Z kraju

Z kraju

Nieetyczni pracownicy

Spółka X świadczy specjalistyczne usługi w branży IT. Zatrudnia wysoko wykwalifikowany personel. Po kilku miesiącach okazało się, że pracownicy pobierają „prowizję” od podwykonawców. Czy takich pracowników można zwolnić i domagać się odszkodowania? O komentarz poprosiliśmy Janusza Tomczaka, adwokata, kancelarii Wardyński i Wspólnicy.

Zaległe płatności od klientów

Spowolnienie gospodarcze to okres, gdy szybko rośnie  kwota zaległych płatności. Co zrobić kiedy osoba fizyczna zalega z płatnościami? Gdzie się udać, co zrobić aby ściągnąć pieniądze? Z Anną Węgrzyn, adwokatem WKB Wierciński, Kwieciński, Baehr, rozmawiał Paweł Blajer.

Banki potrzebują wsparcia?

Zmniejszenie sumy bilansowej banków może zmniejszyć akcję kredytową w Europie. W „Godzinie dla Pieniędzy” z Mariuszem Grendowiczem, byłym prezesem BRE Banku, rozmawiał Marek Tejchman.

RYNKI DLA OPORNYCH, 12.10.2011

Portfel RDO – lepiej niż WIG20. Zyskaliśmy na obecności w portfelu spółki PBG. Propozycja na dziś – Arctic Paper.

Podatek od towarów importowanych

Czy można odliczać podatek VAT od towaru importowanego, opłacany w Urzędzie Celnym? Rozmowa z Pawłem Jabłonowskim, szefem departamentu podatkowego w kancelarii prawnej Chałas i Wspólnicy.

ZUS ściga "chałupników" 

W Kancelarii Premiera odbyło się spotkanie szefa rządu z przedstawicielami Stowarzyszenia Poszkodowanych Przedsiębiorców RP. O efektach tego spotkania rozmowialiśmy z Dorotę Wolicką, reprezentującą przedsiębiorców poszkodowanych przez ZUS.

Zwycięski model biznesowy

Z planu działalności powinien mówić o systemie budowania wartości, a nie tylko sprzedaży. Jakie są zasady tworzenia spójnego modelu biznesowego? Rozmowa z Rafałem Brzoską, prezesem Integer SA.

Luka(nie) w gospodarkę

Polska, podobnie jak Grecja i Portugalia, może znaleźć się w technolicznym "klinie". Co to oznacza? Jak tego uniknąć? Rozmowa z dr. hab. Stanisławem Kubielasem, autorem książki "Innowacje i luka technologiczna w gospodarce globalnej opartej na wiedzy".

Blue Button w e-commerce - handel bez granic w UE

26 miliardów euro rocznie tracą przedsiębiorcy w Unii Europejskiej - z powodu barier w internetowym handlu. Te bariery mają się obniżyć - za dotknięciem niebieskiego guzika. To paszport do łatwych zakupów przez internet w całej Unii Europejskiej. Wymyśliła go Polska. A od kilkunastu godzin Wspiera Także Komisja Europejska. O nowym pomyśle rozmawiamy z Jędrzejem Kondkiem z Kancelarii Barylski, Olszewski, Brzozowski i z Piotrem Jaroszem z Buily.pl.

Pomoc dla banków? Najpierw muszą pomóc sobie same...

Pomożemy bankom, ale najpierw niech banki pomogą sobie same. Tak w skrócie wygląda plan rekapitalizacji banków zaprezentowany po południu przez przewodniczącego Komisji Europejskiej Jose Manuela Barroso. W pierwszej kolejności banki powinny postarać się zebrać kapitał z rynku a jeśli to się nie uda - pożyczek udzieli EFSF. O pomyśle Barroso porozmawiamy z Piotrem Ciżkowiczem, głównym ekonomistą Ernst & Young.

Plan rekapitalizacji banków

Komisja Europejska przedstawia plan rekapitalizacji banków. Te, które obleją stress testy, będą musiały zwiększyć kapitał. Rozmowa z Wojciechem Kwaśniakiem, doradcą prezesa NBP.

Słowackie "ne" dla zwiększenia EFSF

Czy słowacki sprzeciw zagrozi planom ratowania zadłużonych gospodarek strefy euro? Rozmowa z Ignacym Morawskim, ekonomistą Polskiego Banku Przedsiębiorczości.

Debiut w niepewnych czasach

Wind Mobile jest dostawcą platform usług dodanych dla operatorów sieci komórkowych. Spółka pozyskała z emisji prywatnej 3 mln zł, przeznaczy je na inwestycje w mobilną rozrywkę i reklamę oraz na ekspansję zagraniczną. Rozmowa z Igorem Bokunem, prezesem Wind Mobile.

Słowacja i EFSF

ANO CZY NE - oczy Europy zwrócone są dziś w kierunku Bratysławy. To tam decyduje się przyszłość Grecji, a tym samym Europy, a co za tym idzie - naszych portfeli. Słowacki parlament decyduje o powiększeniu Europejskiego Funduszu Stabilności Finansowej - na razie jednak polityczna kłótnia zgodę na większy EFSF postawiła pod znakiem zapytania. Więcej o tym w rozmowie z Rafałem Beneckim, ekonomistą ING BSK.

WYNIKI NA START

Sezon wyników w USA rozpoczęty. Alcoa rozczarowała inwestorów niższym od oczekiwań zyskiem na akcję. Co pokaże reszta dużych amerykańskich spółek? Rozmowa z prezesem Euroamerican Company, Andrzejem Kurnickim.

RYNKI DLA OPORNYCH 11.10.2011

Niewielki plus w portfelu. Zarobiliśmy ponad 80 złotych, a wynik dnia – lepszy niż WIG20. Propozycja inwestycyjna na dziś – PBG.

RYNKI DLA OPORNYCH 10.10.2011

Portfel RDO na plusie – ale wciąż mniejszym, niż WIG20. Propozycja inwestycyjna na dziś to spółka z rynku NewConnect – NYMEX.

Droga do milionów - strategie opcyjne

W cyklu "Droga do Milionów" w TVN CNBC przyglądamy się podstawowym strategiom opcyjnym. Jak je konstruować i zarabiać? Gościem Marka Tejchmana był Robert Raszczyk, dyrektor ds. wsparcia operacyjnego DM BZ WBK.

Słowackie "ne" znaczy "ano"?

Na Słowacji polityczna burza. Rynki jednak nie reagują na brak zgody Bratysławy na rozszerzenie EFSF. Czy rynek uznaje, że Słowacy przegłosują szerszy EFSF? Rozmowa z Tomaszem Czarneckim, maklerem CDM Pekao SA w "Godzinie dla Pieniędzy".

Rynek może testować NBP

Złoty będzie pod presją, ale gdy poprawi się kondycja Europy, polska waluta będzie jedną z najbardziej atrakcyjnych walut gospodarek wschodzących. Od tego, co zaproponuje rząd będzie zależeć siła złotego. Rozmowa z Markiem Rogalskim, analitykiem walutowym DM BOŚ.

Co wpływa na złotego?

Czy euro odrobi straty wobec dolara oraz jak będzie zachowywać się złoty wobec innych walut? W "Godzinie dla Pieniędzy" Marek Tejchman rozmawiał z Markiem Wołosem, członkiem zarządu TMS Brokers.

Tytuł: Polski obligacje i potrzeby pożyczkowe na 2012 rok

Zarządzanie długiem poprzez lokowanie pieniędzy samorządów w BGK, by zmniejszyć potrzeby pożyczkowe państwa - to kontynuacja działalności ministerstwa finansów. Czy istnieje ryzyko w przypadku polskich krótkoterminowych obligacji?  Rozmowa z Markiem Warmuzem, analitykiem Union Investment TFI.

Inter Cars na wysokich obrotach

Inter Cars rośnie dwukrotnie szybciej niż rynek i nie zamierza zwalniać tempa. Prezes zaznacza, że to co może zahamować spółkę, to załamanie na rynku, a tego – przynajmniej na razie – nie widać. W Dniu na Rynkach rozmawialiśmy z prezesem Inter Cars - Robertem Kierzkiem.

Jak założyć szkołę jazdy

Sprawny samochód i instruktor to nie jedyne wymagania jakie musi spełnić przedsiębiorca decydujący się na taki biznes. Rozmowa z Jakubem Odolakiem z Q-mobil Szkoła Jazdy oraz Mariuszem Papugą z Centrum Szkolenia Kierowców Alfa.

Studenci zakładają firmy

78% studentów chciałoby założyć własną firmę, a 4% już ją ma. Przedsiębiorczych żaków byłoby więcej gdyby działał system wspierania przedsiębiorczości akademickiej – wynika z najnowszego raportu na ten temat. Rozmowa z Pawłem Dobrowolskim, prezesem Fundacji Initium.

Kary za handel uliczny

Prezydent podpisał nowelizację kodeksu wykroczeń, który wprowadza karę grzywny za handel poza miejscem do tego wyznaczonym. Jak będzie wyglądało wdrożenie przepisu w praktyce? O komentarz w programie Blajer mówi: Biznes poprosiliśmy Jacka Pietraszewskiego, ze Straży Miejskiej w Białymstoku, oraz Grzegorza Cieślikowskiego, Naczelnika wydziału Straży Miejskiej Gdańsk Północ.

Droga do ożywienia

O spotkaniu spotkaniu Słowackich partii rządzących i opozycyjnej partii SMER w sprawie poszerzenia EFSF rozmawiał Robert Sttankiewicz w Pieniądzach w Południe z Rafałem Beneckim, ekonomistą ING BSK.

Kto za Grecję zapłaci?

Szef Komisji Europejskiej chciałby, by cała Unia Europejska pomogła Grecji. Rozmowa z Dariuszem Laskiem, dyrektorem inwestycyjnym w Union Investemt TFI.

Kleszcze Długu

Słowacki Parlament odrzucił projekt rozszerzenia EFSF, a także nie uzyskał wotum zaufania. Rozmowa z profesorem Cezarym Wójcikiem, ze Szkoły Głównej Handlowej, głównym doradcą ekonomicznym Polskiego Banku Przedsiębiorczości.

Plan rekapitalizacji banków

Znacząca liczba banków może nie zaliczyć stress testów, a te które obleją będą musiały zwiększyć kapitał. O komentarz poprosiliśmy Przemysława Kwietnia, głównego ekonomistę X-TRADE Brokers.