Z kraju

Z kraju

Scenariusze dla złotego

We wtorek rozpocznie się grudniowe posiedzenie rady polityki pieniężnej. Decyzja o wysokości stóp procentowych w środę. Analitycy są pewni obniżki, nie wiadomo jednak jak głębokie może być cięcie. Andrzej Stefaniak diler walutowy DMK uważa, że w przypadku gdyby cięcie wyniosło jedynie 25 punktów bazowych, są duże szanse, że złoty może zyskiwać.

Droga do ożywienia

Nieco lepsze od oczekiwań dane o PMI z europejskich gospodarek. Wciąż po recesyjnej stronie, ale spadki wyhamowały. Powolnego odbicia za oceanem i w Europie spodziewa się jednak prof. Witold Orłowski główny doradca ekonomiczny PWC.

Milion w portfelu

Od początku inwestycji portfel Jarosława Antonika, członka zarządu KBC TFI, zyskuje ponad 11,5%. W X edycji portfel zyskuje około 5% wartości. Na czym udało mu się najwięcej zarobić i jakie zmiany wprowadza, w rozmowie Roberta Stankiewicza.

Prawa akcjonariusza upadłej spółki

Coraz więcej upadłości na giełdzie. W ubiegłym tygodniu wnioski złożyły 3 spółki. Jakie w takiej sytuacji są ryzyka inwestora indywidualnego i jego prawa. Co w przypadku obligacji i Catalyst czyli prawa obligatariuszy. O upadłościach rozmawiamy z Wojciechem Jagnieżą z kancelarii Bird & Bird.

Mikołaj zawita na GPW?

O to czy grudzień będzie miesiącem wzrostów na warszawskiej GPW, pytamy Pawła Szczepanika, SIG, analityka KBC Securities. Twierdzi on, że według wskaźników analizy technicznej możliwe są wzrosty na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych w ciągu najbliższych 4-ech miesięcy.

Orlen na lata

Po publikacja strategii Orlenu na najbliższe 5 lat zastanawiamy się, czy jest to dobre miejsce na długoterminową inwestycję? Pytamy o to Krzysztofa Romaniuka, dyr. ds. analiz rynku paliw POPIHN.

Odbicie po Polsku

Polski przemysł w najlepszej kondycji od trzech miesięcy. Indeks PMI, obrazujący aktywność sektora wzrósł listopadzie do 48,2 pkt z 47,3 pkt. w październiku i był powyżej oczekiwań ekonomistów. To jednak cały czas odczyt poniżej poziomu 50 punktów, oddzielającego wzrost od spowolnienia. Czy widać już na horyzoncie odbicie w polskiej gospodarce i czy jest to właściwy moment na zakup akcji pytaliśmy Arkadiusza Krężela, przewodniczącego RN Impexmetalu.

Polska dostała zadyszki

Polska gospodarka hamuje mocniej niż spodziewali się analitycy. Jednocześnie obligacje naszego kraju są modne jak nigdy - w piątek po raz pierwszy rentowność 10-latek spadła poniżej 4%. O perspektywach dla polskiej gospodarki rozmawialiśmy z Tathą Ghose, głównym ekonomistą Commerzbanku na region CEE.

Orphee na NewConnect

Orphee już na Newconnect. Na tym mniejszym parkiecie warszawskiej giełdy zadebiutowała w poniedziałek spółka zależna PZ Cormay.

Transport barometrem gospodarki

Poznaliśmy chiński, a później europejskie indeksy PMI dla przemysłu - te indeksy powstają na podstawie ankiet wśród menedżerów, którzy w firmach zajmują się logistyką, czyli między innymi planowaniem zamówień czy transportu materiałów i gotowych towarów.

Chemia pod lupą

Chemia w centrum uwagi. Listopad był dobrym miesiącem dla spółek z tej branży, indeks WIG-Chemia urósł o 7 procent, a to najlepszy wynik od lipca i jedna z najwyższych stóp zwrotu wśród indeksów branżowych w Warszawie.

Chiny przyspieszają

Chiński przemysł rośnie pierwszy raz od 13-tu miesięcy - wynika z najnowszego odczytu indeksu PMI, przygotowanego przez bank HSBC.

Polska dostała zadyszki

Trzeci kwartał nie pozostawia złudzeń - gospodarka zwalnia. Po tym jak popyt skurczył się o 0,7%, inwestycje o 1,5%, a konsumpcja stanęła w miejscu pytamy o to, co będzie dalej. Gościem Bilansu był prof. Stanisław Gomułka, główny ekonomista BCC, były wiceminister finansów.

Strategie na spowolnienie

W okresie gorszej koniunktury przedsiębiorca może zastosować trzy strategie: przetrwania, niszy i niższych cen. Na czym one polegają?

Polska dostała zadyszki

Przedsiębiorcy w obliczu spowolnienia. Czy podzielają oceny, że będzie coraz gorzej? Jak widzą sytuację w swoich firmach?

Milion w portfelu

Przedstawiamy podsumowanie tygodniowe „Miliona”. Pomaga nam w tym Marcin Różowski, analityk Anlalizy Online. W X edycji najlepiej wypadł portfel Sebastiana Buczka, najsłabiej Grzegorza Łętochy. Na czym udało się zarobić liderowi tygodnia, o tym w rozmowie Roberta Stankiewicza.

Zakochani w e-czytaniu

Drukowana prasa i książki się nie sprzedają… coraz lepiej sprzedają się za to czytniki i e-booki. Jak wybrać czytnik, gdzie kupować książki, radzi Małgorzata Błaszczyk, Virtualo.

Indeks dostępności kredytowej

Indeks dostępności kredytowej TVN CNBC wzrósł w XI do 114,6 pkt. Indeks ten przygotowywany jest przez Open Finance. Ma on obenie najwyższą wartość od 4 miesięcy.

Perspektywy dla Polski

Jesteśmy rozczarowani zwłaszcza poziomem konsumpcji prywatnej, tak po danych o polskim PKB mówiła Agata Urbańska, ekonomistka HSBC na Europę Centralną. Wkład eksportu do PKB nadal pozostaje za to pozytywny.

Co nas czeka w 4Q?

O przyszłości polskiej gospodarki rozmawialiśmy z prof. Januszem Witkowskim, prezesem Głównego Urzędu Statystycznego.

Rating Polski niezagrożony

Rating Polski wydaje się niezagrożony. Takiego zdania jest Piotr Kowalski, prezes Fitch Polska. Jego zdaniem perspektywa dla naszego kraju jest stabilna.

Perspektywy dla złotego

Po słabszych od oczekiwań danych o PKB, pytaliśmy Marka Wołosa, członka zarządu DM TMS Brokers o prognozy dla polskiej waluty. Jego zdaniem kurs Euro/Pln powinien oscylować wokół poziomu 4,20 w pierwszym półroczu 2013 roku

PKB w III kwartale

PKB w IIIQ wg. GUS wyniosło +1,4% wobec oczekiwanych 1,8% licząc rok do roku. Odbicie od dna wcale nie jest takie łatwe,mówi Janusz Jankowiak, główny ekonomista Polskiej Rady Biznesu. Dodał on że tylko radykalne i szybkie ciecie stóp może pobudzić konsumpcję.

Konkurencja dla JSW i Bogdanki

Spółka zależna Kulczyk Investments buduje konkurencję dla JSW i Bogdanki. W 2015 roku Polenergia chce uruchomić w Żorach nową kopalnię węgla produkująca 2/3 węgla energetycznego i 1/3 koksującego. Kopalnia kosztować będzie od 150 do 300 mln euro.

Awantura o odpady

Największy gracz na rynku recyklingu szkła świetnie się rozwija, ale po raz kolejny alarmuje o zagrożeniach wynikających z jeszcze szybciej rosnącej szarej strefy.

Inwestycje Private Equity

Privet Equity inwestują w sektor energetyczny. Ostatnie dni przyniosły dwie duże transakcję w firmy świadczące usługi dla energetyki.