Rynki

Rynki

Ataki na obiekty naftowe "za nami". Ropa tanieje

Ropa w USA tanieje, ponieważ Arabia Saudyjska niemal przywróciła już dostawy surowca, ograniczone po atakach na jej instalacje naftowe. - To jest już za nami - ocenił sekretarz generalny OPEC Mohammad Barkindo.

Kurs bitcoina runął

Kurs bitcoina mocno spadł podczas wtorkowych notowań. Wartość najbardziej znanej kryptowaluty na świecie jest najniższa od czerwca.

"Koszmarne" dane z Niemiec. Złoty mocno traci na wartości

Złoty w poniedziałek przed południem nadal wyraźnie tracił na wartości. Za jednego dolara amerykańskiego przez chwilę trzeba było zapłacić nawet 4 złote. To sytuacja niewidziana od połowy kwietnia 2017 roku. Powyżej 4 złotych utrzymuje się natomiast frank szwajcarski, a w okolice 4,40 złotego zbliżyło się euro.

Na stacjach benzynowych szykują się podwyżki cen

Rynek ropy odreagował już wprawdzie ataki na instalacje naftowe Arabii Saudyjskiej, ale skok cen ropy przełożył się na ceny w hurcie - wskazują analitycy. Ich zdaniem, w najbliższych dniach należy spodziewać się podwyżek na stacjach benzynowych.

Piątkowe kłopoty złotego. Polska waluta mocno straciła na wartości

Złoty tracił w piątek około godziny 17.30 cztery grosze wobec euro i franka szwajcarskiego oraz pięć groszy wobec amerykańskiego dolara. Eksperci przyczyn osłabienia polskiej waluty upatrują między innymi w zapowiedzi wyroku Trybunały Sprawiedliwości Unii Europejskiej dotyczącego kredytów we frankach. - Piątkowy ruch na złotym może zachęcać inwestorów do dalszego, krótkoterminowego jego osłabiania – ocenił analityk ING Banku Śląskiego Piotr Popławski.

Skąd Polska sprowadza ropę naftową? Oto główne kierunki

Sześć państw znajduje się na liście głównych kierunków importowych, jeśli chodzi o dostawy ropy do polskich koncernów. Najwięcej surowca sprowadzamy z Rosji, na znaczeniu zyskuje jednak ropa z Arabii Saudyjskiej - wynika z raportu Polskiego Instytutu Ekonomicznego.

Nowe informacje z Arabii Saudyjskiej. Duże spadki cen ropy

Ceny ropy mocno zniżkowały we wtorek po południu po informacjach, że Arabia Saudyjska może szybciej niż przewidywano przywrócić pełną produkcję surowca. Wydobycie ropy zostało zmniejszone o połowę po atakach na instalacje naftowe z użyciem dronów, do jakich doszło w sobotę.

Kurs ropy ostro w górę

Ceny ropy naftowej gwałtownie podskoczyły po sobotnich atakach na instalacje naftowe w Arabii Saudyjskiej. W niedzielę władze koncernu Aramco podały, że do poniedziałkowego wieczoru będą w stanie tylko częściowo przywrócić produkcję.

Dlaczego Polska importuje węgiel? Minister wyjaśnia

Węgiel sprowadzamy z różnych miejsc, dlatego że w Polsce póki co węgla brakuje - stwierdził minister środowiska Henryk Kowalczyk w rozmowie z reporterką "Faktów" TVN. W ten sposób odpowiedział na pytanie, dlaczego importujemy surowiec z Mozambiku.

Dlaczego sprowadzamy węgiel z Mozambiku?

W 2018 roku do Polski sprowadzono prawie 20 milionów ton węgla kamiennego. Zdecydowana większość trafiła do nas z Rosji, jednak na liście importowych kierunków znajdował się także Mozambik. Dlaczego Polska, która jest unijnym liderem w wydobyciu węgla kamiennego, potrzebuje surowca z Afryki?

Polska wygrała z Komisją Europejską. Monopol Gazpromu ograniczony

Sąd Unii Europejskiej przyznał rację Polsce w sporze z Komisją Europejską. Chodzi o decyzję umożliwiającą Gazpromowi większe wykorzystanie gazociągu OPAL. "Decyzja ta została wydana z naruszeniem zasady solidarności energetycznej" - podał we wtorkowym wyroku Sąd Unii Europejskiej.

Wracamy do gry

ARTYKUŁ SPONSOROWANY. Na rynkach zwyczajowo przyjęło się, że lipiec i sierpień jako miesiące wakacyjne należą do tych najnudniejszych. Spora część inwestorów bierze wolne, płynność spada, więc reszta rynku też najczęściej przyjmuje strategię wait&see. Brak głębi powoduje, że do wielu sygnałów, zarówno technicznych, jak i fundamentalnych podchodzi się z należytym dystansem. Potem przychodzi wrzesień i na parkiet wchodzą niedźwiedzie z bykami, a giełdowy taniec zaczyna się na nowo.

Juan pikuje. Najniższy poziom od 11 lat

Kurs juana coraz bardziej spada - chińska waluta nie była tak słaba od 11 lat. Ma to związek z eskalacją wojny handlowej pomiędzy USA a Chinami oraz obawami o recesję w globalnej gospodarce.

Szwajcarski bank może ochronić złotego

Widmo globalnego spowolnienia gospodarczego oraz nasilenie wojny handlowej USA z Chinami uderzają w złotego, jednak zdaniem ekspertów decyzje Europejskiego Banku Centralnego i polityka monetarna Szwajcarii mogą uchronić polską walutę przed znaczącym osłabieniem. W opinii części analityków złoty może przekroczyć w niedługim czasie poziom 4,40 za euro, jednak pod koniec roku spadnie poniżej 4,30.

Potężna inwestycja pod lupą NIK. Były prezes odpowiada

Najwyższa Izba Kontroli negatywnie oceniła zakup przez KGHM kanadyjskiej spółki Quadra wraz ze złożem miedzi Sierra Gorda w Chile. Według Izby przeznaczenie na zakup i dofinansowanie spółki 13 miliardów złotych i kolejne wydatki wskazują na to, że realizacja tej inwestycji nie leżała w interesie polskiej firmy. Z kolei Herbert Wirth, prezes KGHM w latach 2009-2016, podkreślił, że inwestycja w Sierra Gorda "była niezbędna z punktu widzenia istnienia i rozwoju firmy".

Złoty coraz słabszy. Wyraźnie traci wobec głównych walut

W czwartek złoty nadal tracił w porównaniu do najważniejszych walut. Około godziny 14.00 za jedno euro trzeba było zapłacić 4,38 złotego, za dolara amerykańskiego - 3,93 złotego, a za franka szwajcarskiego - 4,04 złotego. Straty odrabia także funt brytyjski.