Z kraju

Z kraju

Polityka i pieniądze

W budżecie unii europejskiej na ten rok brakuje 11-stu miliardów dwustu milionów euro. Ta dziura to rachunki jeszcze z poprzednich lat, których Bruksela nie spłacała, tylko przesuwała z roku na rok. Dlatego komisarz do spraw budżetu Janusz Lewandowski przedstawił propozycję rekordowej korekty budżetu. Jak mówił na naszej antenie, bez spłaty zaległych zobowiązań, nie można negocjować nowej perspektywy budżetowej w Parlamencie Europejskim.

Inwestycje w telekomunikacji

Nowości w giełdowym Tellu. Prawie 13 milionów złotych w spółkę zdecydował się zainwestować Neo Inwvestment. Za ponad 20 procent akcji spółki fundusz zapłaci 12,8 mln zł. Neo Investments jest współudziałowcem holdingu Outsourcing Experts, który działa m.in. w obszarach outsourcingu procesów sprzedaży i marketingu, call center oraz back-office. O inwestycji rozmawialiśmy z Konradem Rochalskim, prezesem Outsourcing Experts.

Kuleczki mocy?

LST Capital jest funduszem venture capital, czyli inwestuje w spółki w początkowej fazie rozwoju. Firma próbuje rozkręcić między innymi binzes ceramicznych kuleczek wykorzystywanych przy wydobyciu gazu łupkowego. W 2012 roku grupa LST Capital zaliczyła stratę na poziomie prawie pięciu milionów złotych. O spółce rozmawialiśmy z jej prezesem Dariuszem Janusem.

Kondycja konsumenta

Załamanie nastrojów polskich konsumentów w marcu. Po dwóch miesiącach poprawy, Wskaźnik Optymizmu Konsumentów wyliczany przez Ipsos zanotował spadek o niemal 5 pkt., do 75 pkt. O kondycji polskiego konsumenta rozmawialiśmy z ekonomistą Marcinem Mrozem.

Eurokryzys

Wirus kryzysu strefy euro mutuje, co pokazała historia Cypru - małej wyspy, która stała się dużym problem dla strefy. Już ruszyła karuzela państw, które kolejne mogą zapaść wirusa euro kryzysu. Mówi się o tym, że pomocy może potrzebować Słowenia, Luksemburg, czy Malta. Czy to realne zagrożenie? O to pytaliśmy Grzegorza Zatryba, głównego stratega Skarbiec Holding.

Euro kryzys

Włosi nadal bez rządu. Pierowi Luigiemu Bersaniemu nie udało się sformować gabinetu, który miałby poparcie obu izb parlamentu. Rozbicie głosów w Senacie i niski wynik partii poprzedniego premiera Mario Montiego, który wprowadzał reformy pod dyktando Unii to wynik zmęczenia Włochów zaciskaniem pasa. Jak mówi profesor Guglielmo Meardi, z Uniwersytetu w Warwick, jego rodacy doświadczają reform gospodarczych od niemal 20 lat.

Euro kryzys

Cypryjskie banki - po prawie dwóch tygodniach przerwy - znów otwarte dla klientów. O godzinie 11:00 polskiego czasu ruszyły ograniczone wypłaty pieniędzy. Ograniczenia mają obowiązywać przez tydzień. Cypryjskie banki były zamknięte, by uniknąć paniki, po ogłoszeniu planu ratunkowego dla kraju. Jednym z jego warunków jest zamknięcie Popular Bank of Cyprus i przekazanie znajdujących się w nim depozytów o wartości poniżej 100.000 euro do Bank of Cyprus. Depozyty powyżej tej kwoty, które nie są objęte gwarancjami, mają być zamrożone. Czy cypryjskim bankom grozi jeszcze panika?

Polityczny pat we Włoszech

Trzecia największa gospodarka strefy euro będzie dalej dryfować bez rządu. Pier Luigi Bersani, lider centrolewicowej Partii Demokratycznej nie znalazł większości w parlamencie. Inicjatywa jest teraz po stronie prezydenta Giorgio Napolitano, który w piątek osobiście włączy się w rozmowy z partiami politycznymi. Komentatorzny nie dają mu jednak dużych szans, a to oznacza, że Włochy czekałyby kolejne wybory.

Firma. Teraz.

W Polsce działa ponad 51 tysięcy placówek franczyzowych, a ich liczba wciąż rośnie. Podumowujemy sytuację prowadzonych we franczyzie biznesów w Polsce.

Firma. Teraz.

Budowanie innowacyjnego modelu biznesowego. Dziś tematem rozmowy jest struktura kosztów naszej firmy.

Twój brat PIT

Składamy PIT przez internet. Kto może to zrobić? Jak ewentualnie skorygować zeznanie?

Twój brat PIT

Podstawę opodatkowania można obniżyć o 50% dzięki uldze na nowe technologie. Jak z niej skorzystać?

Opłaty za użytkowanie wieczyste

Samorządy aktualizują wycenę posiadanych przez siebie nieruchomości, co wiąże się często z podwyżkami opłat za użytkowanie wieczyste. Czy od decyzji o podwyżce można się odwołać?

Centrum wyników - Robyg

Po 10-procentowym spadku kursu w lutym, w marcu akcje spółki Robyg drożeją o ponad 2 procent. W tym roku firma chce sprzedaż tysiąc mieszkań wobec nieco ponad tysiąca stu w roku 2012-tym, czyli w roku z Rodziną na Swoim.

Biznes na drewnie

Fabryka Konstrukcji Drewnianych między innymi buduje hale przemysłowe i sportowe, stawia domy z bali, zadasza baseny, stawia ogrody zimowe czy magazyny soli - ale nie tylko, handluje też apartamentami i odnawia zabytki.

Mabion coraz bliżej GPW

Spółka Mabion, już w kwietniu ma się przenieść się z rynku Newconnect na główny parkiet warszawskiej giełdy. Mabion to firma biotechnologiczna, która wprowadza na rynek specjalistyczne leki - w tym pracuje nad rejestracją preparatów do leczenia nowotworów krwi i reumatoidalnego zapalenia stawów.

Zmiany na GPW

Jak proponowane zmiany w harmonogramie sesji na GPW mogą wpłynąć na inwestorów? Czy indeks warszawskich BlueChipów powiększy się o dodatkowe spółki. O tym w rozmowie Z Maciejem Bombolem, prezesem AXA TFI. Uważa on bowiem, że Wig20 jest obecnie w zbyt dużym stopniu reprezentowany przez sektor bankowy i ewentualne zmiany mogą okazać się korzystne.

Globalny biznes Lubawy

Lubawa spodziewa się podwojenia obrotów po podpisaniu kontraktu na budowę fabryki w Armenii. Spółka będzie produkować dla rządu tego kraju siatki maskujące i makiety uzbrojenia. Umowa zawiera gwarancję sprzedaży przez 5 lat - mówi prezes Lubawy Marcin Kubica.

Wartość niemieckiego konsumenta

Sprzedaż detaliczna w Niemczech w lutym wzrosła o 0,4% miesięcy do miesiąca. To lepszy od oczekiwań wynik. Ale w ujęciu rocznym, spadek 0 2,2% negatywnie zaskoczył rynek, który spodziewał się wzrostu. Bezrobocie w marcu wyniosło zgodnie z oczekiwaniami 6,9%. Zdaniem Andrzeja Byrta, byłego ambasadora w Niemczech, prezesa Międzynarodowych Targów Poznańskich, dane te pokazują spokój konsumentów. Jego zdaniem wydatki niemieckich konsumentów będą rosnąć w miarę zbliżania się wakacji.

Chiny aktywne w Afryce

Powodem ekspansji Chin w Afryce obok chęci pozyskania surowców z czarnego lądu jest brak zainteresowania czołowych światowych gospodarek inwestycjami na tym obszarze. Takiego zadania jest Radosław Pyffel, prezes Centrum Studiów Polska-Azja. Dodaje on że gospodarcza obecność Chin w Afryce, jak zresztą zapowiadał prezydent Xi Jin Ping, zostanie znacznie zwiększona w kolejnych latach.

Euro kryzys

Cypryjskie banki - po prawie dwóch tygodniach przerwy - znów otwarte dla klientów. O 11:00 polskiego czasu ruszyły ograniczone wypłaty pieniędzy. Jak przełoży się to na kondycję sektora, pytamy prof. Krzysztof Opolski z Wydziału Nauk Ekonomicznych Uniwersytetu Warszawskiego

Kondycja gospodarki Niemiec

Sroga i długa zima oraz zamieszanie wokół Cypru hamują ożywienie w Niemczech - uważa dr Sebastian Płóciennik z Uniwersytetu Wrocławskiego. A sygnały odbicia, choć lekko niemrawe, to jego zdaniem są już widoczne w ostatnich danych z niemieckiej gospodarki.

Szklane zyski

Krynicki Recykling już zaciera ręce przed wejściem w życie nowej ustawy śmieciowej. Spółka właśnie rozkręca nowy zakład recyklingu szkła. O planach rozmawialiśmy z prezesem Adamem Krynickim.

(Pragma)tyka zysku

Branżę windykacyjną i faktoringową czeka ciężki rok - uważa Tomasz Boduszek, prezes Pragma Inkaso. Na biznes firmy wpływa także kondycja globalnej gospodarki, polityka banków i płynność na rynku.

Budowlanka pod presją

Według Andrzeja Bernatowicza z Domu Maklerskiego IDMSA, szanse na porozumienie PBG z wierzycielami nie są wysokie, a spółce w stanie upadłości układowej trudno jest prowadzić biznes.

Eurokryzys

Cypryjskie banki otwierają się dla klientów, ale wypłacać będą mogli wypłacać oni na razie tylko 300 euro dziennie. Istnieje bowiem obawa, że Cypryjczycy wycofają nagle wszystkie swoje oszczędności - czyli pasywa, którymi finansują się banki. A to jak tłumaczy profesor Dariusz Filar, członek rady gospodarczej przy premierze, zaburzyłoby równowagę w bilansach tych instytucji.

RPP w akcji

Rząd wycofuje się z zapisanej w ustawie obniżki VAT. Jeżeli podatek nie zostanie obniżony, to ewentualne skutki w postaci wyższej inflacji nie będą znaczące - uważa prof. Anna Zielińska-Głębocka. Członkini Rady Polityki Pieniężnej przyznaje też, że jest jeszcze przestrzeń do obniżki stóp procentowych, ale należy poczekać na dane z realnej gospodarki, które pokażą skutki poprzednich ruchów RPP.

Co dalej z OFE?

Pojawiła się propozycja ze stronu rządu, aby wysłać pieniądze przyszłych emerytów na 10 lat przed osiągnięciem wieku emerytalnego do FUS - i to ZUS miałby potem emerytury z OFE wypłacać. Teraz przedstawiciele funduszy zaproponowali swoje autorskie rozwiązanie. Równocześnie nie brakuje sygnałów, że rząd w obliczu wysokiego deficytu budżetowego oraz długu publicznego zdecyduje się na wstrzymanie składek do OFE lub nawet ich likwidację. Jakie jest stanowisko w tej sprawie jednego ze współtwórców reformy emerytalnej z 1999 roku?