Z kraju

Z kraju

RPP w akcji

Prof. Anna Zielińska-Głębocka z Rady Polityki Pieniężnej jest zdecydowaną zwolenniczką cięcia stóp procentowych w lutym. Profesor opowiada się za przerwą w cyklu, ale nie jego zakończeniem. Jej zdaniem hamująca inflacja pozwala na dalsze luzowanie polityki monetarnej, a gospodarka tego potrzebuje. Ocenia, że nie ma ryzyka recesji choć pierwszy kwartał roku będzie trudny dla gospodarki.

Polityka i pieniądze

Wyjście Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej mogłoby doprowadzić do rozpadu Zjednoczonego Królestwa, mówił w TVN CNBC Michael Dembinski z Brytyjsko-Polskiej Izby Handlowej. Zdaniem Dembinskiego, stawka jest wysoka, więc premier David Cameron będzie łagodzić antyunijne nastroje w kraju. Cameron miał w piątek wygłosić przemówienie na temat zmiany relacji Wielkiej Brytanii z Unią Europejską. Ze względu na sytuację w Algierii, wystąpienie zostało przełożone.

Zmiana prezesa GPW

Obserwatorzy i uczestnicy rynku w chwalą wybór Adama Maciejewskiego na szefa Giełdy Papierów Wartościowych. W programie Dzień Na Rynkach wiceprezes PwC, były minister skarbu Jacek Socha mówił między innymi, że to człowiek, który cieszy się opinią fachowca i pracusia.

Pod co gra rynek

Przyglądamy się portfelowi inwestycyjnemu AmerBrokers, który w 2012 zarobił ponad 36%. Po ostatniej aktualizacji pojawiły się spółki Kino Polska, Komputronik, Lena Lighting, Millennium Bank, Police, Relpol. Z portfela wypada natomiast AmRest, który był liderem wzrostów. Gościem programu Dzień Na Rynkach był Maciej Kabat, analityk AmerBrokers.

Rank Progress szuka okazji

Minicentra hadlowe – tak ma wyglądać nowy pion biznesu Rank Progres. Legnicki deweloper chce w ciągu kilku najbliższych lat wybudować ponad 80 tego typu obiektów w miastach powyżej 50 tysięcy mieszkańców. Na co powinni liczyc akcjonariusze spółki i czy ten projekt nie zderzy się z bardzo podobną strategią debiutującej niedawno na giełdzie Czerwonej Torebki? Naszym gościem był Jan Mroczka – prezes Rank Progress.

Co po danych?

Rynek oczekuje słabych danych dotyczących produkcji przemysłowej i zatrudnienia.

Wzrost po chińsku

7,9 procent - o tyle w ujęciu rocznym rósł PKB Chin w czwartym kwartale 2012-go roku. To pierwszy raz od siedmiu kwartałów, kiedy PKB kraju urósł w porównaniu do poprzedniego kwartału.

Niespokojnie w Afryce Północnej

Niespokojnie na rynku ropy, możliwe zakłócenia dostaw z Afryki północnej. Uzbrojeni bojownicy zaatakowali instalacje wydobywcze obsługiwane przez BP i Statoil. Przetrzymują w Algierii kilkudziesięciu zakładników z różnych krajów. Uważa się, że podczas ataku trzy osoby zginęły. Gościem TVN CNBC był Piotr Wawrzyk z Instytutu Europeistyki WDINP UW.

Hotelowy luksus

Branża luksusowych hoteli nie odczuwa kryzysu i już szykuje się na ożywienie - tak zapewniają władze notowanej w Nowym Jorku spółki Starwood. To właściciel między innymi takich marek jak Luxury Collection, Sheraton czy Westin, który zarządza ponad tysiącem hoteli w stu krajach świata. Spółka po upadku Lehman Brothers wstrzymała plany rozwoju. Teraz znów inwestuje - między innymi w Polsce. O planach spółki i jej prognozach dla rynku hotelarskiego z Thomasem Wilmsem, wiceprezesem Starwood na Europę Środkowo-Wschodnią rozmawiał reporter TVN CNBC Damian Mazgaj.

Nowy prezes giełdy

O niezaprzeczalnych dokonaniach poprzedniego prezesa, dyskusyjnej jakości kontaktów z niektórymi uczestnikami rynku i wielkich zmianach jakie nadchodzą na polskim rynku giełdowym niezależnie od zmiany warty na GPW. O tym rozmawialiśmy z jedną z tych osób, które podejmowały dzisiejsze decyzje. Gościem TVN CNBC był prof. Marek Wierzbowski, wiceprezes Rady Giełdy.

Zmiana prezesa GPW

Adam Maciejewski został wybrany na nowego prezesa warszawskiej Giełdy Papierów Wartościowych. Walne Zgromadzenie przyjęło kandydaturę jaką zgłosił większościowy akcjonariusz czyli Skarb Państwa. Adam Maciejewski dotąd był wiceprezesem giełdy i sprawował obowiązki prezesa po zawieszeniu Ludwika Sobolewskiego. Decyzję akcjonariuszy musi jeszcze zatwierdzić Komisja Nadzoru Finansowego. Jakie wyzwania czekają nowego prezesa? Jakie są wobec niego oczekiwania Rady Giełdy?

Sztuka latania

Akcje Boeinga znowu w dół - i znowu przez Dreamlinera. Wszystkie maszyny należące do japońskich linii lotniczych All Nippon uziemione po tym, jak załoga jednego z nich musiała dokonać awaryjnego lądowania. Czy awarie Dreamlinera można tłumaczyć złożonością samej konstrukcji i technologii, czy też jest to nieudany samolot?

Inflacja bazowa w Polsce

Inflacja bazowa - czyli wskaźnik wzrostu cen po wyłączeniu żywności i energii - jest najniższa od ponad dwóch lat. Czy to oznacza, że RPP zbyt późno zaczęła obniżkę stóp? Na jakim poziomie zatrzyma się spadek inflacji w Polsce?

Kondycja franka

Poprawa nastrojów na światowych rynkach skutkuje osłabieniem franka szwajcarskiego. Kapitał odpływa ze Szwajcarii do rynków o wyższych stopach zwrotu. Jakie są perpektywy dla szwajcarskiego waluty? Jak mocno frank może się jeszcze osłabić?

Firma. Teraz.

Rozwijamy nasz biznes wprowadzając dodatkowe usługi dla naszych klientów.

Brat VAT

Europejski Trybunał Sprawiedliwości orzekł, że dodatkowe ubezpieczenie leasingu jest od niego rozdzielne i nie podlega opodatkowaniu podatkiem VAT.

Milion w portfelu

Od początku inwestycji portfel Pawła Homińskiego, Zarządzającego Noble Funds TFI stracił 6,22%. Od ostatniego notowania zyskuje on 2,7% i od trzech odsłon systematycznie odrabia straty. Jakie propozycje przedstawi gość, o tym w rozmowie Roberta Stankiewicza.

Rozsądny Polak

Kryzys nie wpływa znacząco na spłacalność kredytów mieszkaniowych. Ile kredytów wypłynęło poza sektor bankowy i jak kryzys wpływa na obsługę zobowiązań. O tym w rozmowie z Andrzejem Topińskim, głównym ekonomista BIK

Stówa w portfelu

Ile faktycznie Polacy zarabiali na produktach finansowych w zeszłym roku – odliczając inflację. Co da zarobić w 2013? Pytamy o to Michała Banacha, eksperta BGŻOptima.

Twój brat PIT

Opodatkowanie dodatkowych świadczeń pracowniczych do Trybunału Konstytucyjnego. Jakie PKPP Lewiatan ma szanse zmianie prawo? Jakie mogą być tego skutki. Rozmowa z Pawłem Mazurkiewiczem, partnerem w MDDP.

Marvipol bez emisji

Pomimo rezygnacji z emisji akcji niemych prognoza Marvipolu na 2013 rok pozostaje aktualna - powiedział w TVN CNBC wiceprezes spółki, Sławomir Horbaczewski. Deweloper zaplanował na ten rok 42,4 miliony złotych zysku netto. Wiceprezes Horbaczewski mówił też na naszej antenie, że powtórzenie wyniku sprzedaży mieszkań z 2012 roku byłoby bardzo dobrym wynikiem dla Marvipolu. Spółka sprzedała wtedy 355 mieszkań czyli o około 20% mniej niż w roku 2011.

Budowanie portfela developerów

Minister Styczeń zapowiada, że program Mieszkanie dla młodych ruszy efektywnie od 2014 roku, natomiast jak podkreśla dzięki Rodzinie na Swoim rynek będzie podtrzymywany jeszcze przez kilka miesięcy. Potem może być kłopot i deweloperzy mogą mieć bardzo słabą drugą połowę roku. Czy mogą jakoś uratować przychody, pytamy Kazimierza Kirejczyka, prezesa Reas.

APS Energia w drodze na GPW

5 milionów złotych chce pozyskać od inwestorów wybierający się na New Connect lider rynku systemów zasilania awaryjnego. Przy okazji dotychczasowi akcjonariusze wrocławskiej firmy chcą sprzedać część swoich udziałów wycenianych na 3 miliony złotych. Na czym polega biznes firmy APS Energia? Jak zamierzają rozwijać spółkę i w kolejnych latach systematycznie poprawiać wyniki? Naszym gościem był Piotr Szewczyk, prezes spółki.

Centrum wyników

Po wynikach amerykańskich banków są lepsze od oczekiwań. Korporacje zarabiają i pokazują duże zyski, kiedy sytuacja konsumentów się nie poprawia. Dochód rozporządzalny w ciągu roku zmniejszył się w USA per capita o 0,9% (Saxo Bank). Rozmowa z Przemysławem Kwietniem, głównym ekonomistą XTB.

Nowy prezes GPW

Adam Maciejewski wybrany na nowego prezesa warszawskiej Giełdy Papierów Wartościowych. Walne Zgromadzenie przyjęło kandydaturę jaką zgłosił większościowy akcjonariusz czyli Skarb Państwa. Adam Maciejewski dotąd był wiceprezesem giełdy i sprawował obowiązki prezesa po zawieszeniu Ludwika Sobolewskiego. O komentarz poprosiliśmy Pawła Kozuba, analityka Unicredit CAIB.

Stal kruszeje

W ubiegłym roku polska gospodarka zużyła ok. 7% mniej stali niż rok wcześniej. Hutnicza Izba Przemysłowo-Handlowa szacuje, że zużycie wyniosło ponad 10 milionów ton, podczas gdy w rekordowym 2007 roku było to 12 milionów ton.