Polska i Świat

Polska i Świat

Europejski Trybunał Praw Człowieka pyta polski rząd o zakazywanie zgromadzeń. Sprawa dotyczy co prawda czasu, gdy władza nie dopuszczała do kontrmiesięcznic smoleńskich, ale to także powód, by zapytać, czy prawo do protestowania - zwłaszcza w pandemii - nie jest w Polsce ograniczane. Materiał Michała Tracza.

To miało być spotkanie ostatniej szansy, tyle że, jak mówią pielęgniarki, minister zdrowia Adam Niedzielski znalazł jedynie pół godziny, a do spotkania doprosił innych - efektów brak, za to jest duży niesmak, bo choć pielęgniarek brakuje do pracy, to jest ich za dużo na podwyżki. Materiał Anny Wilczyńskiej.

Nowy polski ład ma zawitać do szkoły - na celowniku jest historia. Ma być jej zdecydowanie więcej. Jak twierdzi prezes PiS Jarosław Kaczyński, chodzi o to, aby młodzi ludzie poznawali Polskę, kulturę, by się z nią wiązali. Nauczyciele mówią, że dumy narodowej nie da się wyuczyć, za to łatwo dobrą edukację zmienić na indoktrynację. Materiał Adrianny Otręby.

Nowy Polski Ład i nowy strach, jaki padł na przedsiębiorców. Kiedy premier Mateusz Morawiecki zachwala nowy porządek, ekonomiści liczą, kto starci, a kto zyska na tak zwanym resecie podatkowym. Nie trzeba długo liczyć, by wskazać, że elektorat Prawa i Sprawiedliwości na tym zyska - inni zaś stracą, bo rządowe obietnice słono kosztują. Materiał Jacka Tacika.

20 lat TVN24 - w tym roku nasza stacja obchodzi okrągłe urodziny Przypominamy początki i wspomnienia dotyczące magazynu "Polska i Świat". Sylwia Piestrzyńska.

W czwartek minęła 120. rocznica urodzin rotmistrza Witolda Pileckiego. Oficer AK, dobrowolny więzień Auschwitz, uczestnik Powstania Warszawskiego, aresztowany przez UB po wojnie i skazany na śmierć w 1948 roku. Wyrok wykonano na Rakowieckiej, strzałem w tył głowy. Miejsce jego pochówku nigdy nie zostało ujawnione. Dawid Rydzek.

Zmieniło się wiele, ale nie wszystko na gorsze. Na zlecenie stołecznych urzędników oraz Warszawskiej Rady Kobiet przeprowadzono badania dotyczące życia osobistego mieszkanek stolicy w czasie pandemii. Pytano między innymi o relacje z bliskimi, podział obowiązków domowych oraz źródła konfliktów domowych. Adrianna Otręba.

Episkopat zdecydował, że nie przekaże kościelnych akt państwowej komisji do spraw pedofilii. Pod koniec lutego komisja wystąpiła do wszystkich biskupów ordynariuszy oraz do sądów biskupich w Polsce o informacje o procesach duchownych, którzy dopuścili się przestępstw seksualnych wobec małoletnich. Chodzi o ostatnie 20 lat. Spotkało się to z odmową episkopatu. Maria Mikołajewska.

Komendant policji ze łzami w oczach opowiada historię chłopca, który przyszedł na komisariat. 10-latek zgłosił się na policję, by opowiedzieć o horrorze w domu. W nocy spał na podłodze, nie mógł sam otwierać lodówki. Na ciele miał siniaki. Łukasz Wieczorek.

Marian Banaś z miażdżącym raportem i oskarżeniami wobec najważniejszych urzędników w państwie. Są zawiadomienia do prokuratury i co ciekawe nie wobec szefa rządu i odpowiedzialnych ministrów, tylko wobec prezesów spółek Skarbu Państwa: Poczty Polskiej i Wytwórni Papierów Wartościowych. Barbara Sobska.

We Wrocławiu trwa spór o ceny biletów komunikacji miejskiej. PiS chce, żeby wróciły ceny sprzed podwyżki, ale miasto się nie zgadza. Gra idzie o miliony złotych, nie tylko w stolicy Dolnego Śląska. Włodarze szukają pomysłu jak namówić swoich mieszkańców do podróżowania środkami komunikacji miejskiej, bo w trakcie trwania pandemii wiele osób z tego zrezygnowało. Materiał Łukasza Wieczorka.

Były molestowane przez ojca, a teraz nie ma kto płacić za ich utrzymanie - dziesięcioro dzieci z Izdebek na Podkarpaciu trafiło pod opiekę sióstr zakonnych, które prowadzą Dom Pomocy Społecznej. Przez zawiłe prawo urzędnicy wzajemnie przekazują sobie rachunki - należności sięgają 300 tysięcy złotych. Materiał Sylwii Piestrzyńskiej.

Poznań pyta uczniów o ich zdanie na temat edukacji - wśród pytań są też te, którymi zainteresował się Rzecznik Praw Dziecka. To pytania o dyskryminację - dla władz miasta normalne i oczywiste, dla rzecznika nie. Pojawiają się sugestie, że to próba szerzenia ideologii. Materiał Marii Mikołajewskiej.  

Epidemiolodzy mówią wprost, że aby uniknąć czwartej fali epidemii, Polacy muszą się jak najliczniej zaszczepić – rządzący dodają, że to jedyne, główne, prawdziwe remedium powrotu do normalności. Na razie w pełni zaszczepionych są niespełna 4 miliony Polaków. Materiał Dawida Rydzka.

W Trybunale Konstytucyjnym wciąż orzekają tak zwani dublerzy - nawet w środę, kilka dni po tym, jak w tej sprawie zapadł wyrok Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu. Dziennikarze pytają, co z wyrokami, które wydali dublerzy i czy szykuje się fala skarg i odszkodowań? Materiał Michała Tracza.

"Blizny" - kolejny odcinek cyklu Adrianny Otręby o tym, co pandemia zrobiła z naszym ciałem i psychiką. Jak wynika z badań, 42 procent z nas w trakcie pandemii przytyło, a średni wzrost wagi to prawie 6 kilogramów.  

Lekarze mówią, że jeśli chodzi o pandemię i jej trzecia falę, najgorsze jest za nami. Widać to po zajętych łóżkach i respiratorach - zakażeń też jest zdecydowanie mniej. Szpitale próbują wracać do normalnego trybu pracy, tego sprzed pandemii. Łóżka wcześniej covidowe teraz nie będą stały puste na pewno. Do szpitali zgłaszają się ci, którzy od wielu miesięcy nie byli badani, diagnozowani i leczeni. Materiał Moniki Celej.

Od poniedziałku będzie szansa na zaszczepienia dla młodzieży od 16. roku życia. Muszą mieć zgodę rodzica na piśmie, ale jego obecność na szczepieniu nie jest już konieczna. To wszystko po to, by zapobiec kolejnej fali pandemii i osiągnąć odporność populacyjną - żeby tak się stało, szczepienia muszą przyspieszyć. Materiał Barbary Sobskiej.

Wielu zaciera ręce, że za kilka dni znów usiądzie w ogródku, spotka się ze znajomymi. Właściciele lokali też, tyle że ich entuzjazm studzi rzeczywistość. Nie tak łatwo skompletować na nowo zespół. Brakuje kelnerek, barmanów, kucharzy. Materiał Adrianny Otręby.