Z kraju

Z kraju

Mieszane dane z USA

Dane z amerykańskiego rynku pracy z jednej strony dobre, z drugiej złe. Jakie z tego wyciągnąć wnioski o amerykańskiej gospodarce mówi Krzysztof Błędowski, ekonomista MAPI.

Inwestowanie w aparthotele 

Czy tego typu inwestycje, przynoszące umiarkowane stopy zwrotu są atrakcyjne dla inwestorów? O krajowym rynku aparthoteli w Godzinie Dla Pieniędzy mówił Łukasz Madej, prezes Prodevelopment.

Zarabianie w stylu condo

Pierwsza globalna sieć hoteli w stylu condo wchodzi do Polski. Nowe hotele zbuduje Qualia Development, Której prezes Leszek Piotr Nałęcz jest gościem programu Godzina Dla Pieniędzy.

Europejski Bank Centralny w akcji

Nie zmieniła się wysokość głównej stopy procentowej, którą EBC pozostawiła na niezmienionym poziomie. Komentarza do decyzji EBC udzielili Tomasz Stadnik, wiceprezes PZU Asset Management i Piotr Bujak, główny ekonomista Nordea Bank Polska.

GIEŁDOWA FUZJA Z PRZESZKODAMI

Oddala się możliwość połączenia giełd we Frankfurcie i Nowym Jorku. Jak napisał Financial Times, fuzję blokują organa komisji europejskiej. Powodem są obawy o ograniczenia konkurencji. Rozmowa z Wiesławem Rozłuckim, doradcą strategicznym Rothschild Polska, były prezesem GPW.

EBC W AKCJI

Dwie obniżki stóp wystarczą - zdaniem prof. Mariana Nogi, byłego członka RPP, Europejski Bank Centralny pozostawi stopy procentowe na dotychczasowym poziomie.

Cień recesji

Sprzedaż detaliczna w Stanach Zjednoczonych na plusie - ale mniejszym niż prognozowano. W grudniu, czyli w najgorętszym miesiącu w handlu, sprzedaż w USA wzrosła o 0,1 procent wobec listopada. To najgorszy wynik od 7-miu miesięcy. O najnowszych danych z Ameryki oraz o rozpędzającej się kampanii wyborczej i roli gospodarki w kampanii prezydenckiej w USA, rozmawialiśmy z Tomaszem Piskorskim z Columbia University.

2011 i 2012 w Ronsonie

Ronson sprzedał w zeszłym roku 360 mieszkań ale zyski mocno spadły. W tym roku spółka chce sprzedać ponad 500 lokali. O prognozy finansowe spółki, pytaliśmy jej prezesa, Tomasza Łapińskiego.

Podatkiem w KGHM

Ministerstwo finansów łagodzi projekt podatku od kopalin. Proponuje minimalną stawkę podatku w wysokości 0,5 proc. średniej ceny miedzi zamiast wcześniejszego jednego procenta. Naszym gościem był: Piotr Łopaciuk, analityk Erste Group.

Kara za łapówkę

Oskarżenia o korupcję zataczają coraz szersze kręgi. Co grozi przedsiębiorcy za danie i przyjęcie łapówki? Czy w przypadku, kiedy wręczyło się już korzyść majątkową, można uniknąć kary? Odpowiedzi na te pytania w rozmowie z Arkadiuszem Matusiakiem, adwokatem w kancelarii Chmaj i Wspólnicy Kancelaria Radcowska

Szansa dla innowacyjnych firm

Od 1 marca rusza nabór dla przedsiębiorców, którzy chcą działać w ramach Białostockiego Parku Naukowo-Technologicznego. Oferta jest skierowana do firm, które działają nie dłużej niż rok. To, co będzie decydować o zakwalifikowaniu do inkubatora to innowacyjność i potencjał komercyjny. Więcej szczegółów na ten temat w rozmowie z Maciejem Sawickim,specjalistą ds. strategii i rozwoju w Białostockim Parku Naukowo - Technologicznym

IPO Watch Europe

Zdolność spółek do pozyskiwania kapitału z ofert publicznych spada - tak wynika z najnowszego raportu PriceWaterhouseCoopers. O szczegółach rozmawialiśmy ze starszym menedżerem w zespole rynków kapitałowych PWC, Filipem Gorczycą.

Otwarte księgi rachunkowe

Do 15 stycznia trzeba otworzyć księgi rachunkowe. Muszą to zrobić firmy, których obroty w ubiegłym roku przekroczyły 5,293 mln złotych. Więcej szczegółów na ten temat w rozmowie z Magdaleną Frąckowiak, Ernst & Young Usługi Księgowe.

W poszukiwaniu e-zleceń

40% małych i średnich firm nie wykorzystuje Internetu do poszukiwania zleceń dla swoich firm, a 31% dotychczas nie wykorzystywało, ale jest zainteresowanych taką możliwością. Zaledwie 30% robi to regularnie. O tym w rozmowie z Krzysztofem Borutą, członkiem zarządu Synergian.pl

Zatory płatnicze

Jak wynika z najnowszych danych firmy D&B Poland, najwięcej przeterminowanych płatności w listopadzie 2011 roku było w budowlance. Sytuacji nie poprawia zbliżające się Euro 2012, bo mniejsza od oczekiwań liczba zleceń sprawia, że firmy konkurują w zasadzie tylko ceną. Więcej na ten temat w rozmowie Pawła Blajera z Pawłem Kowalewskim,dyrektorem ds. Rozwoju Sprzedaży D&B Poland

Plany ATC Cargo

ATC Cargo tnie jednostkowe prognozy na lata 2012 i 2013, i odwołuje prognozy dla całej grupy. Powód to słabe zainteresowanie nową emisją akcji spółki. O szczegółach rozmawialiśmy z prezesem ATC Cargo, Arturem Jadeszko.

Aplisens w 2012

Aplisens już produkuje mierniki, które można wykorzystywać przy procesie wydobycia i przesyłu gazu łupkowego. Dodatkowo,spółka spodziewa się, że 2011 rok przyniesie jej rekordowe wyniki. O planach spółki rozmawialiśmy z jej prezesem, Adamem Żurawskim.

Daj paragon, nie daj się fiskusowi

Od poniedziałku rusza akcja „Weź paragon” Ministerstwa Finansów. Urzędnicy skarbowi będą sprawdzać zwłaszcza miejscowości wypoczynkowe pod kątem wydawanych paragonów i rejestracji transakcji za pomocą kas fiskalnych. Pod lupą fiskusa znajdą się między innymi sezonowe punkty gastronomiczne, sklepy, lodowiska, czy wypożyczalnie sprzętu. Więcej na ten temat w rozmowie z Wojciechem Prawdzicem-Lewandowskim, z Urzędu Kontroli Skarbowej w Krakowie

RPP w akcji

Raczej podwyżki niż obniżki stóp mówi prezes NBP, Marek Belka, o możliwych ruchach RPP, rada polityki pieniężnej potwierdza także, że nie będzie skupować polskich obligacji. O decyzjach RPP rozmawialiśmy z Januszem Jankowiakiem, głównym ekonomistą Polskiej Rady Biznesu.

Zmiany w naborach?

Sztywny kurs euro do złotego przy rozliczaniu funduszy unijnych w programach regionalnych chcą wprowadzić Ministerstwa Finansów i Rozwoju Regionalnego. Miałoby to chronić budżet państwa przed koniecznością dopłacania do zakontraktowanych projektów, gdyby złoty się umocnił. Według Elżbiety Bieńkowskiej, minister rozwoju regionalnego z którą o poranku rozmawiał Robert Stankiewicz, prace nad tym rozwiązaniem dobiegają właśnie końca.

Sprzedane!

Hiszpania i Włochy zdały test zaufania inwestorów. Madryt sprzedał obligacje o wartości blisko 10 mld euro. Średnia rentowność sprzedanych papierów wyniosła od 3,3% do 3,9%. Udana była również włoska aukcja. Rzym sprzedał swoje bony skarbowe, których wartość opiewała aż na 12 mld euro. Gościem Roberta Stankiewicza był Mirosław Budzicki, Departament Skarbu PKO BP.

Spór o ceny gazu

Podwyżka cen gazu może jeszcze bardziej odsunąć się w czasie. Miało do niej dojść od Nowego Roku, tymczasem zagrożony jest też termin 1 lutego. Urząd Regulacji Energetyki wciąż ma wątpliwości czy wnioskowane przez PGNiG nowe, wyższe taryfy są uzasadnione. Prezes urzędu, Marek Woszczyk z którym o poranku rozmawiał Robert Stankiewicz, nie wyklucza kolejnego, piątego już wezwania do ich korekty.

Milion w portfelu

W dzisiejszym odcinku przedstawiamy inwestycje Rafała Lorka z Lorek, Pawlak Family Office. W składzie portfela zauważyć można zmiany. Od początku inwestycji portfel zyskał 5,61%. Godny uwagi jest fakt, że wartość portfela nieustannie rośnie. W swoich planach, inwestor zwraca uwagę na zagraniczne rynki akcji. Szczegółowe propozycje zmian w programie Milion w Portfelu.

Dziecko na feriach z gotówką, czy z kartą płatniczą?

Dokładnie 3 oferty kart płatniczych dla dzieci oferują polskie banki. Dla jasności, wszystkie karty oferuje jeden bank. Nie ma więc konkurencyjnych ofert na rynku. Więcej o „plastikowym pieniądzu” dla dziecka w rozmowie z Jarosławem Sadowskim z Expandera.

Po decyzji RPP

Komentarza do decyzji RPP o wysokości stóp procentowych udzielił Michał Dybuła, główny ekonomista BNP Paribas. Gość programu przedstawia również swoje oczekiwania względem m.in. tegorocznego PKB, stóp procentowych, złotego czy cen paliw.

Zmiany w Kopeksie

Kopex zmienia prezesa, firmą pokieruje teraz główny akcjonariusz spółki - Krzysztof Jędrzejewski. Kopex tłumaczy, ze jesrt już na takim etapie rozwoju, że technologicznie dogoniła zagranicznych konkurentów, a teraz chcą sie zmienić organizacyjnie. Rozmowa z analitykiem DI BRE, Jakubem Szkopkiem.

Droga do ożywienia

Gospodarcza lokomotywa Unii Europejskiej jedzie na hamulcu. W czwartym kwartale PKB Niemiec skurczyło się o 0,25 procent kwartał do kwartału. Za cały 2011 rok PKB niemiec wzrósł zgodnie z oczekiwaniami o 3 procent, wobec 3,6% rok wcześniej, gdy kraj zanotował najszybszy wzrost od zjednoczenia. O niemieckiej gospodarce oraz o spotkaniu Angeli Merkel z Mario Montim, rozmawialiśmy z Piotrem Ciżkowiczem, głównym ekonomistą Ernst&Young.

Leasing alternatywną dla kredytu?

Pokażemy, czym w praktyce różni się procedura uzyskania leasingu do kredytu. Pomoże nam w tym Andrzej Sugajski, dyrektor generalny Związku Polskiego Leasingu