Z kraju

Z kraju

W poszukiwaniu inwestora

Jakich firm szuka sieć aniołów biznesu, opowiadał gość Pawła Blajera, Tomasz Łasecki, menedżer projektów inwestycyjnych Sieć Aniołów Biznesu AMBER.

Dni pracujące w 2012 roku

Jak na tym tle wygląda kalendarz pracy w Polsce. Kiedy wypadają święta i czy w porównaniu z tym rokiem będziemy pracować więcej, mówi Magdalena Zwolińska, Kancelaria Raczkowski i Wspólnicy.

Zima bez śniegu

Zima za pasem a śniegu w Polsce brak. Deficyt białego puchu martwi przede wszystkim narciarzy, którzy zaplanowali pierwsze szusy na grudzień. W alpejskich kurortach jesień jest najcieplejsza od 50 lat i tam też próżno szukać ośnieżonych stoków. Rozmowa z Agnieszką Krzywiec, Easygo.pl i Wakacje.pl.

Zastrzeżony znak

Zastrzeganie znaku graficznego produktu może uchronić producenta przed roszczeniami ewentualnych konkurentów. Na przykładzie listu od widza, chcącego produkować towar nazwany fosol.pl, będący produktem podobnym do fosolu, mającego zastrzeżony znak graficzny, gość programu udziela odpowiedzi. W programie Blajer mówi: Bizne,s gości Anna Sokołowska, prawnik w Traple Konarski Podrecki i Wspólnicy.

Jednak 23% VAT na montaż mebli

Minister Finansów zmienił interpretację indywidualną wydaną przez Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie. Zgodnie ze zmianą usługa montażu mebli "do zabudowy" jest objęta 23% stawką. Co powinny zrobić firmy, które stosowały obniżoną stawkę, tłumaczy Michał Borowski, doradca podatkowy Ożóg i Wspólnicy.

Pod co gra rynek?

Aktywem mogącym ratować kapitał inwestorów w dobie kryzysu, może być dolar amerykański. Zapowiedzi polityczne ratowania europejskiego systemu finansowego, powinny być poparte konkretnymi działaniami, twierdzi gość Dnia na Rynkach, Andrzej Kurnicki, prezes Euroamerican Company.

Kredyty Konsumpcyjne 

Rośnie liczba kredytów konsumpcyjnych, ale maleje ich wartość - tak wynika z najnowszego badania SMG/KRC wykonanego na zlecenie PwC. Polacy coraz rzadziej biorą pożyczki na zakup samochodu czy remont mieszkania. Rozmowa z Łukaszem Bystrzyńskim, partnerem w PwC.

Euroewakuacja dla firm

Światowe koncerny przygotowują scenariusze na wypadek upadku strefy euro. Obawy o upadek rosną, gdy przedłuża się czas opracowywania antykryzysowych reform. Właściciele firm badają potencjalne skutki dla międzynarodowych umów. Jak przygotować się do upadku wspólnej waluty mówi Anatol Skitek z Grant Thornton.

NETIA ZBUDUJE ŚWIATŁOWODY

Netia razem z Budimeksem, Dialogiem i Ericssonem będzie kłaść światłowody i rozwijać sieć w Polsce na wschód od Warszawy. O kosztach i korzyściach inwestycji mówi Paweł Żytecki, dyr. ds. współpracy międzynarodowej Netii.

Cień recesji - słabe odczyty PMI

Przemysł strefy euro w najgorszej kondycji od lipca 2009-go roku. W listopadzie indeks PMI - który pokazuje, jak prowadzenie biznesu widzą menedżerowie do spraw zakupów w firmach - spadł do 46,4 punktu. Bariera 50-ciu punktów umownie oddziela wzrost sektora od recesji. W recesję wchodzi także polski przemysł - tak wynika z indeksu PMI - mierzącego nastroje menadżerów logistyki. Po raz pierwszy od ponad 2 lat znalazł się poniżej granicy między rozwojem, a kurczeniem się branży. O komentarz do odczytów PMI poprosiliśmy Andrzeja Jacaszka, wiceprezydenta Pracodawcy RP i Grzegorza Ogonka, ekonomistę ING BSK.

Zmienność na rynku obligacji

Zmienność rentowności polskich obligacji wynika z problemów strefy euro. O rynku obligacji rozmowa z Grzegorzem Latałą, dyrektorem inwestycyjnym ds. rynku papierów dłużnych Aviva Investors.

Klucz do sukcesu

Im wyższa jakość, tym niższy koszt. Jak mądrze zarządzać jakością, tak by zdobyć przewagę nad konkurentami na rynku? Rozmowa z dr Krzysztofem Szewczakiem z Warszawskiej Szkoły Zarządzania.

Eskimos stawia na jakość

Spółka Eskimos współpracuje jedynie z dostawcami, którzy wdrożyli system HAACP. Stara się również kontrolować użycie środków chemicznych na plantacjach, mówił Stanisław Sulima, prezes Eskimos.

IDM SA pożycza swoje papiery

Jaka jest przyczyna pożyczania papierów wartościowych spółki, komu je pożyczono i czy taka operacja przyniesie spółce zysk, tłumaczył Grzegorz Leszczyński, prezes DM IDMSA.

Kupować producentów gier?

Dom Maklerski BZ WBK rekomenduje kupno akcji dwóch spółek produkujących gry komputerowe. Szansą dla mniejszych producentów gier jest dystrybucja produktów w formie cyfrowej, twierdzi Łukasz Kosiarski, analityk DM BZ WBK.

Kto złagodzi kryzys strefy euro?

Nie przewiduję zwiększenia skupu obligacji przez EBC w przyszłym tygodniu, twierdzi Rafał Benecki, ekonomista ING BSK, w kontekście nadchodzącego posiedzenia Europejskiego Banku Centralnego.

AKCJA BANKÓW CENTRALNYCH

Dlaczego potrzebna była skoordynowana akcja banków centralnych i czy taka akcja pomoże w rozwiązaniu problemów sektora bankowego, tłumaczy Dariusz Szkaradek z działu audytu i zarządzania ryzykiem instytucji finansowych Deloitte.

NOWA INWESTYCJA EUROTELA

Eurotel złożył ofertę udziałów w spółce zajmującej się telesprzedażą i świadczeniem usług telemarketingowych. Spółka chce przez to zwiększać przychody i zdywersyfikować sprzedaż. Rozmowa z Tomaszem Basińskim, wiceprezesem Eurotela.

PODATEK OD KOPALIN

Ile mogą dać budżetowi nowe przepisy o opodatkowaniu wydobycia gazu i jakie są możliwe scenariusze dla podatkowego wykorzystania gazu łupkowego? Raport DLA Piper.

PGE - PLANY NA 2012

O ceny prądu dla przedsiębiorstw i klientów indywidualnych oraz o to jak zmienią się przychody spółki po uwolnieniu rynku energii, pytamy Tomasza Zadrogę, prezesa PGE.

CFO European Summit

Rola dyrektora finansowego w przygotowaniu firmy na kryzys. Ceramika Nowa Gala miała problemy w czasie dobrej koniunktury. O tym jaki spółka ma pomysł, żeby przetrwać czas spowolnienia, mówi Paweł Górnicki, wiceprezes zarządu, dyr. finansowy Ceramiki Nowej Gali.

Odpowiedzialność za śmierć małżonka

Świadczenia związane ze śmiercią osoby najbliższej systematycznie rosną. Z drugiej strony stosunek roszczeń do umów ubezpieczeniowych jest również wyższy. Społeczeństwo jest bardziej świadome swych praw. O kwestii odszkodowań w rozmowie z Bartłomiejem Krupą, prezesem Polskiej Izby Doradców i Pośredników Odszkodowawczych.

Luksus w kamienicy

Czy po remoncie kamienicy, mieszkanie znajdujące się w nim będzie droższe. O tym w rozmowie z Arturem Wachem, menadżerem w Lion's House.

Droższe euro - co na to firmy i ekonomiści?

Złoty najsłabszy do euro od 29 miesięcy. Traci z powodu nerwowości na rynku i dlatego, że pod koniec miesiąca importerzy i osoby spłacające kredyty kupują więcej walut obcych, aby uregulować swoje płatności. Prezes Atlantic powiedział w TVN CNBC, że nie będzie zakładał skrajnego kursu złotego do dolara czy euro bo mogłoby to zagrozić budżetowi firmy.

Jak zmienia się portfel Adama Zaremby?

W dzisiejszym odcinku Miliona w Portfelu, inwestycja Adama Zaremby, głównego ekonomisty Idea TFI. Czy autor portfela zaproponuje zmiany i czy oczekuje odbicia na rynku? O tym w programie Milion w Portfelu.

Złoty a rynek giełdowy

Czy wystąpi w tym roku tzw. "rajd Św. Mikołaja"? Czy akcja banków centralnych zmienia perspektywy dla rynków na grudzień? Na te pytania odpowiada Wojciech Białek, główny analityk CDM PEKAO SA.

Jaki był cel zbiorowego działania banków?

Europa ma większe szanse wyjścia z kryzysu, niż się powszechnie sądzi. Europa jest jako całość mniej zadłużona niż USA, ale nie jest jednolitym organizmem gospodarczym, mówił prof. Jan Czekaj, były członek RPP.

Filozofia Steve’a Jobsa

Najpierw klient, potem technologia – każdy pomysł powinien się brać z potrzeby klienta, a nie z nowego patentu, jaki ma nasza firma. Trzeba kochać to, co się robi w biznesie. Trzeba zbudować zgrany zespół, który będzie dzielił naszą wizję, mówił Marcin Beme, Audioteka.pl.

Czy można zrezygnować z kasy fiskalnej?

Widz zrezygnował z działalności polegającej na sprzedaży glazury osobom prywatnym i skupił się tylko na działalności transportowej. Pyta nas, czy w sytuacji, gdy obsługuje tylko firmy i wystawia im faktury może zrezygnować z kasy fiskalnej i jak ma to zrobić? Piotr Żurowski, dyrektor w Grupie Podatków Pośrednich KPMG.

Jak sprawdzić kontrahenta?

W jaki sposób sprawdzić kondycję finansową naszego zagranicznego partnera? Skąd wiemy, czy kontrahent przekazuje nam prawdziwe informacje? O tym gdzie sprawdzać wiarygodność partnerów biznesowych, mówili goście Pawła Blajera, Wiesław Zyskowski, ekspert, trener z firmy Zyskowski – Szkolenia, Doradztwo, Consulting i Bartosz Pastuszka, członek zarządu IBBC GROUP