawet 300 tysięcy dofinansowania, mówi Maciej Ruba, ekspert z ARiMR.

PKB w II kwartele +4,3%

Spowolnienia rozwoju gospodarczego, spodziewa się prof. Anna Zielińska-Głębocka, członek RPP. Recesji nie przewiduje także Ignacy Morawski, ekonomista Polskiego Banku Przedsiębiorczości.

PKB a inwestycje

Inwestycje nie pozwalają polskiej gospodarce na ostre hamowanie. PKB w II kwartale urósł o 4,3 proc. w skali roku. Ekonomiści studzą jednak optymizm. Co ciągnie naszą gospodarkę ciągle w górę? Rozmowa z Ernestem Pytlarczykiem, głównym ekonomistą BRE Banku.

Kondycja polskich przedsiębiorstw

Ponad 43 proc. polskiego PKB stanowią usługi, 21,6 proc. przemysł, natomiast budownictwo to 6 proc. PKB. Jak dane o polskiej gospodarce z II kwartału mają się do kondycji firm? Rozmowa ze Stanisławem Mireckim, prezesem Plastmo Polska i Andrzejem Szymańskim, dyrektorem zarządzającym Dartom.

Branże kryzysoodporne

Bankowość, przemysł, farmaceutyki, czy może dobra konsumpcyjne? Które branże są w Europie Środkowej są w dobrej kondycji finansowej, a które radzą sobie słabo. Rozmowa z Tomaszem Ochrymowiczem, partnerem w Dziale Doradztwa Finansowego Deloitte.

PKB - oczekiwania rynku

Mirosław Budzicki z departamentu skarbu PKO BP spodziewa się poprawy na strojów na świecie, które są stymulowane interwencjami.

PKB a rynki

Kiedy zacząć kupować akcje, gdzie szukać minimów? Wojciech Białek, główny analityk CDM Pekao SA dołka cen akcji szukałby w październiku/listopadzie 2011 roku.

P. A. Nova po I półroczu

P. A. Nova podtrzymuje prognozę wyników na 2011 rok. Zysk ze sprzedaży wzrósł w pierwszym półroczu o blisko 15 proc. w ujęciu rocznym. Rozmowa z Ewą Bobkowską, prezes P. A. Nova.

Gospodarka na hamulcu

Wzrost PKB w II kwartale może być zbliżony do 4 proc. uważa Prof. Dariusz Filar, członek Rady Gospodarczej przy premierze, były członek RPP. - Będzie on jednak niższy od PKB z pierwszego kwartału 2011 roku i czwartego 2010 roku - dodaje.

Kleszcze długu

Największy bank w Grecji powstanie w wyniku połączenia EFG Eurobanku i Alpha Banku połączą się. Dla systemu bankowego Europy istotne jest przywrócenie wiary w strefę euro, mówi Maciej Stańczuk, prezes Polskiego Banku Przedsiębiorczości.

Milion w portfelu

W portfelu Rolanda Paszkiewicza najmocniej straciły fundusze akcji rosyjskich. O tym, na czym udało się zarobić i o inwestycyjnych zmianach mówi szef działu analiz CDM Pekao SA w programie Milion w Portfelu.