Turystyczny efekt Donalda Trumpa. Oto alternatywy dla USA

Źródło:
BBC
Rekordowy rok dla turystyki w Polsce
Rekordowy rok dla turystyki w PolsceTVN24
wideo 2/7
Rekordowy rok dla turystyki w PolsceTVN24

Wiele państw zaktualizowało wytyczne dla turystów chcących odwiedzić USA. Po przejęciu władzy przez Donalda Trumpa zmieniła się atmosfera i pojawiły się problemy - wskazuje BBC. I podaje zestawienie miejsc, które z powodzeniem zastąpią popularne amerykańskie destynacje.

Mieszkańcy Kanady, Danii, Finlandii, Francji, Niemiec i Wielkiej Brytanii usłyszeli to samo w ciągu ostatnich kilku miesięcy: jeśli planujesz podróż do USA, sytuacja się zmieniła. Wszystkie sześć rządów zaktualizowało porady dotyczące podróży do Stanów Zjednoczonych, zwracając uwagę na zaostrzenie zasad wjazdu.

Nastroje wokół podróży do USA zmieniają się. Doniesienia o zatrzymaniu podróżnych na granicy z powodu nieporozumień, a także niepokojąca seria awarii kontroli ruchu lotniczego, nie przyczyniły się do zwiększenia zaufania wśród podróżnych - wręcz przeciwnie.

"Więc jeśli pociągają cię odważne krajobrazy, energia kulturowa i kinowa atmosfera USA, ale rozważasz na nowo swoje plany podróży w tym roku - dokąd możesz się udać? Od rancz kowbojskich po tętniące życiem miasta i głębokie kaniony, te międzynarodowe alternatywy odzwierciedlają to, co najlepsze w USA, z pewnym twistem" - pisze portal stacji BBC.

Toronto zamiast Nowego Jorku

Gdy widzimy Nowy Jork w filmie lub serialu, to bardzo często nie jest to "Wielkie Jabłko", ale kanadyjskie Toronto. Dzieje się tak dzięki eklektycznej architekturze i różnorodnym krajobrazom, a także korzystnym zachętom dla przemysłu filmowego

Jak wskazuje BBC, miasto to pojawiło się nawet w niedawnym filmie Sebastiana Stana i Jeremy'ego Stronga "The Apprentice", przedstawiającym drogę Donalda Trumpa do sławy na nowojorskim Manhattanie w latach 70. i 80. XX wieku.

Toronto - największe miasto Kanadyeskystudio/Shutterstock

Oczywiście jest wiele różnic, jak chociażby zamiłowanie do poutine, czyli frytek z serem i sosem pieczeniowym, zamiast pizzy. Podobieństwa jednak też można znaleźć.

Ulice kanadyjskiego TorontoBennekom / Shutterstock

High Park o powierzchni 400 akrów ze szlakami turystycznymi i drzewami wiśniowymi - może przywoływać majestatyczny Central Park. Z kolei CN Tower oferuje widok na panoramę miasta, podobnie jak Empire State Building. Historie tych miast krzyżują się w jeszcze jednym zakresie: w latach 1793–1834 Toronto miało inną nazwę - York.

- Aktor Peter Ustinov powiedział, że Toronto to Nowy Jork rządzony przez Szwajcarów - stwierdza Lydia Devereaux, dyrektorka ds. marketingu międzynarodowego w Destination Ontario w rozmowie z BBC.

Dodaje też: - Obydwa miasta mają muzea i galerie światowej klasy, sklepy, znaną scenę kulinarną inspirowaną niezwykle zróżnicowaną populacją i wyjątkowe dzielnice, po których można spacerować.

Kowboje w Argentynie

Jak zauważa BBC, w ostatnich latach widać wzrost zainteresowania "kulturą kowbojską", to m.in. za sprawą popularnego serialu "Yellowstone". Brytyjski serwis wskazuje, że niekoniecznie musimy odwiedzić takie stany jak Montana i Wyoming, by doświadczyć tego, co najlepsze w tym zakresie. Zamiast nich możemy wybrać się do Argentyny i spotkać "gauchos".

"Tutaj kultura gaucho czerpie z wielowiekowego dziedzictwa koczowniczych jeźdźców, którzy opiekują się swoim inwentarzem i żyją w siodle. Podczas gdy ten tradycyjny styl życia walczy o przetrwanie w obliczu postępu rolniczego, podróżni mogą zatrzymać się w wielu przeróżnych "estanciach" (argentyńskich rancz gaucho), gdzie tempo jest wolne, krajobrazy rozległe, a asado (tradycyjne grillowanie) to poważna sprawa" - zauważono.

- Zapraszamy naszych gości, aby stali się częścią naszej rodziny, a wszystkie nasze aktywności są oparte na tym, co dzieje się w estancia, a nie na tym, co wybieramy z listy aktywności - wskazuje w rozmowie z BBC Kevin Begg, właściciel jednego z takich obiektów Estancia Los Potreros.

Kanion w Czarnogórze

Słynny Wielki Kanion jest największym tego typu obiektem na świecie i jednocześnie najczęściej odwiedzanym parkiem narodowym w USA. Przyciąga co roku 5 milionów turystów.

Jak jednak zauważa BBC, możemy uniknąć tłumów i doświadczyć podobnego poczucia zachwytu odwiedzający najgłębszy kanion w Europie - wąwóz rzeki Tara w Czarnogórze.

Czarnogóra, wąwóz rzeki TaraShutterstock

Kanion położony w Parku Narodowym Durmitor jest poprzecinany wstęgą turkusowo-niebieskiej wody, po której spływy kajakowe przygotowują się na wysokie fale pod ostrymi klifami.

Kapsztad zamiast San Francisco

Turyści, którzy chcieliby poczuć atmosferę San Francisco, mogą wybrać się do Kapsztadu w RPA. Miasto to "ma podobny nastrój - z zamglonym wybrzeżem, bogatą historią i kulturą, a także rozwijającą się sceną technologiczną i własną historyczną wyspę więzienną".

Kapsztad w RPAShutterstock

- Kapsztad to jedno z tych miejsc, które naprawdę mają coś dla każdego - mówi Zinzi Bobani, dyrektor generalna biura Intrepid w RPA.

- To raj dla smakoszy z połączeniem kuchni i zachwycających winnic, pięknymi nadmorskimi szlakami turystycznymi i przygodami kolejką linową na Górze Stołowej, a oczywiście także z bogatą historią - stwierdza.

Azjatyckie Las Vegas

Jeśli myślisz o Las Vegas, to podobnego rodzaju rozrywkę znajdziesz w Makau. Gospodarka tego specjalnego regionu Chin, i dawnej portugalskiej kolonii, opiera się głównie na turystyce i hazardzie właśnie.

"Podobnie jak w Las Vegas, odwiedzający Makau mogą doświadczyć pokazów i wykwintnych dań, a także luksusowych kurortów. Chociaż Makau może nie mieć Bellagio, ma pierwszy na świecie Karl Lagerfeld Hotel, pięciogwiazdkowy hotel zaprojektowany przez legendę mody. Na Cotai Strip można znaleźć repliki Wielkiego Kanału w Wenecji i replikę Wieży Eiffla w skali 1:1" - zauważa BBC.

Makau, czyli azjatyckie Las VegasJack Hong / Shutterstock.com

Jak wskazuje w rozmowie z BBC Andy Eastham, z firmy turystycznej Wendy Wu Tours, to czym wyróżnia się Makau, to "głębia kulturowa". - To jedyne miejsce w Chinach, gdzie kultura portugalska i chińska naprawdę się przeplatają - stwierdza.

Autorka/Autor:jw/kris

Źródło: BBC

Źródło zdjęcia głównego: eskystudio/Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Rotterdam, największy port w Europie, rozpoczął przygotowania do potencjalnego konfliktu z Rosją - podał "Financial Times". Rezerwuje miejsca dla okrętów z wyposażeniem wojskowym oraz planuje, dokąd przekierować transport cywilny w przypadku wojny.

Największy port Europy przygotowuje się na potencjalną wojnę

Największy port Europy przygotowuje się na potencjalną wojnę

Źródło:
PAP

We wtorek Komisja Europejska przedstawiła plan wsparcia branży chemicznej, która zmaga się ze spadkiem produkcji i zamykaniem zakładów. Sektor ten zapewnia 1,2 miliona miejsc pracy i dostarcza produkty dla ponad 90 procent przemysłu w Unii Europejskiej.

Ciemne chmury nad branżą. "Ostatni dzwonek"

Ciemne chmury nad branżą. "Ostatni dzwonek"

Źródło:
PAP

We wtorek Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy dotyczący tak zwanych emerytur czerwcowych z lat 2009-2019 - podało Centrum Informacyjne Rządu w komunikacie. Nowe przepisy umożliwią ponowne przeliczenie świadczeń dla ponad 100 tysięcy osób.

Emerytury do ponownego przeliczenia. Rząd przyjął projekt

Emerytury do ponownego przeliczenia. Rząd przyjął projekt

Źródło:
tvn24.pl

Po latach napięć i spadku ruchu pasażerskiego lotnisko w Modlinie ma otrzymać nowy impuls rozwojowy. Ryanair zapowiada nowe kierunki i zwiększenie floty, terminal ma zostać rozbudowany, a do portu zaczynają wchodzić nowi przewoźnicy. Nad ambitnymi planami wciąż wisi jednak polityczne ryzyko.

Modlin przyspiesza. Ryanair inwestuje, nowi gracze na horyzoncie

Modlin przyspiesza. Ryanair inwestuje, nowi gracze na horyzoncie

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Ruszyło odliczanie do przyjęcia euro przez Bułgarię. Państwa Unii Europejskiej zagłosowały we wtorek za przystąpieniem tego kraju do strefy euro 1 stycznia 2026 roku. Bułgaria zostanie 21. krajem Wspólnoty będącym członkiem eurolandu.

Euro w kolejnym kraju. Jest decyzja

Euro w kolejnym kraju. Jest decyzja

Źródło:
PAP

Wiceminister klimatu Miłosz Motyka przekazał, że możliwe są zmiany w proponowanych przepisach przeciwpożarowych dotyczących domowych magazynów energii. Wcześniej przeciw wymogom proponowanym przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii zaprotestowała branża OZE.

Alarm w branży. Wiceminister zabiera głos

Alarm w branży. Wiceminister zabiera głos

Źródło:
PAP, tvn24.pl

We wtorkowym losowaniu Eurojackpot nie padła główna wygrana. W efekcie kumulacja rośnie do 260 milionów złotych. W Polsce odnotowano jedną wygraną czwartego stopnia. Oto liczby, które wylosowano 8 lipca 2025 roku.

Ogromna kumulacja w Eurojackpot

Ogromna kumulacja w Eurojackpot

Źródło:
tvn24.pl

Z najnowszego raportu porównywarki Rankomat wynika, że za obowiązkowe ubezpieczenie OC kierowca musi zapłacić dziś o 14 procent więcej niż przed rokiem. Średnia składka to prawie 700 zł. Gdzie najdrożej? Myli się ten, kto pomyśli, że w Warszawie. Stolica nie trafiła nawet do pierwszej trójki. Najwięcej muszą zapłacić mieszkańcy Gdańska, Wrocławia oraz Łodzi.

Obowiązkowe OC coraz droższe

Obowiązkowe OC coraz droższe

Źródło:
Rankomat.pltvn24.pl

W maju rynek mieszkaniowy się ożywił po obniżce stóp procentowych, jednak jak pokazują najnowsze dane było to chwilowe ożywienie. Jak wynika z raportu Otodom w czerwcu w siedmiu największych miastach sprzedano niespełna 3,1 tysiąca mieszkań.

Zaskakująca sytuacja na rynku. "Dane nie pozostawiają złudzeń"

Zaskakująca sytuacja na rynku. "Dane nie pozostawiają złudzeń"

Źródło:
PAP

- Nie wiadomo, kiedy prezes NBP Adam Glapiński zostanie przesłuchany przez sejmową Komisję Odpowiedzialności Konstytucyjnej w sprawie zarzutów z wniosku o pociągnięcie go do odpowiedzialności przed Trybunałem Stanu - poinformował przewodniczący komisji Zdzisław Gawlik z Koalicji Obywatelskiej. Nie wiadomo także, kiedy komisja zakończy prace w tej sprawie.

"Sprawa jest trudna, złożona, skomplikowana" Co z Trybunałem Stanu dla prezesa Glapińskiego?

"Sprawa jest trudna, złożona, skomplikowana" Co z Trybunałem Stanu dla prezesa Glapińskiego?

Źródło:
PAP

Strajk spowodował utrudnienia i opóźnienia na kolei we Włoszech. To kolejny protest w szczytowym okresie wakacyjnych wyjazdów.

Ważna informacja dla turystów. Utrudnienia we Włoszech

Ważna informacja dla turystów. Utrudnienia we Włoszech

Źródło:
PAP

Nowe podejście Stanów Zjednoczonych do energetyki - powrót do klasycznych surowców - mogło "wydawać się dziwactwem", biorąc pod uwagę trendy w uprzemysłowionych państwach. Jednak w ślad za USA podążają inne zachodnie kraje - wskazuje "Dziennik Gazeta Prawna".

Zmiana trendu na Zachodzie. "Coraz więcej krajów obawia się zależności"

Zmiana trendu na Zachodzie. "Coraz więcej krajów obawia się zależności"

Źródło:
"Dziennik Gazeta Prawna"

Chiny ostrzegły administrację Donalda Trumpa przed ponownym otwieraniem konfliktu handlowego poprzez wznowienie ceł na ich towary w przyszłym miesiącu. Zagroziły także, że podejmą kroki przeciwko tym państwom, które dobiją targu z USA, by odciąć Chiny od łańcucha dostaw.

Chiny ostrzegają Trumpa i grożą odwetem innym krajom

Chiny ostrzegają Trumpa i grożą odwetem innym krajom

Źródło:
Reuters

Służą do omijania sankcji, zakupu broni, ale też ratują prywatne majątki czy pomagają w prowadzeniu działań humanitarnych. - W Rosji, Ukrainie, Izraelu, Iranie, a także w innych powiązanych krajach widzieliśmy, jak kryptowaluty były sposobem na ucieczkę kapitału do bezpiecznych miejsc - tłumaczy w rozmowie z TVN24+ Bartłomiej Mętrak, analityk rynków finansowych XTB. Czy podczas konfliktu wojennego pieniądze zawsze będą na celowniku? - Zawsze tak jest - odpowiada Krzysztof Piech, dyrektor Centrum Technologii Blockchain na Uczelni Łazarskiego.

Kiedy giełdy upadają, a hakerzy atakują. Kryptowaluty w czasach wojny

Kiedy giełdy upadają, a hakerzy atakują. Kryptowaluty w czasach wojny

Źródło:
TVN24+

Prezydent USA Donald Trump pokazał w poniedziałek kopie listów adresowanych do 14 krajów, w których zapowiada wprowadzenie wobec nich nowych stawek celnych. Najwyższe taryfy dotyczą Laosu i Mjanmy (po 40 proc.). Prezydent USA zaznaczył w nich, że w razie nałożenia przez kraje ceł na USA, Waszyngton podniesie swoją stawkę celną o taką samą wysokość.

Donald Trump wysyła listy w sprawie ceł. Wyjaśnia powody decyzji

Donald Trump wysyła listy w sprawie ceł. Wyjaśnia powody decyzji

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, Reuters

Jeśli złoty umocni się wobec dolara bardziej niż frank szwajcarski, Polska może stać się 20. gospodarką świata - stwierdził doktor Piotr Maszczyk ze Szkoły Głównej Handlowej. Podkreślił, że istotną rolę odegrają także demografia i rozwój innowacyjności nad Wisłą.

Ekspert o słowach Donalda Tuska. "Wysokie prawdopodobieństwo"

Ekspert o słowach Donalda Tuska. "Wysokie prawdopodobieństwo"

Źródło:
PAP

W kwietniu Komisja Europejska nałożyła karę w wysokości 500 milionów euro na Apple za łamanie unijnych przepisów antymonopolowych. W poniedziałek, ostatniego możliwego dnia, koncern złożył odwołanie, twierdząc, że Komisja w swojej decyzji "wykracza daleko poza prawne wymogi".

Apple odwołuje się od gigantycznej kary Komisji Europejskiej

Apple odwołuje się od gigantycznej kary Komisji Europejskiej

Źródło:
Reuters

Laureaci Nagrody Nobla chcą opodatkowania fortun najbogatszych. Siedmioro ekonomistów w poniedziałek na łamach dziennika "Le Monde" zaapelowali, by Francja wprowadziła podatek od fortun najbogatszych obywateli. Według ich wyliczeń wprowadzenie 2-procentowego obciążenia miałoby przynieść dochód rzędu 250 mld dolarów.

Grupa noblistów chce opodatkowania najbogatszych

Grupa noblistów chce opodatkowania najbogatszych

Źródło:
PAP

Według danych Dun & Bradstreet Poland, firmy zajmującej się przetwarzaniem i analizą danych o przedsiębiorstwach, każdego dnia z krajobrazu Polski znika przynajmniej 10 sklepów. W ciągu roku zostało zamkniętych około 2 tysięcy sklepów, choć nadal działa ich w Polsce ponad 365 tys.

Ubywa polskich sklepów. Każdego dnia znika ich przynajmniej 10

Ubywa polskich sklepów. Każdego dnia znika ich przynajmniej 10

Źródło:
PAP

Minister finansów USA Scott Bessent ogłosił, że w ciągu dwóch dni zostaną przedstawione nowe umowy handlowe z amerykańskimi partnerami. W środę upływa wyznaczony przez Waszyngton termin na ich wynegocjowanie.

"W ciągu najbliższych 48 godzin będziemy mieć kilka ogłoszeń"

"W ciągu najbliższych 48 godzin będziemy mieć kilka ogłoszeń"

Źródło:
PAP

Klarowne i zrozumiałe informacje, większa ochrona klientów i zakaz reklam, w których pożyczka pokazana jest jako sposób poprawy poziomu życia - to główne założenia projektu ustawy o kredycie konsumenckim. Nowe regulacje mają dostosować prawo do unijnych dyrektyw.

Zmiany w kredytach. Jest projekt

Zmiany w kredytach. Jest projekt

Źródło:
PAP

W ramach deregulacji strona społeczna zgłosiła 500 propozycji, powstało około 175 aktów prawnych, a prawie 20 ustaw zostało podpisanych przez prezydenta - przekazał na konferencji prasowej szef Inicjatywy SprawdzaMY, prezes InPostu Rafał Brzoska. Oto najważniejsze rzeczy, które udało się zrobić.

Deregulacja. To się udało zrobić

Deregulacja. To się udało zrobić

Źródło:
PAP, tvn24.pl

- Polska gospodarka w roku 2025 będzie na 20. miejscu na świecie i wyprzedzi Szwajcarię, a siła nabywcza Polaka jest wyższa niż Japończyka - stwierdził w poniedziałek premier Donald Tusk podczas wystąpienia w budynku warszawskiej giełdy. Dodał, że działania w sprawie deregulacji "to największa zmiana ustrojowa od czasu wstąpienia Polski do Unii Europejskiej".

Tusk: Polska wyprzedzi Szwajcarię

Tusk: Polska wyprzedzi Szwajcarię

Źródło:
PAP

Minister transportu Rosji Roman Starowojt został odwołany przez przywódcę kraju Władimira Putina bez podania przyczyny. Dziennik "Izwiestia" podał, że Starowojt został znaleziony martwy w mieście Odincowo w obwodzie moskiewskim. Zdaniem gazety polityk prawdopodobnie popełnił samobójstwo.

Media: odwołany przez Putina minister znaleziony martwy

Media: odwołany przez Putina minister znaleziony martwy

Źródło:
PAP

Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów Tomasz Chróstny postawił zarzuty organizatorowi wydarzeń artystycznych Live Nation, kwestionując regulaminy firmy. UOKiK wskazał w komunikacie, że chodzi o zakaz wnoszenia bagaży na organizowane przez firmę imprezy i obowiązkowe opłaty za zostawienie plecaków i torebek w depozycie.

"Kiedy torebka staje się bagażem". Prezes UOKiK postawił zarzuty

"Kiedy torebka staje się bagażem". Prezes UOKiK postawił zarzuty

Źródło:
PAP

Czeska rafineria Litvinov wznowiła pracę po piątkowej awarii prądu - podał Unipetrol, który jest częścią grupy Orlen. 

Czeska rafineria Orlenu wznawia działanie

Czeska rafineria Orlenu wznawia działanie

Źródło:
PAP