Z kraju

Z kraju

Raport z rynku pracy USA

Niejednoznaczne dane z amerykańskiego rynku pracy. Liczba etatów poza rolnictwem wzrosła w kwietniu o 115.000 wobec wzrostu o 154.000 po korekcie miesiąc wcześniej - to znacznie poniżej oczekiwań analityków, którzy spodziewali się wzrostu o 170 tysięcy. Lepszy od spodziewanego był za to odczyt stopy bezrobocia - spadła ona do 8,1% z 8,2% w marcu. Marcin Kacperczyk z nowojorskiego uniwersytetu Stern School of Business mówił w TVN CNBC, że to oznaka tego, iż mniej osób szuka zatrudnienia.

Francuskie banki raportują

Societe Generale z zyskiem netto o 20% niższym niż przed rokiem, BNP Paribas zarabia więcej od oczekiwań, ale tylko dzięki czynnikom jednorazowym. Dwa największe francuskie banki rozczarowały raportami za pierwszy kwartał - mówił w TVN CNBC Michał Dubno, ekspert Deloitte. Podkreślał też, że próby poprawy bazy kapitałowej przez te banki oznaczają, że nie ma co oczekiwać od nich, że zaczną udzielać więcej kredytów.

Kondycja gospodarki USA

Kwietniowe dane z rynku pracy w Stanach Zjednoczonych nie są jednoznaczne - z jednej strony stopa bezrobocia była niższa od oczekiwanej, z drugiej, liczba nowych etatów wzrosła znacznie mniej niż spodziewał się rynek. Patryk Jabłonowski z Deka Investment mówił w TVN CNBC, że wzrost gospodarczy za oceanem jest wspomagany poprzez luzowanie polityki monetarnej przez Fed. Prowadzi to do tego, że po serii dobrych danych makroekonomicznych, przychodzą informacje gorsze od prognoz, co jest wskazówką dla inwestujących na rynku.

Zmiany w kontraktach walutowych

Od 1. maja kontrakty walutowe na warszawskiej giełdzie odbywają się na nowych zasadach. Stawki opłat za obrót kontraktami spadły dziesięciokrotnie, co ma zachęcić do handlu. O szczegółach całej akcji mówił w TVN CNBC Bogdan Kornacki, główny specjalista w zespole finansowych rynków terminowych GPW.

Milion w portfelu

Portfel Pawła Homińskiego, członka zarządu Noble Funds TFI stracił od początku 11%. Jakie zmiany proponuje właściciel portfela, o tym w rozmowie z Robertem Stankiewiczem.

Milion w portfelu

W tym odcinku cyklu Milion w Portfelu podsumowanie portfeli z minionego świątecznego tygodnia. Podsumowania dokonuje Paweł Wróbel z Analiz Online.

Dane z rynku pracy w USA

Raport ADP znacznie gorszy od oczekiwań, ale w czwartek pozytywne tygodniowe dane o bezrobociu. Stopa bezrobocia w kwietniu to 8,1% wobec oczekiwanych 8,2%. O rynku pracy za oceanem mówi Roman Rewald, Amerykańska Izba Handlowa, partner w kancelarii Weil, Gotshal & Manges

Podróże po Europie w czasie Euro 2012

Jedni chcą na turnieju zarobić, inni uciekają przed nim gdzie pieprz rośnie. Czyli – głównie do Włoch, Francji i Niemiec. To najpopularniejsze kierunki wyjazdów w czerwcu 2012. Dwie osoby spędzą 5-7 dni za od 1000 zł do 1500 zł. O szczegółach mówi Jakub Wronkowski, FRU.PL

Zmiany w obligacjach

Od maja wchodzą w życie zmiany w obligacjach trzyletnich emitowanych przez Skarb Państwa. Zostaną one „zdjęte” z rynku wtórnego, czyli obrotu na GPW, mówi Michał Ferenc, Zarządzający Idea TFI

Kredyty w Euro

Europejski Bank Centralny nie zmienił wysokości stóp procentowych. Jaka jest wobec tego dostępność kredytów w Euro, mówi Halina Kochalska z Open Finance

Przed wyborami we Francji i Grecji

Jak może zmienić się mapa polityczna i gospodarcza Europy po wyborach we Francji i Grecji? Jak zmieniły się szanse kandydatów do prezydenckiego fotela po debacie Sarkozy-Hollande? O tym mówi Paweł Zerka, ekspert Demos Europa.

Dotacje na turystykę

Tylko 22 maja można złożyć wniosek o dotację na inwestycje w turystykę w województwie dolnośląskim. Jak się przygotować do napisania wniosku? Podpowiada Anna Ziarko z Dolnośląskiej Instytucji Pośredniczącej.

Timeshare a najem

Ustawa, która weszła w życie w ubiegłym tygodniu reguluje prawo do korzystania z nieruchomości, takich jak ośrodek turystyczny hotel, pensjonat, czy apartament w regularnie powtarzających się odstępach czasu. Jak powinny być konstruowane takie umowy? Rozmowa z Jackiem Świecą z Kancelarii Świeca i Wspólnicy.

Strategia eksportowa

4 czerwca rusza nabór na paszport do eksportu. Kto powinien aplikować o pieniądze z Unii Europejskiej? Rozmowa z Maciejem Ziarko z PARP.

Twój Brat PIT

„W pierwszej kolejności będą wzywani podatnicy, którzy zadeklarowali, że należy im się zwrot podatku” – mówi naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa-Wola. Jak się przygotować do rozmowy z urzędnikiem, ale też do ewentualnej kontroli. Rozmowa z P. Augustyniakiem, partnerem w kancelarii K&L Gates.

Nowelizacja KPC

Przedsiębiorca w sądzie nie będzie traktowany jak profesjonalista. Co zmieniło się w postępowaniach gospodarczych i czy sprawy sądowe będą teraz szybsze? Rozmowa z M. Opielą z kancelarii Dittmajer i Wspólnicy.

Strategia sprzedażowa

Europejscy konsumenci bardziej odporni na kryzys niż spodziewali się ekonomiści. W marcu sprzedaż detaliczna w strefie euro zmniejszyła się w ujęciu rocznym o 0,2% podczas gdy rynek oczekiwał spadku o ponad jeden procent. Jak zbadać rynek zagraniczny, na który chcemy wejść? Rozmowa z M. Kanabajem z Urzędu Marszałkowskiego w Toruniu i I. Kozłowską, ekspertem PRO-EKSPORT COIE w Łodzi.

Zakupy po chińsku

Chińczycy kupują coraz więcej, ale nadal pozostają w tyle za światową czołówką. Średni poziom konsumpcji w Chinach w 2011 r. wyniósł 2130 dolarów. To o 17 procent więcej niż w 2010 roku, ale.... nadal stanowi to tylko 1/7 wydatków przeciętnego Amerykanina. Jak rząd w Pekinie chce walczyć o wzrost konsumpcji? Rozmowa z redaktorem naczelnym portalu Chiny24.com, Leszkiem Ślazykiem.

Perspektywy dla rynków

Rynek walutowy jest kluczem do zrozumienia rozbieżności między USA a Europą - mówił w TVN CNBC Wojciech Białek. Zdaniem głównego analityka CSD Pekao SA, do wyborów w Stanach Zjednoczonych dolar pozostanie na niskich poziomach, stabilizując w ten sposób amerykańską gospodarkę. Jednak w zamian za to po wyborach dolar miałby się umocnić zgodnie z oczekiwaniami w Europie.

Portfel zamówień Rafako

Portfel zamówień Rafako ma teraz wartość około 5 miliardów złotych. W tym roku do wzięcia w przetargach energetycznych są jeszcze kontrakty za około 10 miliardów złotych. Prezes spółki Wiesław Różacki mówił w TVN CNBC, że możliwe jest istotne zwiększenie zamówień w tym roku, a Rafako ma potencjał, by zrealizować dwu, trzy-krotnie większy portfel niż obecnie obsługuje.

W co inwestować?

Odczyty PMI dla sektora przemysłu wskazują, że problemy gospodarek europejskich są poważne i nadal nierozwiązane, zupełnie inaczej sytuacja wygląda w Azji i Ameryce - uważa Klaudiusz Sobczyk, dyrektor zarządzający w Advanced Dynamic Asset Management. Jego zdaniem w związku z tym tam właśnie należy szukać okazji do inwestycji w akcje.

Kondycja branży górniczej

Węgiel energetyczny na rynkach azjatyckich jest najtańszy od 18 miesięcy - z powodu nadpodaży. Ceny węgla spadają, ale nie w Polsce - podkreśla Krzysztof Zarychta. Analityk DM BDM mówił w TVN CNBC, że choć na notowania surowca w Europie wpływają słabe odczyty indeksów PMI, w Polsce napędza je duży popyt ze strony branży.

Wypożyczanie auta za granicą

Jakie dokumenty są potrzebne, żeby wynająć auto, jak się zachować w przypadku stłuczki, nie zapomnijmy też wziąć zaświadczenia, że auto oddaliśmy w dobrym stanie. Informacji na te tematy udzieli Piotr Stańczak, dyrektor Europejskiego Centrum Konsumenckiego.

Badanie Dużych Firm

Kondycja sektora dużych przedsiębiorstw 2012. Jakie szanse i zagrożenia widzą przed sobą duże firmy, mówi Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek, PKPP LEWIATAN. Badaniu dużych firm Lewiatana i Deloitte patronuje TVN CNBC.

100 tysięcy w portfelu

Jeśli nie akcje ani obligacje, to co? Szukamy okazji inwestycyjnych na rynku surowców. Radzi nam Maciej Kossowski, Wealth Solutions

Twój brat Pit

Co zrobić, jeśli ktoś nie zdążył/zapomniał złożyć deklarację podatkową. Co zrobić, jeśli ktoś post fatum dostrzegł błędy w wypełnionej i wysłanej deklaracji mówi Dominika Dragan-Berectecka, kancelaria Ożóg i Wspólnicy.

Delegowanie obowiązków

Długi weekend w pełni, przed nami sezon wakacyjny. W jaki sposób szef powinien delegować obowiązki na swoich pracowników, tak, żeby wybrać tych najbardziej odpowiedzialnych. Rozmowa z Anetą Juszczyk, coachem, trenerem.

Odwołanie urlopu

Pilne, ważne, na wczoraj. Kluczowy klient dzwoni do nas z dużym zleceniem. Zespół cieszy się długim weekendem. Jak możemy odwołać pracowników z urlopu? Kiedy musimy im zwrócić koszty wypoczynku? Rozmowa z Moniką Dmochowską, prawnikiem w CMS Cameron McKenna.

Wiosenne porządki

Mniej obowiązków, zebrań, przetargów. W długi weekend majowy warto pomyśleć o przemeblowaniu biura lub jego odświeżeniu. Jak to zrobić i o jakich rozwiązaniach warto pomyśleć? Podpowiada właścicielka i projektantka Nototu, D. Bruszewska-Woch.

Urlop na żądanie

Pracownik chce od nas urlop w czasie długiego weekendu, ale my potrzebujemy go do pracy. Czy można nie dać mu wolnego? Rozmowa z Grzegorzem Ruszczykiem, radcą prawnym w Kancelarii Raczkowski i Wspólnicy.