Pieniądze

Pieniądze

Bankowcy przedstawili nowe propozycje dla "frankowiczów". Liczą, że pomoże państwo

Utworzenie dwóch funduszy - dla osób, które znajdą się w trudnej sytuacji życiowej, oraz dla "frankowiczów" na wypadek gwałtownego wzrostu kursu tej waluty, a także wprowadzenie możliwości zmiany zabezpieczenia kredytów hipotecznych - to nowe pomysły bankowców na rozwiązanie m.in. problemu kredytów frankowych. Bankowcy chcieliby, żeby fundusze wsparł budżet państwa.

Jest projekt nowego prawa budowlanego. Co się zmieni?

Uelastycznienie procedur, ułatwienie realizacji inwestycji i stabilizacja wydanych pozwoleń na budowę - to najważniejsze propozycje prawne przewidziane w projekcie kodeksu budowlanego, które przedstawiła Komisja Kodyfikacyjna Prawa Budowlanego.

TK: Celnicy są dyskryminowani. Ale na zmianę muszą poczekać

W tej kadencji parlamentu nie zdążymy dostosować zasad przyznawania emerytur celnikom do wyroku TK, mówi wiceminister finansów Jacek Kapica. Trybunał orzekł, że celnicy są dyskryminowani, bo wyłączono ich z przywilejów emerytalnych, przysługujących innym mundurowym.

Super Mario już działa. Są pierwsze efekty

Podjęcie w poniedziałek przez Europejski Bank Centralny luzowania ilościowego czyli znacznych zakupów papierów dłużnych państw strefy euro na rynku wtórnym spowodowało wzrost kursów obligacji i tym samym spadek ich rentowności - poinformowała agencja dpa.

Unijna gospodarka ożywa. Oto trzy dowody

Walka z deflacją, niemrawym wzrostem gospodarczym, wysokim poziomem bezrobocia zwł. wśród młodych - sytuacja w Europie jest sporym obciążeniem dla światowej gospodarki. Pojawia się jednak kilka powodów, które mogą dodać otuchy samym Europejczykom.

Kapica: kontrole podatkowe tańsze i przyjazne podatnikom

Celem MF jest to, by pobór podatków był tańszy, bardziej efektywny i przyjazny dla podatnika, bo OECD i Komisja Europejska wytykają nam wysokie koszty poboru i słabość administracji podatkowej, a luka podatkowa jest duża - mówi PAP wiceszef MF Jacek Kapica.

Wychowujesz samotnie dziecko? Podpowiadamy, jak rozliczyć PIT

Początek marca to bardzo dobry czas, aby - jeśli jeszcze tego nie zrobiliśmy - zabrać się za rozliczenia rocznego zeznania PIT. Tym bardziej, że im wcześniej to zrobimy, tym szybciej możemy liczyć na zwrot z ewentualnych, przysługujących nam ulg podatkowych. W dzisiejszym programie "Biznes dla ludzi" Paweł Blajer podpowiada, jak rozliczyć powinny się osoby samotnie wychowujące dzieci.

Rosja stanie za finansowym murem? "To broń atomowa", ale obosieczna

- Sankcje polegające na wykluczeniu Rosji z sytemu bankowego SWIFT są możliwe, ale prawda jest taka, że jest to broń obosieczna, która uderzy w nas wszystkich - powiedział w piątek szef MSZ Grzegorz Schetyna po spotkaniu z szefem brytyjskiej dyplomacji Philipem Hammondem. Unia Europejska będzie rozważała rozszerzenie dalszych sankcji wobec Rosji, jeśli popierani przez Kreml separatyści zaatakują Mariupol.

Kto zyska, kto straci przez niższe stopy procentowe

Rada Polityki Pieniężnej zaskoczyła w środę ostrym ścięciem stóp procentowych - o aż 50 pkt bazowych. Zapowiedziała też, że kończy cykl łagodzenia polityki pieniężnej, co wywołało umocnienie złotego. Niższe stopy procentowe to niższe raty kredytów hipotecznych. A także niższe oprocentowanie kart kredytowych. Zaoszczędzą sporo też osoby, które obecnie postanowią wziąć kredyt.

To będzie dobry rok na rynku pracy. Co czwarta firma chce zatrudniać

Wyjątkowo dobrze zapowiada się ten rok na rynku pracy. Co czwarty pracodawca planuje rekrutację, a o zwolnieniach myśli tylko 6 proc. firm. Ponad jedna czwarta (28 proc.) pracowników obawia się jednak utraty pracy w najbliższym czasie. Strach przed zwolnieniem odczuwa co druga osoba zatrudniona na umowę zlecenie i umowę o dzieło– wynika z trzeciej edycji Barometru Rynku Pracy przygotowanego przez Work Service.

Rada szokuje i tnie stopy. "Kończymy cykl obniżek"

- Decyzja o obniżeniu stóp procentowych na obecnym posiedzeniu oznacza zamknięcie cyklu łagodzenia polityki pieniężnej - podkreślił na konferencji po posiedzeniu Rady Polityki Pieniężnej prezes NBP Marek Belka. Zaznaczył on, że "biorąc pod uwagę wydłużenie się okresu deflacji i wyraźny wzrost ryzyka pozostania inflacji poniżej celu (…) Rada postanowiła obniżyć stopy procentowe NBP". Rada Polityki Pieniężnej obniżyła w środę wszystkie stopy procentowe o 50 pkt bazowych. Stopa referencyjna od czwartku wynosić będzie 1,50 proc. w skali rocznej.

Kredyty będą jeszcze tańsze. Rada Polityki Pieniężnej zaskakuje

Rada Polityki Pieniężnej obniżyła w środę stopę referencyjną o 50 pkt bazowych do 1,50 proc. w skali rocznej. Ekonomiści oczekiwali obniżki o 25 punktów bazowych. Niższe stopy oznaczają niższe koszty pożyczania pieniędzy - czyli kredyty będą tańsze. Obniżka może więc zachęcić biznes i gospodarstwa domowe do większej aktywności.