Pozostały niecałe dwa tygodnie na zebranie niezbędnych dokumentów, by ubiegać się o dofinansowanie z programu Mieszkanie dla Młodych. Do rozdysponowania zostało ponad 380 milionów złotych, które wystarczą dla około 13 tysięcy wnioskodawców. To ostatnia szansa na udział w programie.
W ocenie Banku Gospodarstwa Krajowego, który jest dysponentem rządowych pieniędzy na program Mieszkanie dla Młodych, ostatnia edycja programu w roku 2018 może być rekordowo krótka.
Zdecyduje kolejność zgłoszeń
"W 2018 r. do rozdysponowania pozostała nam kwota ok. 381 mln zł. Doświadczenia ubiegłych lat podpowiadają nam, że środki te wystarczą na dofinansowanie wkładu własnego dla ok. 13 tys. wnioskodawców" - prognozuje zastępca dyrektora departamentu usług agencyjnych w BGK Przemysław Osuch. Ocenił, że jeżeli "zainteresowanie będzie utrzymywać się na poziomie zbliżonym do tegorocznego, to pula wyczerpie się już w ciągu kilku dni stycznia 2018 r.". Bank Gospodarstwa Krajowego wznowi od 2 stycznia 2018 roku możliwość składania wniosków o dofinansowanie wkładu własnego z rządowego programu MdM, można je będzie złożyć do 30 września 2018 roku.
Program MdM
Dokumentację kredytową w wybranym przez siebie banku można złożyć już teraz, o ile pozwalają na to procedury wewnętrzne banku, który będzie pośredniczył w przyznaniu środków. W programie będzie obowiązywać kolejność zgłoszeń.
Program Mieszkanie dla Młodych ruszył w 2014 roku. Przeznaczony jest dla osób w wieku do 35 lat (w przypadku małżeństw wystarczy, że jedno z małżonków ma maksymalnie 35 lat) oraz niezależnie od wieku dla rodzin z przynajmniej trójką dzieci.
Nieruchomość musi być nabywana na kredyt, może pochodzić od dewelopera, spółdzielni lub z drugiej ręki. Beneficjentami co do zasady mogą być jedynie osoby, które nigdy wcześniej nie posiadały nieruchomości mieszkalnej. To ograniczenie także nie dotyczy rodzin wielodzietnych. Dopłata może wynieść od 10 do 35 procent wartości kupowanej nieruchomości. Pieniądze te mogą być przez bank potraktowane jako wkład własny.
W wypadku mieszkania metraż nie może być większy niż 75 metrów kwadratowych (dla rodzin z trójką dzieci 85 metrów kwadratowych), a w wypadku domu 100 metrów kwadratowych (dla rodzin z trójką dzieci 110 metrów kwadratowych). Obowiązuje też limit ceny za metr kwadratowy, który podaje BGK.
W ciągu czterech lat Bank Gospodarstwa Krajowego przyznał na dofinansowania do wkładów własnych kupującym mieszkania 2,5 mld zł. Pozwoliło to kupić mieszkanie ponad 98 tysiącom rodzin - czytamy w informacji prasowej banku.
Autor: mb/ms / Źródło: PAP, tvn24bis.pl
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock