Z kraju

Z kraju

Rpp w akcji - kredyty bankowe

W większości banków mała firma musi funkcjonować na rynku minimum rok żeby otrzymać kredyt obrotowy. Tymczasem dla wielu przedsiębiorców nie ma na początku wystarczających funduszy, żeby się samofinansować. Jakie są obecnie warunki przyznawania kredytów obrotowych i czy w bankach spółdzielczych mogą spojrzeć przychylniejszym okiem na start up-y? Spytaliśmy Bożennę Sobocińską, dyrektora I Oddziału Banku Spółdzielczego w Toruniu i Michała Knittera, dyrektora dep. produktów bankowych Idea Bank.

Finansowe odrodzenie

Konkurencyjne, innowacyjne i z wizją – takie muszą być projekty, którymi zainteresuje się fundusz Renaissance Partners. Do tej pory firma zainwestowała w 29 projektów w Polsce, Czechach i Słowacji. Wybrane firmy mogą liczyć na wsparcie do 2,2 mln dolarów. Kto powinien się dać znaleźć funduszowi? O tym Piotr Bardadin, prezes Renaissance Partners.

Daj paragon, nie daj się fiskusowi

22 czerwca rusza akcja Ministerstwa Finansów „Weź paragon”. Urzędnicy skarbowi będą sprawdzać zwłaszcza miejscowości wypoczynkowe pod kątem wydawanych paragonów i rejestracji transakcji za pomocą kas fiskalnych. Paragony budzą wiele wątpliwości wśród przedsiębiorców zwłaszcza prowadzących handel przez Internet. Doradca podatkowy, Adrian Artowicz tłumaczy co zrobić np. jeśli klient zamówi produkt on-line i chce, by został on przesłany jako prezent.

Franczyza się opłaca

Ceny nieruchomości na polskim rynku od dłuższego czasu utrzymują się na stałym poziomie. Zarówno rynek pierwotny, jak i rynek wtórny nie są obecnie w szczytowej fazie rozwoju. Czy lepiej teraz założyć swoją firmę obrotu nieruchomościami czy prowadzić działalność pod szyldem znanej marki? Jakie korzyści i jakie koszty niesie franczyza? O tym - Piotr Sumara, prezes zarządu Północ Nieruchomości.

Mniej barier dla przedsiębiorców

Mniej obowiązków informacyjnych, mniej barier dla obywateli i przedsiębiorców. Od 1 lipca polskim podatnikom do rozliczenia się z fiskusem zamiast zaświadczenia wystarczy oświadczenie. Rząd szykuje także kolejną deregulację, do której założenia przyjął we wtorek. Do wakacji sejmowych coraz bliżej, a zaplanowanych posiedzeń Parlamentu coraz mniej. O szansach na uchwalenie ustawy w tej kadencji Sejmu mówił w TVN CNBC Wiceminister Gospodarki, Mieczysław Kasprzak.

Najtrudniejszy pierwszy krok

Wystarczy dobry pomysł i chęci - pieniądze się znajdą. AIP - największa sieć akademickich inkubatorów przedsiębiorczości w Europie wspiera już nie tylko studentów. Jacek Aleksandrowicz, wiceprezes Polski Przedsiębiorczej zaprasza do II edycji konkursu AIP, w którym do wygrania jest 100 tys. złotych na start nowej firmy.

Stopy w górę

Cykl zacieśniania polityki pieniężnej trwa. W środę RPP podniosła główna stopę procentową o 25 punktów bazowych, zgodnie z oczekiwaniami rynku. Czy eksperci wierzą w zapewnienia Prezesa NBP, że będzie przerwa w podwyżkach? O tym w TVN CNBC mówił Rafał Antczak, prezes firmy consultingowej Deloitte.

RPP w akcji - przerwa?

Środowa podwyżka stóp procentowych nie zaskoczyła rynku. Mieszane reakcje natomiast wywołała deklaracja Prezesa NBP, Marka Belki o przerwie w procesie zacieśniania polityki pieniężnej. Wpływ decyzji RPP na pozycję Polski w regionie ocenia prosto z Londynu, Agata Urbańska, starsza ekonomistka ds. rynków wschodzących ING Commercial Banking.

Łatwiejszy kontakt z urzędem

Miało być łatwiej, a jest awaria. E-PUAP system stworzony na zlecenie MSWiA miał od czwartku umożliwiać m.in. wpis do ewidencji działalności gospodarczej przez Internet. Tymczasem na stronie pojawił się komunikat o usterce. Kiedy zostanie ona usunięta, o tym w TVN CNBC mówił kierownik projektu e-PUAP, Igor Bednarski.

Uwierzyć w zieloną energię

"Zielone" spółki na oku inwestorów. Eficom, autoryzowany doradca stworzył spółkę Green Assets Inwestycje, która chce zaangażować się w budowę biogazowni, elektrowni wodnych i wiatrowych. Jednocześnie razem z partnerami zagranicznymi zamierza powołać fundusz private equity inwestujący w sektor czystych technologii i energii odnawialnej. O przyszłych planach spółki, w TVN CNBC mówiła Anna Katarzyna Nietyksza, prezes Eficom.

Drożejące kredyty

Banki komercyjne nie czekając na decyzję RPP podnoszą oprocentowanie kredytów. Tymczasem oprocentowanie lokat bankowych od początku roku praktycznie się nie zmieniło. Ile można zyskać na półrocznej i na rocznej lokacie? o tym w TVN CNBC mówił Karol Wilczko, Comperia.pl.

KHW po JSW?

Prywatyzacja górnictwa w Polsce mocno opóźniona? Na 6 lipca zaplanowany jest debiut Jastrzębskiej Spółki Węglowej na głównym parkiecie GPW. Czy kolejną perełką z branży surowcowej, którą upubliczni Ministerstwo Skarbu Państwa będzie Katowicki Holding Węglowy? M.in. na to pytanie odpowiada były Wiceminister Gospodarki, Janusz Steinhoff.

Dektra w drodze na NewConnect

Spółka Dektra, oferująca siatkę podtynkową i folie budowlane, zadebiutuje na NewConnect już w przyszłym tygodniu. Z prywatnej oferty poprzedzającej publiczną firmie udało się pozyskać prawie milion trzysta złotych. O tym na co będą przeznaczone te środki mówi prezes Dektry, Maciej Stefański.

Stopy w górę

Cykl zacieśniania polityki pieniężnej trwa. W środę RPP podniosła główna stopę procentową o 25 punktów bazowych, zgodnie z oczekiwaniami rynku. Czy eksperci wierzą w zapewnienia Prezesa NBP, że będzie przerwa w podwyżkach? O tym w TVN CNBC mówił Rafał Antczak, prezes firmy consultingowej Deloitte.

Słabszy maj dla funduszy

Kurczą się aktywa funduszy inwestycyjnych. Aktywa funduszy inwestycyjnych na koniec maja wyniosły 119,2 mld złotych. Według analityka Michała Duńca nerwowy na rynkach maj sprawił, że inwestorzy indywidualni mieli trudności z wyborem odpowiedniego rozwiązania inwestycyjnego. Ekspert dodaje, że nie osłabło natomiast zainteresowanie funduszami absolutnej stopy zwrotu.

POLACY NA TARGACH E3 W LOS ANGELES

Optimus na targach Electronic Entertainment Expo w Los Angeles, gdzie prezentowane są nowości w dziedzinie gier komputerowych i związanych z nią produktów. Gościem 90 Minut prosto z Los Angeles był prezes Optimusa, Adam Kiciński

RPP w akcji - teraz przerwa

Przyspieszona seria podwyżek a potem przerwa - to strategia Rady Polityki Pieniężnej - uważa Ryszard Petru, przewodniczący Rady Nadzorczej DI Investors. O skutkach decyzji RPP, perspektywach dla polskiej gospodarki i prywatyzacji PZU z Ryszardem Petru rozmawiała Jolanta Kucharska.

City Interactive na targach E3

Na targach elektronicznej rozrywki E3 w Los Angeles nie brak polskich akcentów. Drugą część swojej gry "Sniper: Ghost Warrior" prezentuje giełdowa spółka City Interactive. - Zainteresowanie tym produktem pozwala już stwierdzić, że targi E3 będą dla nas udane - mówi w Bilansie prezes firmy Marek Tymiński.

ROKITA PCC NA RYNKU DŁUGU

Rokita PCC wyemituje obligacje na Catalyst. Niepubliczna spółka z branży chemicznej chce pozyskać niecałe 14 i pół miliona złotych. "Emisja nie jest duża z finansowego punktu widzenia, ale ma rozpocząć obecność spółki na rynku kapitałowym" mówi wiceprezes Rokita PCC, Rafał Zdon

WIERZYTELNOŚCI NA GPW

P.R.E.S.C.O. Group chce na przełomie czerwca i lipca zadebiutować na GPW. Spółka kupuje pakiety wierzytelności, które przez ich pierwotnych właścicieli zostały uznane za trudne do odzyskania, a potem dochodzi ich zapłaty na własny rachunek. Jej udział w rynky pozabankwych wierzytelności wyniósł w 2010 roku ok. 15%. Gościem "Rynków Dnia" był prezes P.R.E.S.C.O. Krzysztof Piwoński

CELON PHARMA PÓŹNIEJ NA GPW

Producent leków Celon Pharma przesuwa na przyszły rok debiut na giełdzie. Spółka zajmuje się terapią chorób cywilizacyjnych: onkologią, schorzeniami układu nerwowego, układu krążenia, cukrzycą oraz nadwagą i otyłością. Celon opóźnia debiut, bo nie potrzebuje finansowania - ma umowy na 70 mln zł dofinansowania z UE. Spółka ma 17% udziałów w notowanym na NewConnect Mabionie. W "Rynkach Dnia" rozmawialiśmy z prezesem obu spółek, Maciejem Wieczorkiem.

Pragma Trade na NewConnect

Dystrybucja, serwisowanie folii do druku, laminacji i żywności i sprzedaż maszyn do serwisowania - to główne źródła przychody debiutanta na alternatywnym rynku GPW. W "Rynkach Dnia" rozmawialiśmy z prezesem spółki Pragma Trade, Michałem Kolmasiakiem

Kompap buduje grupę

Kompap rośnie w siłę. Spółka zwiększyła przychody w pierwszym kwartale 2011 dwukrotnie w ujęciu rocznym. Skokowy wzrost zysków Kompapu związany jest z przejęciem od MSP 85% akcji Olsztyńskich Zakładów Graficznych, które są konsolidowane w wynikach spółki po raz pierwszy właśnie w 1Q. Jak będą kształtować się wyniki spółki na koniec tego roku - prognozuje jej prezes, Waldemar Lipka.

Pragma Faktoring na Catalyst

Pragma Faktoring wprowadziła dziś na rynek Catalyst GPW pierwszą transzę obligacji o wartości 25 milionów złotych. Łącznie emisja papierów dłużnych spółki ma sięgnąć 100 miliona złotych. O planach wykorzystania pozyskanych z emisji obligacji funduszy w TVN CNBC mówił prezes spółki - Tomasz Boduszek.

Student na swoim

Jakie składki ZUS musi płacić student, który zdecydował się na założenie własnej działalności podpowiada Wojciech Andrusiewicz z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Plany Magna Polonia NFI

Magna Polonia NFI chce rozpocząć współpracę z hiszpańską firmą Emte Sistemas. Plany dotyczą wdrażania usług związanych z telewizją cyfrową w Polsce. O szansach na wspólne uruchomienie Multipleksu mówił w TVN CNBC prezes spółki Magna Polonia NFI, Albert Kuźmicz.

RPP w akcji - koszty dla przedsiębiorców

Wyższe odsetki od zaległości w ZUS, czy w Urzędzie Skarbowym, wyższe oprocentowanie kredytów – tak rosną koszty przedsiębiorców, gdy rosną stopy. W jaki jeszcze sposób decyzje Rady Polityki Pieniężnej przekładają się na funkcjonowanie przedsiębiorstw? Spytaliśmy Wojciecha Warskiego, przewodniczącego Konwentu BCC i Cezarego Kaźmierczaka, prezesa Związku Przedsiębiorców i Pracodawców.

RPP w akcji - kredyty dla przedsiębiorców

Produkty dla przedsiębiorców. Przed decyzją RPP pokażemy najnowszy ranking kredytów hipotecznych dla przedsiębiorców na cele prywatne. EUR, PLN, CHF – w której walucie kredyt jest najkorzystniejszy? Gościem programu Blajer Mówi: Biznes był Michał Krajkowski, analityk Domu Kredytowego Notus.

Zatrudnianie młodocianych

Zatrudniamy młodocianego. Koniec roku szkolnego za pasem. Czy wielu uczniów będzie chciało w czasie wakacji dorobić do kieszonkowego, czy odbyć praktyki? Jak zatrudnić taką osobę? Spytaliśmy mec. Pawła Kisiela, radcę prawnego z kancelarii prawnej Chałas i Wspólnicy.

Warzywa pod kontrolą

Ani ogórki, ani kiełki nie są przyczyną źródła zakażeń bakterią e.coli. We wtorek europejscy politycy dyskutowali, jak zaradzić epidemii i jej gospodarczym konsekwencjom. Ile na „chorobie wściekłych warzyw” stracili już polscy producenci i sprzedawcy i co dokładnie bada inspekcja sanitarna na targowiskach? SPytaliśmy Bożenę Stopnicką z Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Białymstoku i Stanisława Gierszewskiego, prezesa Pomorskiego Hurtowego Centrum Rolno-Spożywczego.