Wakacje bez przykrych niespodzianek. Wszystko, co trzeba wiedzieć

Źródło:
tvn24.pl
Wakacje 2024. Jakub Wawrzyniak z MSZ o tym, jak przygotować się do bezpiecznego urlopu
Wakacje 2024. Jakub Wawrzyniak z MSZ o tym, jak przygotować się do bezpiecznego urlopu
wideo 2/3
Wakacje 2024. Jakub Wawrzyniak z MSZ o tym, jak przygotować się do bezpiecznego urlopu

Krajowa Administracja Skarbowa przygotowała "Poradnik turystyczny 2024", w którym umieściła szereg ważnych informacji dla podróżnych. Dotyczą one między innymi niezbędnych dokumentów, kwestii ubezpieczenia, podróży ze zwierzętami i przywożenia pamiątek z wakacji.

Dokumenty potrzebne przy wyjeździe na wakacje

Planując podróż za granicę, warto w pierwszej kolejności sprawdzić ważność dokumentu tożsamości. Przy czym należy pamiętać, że tylko w części krajów wystarczy sam dowód osobisty. Do przekroczenia pozostałych granic będzie potrzebny paszport. I w jego przypadku termin ważności ma kluczowe znaczenie, bowiem część krajów ma dodatkowe wymagania. Przykładowo lecąc do Egiptu, nasz paszport musi być ważny jeszcze co najmniej przez 6 miesięcy od przekroczenia granicy. Warto również wziąć pod uwagę, że wjazd do wybranych państw jest możliwy tylko i wyłącznie z wizą, bądź z zezwoleniem na wjazd.

Polski dowód osobisty uprawnia do przekroczenia następujących granic: - państw członkowski Unii Europejskiej - Austria, Belgia, Bułgaria, Chorwacja, Cypr, Czechy, Dania, Estonia, Finlandia, Francja, Grecja, Hiszpania, Holandia, Irlandia, Litwa, Luksemburg, Łotwa, Malta, Niemcy, Portugalia, Rumunia, Słowacja, Słowenia, Szwecja, Węgry i Włochy. - państw Europejskiego Obszaru Gospodarczego - Islandia, Lichtenstein i Norwegia. - Szwajcarii, - części pozostałych państw, które zwolniły Polaków z posiadania paszportu, tj. Albania, Bośnia i Hercegowina, Czarnogóra, Kosowo, Macedonia, Serbia, Turcja i w określonych sytuacjach Wielka Brytania (do końca grudnia 2025 roku i tylko osoby posiadające status osiedleńca w tym kraju).

Osoby z podwójnym obywatelstwem, w tym jednym polskim, które przekraczają polską granicę, są zobowiązane do posługiwania się zarówno na niej, jak i na terenie całego kraju, wyłącznie polskimi dokumentami tożsamości.

Podróżując z dzieckiem poza granice Polski, musimy przede wszystkim wyposażyć je w dokument tożsamości. Jest nim przede wszystkim paszport. Przy okazaniu dowodu osobistego może przekraczać granice państw wymienionych powyżej.

"Osoby, które nie wyrażają zgody na podróż dziecka i chcą zapobiec wywozowi go z terytorium RP, muszą złożyć odpowiedni wniosek do sądu opiekuńczego o ustanowienie (w drodze prawomocnego postanowienia) zabezpieczenia wobec małoletniego, które zakazuje jego wywozu poza granice RP i zlecić zarządzenie jego wykonania przez Straż Graniczną" - wyjaśniają KAS i MF.

Należy wziąć pod uwagę, podróżując z nieletni, że mimo braku obowiązku posiadania innych dokumentów, np. zgody opiekunów, cześć krajów wymaga specjalnych zgód. Czasem nawet z tłumaczeniem przez tłumacza przysięgłego. Dlatego każdorazowo warto sprawdzić wymogi państwa, do którego lecimy.

Ubezpieczenie zdrowotne

Ponadto warto zabezpieczyć się na wypadek problemów zdrowotnych i zaopatrzyć się w Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ). Karta ta jest bezpłatna, ale dostępna tylko dla osób, które posiadają ubezpieczenie zdrowotne w Polsce. Wniosek o nią składamy online tylko przez Internetowe Konto Pacjenta (IKP), mojeIKP lub ePUAP. Zwykle zostanie przygotowana w ciągu 5 dni. Jednak w okresie od czerwca do września zdarza się, że poszczególne wojewódzkie oddziały wydłużają ten czas do kilkunastu dni.

Warto również wziąć pod uwagę, że posiadaczom karty EKUZ przysługują prawa obowiązujące w kraju, do którego się wybieramy. Zatem, jeśli w danym kraju koniecznością jest dopłacanie do leczenia, to również będziemy musieli to zrobić. Przykładowo we Francji zapłacimy 30 proc. honorarium lekarza, a w Niemczech 10 euro za każdy dzień pobytu w szpitalu. Dodatkowo w wielu krajach pomoc ratowników górskich po wypadku narciarskim jest dodatkowo płatna, np. w Austrii. Dlatego też Krajowa Administracja Skarbowa i Ministerstwo Finansów rekomendują wykupienie dodatkowego indywidualnego ubezpieczenia kosztów leczenia.

Podróż samochodem. Co warto wiedzieć

Podróżując autem poza granice kraju, będziemy potrzebowali odpowiednich dokumentów. W krajach Unii Europejskiej będzie to prawo jazdy, dowód rejestracyjny oraz dowód zawarcia obowiązkowego ubezpieczenia komunikacyjnego. Wybierając się poza UE, musimy mieć dodatkowo Zieloną Kartę, czyli międzynarodowe ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej lub wykupić tzw. ubezpieczenie graniczne. W przypadku podróży samochodem, który nie jest naszą własnością, warto mieć pisemne upoważnienie od właściciela do użytkowania pojazdu. W części krajów jest to dokument obowiązkowy.

Wjeżdżając na drogowe przejście graniczne, należy wybrać odpowiedni pas ruchu. W zależności od środka transportu wjeżdżamy na pas przeznaczony dla ruchu osobowego, ruchu ciężarowego lub dla autobusów.

"W trakcie kontroli granicznej i celnej należy słuchać poleceń funkcjonariuszy, oraz stosować się do znaków drogowych i sygnalizacji świetlnej na przejściu granicznym. Bez zgody funkcjonariuszy nie można samodzielnie oddalać się z miejsca kontroli. Teren przejścia granicznego można opuścić po zakończeniu odprawy granicznej i celnej" - przestrzegają Krajowa Administracja Skarbowa i Ministerstwo Finansów.

Podróż samolotem krok po kroku

Wybierając się na wakacje samolotem, warto w pierwszej kolejności zaplanować rozmiar bagażu. Podlega on bowiem ograniczeniom. Zarówno w przypadku wagi, rozmiaru, jak i zawartości. Zasady te ustalają poszczególni przewoźnicy, a nie lotniska. Dlatego mając już bilet lotniczy i znając nazwę firmy, z którą lecimy, warto uzyskać informacje bezpośrednio od przewoźnika, np. z jego strony internetowej.

Należy również wziąć pod uwagę, że nie wszystkie przedmioty możemy też wnieść na pokład samolotu w bagażu podręcznym, a część w ogóle nie może być transportowana samolotem. Zabronione jest przewożenie w bagażu kabinowym m.in. pistoletów, czy broni palnej - w tym również zabawek dziecięcych w kształcie broni, replik, łuków, kusz, strzał, włóczni, proc, paralizatorów, substancji ogłuszających typy gaz obronny, przedmiotów z ostrym zakończeniem lub ostrą krawędzią typu czekany, szpikulce do lodu, noży o długości ostrza powyżej 6 cm, czy nożyczek.

W przypadku przewożenia leków w płynie na pokładzie samolotu są one dozwolone tylko wówczas, gdy są niezbędne. Kontroler może prosić o potwierdzenie autentyczności danego lekarstwa. Żywność typu kanapki, czekolada, warzywa i owoce jest dozwolona, ale też zależna od przepisów celnych. Żywność w płynie, np. jogurty, nie mogą mieć objętości większej niż 100 ml. Z kolei sprzęt elektroniczny. np. telefon, czy laptop oraz odzież wierzchnia muszą zostać skontrolowane jako oddzielna sztuka bagażu. Zbliżając się do kontroli bezpieczeństwa, należy wyjąć do kontroli cały sprzęty oraz zdjąć wierzchnie elementy garderoby oraz te z metalowymi częściami, np. pasek i włożyć je do przeznaczonego na to pojemnika.

W dniu podróży wybierając się na lotnisko, należy pojawić się na nim 2-3 godziny wcześniej niż planowana godzina wylotu. W pierwszej kolejności będziemy musieli przejść odprawę biletowo- bagażową. Kolejno będziemy zobligowani poddać się procedurom kontroli bezpieczeństwa, czy w niektórych przypadkach odprawy granicznej. Pasażer jest dopuszczany do kontroli bezpieczeństwa po okazaniu karty pokładowej, czyli tzw. boarding’u.

KAS i MF szczególnie przestrzegają przed przyjmowaniem od nieznajomych pakunków, czy bagażu. Zwłaszcza o nieznanej zawartości. W przypadku spotkania się z podejrzaną propozycją, należy natychmiast powiadomić służby lotniskowe.

"W ostatnich latach zatrzymano wielu Polaków tzw. narkokurierów. Jest to efekt działalności gangów narkotykowych, których ofiarami stają się coraz częściej polscy turyści. Przemytnicy znajdują swoje ofiary w restauracjach oraz hotelach. Nawiązują znajomość, a potem proszą o przewiezienie przez granicę paczki albo podrzucają narkotyki do bagażu. W ten sposób ofiarami gangów narkotykowych staje się rocznie co najmniej pół tysiąca Polaków" - alarmują służby.

Podróż ze zwierzętami domowymi

Zwierzęta domowe towarzyszące podróżnym (psy, koty, fretki, w liczbie nieprzekraczającej 5 sztuk) mogą być przywożone do Polski, przewożone pomiędzy państwami członkowskimi Unii oraz wywożone poza UE na następujących warunkach:

- muszą posiadać elektroniczny identyfikator, - muszą być zaszczepione przeciwko wściekliźnie, - muszą posiadać dokumenty potwierdzające fakt szczepienia (paszport zwierząt lub świadectwo weterynaryjne).

Warto jednak wziąć pod uwagę, że w niektórych krajach obowiązuje kwarantanna przy przewożeniu pupili. W przypadku przewożenia zwierząt gatunków chronionych, objętych Konwencją Waszyngtońską (CITES), należy dysonować stosownymi dokumentami, uprawnionymi do ich przewozu.

Zakupy na wyjeździe i pamiątki z wakacji

Zwolnienia z należności celnych jest możliwe pod warunkiem, że ilość i rodzaj przywożonych towarów ma charakter niehandlowy. Ich wartość nie może przekroczyć 300 euro w ruchu lądowym i 430 euro w ruchu lotniczym i morskim.

Bez ograniczeń związanych z przeprowadzeniem granicznej kontroli fitosanitarnej, dopuszczalny jest wwóz do Polski tylko 5 gatunków owoców: bananów, kokosów, durianów, ananasów i daktyli. Podróżni nie mogą natomiast przewozić żywności pochodzenia zwierzęcego, np. wyrobów mięsnych, czy zawierających mleko. Ponadto dopuszczalny jest przywóz z zagranicy przez podróżnego produktu leczniczego na własne potrzeby lecznicze, w liczbie nieprzekraczającej 5 najmniejszych opakowań.

W przypadku zakupu pamiątek musimy być bardzo ostrożni. Nie należy nabywać i przewozić przez granicę m.in.:

- kawioru, - skór lub wyrobów ze skór dzikich kotów, niedźwiedzi, wilków, - wypchanych ptaków drapieżnych, - wyrobów wykonanych ze skór węży, krokodyli lub waranów, - naturalnych medykamentów i produktów leczniczych (maści, balsamów, itp.) zawierających pochodne z niedźwiedzi, pijawek lekarskich i innych zwierząt, - koralowców, muszli, wszelkich pamiątek turystycznych, takich jak np. nalewki na kobrach lub innych wężach.

Ich przewóz jest możliwy tylko i wyłącznie przy uzyskaniu stosownych zezwoleń i świadectw CITES, potwierdzających legalność pochodzenia. Są one wydawane przez właściwe organy administracyjne państw, z których chcemy je wywieść.

Ważne adresy i numery telefonów dla podróżujących

W przypadku wątpliwości warto skontaktować się z konsulatem państwa do którego się wybieramy, bądź też z przedstawicielstwem dyplomatycznym. Dobrze jest także pozostawić informację o miejscu planowanego pobytu osobie bliskiej, która zostaje w kraju. 

Ponadto przy planowaniu podróży zagranicznej rekomendowane jest zapoznanie się z informacjami/ ostrzeżeniami zamieszczonymi na stronach internetowych Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Poradnik turystyczny 2024

Autorka/Autor:Pkarp/dap

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Prezydent USA Donald Trump ogłosił nałożenie ceł na Chiny w wysokości 125 procent. Jednocześnie zarządził 90-dniową przerwę w stosowaniu podwyższonych ceł dla innych państw.

Zwrot w sprawie ceł. Zaskakująca decyzja Trumpa

Zwrot w sprawie ceł. Zaskakująca decyzja Trumpa

Źródło:
Reuters

"Wykorzystajmy jak najlepiej następne 90 dni" - tak na portalu X decyzję prezydenta USA Donalda Trumpa w sprawie pauzy w dodatkowych cłach skomentował w środę wieczorem premier Donald Tusk.

Trump nagle zmienia zdanie, Tusk zabiera głos

Trump nagle zmienia zdanie, Tusk zabiera głos

Źródło:
tvn24.pl/Reuters

- Ludzie się trochę wystraszyli, trochę się bali - powiedział w środę prezydent USA Donald Trump, uzasadniając decyzję o 90-dniowym wstrzymaniu wyższych ceł dla większości państw. Stwierdził przy tym, że trzeba być elastycznym.

Trump o cłach: ludzie się trochę wystraszyli

Trump o cłach: ludzie się trochę wystraszyli

Źródło:
PAP

Stellantis wstrzymał produkcję w Polsce chińskiego samochodu elektrycznego T03 - podał Reuters. Informację potwierdziła tvn24.pl Agnieszka Brania, rzeczniczka prasowa fabryk Stellantis w naszym kraju.

Gigant wstrzymuje produkcję auta w Polsce

Gigant wstrzymuje produkcję auta w Polsce

Źródło:
tvn24.pl

Michał Kołodziejczak, wiceminister rolnictwa, stwierdził, że sieci handlowe osiągają "nadmiarowe zyski" ze sprzedaży jaj i masła. Na zorganizowanej w środę konferencji prasowej zapowiedział, że chce w tej sprawie spotkać się z prezesem Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

"Mam pretensje, że sklepy nie opuszczają cen"

"Mam pretensje, że sklepy nie opuszczają cen"

Źródło:
PAP

Unia Europejska podjęła decyzję o nałożeniu ceł w wysokości do 25 procent na amerykańskie towary w odwecie za taryfy nałożone przez USA na stal i aluminium.

Unia Europejska nakłada cła na Stany Zjednoczone

Unia Europejska nakłada cła na Stany Zjednoczone

Źródło:
PAP

- Nie chcemy otwartej konfrontacji z USA i z prezydentem Donaldem Trumpem w sprawie ceł - zadeklarował premier Han Duk Su, pełniący obowiązki prezydent Korei Południowej. W wywiadzie dla CNN podkreślił też, że Seul woli negocjacje i wypracowanie porozumienia z Waszyngtonem.

"Szkodliwe" cła Trumpa, groźba zamykania fabryk

"Szkodliwe" cła Trumpa, groźba zamykania fabryk

Źródło:
PAP

Banco Santander, hiszpański właściciel Santander Bank Polska, rozważa różne opcje, w tym sprzedaż swojej polskiej filii, wartej 8 miliardów dolarów - podał Reuters, powołując się na Bloomberga.

Znany bank zniknie z Polski? Ważą się jego losy

Znany bank zniknie z Polski? Ważą się jego losy

Źródło:
Reuters

Chiny od 10 kwietnia podniosą do 84 procent cła na towary z USA - podał chiński resort finansów. To odwet za ostatnie podniesienie stawki taryf o 50 procent przez prezydenta Donalda Trumpa.

Wet za wet. Pekin odpowiada Trumpowi

Wet za wet. Pekin odpowiada Trumpowi

Źródło:
PAP, Reuters

Zakłady Chemiczne Nitro-Chem w Bydgoszczy zawarły w środę umowę z Paramount Enterprises International na dostawę trotylu dla armii amerykańskiej na lata 2027-2029. To kontrakt o wartości 1,2 miliarda złotych.

Amerykańska armia dostanie trotyl od polskiej firmy. Jest umowa

Amerykańska armia dostanie trotyl od polskiej firmy. Jest umowa

Źródło:
PAP

Amerykańscy sprzedawcy win boją się ceł prezydenta USA Donalda Trumpa, które zaczęły obowiązywać w środę - podał Reuters. Winiarze ostrzegają, że wzrost cen i spadek przychodów mogą przyczynić się do zwolnień i upadku wielu firm.

Szykują się na najgorsze. "Wszystko pójdzie w górę"

Szykują się na najgorsze. "Wszystko pójdzie w górę"

Źródło:
Reuters

Coraz więcej osób rezygnuje z amerykańskich produktów na rzecz tych krajowych w odpowiedzi na cła Trumpa i jego politykę wobec sojuszników - przekazał portal stacji BBC. Na popularności zyskują aplikacje i etykiety określające, skąd pochodzą sprzedawane produkty.

Czarna gwiazdka w sklepach. "Mogę głosować swoją kartą kredytową"

Czarna gwiazdka w sklepach. "Mogę głosować swoją kartą kredytową"

Źródło:
BBC

Donald Trump podpisał dekret uznający węgiel za minerał krytyczny. Prezydent USA ogłosił też inne działania mające znieść regulacje środowiskowe, zwiększyć wydobycie węgla i zablokować zamykanie kopalń.

Donald Trump podpisał dekret. "Raz na zawsze kończymy wojnę Joe Bidena"

Donald Trump podpisał dekret. "Raz na zawsze kończymy wojnę Joe Bidena"

Źródło:
PAP

W maju Rada Polityki Pieniężnej nie będzie dyskutować czy ciąć stopy procentowe, dyskusja będzie dotyczyć raczej tego, o ile je obniżyć i czy to początek cyklu, czy jednorazowe dostosowanie - komentuje członek Rady Polityki Pieniężnej Ludwik Kotecki w rozmowie z Programem I Polskiego Radia. Jego zdaniem do końca roku stopy mogą spaść o 100 punktów bazowych.

"Można już nie udawać". Ważny głos w sprawie stóp procentowych

"Można już nie udawać". Ważny głos w sprawie stóp procentowych

Źródło:
PAP

W środę na drogach w całej w Polsce odbywa się akcja "Prędkość". Policjanci sprawdzają prędkość zarówno z użyciem radarów, jak i radiowozów z wideorejestratorami. - Apelujemy do kierujących, by przestrzegali dozwolonych limitów prędkości, a także zwalniali w miejscach, gdzie przepisy i rozwaga wymagają zachowania szczególnej ostrożności - powiedział nadkomisarz Robert Opas z Biura Ruchu Drogowego KGP.

Wielka akcja policji. Apel do kierowców

Wielka akcja policji. Apel do kierowców

Źródło:
PAP, tvn24.pl

W minionym roku liczba pracujących emerytów w Polsce wzrosła o 18,6 tysiąca osób w porównaniu do roku 2023 - wynika z danych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Wśród dorabiających do świadczeń przeważają kobiety.

Wracają do pracy. Zaskakujące dane ZUS

Wracają do pracy. Zaskakujące dane ZUS

Źródło:
PAP

Polacy coraz chętniej odwiedzają Azory. W 2024 roku przybyła na ten portugalski archipelag rekordowa liczba turystów znad Wisły. Azory zyskują na popularności w kontynentalnej części Europy.

"Turystów z Polski nam tu dziś nie brakuje"

"Turystów z Polski nam tu dziś nie brakuje"

Źródło:
PAP

Chłopcy będą chłopcami - w ten sposób rzeczniczka Białego Domu Karoline Leavitt odniosła się do publicznego sporu miedzy doradcami prezydenta Donalda Trumpa, miliarderem Elonem Muskiem i doradcą do spraw handlu Peterem Navarro. Musk określił wcześniej Navarro "kretynem" i "głupszym niż worek cegieł".

Musk nazwał go "kretynem". Biały Dom komentuje

Musk nazwał go "kretynem". Biały Dom komentuje

Źródło:
PAP

Majątek 11 miliarderów od początku roku skurczył się łącznie aż o prawie 450 miliardów dolarów - wynika z danych Bloomberga. Agencja regularnie publikuje szacunki dotyczące fortun najbogatszych ludzi świata.

Krezusi na minusie. "Wyparowało" 450 miliardów dolarów

Krezusi na minusie. "Wyparowało" 450 miliardów dolarów

Źródło:
tvn24.pl

Departament Wydajności Państwa (DOGE), kierowany przez Elona Muska, wykorzystuje sztuczną inteligencję do śledzenia komunikacji w co najmniej jednej agencji federalnej, szukając przejawów wrogości wobec prezydenta Stanów Zjednoczonych Donalda Trumpa - przekazał Reuters. 

Polowanie na "antytrumpowe" treści. Agencja pod lupą Muska

Polowanie na "antytrumpowe" treści. Agencja pod lupą Muska

Źródło:
PAP

- Poziom ceł w Stanach Zjednoczonych został podniesiony do poziomu z przełomu XIX i XX wieku. To jest we współczesnej historii stosunków międzynarodowych rzecz po prostu niesłychana - mówił w "Faktach po Faktach" prof. Dariusz Rosati, ekonomista, były członek Rady Polityki Pieniężnej. Z kolei dr Sławomir Dudek nazwał cła "kulami, które lecą we wszystkie strony".

"To kule, które lecą we wszystkie strony"

"To kule, które lecą we wszystkie strony"

Źródło:
TVN24

W wyniku ataku hakerskiego na Grupę Smyk naruszono dane niektórych klientów, kontrahentów, pracowników i partnerów biznesowych - przekazała firma. Większość skradzionych informacji to dokumentacja dotycząca produkcji odzieży.

Popularna sieć sklepów o kradzieży danych

Popularna sieć sklepów o kradzieży danych

Źródło:
PAP

Musimy szukać rozwiązań i działań, które uchronią lub przynajmniej złagodzą skutki wysokich ceł - podkreślił we wtorek premier Donald Tusk podczas spotkania z przedstawicielami branży motoryzacyjnej. Minister finansów Andrzej Domański stwierdził z kolei, że amerykańskie cła z pewnością "istotnie" wpłyną na gospodarkę światową.

Premier o cłach: musimy szukać rozwiązań

Premier o cłach: musimy szukać rozwiązań

Źródło:
TVN24, PAP

Państwowy urząd socjalny w Finlandii wysłał pisma do ponad 40 tysięcy osób o niskich dochodach, zalecając im poszukiwanie tańszego mieszkania. Jeśli się nie przeprowadzą w ciągu trzech miesięcy, urząd przestanie pokrywać im koszty czynszu w pełnej wysokości - informuje we wtorek telewizja MTV.

Dostali pismo. Przeprowadzka albo strata zasiłku

Dostali pismo. Przeprowadzka albo strata zasiłku

Źródło:
PAP

Decyzja Donalda Trumpa w sprawie nałożenia nowych ceł spowodowała kilkunastoprocentowy spadek kursu Apple na amerykańskiej giełdzie. Według Bloomberga efekt był jeszcze jeden - klienci rzucili się do sklepów, aby kupić iPhone'y, zanim ich ceny wzrosną.

Rzucili się do sklepów w obawie przed wzrostem cen

Rzucili się do sklepów w obawie przed wzrostem cen

Źródło:
Bloomberg