Z kraju

Z kraju

Jest dokapitalizowanie banków

W Brukseli bez fajerwerków, ale jest krok w stronę walki z kryzysem. Premier Donald Tusk, po zakończeniu szczytu przywódców Unii Europejskiej w Brukseli, oznajmił, że jest porozumienie ws. podniesienia kapitałów banków w Unii Europejskiej. Więcej o tym w rozmowie z Ignacym Morawskim, ekonomistą Polskiego Banku Przedsiębiorczości.

Krakchemia - biznes w trudnych czasach

Niepewność na rynkach, także surowcowych, utrudnia biznes Krakchemii. Przez wysoki kurs euro i wahania cen ropy naftowej spadają marże spółki. Z powodu sytuacji na rynkach, właściciel 50% akcji Krakchemii, czyli giełdowa Alma, zawiesiła plany sprzedaży swoich udziałów. O planach spółki i perspektywach branż,y na antenie TVN CNBC, mówił Andrzej Zdebski, prezes Krakchemii.

Rozpędzona Ameryka

Amerykańska gospodarka nabiera rumieńców. Według wstępnego odczytu, w trzecim kwartale PKB Stanów Zjednoczonych urósł o 2 i pół procent wobec 1,3 procent w drugim kwartale. O komentarz poprosiliśmy Mariusza Staniszewskiego, prezesa Noble Funds TFI.

Kleszcze długu - krajobraz po szczycie

„Gospodarka Polski – prognozy i opinie. Kryzys euro w polskiej perspektywie.” Jakie wnioski z europejskiego szczytu płyną dla naszej gospodarki? Czy polskie firmy powinny już zaciskać pasa i inaczej konstruować budżety na kolejny rok? O opinię spytaliśmy Ryszarda Petru, przewodniczącego Towarzystwa Ekonomistów Polskich.

XIV Kongres Kadry

„Zarządzanie kadrami w modelu wczesnego ostrzegania przed kryzysem finansowym w firmie” i „Kluczowe wyzwania HR wobec globalnych zmian.” – to tylko niektóre z tematów podejmowanych podczas Kongresu Kadry, który rusza 7 listopada. W jaki sposób działy kadr w firmach patrzą na zbliżające się spowolnienie? Co można zmienić w strategii HR firmie? Spytaliśmy Błażeja Pianowskiego, menedżera projektu Nowoczesna Firma, organizator Kongresu Kadry.

Przyjmowanie reklamacji

Nauka na błędach. Skargi i reklamacje od klientów możemy przekuć w … nasz sukces. Przede wszystkim musimy szybko rozwiązywać zgłaszane do nas problemy i wyciągać z nich wnioski na przyszłość. Warto też zadbać o to, by osoba, która bezpośrednio kontaktuje się z klientem, była właściwie przeszkolona. Kontynuujemy temat. Gościem programu Blajer Mówi: Biznes była Ewa Opolska, trener Ernst & Young Academy of Business.

Strategie darmowych produktów

Darmowe zagrożenie. Część dużych firm – zwłaszcza tych działających w branży nowych technologii wprowadza darmowe produkty, czy usługi, żeby zlojalizować klientów. Kiedy taka darmowa oferta zagraża Twojemu produktowi, a kiedy możesz pozwolić sobie na zignorowanie działań konkurencji? „Jak konkurować z darmowymi ofertami” – o tym, w październikowym numerze Harvard Business Review Polska. Gościem programu Blajer Mówi: Biznes był Łukasz Świerżewski, z-ca red. Naczelnego HBRP.

Kleszcze długu - krajobraz po szczycie

Jest porozumienie w sprawie przyszłości strefy euro. Banki odpiszą na straty 100 miliardów długu Grecji, a EFSF zostanie zwielokrotniony do biliona euro. Jak zachowują się pary walutowe po decyzjach środowego szczytu? Spytaliśmy Marka Wołosa, członka zarządu TMS Brokers.

Firma w spadku - po nowemu

Spółka w spadku. Widzowie pytają nas o szczegóły dotyczące nowych zasad zapisu windykacyjnego – wyjaśniamy wątpliwości wspólnie z mecenasem Markiem Bednarczykiem, Kancelaria Adwokacka Bednarczyk, Sokołowski.

Bezpieczne zbliżenie kart

W portfelach Polaków jest już ponad 7,5 miliona kart zbliżeniowych. Na rynku pojawiły się też firmy straszące kieszonkowcami XXI wieku - którzy kradną dane z kart. Czy są powody by się ich obawiać? Czy bank bez naszej zgody może zmienić nam kartę na zbliżeniową? Jak będzie rozwijała się branża płatności mobilnych? Rozmowa z Haliną Kochalską, analitykiem Open Finance i Szymonem Kuchciakiem, specjalistą ds. płatności mobilnych Deutsche Bank Polska.

Kleszcze długu - krajobraz po szczycie

Grecja - do połowy - bankrutem. Banki, które mają greckie papiery dłużne, zgodziły się umorzyć połowę ich wartości - a to znaczy, że darują Atenom około stu miliardów euro. Ten poprawiony, drugi program pomocowy dla Aten ma wejść w życie najpóźniej na początku przyszłego roku. Czy wystarczy żeby Grecja "stanęła na nogi"? O opinię poprosiliśmy Cezarego Smorszczewskiego, wiceprezesa Alior Bank.

Biznes globalny - zarobić na Playstation Vita

Notowany na NewConnect Bloober Team chce się podłączyć pod zapowiadany sukces najnowszej konsoli Sony – PlayStation Vita (debiut w Japonii 17 XII). Bloober Team wyda grę „Assault Armies” na tę konsolę. W ciągu pół roku od premiery chce sprzedać w Japonii co najmniej 100-150 tysięcy kopii gry. Gościem programu Dzień na Rynkach był Piotr Babieno, prezes Bloober Team.

Kleszcze Długu - krajobraz po szczycie

Nadzieja ma kolor zielony. Rynki z ulgą przyjęły porozumienie przywódców eurolandu. Akcje drożeją, rentowności obligacji spadają. Czy ustalenia szczytu Rady Europejskiej są dobre dla polskiej gospodarki? Instytut Nauk Ekonomicznych PAN prognozuje, że wzrost PKB Polski wyniesie ok. 2,9% w przyszłym roku. Profesor Cezary Wójcik z SGH i Instytutu Nauk Ekonomicznych PAN nie wyklucza, że prognoza może zostać zrewidowana w dół, bo w obecnej sytuacji trudno znaleźć optymistyczne czynniki dla wzrostu gospodarczego w Polsce.

Nowy szef KNF

Komisja Nadzoru Finansowego z nowym szefem - Andrzej Jakubiak przejął tę funkcję od Stanisława Kluzy. Rada Europejska nakazała bankom stworzenie buforu kapitałowego 9-ciu procent całości swoich kapitałów po odliczeniu od niego rynkowej wartości obligacji państwowych. Nowy szef Komisji Nadzoru Finansowego powiedział w TVN CNBC, że większość banków w Polsce już spełnia ten nowy wymóg.

Kleszcze długu - krajobraz po szczycie

Jest porozumienie w sprawie przyszłości strefy euro. Banki odpiszą na straty 100 miliardów długu Grecji, a EFSF zostanie zwielokrotniony do biliona euro. Czy to wystarczy żeby zażegnać kryzys w strefie euro? O opinię poprosiliśmy Andrzeja Raczko, członka zarządu NBP.

Kleszcze długu - krajobraz po szczycie

Jest porozumienie europejskich polityków i banków w sprawie Grecji. Przywódcy strefy euro zdecydowali o redukcji greckiego długu i podniesieniu wartości funduszu ratunkowego. Banki zgodziły się natomiast na 50-procentową stratę na greckich obligacjach. O komentarz poprosiliśmy Elwira Świętochowskiego, dyrektora skarbu Rabobank Polska.

Milion w portfelu

Kolejny "Milion w portfelu". Tym razem przeanalizujemy portfel Macieja Podlaskiiego z PFG Partnerzy. Portfel zaczyna odrabiać straty, przyjrzyjmy się dlaczego.

Podniebny kłopot

Polska Agencja Żeglugi Powietrznej wyłączyła internetowy system powiadamiania pilotów o zmianach w polskiej przestrzeni lotniczej. Środowisko związane z lotnictwem protestuje. Mówi się o zmniejszeniu bezpieczeństwa lotów. Rozmawiamy z przedstawicielami obu stron. Naszymi gośćmi byli: Grzegorz Hlebowicz z Polskiej Żeglugi Powietrznej, Maciej Fischer, przewodniczący rady Krajowego Towarzystwa Lotniczego AOPA Poland oraz Ryszard Michalski, szef szkolenia Aeroclubu Polskiego.

Szczyt Rady Europejskiej

Jest zgoda europejskich przywódców politycznych na program dokapitalizowania europejskich banków. Rozmowa z Piotrem Ciżkowiczem, głównym ekonomistą Ernst & Young oraz prof. Adamem Nogą z Akademii im. Leona Koźmińskiego.

Nowe inwestycje MCI Management

MCI.TechVentures, fundusz zarządzany przez MCI Management SA, inwestuje w Morele.net, polski sklep internetowy oferujący sprzęt IT. Więcej na ten temat i placach MCI Management w rozmowie z Tomaszem Czechowiczem, prezesem MCI.

FUS pod kreską

Gigantyczna piramida finansowa - tak niektórzy określają działalność Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. W 2013 roku deficyt FUS-u może wynieść nawet 65 miliardów złotych. Jak finansować system ubezpieczeń? Rozmowa z Grzegorzem Byszewskim, ekspertem Pracodawców RP.

Czekając na szczyt

Rynki przed szczytem przywódców Unii Europejskiej i strefy euro. Nie oczekujcie liczb - zastrzega Bruksela. Na jakie rozwiązania liczą rynki i jakie scenariusze są najbardziej prawdopodobne? - komentuje Przemysław Kwiecień, główny ekonomista X-Trade Brokers.

Zyski TPSA

Telekomunikacja Polska zaskakuje o połowę wyższym od oczekiwań zyskiem netto za trzeci kwartał. Analitycy podkreślają, że TP SA skutecznie ogranicza koszty, do tego dochodzi podpisana wczoraj umowa społeczna, w ramach której dobrowolnie będzie mogło odejść 2,3 tys. pracowników. O szczegółach finansowych planów telekomunikacyjnej spółki rozmawialiśmy z jej prezesem - Maciejem Wituckim.

Megaron - biznes w trudnych czasach

Prognoza zysku netto Megaronu jest zagrożona przez słaby kurs złotego. Mocne euro i wzrost kosztów transportu będą miały wpływ na przychody - mówi Piotr Sikora, prezes spółki.

Bezpieczne zbliżenie?

Bliżej bezpieczeństwa - z kartą zbliżeniową. Kart, które pozwalają na szybkie dokonywanie transakcji w naszych portfelach jest coraz więcej. Całkiem zasadne jest pytanie, czy karty zbliżeniowe gwarantują bezpieczeństwo naszych pieniędzy podobnie jak inne formy płatności? To sprawdzał Dominik Cierpioł.

Jesień detalistów odzieżowych

Sprzedaż detaliczna w sierpniu wzrosła o 11,3 proc. w porównaniu z analogicznym okresem 2010 roku. Czy dane statystyczne GUS-u miały przełożenie na zwiększony ruch w sklepach? O tym w rozmowie z Boguszem Kruszyńskim, prezesem Redanu.

Mniej optymizmu wśród zarządzających

Czy nadchodzi kolejne tsunami w gospodarce? Przedstawiamy wyniki VI edycji badania Business Sentiment Index. Wynika z niego, że menedżerowie są mniej optymistyczni niż wcześniej. O prognozach dotyczących przyszłości gospodarki mówi Rafał Antczak, wiceprezes Deloitte Business Consulting.

Europejski szczyt szczytów, czyli recepty na całe zło

Szczyt szczytów ma zakończyć kryzys. Czego spodziewa się rynek? Czy dokapitalizowanie banków przy jednoczesnej akceptacji strat na greckich obligacjach jest receptą na całe zło? Naszym gościem jest Jacek Chwedoruk, prezes Rothschild Polska.

IV zjazd firm rodzinnych

U-rodziny w 2011 czyli IV zjazd firm rodzinnych organizowany przez Stowarzyszenie Inicjatywa Firm Rodzinnych odbędzie się w dniach 10 – 13 listopada. Na tegoroczny zjazd przybędzie ok. 120 firm rodzinnych, które rozmawiać będą o budowaniu i finansowaniu firm rodzinnych. TVN CNBC jest patronem medialnym tej imprezy. O czym będzie mowa podczas spotkania mówi prof. Andrzej Blikle, prezes Stowarzyszenia Inicjatywa Firm Rodzinnych.

Zapisać firmę w spadku

Testamenty dotyczące właścicieli firm po nowemu. Jak wygląda nowa procedura związana z zapisem windykacyjnym – gdzie się udać, jakie trzeba mieć dokumenty, ile to kosztuje? Co zrobić w przypadku, kiedy mamy już spisany testament? Naszym gościem jest Leszek Zabielski, rejent, członek Krajowej Rady Notarialnej.