Z kraju

Z kraju

Dane o inflacji w grudniu

Dane GUSu o grudniowej inflacji komentował Jarosław Janecki, główny ekonomista Societe Generale. Gość programu przedstawia swoje prognozy na dalsze zachowanie poziomu inflacji.

Przymusowe wyprzedaże

Narty, akcesoria, odzież związane z zimą przez łagodną zimę gorzej się sprzedają. Zapasy towaru są duże, a sprzedaż mała. O tym jak zmienić przychody zmieniając politykę promocyjną? O tym w rozmowie z Jakubem Lewandowskim, Pasja G.D.T

40 tysięcy na start na Mazowszu

Osoby bezrobotne w województwie mazowieckim mogą się starać o dotację w ramach działania 6.2. Program przewiduje nie tylko dotację w wysokości maksymalnie do 40 tys. zł, ale także wsparcie pomostowe i doradztwo. Jak skorzystać z tych środków? O tym w rozmowie z Elżbietą Szymanik, zastępcą dyrektora ds. POKL, Mazowiecka Jednostka Wdrażania Programów Unijnych

Pieniądze na targi

Firmy spożywcze z regionów Polski Wschodniej mogą wziąć udział w targach spożywczych w Azji. Do 20 stycznia trzeba się zgłosić do udziału w targach w Korei Południowej – Seul Food & Hotel 2012, a do 23 stycznia na targi Sial w Szanghaju. Obie imprezy odbędą się w maju. Więcej szczegółów na ten temat w rozmowie z Bożeną Czają, wiceprezesem PAIiIZ

Rozliczenie karty podatkowej

Raz w roku rozliczający się kartą podatkową musi złożyć deklarację do urzędu skarbowego, co miesiąc tylko płaci podatek. Razem z Piotrem Zimnym prawnikiem w Departamencie Prawa Podatkowego, CMS Cameron McKenna, pomagamy wypełnić zeznanie PIT-16A.

Sztywne euro dla dotacji

Ministerstwo Rozwoju Regionalnego razem z Ministerstwem Finansów planuje sztywny kurs euro dla dotacji unijnych. Ma to zapewnić lepsze wykorzystanie dotacji w programach regionalnych. Zmiany jednak mogą być korzystne także dla przedsiębiorców, bo samorządy będą mogły określić poziom dostępnych środków w ramach poszczególnych naborów. Na ten temat w programie "Blajer mówi: Biznes", Paweł Blajer rozmawiał z Jerzym Kwiecińskim, prezesem Fundacji Europejskie Centrum Przedsiębiorczości, ekspertem BC

Bezpłatne porady prawne

Okręgowa Izba radców Prawnych uruchomiła w Warszawie biuro bezpłatnych porad prawnych. Codziennie od 15:00 do 18:00 każdy będzie mógł skorzystać z porady. To okazja dla mikro przedsiębiorstw ze stolicy. Więcej na ten temat w rozmowie z Michałem Stępniewskim, dziekanem Okręgowej Izby Radców Prawnych w Warszawie

Aptekarze zaczynają protest

Jak ogłosiła Naczelna Rada Aptekarska, aptekarze nie będą realizować nieprawidłowych recept, także z pieczątką "Refundacja do decyzji" NFZ. Aptekarze uważają, że zostali pominięci w nowelizacji ustawy refundacyjnej, która znosi odpowiedzialność finansową za leki refundowane tylko lekarzom. O tym w rozmowie z Grzegorzem Kucharewiczem, prezesem Naczelnej Izby Aptekarskiej

Złoty idzie jak burza

Polski złoty umacnia się od rana. Jedno euro o poranku kosztowało 4 złote 40 groszy. Mocny złoty to gorsze wieści dla polskich eksporterów. Piotr Soroczyński, główny ekonomista KUKE podkreśla jednak, że przedsiębiorcy wysyłający swoje towary za granicę nie mają powodów do zmartwień. Jego zdaniem, eksport pozostanie wciąż opłacalny nawet przy kursie 4 złotych.

Mieszkania tanieją

Wejście w życie tzw. rekomendacji S3, ograniczyło dostęp do kredytów walutowych a za razem popyt na mieszkania i domy, co obniża ich ceny. W minionym roku w siedmiu miastach, w których nieruchomości są najdroższe, średnie ceny ofertowe spadły o ponad 6%. Najmniej odczuli to mieszkańcy stolicy, najbardziej Wrocławia i Łodzi - wyliczała o poranku Marta Kosińska z portalu szybko.pl

Medicalgorithmics rusza do USA

Medicalgorithmics - firma produkująca między innymi kieszonkowe urządzenie do monitorowania pracy serca - podpisuje kontrakt w Stanach Zjednoczonych. O szczegółach planów spółki rozmawilaiśmy z jej prezesem, Markiem Dziubińskim.

Polityka monetarna w kampanii

Ożywienie gospodarcze i ożywienie politycznej dyskusji - także na temat polityki monetarnej. Czy amerykańska gospodarka rzeczywiście jest na drodze wzrostu i jakie pomysły na nią mają republikańscy kandydaci, rywalizujący w prawyborach? O tym w rozmowie z partnerem w kancelarii Weil, Romanem Rewaldem.

Pochwały dla rządu Włoch

Kanclerz Niemiec chwali działania nowego włoskiego rządu. Premier Mario Monti zapewnia natomiast, że Niemcy, Włochy i Francja będą wspólnie pracowały nad ratunkowymi rozwiązaniami dla strefy euro. A jak pracę rządu ocenia włoski biznes? W Bilansie na to pytanie odpowiadał Cristiano Pinzauti z Włoskiej Izby Handlowej w Polsce.

Bez kary za deficyt

Komisja Europejska nie ukarze Polski, mimo że rządowi nie udaje się obniżyć deficytu finansów publicznych poniżej 3% PKB. Bruksela przymknie na to oko ze względu na dobrą kondycję gospodarki i ponoszone przez kraj koszty reformy emerytalnej sprzed 12 lat. Czy oko przymkną też inwestorzy i złoty wreszcie zacznie się umacniać? O to w Bilansie pytaliśmy prof. Jana Czekaja, byłego członka RPP.

Amerykański konsument zawiódł?

Sprzedaż detaliczna w Stanach Zjednoczonych na plusie, ale mniejszym niż prognozowano. W grudniu, czyli w najgorętszym miesiącu w handlu, sprzedaż w USA wzrosła o 0,1% wobec listopada. To najgorszy wynik od siedmiu miesięcy. Czy niesie to groźbę dla ożywienia w amerykańskiej gospodarce? O tym w rozmowie z prezesem EuroAmerican Company Andrzejem Kurnickim.

"Wraca wiara w złotego"

Inwestorzy odzyskują zaufanie do Polski - tak umocnienie się złotego w tym tygodniu komentuje członek Rady Polityki Pieniężnej prof. Elżbieta Chojna-Duch. Według ekonomistki o powrocie wiary w polską gospodarkę świadczy też czwartkowa aukcja obligacji. Ministerstwo Finansów sprzedało papiery o łącznej wartości 4 mld 070 mln złotych. Popyt był ponad dwukrotnie wyższy niż podaż.

Mieszane dane z USA

Dane z amerykańskiego rynku pracy z jednej strony dobre, z drugiej złe. Jakie z tego wyciągnąć wnioski o amerykańskiej gospodarce mówi Krzysztof Błędowski, ekonomista MAPI.

Inwestowanie w aparthotele 

Czy tego typu inwestycje, przynoszące umiarkowane stopy zwrotu są atrakcyjne dla inwestorów? O krajowym rynku aparthoteli w Godzinie Dla Pieniędzy mówił Łukasz Madej, prezes Prodevelopment.

Zarabianie w stylu condo

Pierwsza globalna sieć hoteli w stylu condo wchodzi do Polski. Nowe hotele zbuduje Qualia Development, Której prezes Leszek Piotr Nałęcz jest gościem programu Godzina Dla Pieniędzy.

Europejski Bank Centralny w akcji

Nie zmieniła się wysokość głównej stopy procentowej, którą EBC pozostawiła na niezmienionym poziomie. Komentarza do decyzji EBC udzielili Tomasz Stadnik, wiceprezes PZU Asset Management i Piotr Bujak, główny ekonomista Nordea Bank Polska.

GIEŁDOWA FUZJA Z PRZESZKODAMI

Oddala się możliwość połączenia giełd we Frankfurcie i Nowym Jorku. Jak napisał Financial Times, fuzję blokują organa komisji europejskiej. Powodem są obawy o ograniczenia konkurencji. Rozmowa z Wiesławem Rozłuckim, doradcą strategicznym Rothschild Polska, były prezesem GPW.

EBC W AKCJI

Dwie obniżki stóp wystarczą - zdaniem prof. Mariana Nogi, byłego członka RPP, Europejski Bank Centralny pozostawi stopy procentowe na dotychczasowym poziomie.

Cień recesji

Sprzedaż detaliczna w Stanach Zjednoczonych na plusie - ale mniejszym niż prognozowano. W grudniu, czyli w najgorętszym miesiącu w handlu, sprzedaż w USA wzrosła o 0,1 procent wobec listopada. To najgorszy wynik od 7-miu miesięcy. O najnowszych danych z Ameryki oraz o rozpędzającej się kampanii wyborczej i roli gospodarki w kampanii prezydenckiej w USA, rozmawialiśmy z Tomaszem Piskorskim z Columbia University.

2011 i 2012 w Ronsonie

Ronson sprzedał w zeszłym roku 360 mieszkań ale zyski mocno spadły. W tym roku spółka chce sprzedać ponad 500 lokali. O prognozy finansowe spółki, pytaliśmy jej prezesa, Tomasza Łapińskiego.

Podatkiem w KGHM

Ministerstwo finansów łagodzi projekt podatku od kopalin. Proponuje minimalną stawkę podatku w wysokości 0,5 proc. średniej ceny miedzi zamiast wcześniejszego jednego procenta. Naszym gościem był: Piotr Łopaciuk, analityk Erste Group.

Kara za łapówkę

Oskarżenia o korupcję zataczają coraz szersze kręgi. Co grozi przedsiębiorcy za danie i przyjęcie łapówki? Czy w przypadku, kiedy wręczyło się już korzyść majątkową, można uniknąć kary? Odpowiedzi na te pytania w rozmowie z Arkadiuszem Matusiakiem, adwokatem w kancelarii Chmaj i Wspólnicy Kancelaria Radcowska

Szansa dla innowacyjnych firm

Od 1 marca rusza nabór dla przedsiębiorców, którzy chcą działać w ramach Białostockiego Parku Naukowo-Technologicznego. Oferta jest skierowana do firm, które działają nie dłużej niż rok. To, co będzie decydować o zakwalifikowaniu do inkubatora to innowacyjność i potencjał komercyjny. Więcej szczegółów na ten temat w rozmowie z Maciejem Sawickim,specjalistą ds. strategii i rozwoju w Białostockim Parku Naukowo - Technologicznym

IPO Watch Europe

Zdolność spółek do pozyskiwania kapitału z ofert publicznych spada - tak wynika z najnowszego raportu PriceWaterhouseCoopers. O szczegółach rozmawialiśmy ze starszym menedżerem w zespole rynków kapitałowych PWC, Filipem Gorczycą.

Otwarte księgi rachunkowe

Do 15 stycznia trzeba otworzyć księgi rachunkowe. Muszą to zrobić firmy, których obroty w ubiegłym roku przekroczyły 5,293 mln złotych. Więcej szczegółów na ten temat w rozmowie z Magdaleną Frąckowiak, Ernst & Young Usługi Księgowe.