Z kraju

Z kraju

Cień recesji

Sprzedaż detaliczna zdaniem GUS wzrosła w październiku o 3,3%, w stosunku do roku ubiegłego. Oczekiwania były na poziomie +4%. Dane te komentuje prof. Dariusz Filar, były członek RPP, Rada Gospodarcza przy premierze. Wyraził on oczekiwanie, że wzrost PKB w danych za 3Q wyniesie od 1,5% do 2%.

Spółki detaliczne

Wyniki branży spożywczej są stabilne. Spółki z tego sektora można uznać za defensywne. Wiele spółek może pokazać dobre wyniki za 4 kwartał. Zadaniem Adama Kaptura, Analityka DM Millennium mogą do nich należeć m. in. Wawel i Graal. Jego zdaniem nieco gorzej może może zachowywać się branża mięsna.

Nowy system na GPW

Wprowadzenie nowego systemu transakcyjnego na warszawskie Giełdzie planowane jest na 15 kwietnia. Czym czym polega, czy jest w stanie poprawić obroty i wpłynąć na kondycję spółki? Pytamy o to Roberta Raszczyka, dyrektora ds. wsparcia operacyjnego DM BZ WBK.

Centrum wyników - Ogranic Farma Zdrowia

Organic Farma Zdrowia to sieć delikatesów ze zdrową żywnością. Przez pryzmat tej spółki spojrzeliśmy na dane o sprzedaży detalicznej. Ostatnio spółka ta otworzyła też pierwszą restaurację Bio Bistro. Gościem Dnia na Rynkach był Sławomir Chłoń, prezes Organic Farma Zdrowia.

Wspólna inwestycja Lotosu i Azotów

Lotos i Tarnów razem chcą zbudować instalację petrochemiczną za 5-6 mld zł. W piątek zobowiązały się razem stworzyć studium wykonalności. Obie spółki kontrolowane są przez Skarb Państwa, obie liczą na zyski i na wsparcie finansowe nieistniejących jeszcze Inwestycji Polskich. Gościem Bilansu była Anna Jarosik, analityk sektora chemicznego Frost & Sullivan.

Jesienna Szkoła Balcerowicza

Europie nie grozi polityczny rozpad. Profesor Leszek Balcerowicz nie spodziewa się także wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. Według przewodniczącego Rady Fundacji Forum Obywatelskiego Rozwoju, Londyn wnosi do Wspólnoty wolnorynkowe myślenie, którego brak jest dziś źródłem kłopotów na starym kontynencie. Z profesorem Leszkiem Balcerowiczem rozmawiał Patrycjusz Wyżga.

Jesienna Szkoła Balcerowicza

30 studentów z całej Polski, 3 dni wykładów znanych ekonomistów, warsztaty i dyskusje - to Jesienna Szkoła Leszka Balcerowicza organizowana przez Fundację Forum Obywatelskiego Rozwoju. Kolejnej edycji spotkań z młodzieżą patronowała TVN CNBC.

Bój o unijny budżet

Brytyjczycy - trzecia gospodarka Unii Europejskiej -w czasie negocjacji zaistniala jako ta, która nie chce składać się na polskie drogi. Gościem Bilansu był Micheal Dembiński z Polsko-Brytyjskiej Izby Gospodarczej.

Turystyka pod lupą

Fly.pl - spółka, która zarabia na pośrednictwie w sprzedaży wycieczek - sezon wakacyjny zamknęła ze stratą netto. Prognozy na cały rok zakładają jednak zysk netto. Zatem wygląda na to, że duże nadzieje pokładane są w wycieczkach zimowych. Gościem Dnia na Rynkach był Maciej Nykiel, członek zarządu Fly.pl.

Firma. Teraz.

Sprzedaliśmy udziały w spółce, ale pieniędzy za nie nie dostaliśmy. Czy nieuczciwy kontrahent rzeczywiście przejął naszą firmę?

Upadłość po europejsku

Europejski Trybunał Sprawiedliwości doprecyzował sprawę upadłości oddziału firmy zagranicznej w Unii Europejskiej.

Erbud w energetyce

Budowlany Erbud zwiększa zaangażowanie w energetykę. Kupił właśnie od łódzkiej Dalkii firmę Engorem. Przychody z działalności w tym sektorze stanowią na razie około jedną piątą sprzedaży ogółem, czyli 200 milionów złotych. Członek zarządu Erbudu Dariusz Grzeszczak liczy, że udział ten wzrośnie do około 30%. Ma też nadzieję na wzrost marż.

Nastroje konsumentów w USA

Kilkusetosobowe kolejki przed sklepami Wal-Mart, Target czy Best Buy jeszcze przed oficjalnym startem sezonu świątecznych promocji. Pytanie czy amerykański konsument rozkręci biznes detalistów w Stanach Zjednoczonych.

Centrum wyników

J.W. Construction wychodzi z dołka. Szef Rady Nadzorczej spółki i jej największy akcjonariusz Józef Wojciechowski mówił w TVN CNBC, że od kilku miesięcy deweloper sprzedaje już 100 mieszkań miesięcznie. Kryzys w J.W. Construction był głęboki, a spółka musiała sobie poradzić ze zwrotem prawie 3000 sprzedanych mieszkań.

Milion w portfelu

Najlepszy wynik w ostatniej edycji zanotował portfel Andrzeja Kaczorowskiego ze stopą zwrotu na poziomie ponad 33%. Co wpłynęło na ten wynik, który jest dużo lepszy od reszty uczestników. Podsumowania IX edycji Miliona dokonuje Michał Duniec, dyrektor działu analiz Analizy Online wraz z Robertem Stankiewiczem

Profesjonalny Inwestor

W jaki sposób wspierać decyzje inwestycyjne analizą techniczną, a szczególnie korzystając z poziomów DiNapolego? Pytamy o to eksperta w tej dziedzinie, Piotra Ggelę z Tradercom Investments, w czasie konferencji Profesjonalny Inwestor w Jachrance, której TVN CNBC jest patronem.

Profesjonalny inwestor

Psychologia inwestora giełdowego, czyli czy można nie bać się, gdy rynek spada? TVN CNBC jest patronem konferencji Profesjonalny Inwestor w Jachrance. Rozmawiamy tam, z Grzegorzem Zalewskim, ekspertem DM BOŚ

Polityka Pieniądze

Walka o nowy kształt budżetu UE na lata 2014-2020. Ile dostaliśmy i o jakie pieniądze z Funduszu Spójności walczymy? Na co są wydawane te pieniądze, pytamy Jacka Kotrasińskiego, prezesa Laboratorium Rozwoju.

Bliskie odbicie w Niemczech?

Siłą niemieckiej gospodarki nadal jest eksport, mówi Andrzej Byrt, były ambasador RP w Niemczech. Komentuje on opublikowane właśnie dane niemieckiego instytutu IFO. Indeks nastrojów gospodarczych wzrósł w listopadzie do 101,4 punktu ze 100 punktów w październiku. Spodziewano się spadku do 99,5 punktu.

Wspólny biznes Lotosu i Azotów

Azoty Tarnów i Lotos stworzą konsorcjum, które ma opracować projekt budowy instalacji petrochemicznej na terenie gdańskiej rafinerii. Prezes Grupy Lotos Paweł Olechnowicz mówił w TVN CNBC m.in., że koszty Lotosu związane z nowym projektem petrochemicznym realizowanym razem z grupą Azoty będą niewielkie i na razie wyniosą ok. dwa miliony złotych.

Wspólny biznes Lotosu i Azotów

Azoty Tarnów i Lotos stworzą konsorcjum, które ma opracować projekt budowy instalacji petrochemicznej na terenie gdańskiej rafinerii. Prezes zakładów azotowych w Tarnowie Jerzy Marciniak mówił, że obecnie ponad 20% kosztów spółki stanowią wydatki na import chemikaliów, które będą mogły być produkowane w ramach umowy z Lotosem.

Wspólny biznes Lotosu i Azotów

Azoty Tarnów i Lotos stworzą konsorcjum, które ma opracować projekt budowy instalacji petrochemicznej na terenie gdańskiej rafinerii. Minister skarbu państwa Mikołaj Budzanowski mówił na antenie TVN CNBC, że współpraca Azotów i Lotosu będzie bardzo korzystna dla obu spółek. Na rynku jest bowiem duże zapotrzebowanie na produkty petrochemiczne.

Remak pod lupą

Remak spółka, która 86% przychodów realizuje za granicą. Firma zajmująca się remontami urządzeń energetycznych pracuje między innymi dla Alstomu.

Cień recesji

Niemiecka gospodarka hamuje, ale w takim tempie, jak szacowali ekonomiści, i jak wskazywały wstępne wyliczenia.

Profesjonalny inwestor

Unijny szczyt z perspektywy biznesu. Solar Energy – spółka w dużej mierze na kroplówce z programu innowacyjna gospodarka.

Polityka i pieniądze

Spojrzenie Wielkiej Brytanii na unijne negocjacje - prosto z Londynu. Może jeśli odłożymy na bok politykę – okaże się że Brytyjczycy mają częściowo rację.

O kredytach z prezydentem

O kredytach dla małych i średnich firm oraz polskich rodzin - rozmawiał w Pałacu Prezydenckim, Bronisław Komorowski z prezesami banków.