Zakupy w internecie, płatności zbliżeniowe. Nadchodzą duże zmiany dla klientów banków

[object Object]
Zmiany w płatnościach zbliżeniowychTVN24 BiS
wideo 2/6

Od 14 września klientów banków czekają duże zmiany. Konieczność wprowadzenia kodu z SMS-a przy logowaniu do banku czy wprowadzania kodu PIN po kilku niewielkich płatnościach kartą to tylko niektóre z nich. Jak przekonuje Wojciech Pantkowski ze Związku Banków Polskich te rozwiązania mają zwiększyć bezpieczeństwo klientów banków.

14 września tego roku wchodzą w życie przepisy rozporządzenia delegowanego Komisji Europejskiej dotyczące regulacyjnych standardów technicznych (tzw. RTS) w sprawie m.in. tzw. silnego uwierzytelnienia klienta, by zwiększyć bezpieczeństwo korzystania z usług płatniczych oferowanych elektronicznie i tym samym ograniczyć możliwości wystąpienia oszustw związanych z tymi usługami. Ponadto, nowe wymagania mają zabezpieczyć klientów tzw. otwartej bankowości (ang. open-banking). Unijna dyrektywa PSD2 przewiduje, że za zgodą klienta banki mają zapewnić dostęp do jego rachunków płatniczych licencjonowanym, zewnętrznym podmiotom, czyli innym bankom, twórcom programów i aplikacji finansowych, serwisom płatniczym - określanym jako TPP (third party providers).

Silne uwierzytelnienie

Nowe, tzw. silne uwierzytelnienie klienta polega na minimum dwuelementowym potwierdzaniu tożsamości. Jak powiedział PAP Wojciech Pantkowski, pierwszy etap to np. kod PIN, hasło lub inny element, który jest znany tylko klientowi banku. Drugi etap pomaga zweryfikować tożsamość klienta. - Chodzi np. o jego telefon z kartą SIM, na który można przysłać SMS-a z kodem - tłumaczył. Trzeci element, to tzw. "cecha klienta", czyli np. odcisk palca czy tęczówka oka lub układ żył. - Uwierzytelnianie poprzez "cechę klienta" obecnie stosowane jest przy mobilnych rozwiązaniach, np. skan źrenicy oka lub odcisku palca. Trwają także prace nad tzw. biometrią behawioralną, która do uwierzytelniania będzie wykorzystywać znajomość tego, w jaki sposób klient dokonuje transakcji. Ale to dopiero pieśń przyszłości. Jak na razie, elementy tej metody są wykorzystywane przy wykrywaniu oszustw i nieautoryzowanych transakcji, gdy np. ktoś robi transakcję w Polsce, a następnie w krótkim okresie na innym kontynencie - wskazał ekspert. Podkreślił, że silne, dwuelementowe uwierzytelnianie jest już standardowo stosowane przy autoryzacji przelewów internetowych: najczęściej chodzi o kod przysyłany smsem lub PIN w aplikacji mobilnej, który musimy podać przy zleceniu przelewu. - Po zmianach podobnie będzie już przy logowaniu na konto - mówił.

Nowe limity

Dodatkowo nowe przepisy wprowadzają wyłączenia z konieczności uwierzytelnienia przy płatnościach, np. kartą w sklepie przy zakupach poniżej limitów (ilościowych lub wartościowych) albo przy niskich kwotach w internecie. - Do tej pory mogliśmy opłacić kartą małe kwoty wiele razy. Od połowy września zostanie wprowadzony limit albo liczby transakcji albo ich łącznej wartości. Oznacza to, że będziemy poproszeni o wprowadzenie PIN albo po pięciu transakcjach, albo gdy ich łączna wartość przekroczy określoną przez wydawcę karty sumę. Prawo unijne wprowadza tutaj limit 150 euro, ale polskie banki skorzystają z możliwości ustawienia go na niższym poziomie - mówił Pantkowski. Jak dodał, licznik będzie się zerował po każdej transakcji z użyciem PIN, także tych, gdzie kwota jednorazowej transakcji przekracza 50 zł, analogicznie jak ma to miejsce także dzisiaj. Podobnie będzie przy niskokwotowych transakcjach w internecie. W przypadku elektronicznych płatności w internecie kwota pojedynczej transakcji nie może przekroczyć 30 euro, a licznik wartościowy łącznych kwot transakcji nie może przekroczyć 100 euro, zaś licznik liczby następujących po sobie transakcji jest analogiczny jak w płatnościach zbliżeniowych, czyli pięciu. Dodatkowymi zabezpieczeniami zostaną obudowane płatności kartami kredytowymi i debetowymi.

Rozwój otwartej bankowości

Według Pantkowskiego większość banków już wdrożyła odpowiednie procedury albo jest w trakcie zmian, informowania klientów o nowych procedurach. Dodał, iż nowe przepisy mają także przyczynić się do rozwoju tzw. otwartej bankowości. Jak wskazuje ZBP, w otwartej bankowości usługi oraz produkty mają wspólny mianownik – wszystkie są oparte na otwartych interfejsach programistycznych (ang. Open API – Application Programming Interface). W naszym przypadku jest to PolishAPI. Banki - za zgodą klientów - będą udostępniać określone informacje na temat prowadzonych rachunków płatniczych, co pozwoli zarówno samym bankom, jak i innym firmom tworzyć nowe produkty i usługi. - Nie oznacza to, że od połowy września będziemy mieć np. jeden "superlogin" do różnych banków. Pozwoli natomiast tymże bankom i innym firmom, które otrzymają licencję od Komisji Nadzoru Finansowego, agregować informacje z różnych banków. Dzięki temu np. w jednej aplikacji klienci będą mogli zaciągać informacje z kont w różnych bankach czy składać zlecenia przelewów - mówił ekspert.

Autor: mp/ToL / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Sejm przyjął w środę nowelizację ustawy zwiększającej limit wydatków budżetu państwa na budownictwo społeczne. Prawo i Sprawiedliwość, wspólnie z Polską 2050 i Konfederacją, przegłosowały poprawki, które spotkały się z ostrą krytyką ze strony Lewicy. Kontrowersje wzbudziły zapisy umożliwiające przejmowanie na własność mieszkań należących do Społecznych Inicjatyw Mieszkaniowych.

Polska 2050 głosowała razem z PiS i Konfederacją

Polska 2050 głosowała razem z PiS i Konfederacją

Źródło:
PAP

Objęcie rękojmią deweloperów wad mieszkań i domów nabytych na podstawie umów deweloperskich - to przewiduje nowela, którą przyjął Sejm.

Zgłaszanie wad mieszkań deweloperowi. Jest decyzja Sejmu

Zgłaszanie wad mieszkań deweloperowi. Jest decyzja Sejmu

Źródło:
PAP

Władze Lesotho ogłosiły stan klęski żywiołowej w związku z gwałtownym wzrostem bezrobocia wśród młodzieży i masową utratą miejsc pracy. Rząd obarcza winą zapowiedź wprowadzenia przez USA 50-procentowych ceł, co wywołało poważne zawirowania gospodarcze.

Stan klęski żywiołowej. Władze obwiniają Donalda Trumpa

Stan klęski żywiołowej. Władze obwiniają Donalda Trumpa

Źródło:
PAP

Kilkuset polskich pracowników tymczasowych strajkuje w centrach dystrybucyjnych sieci supermarketów Albert Heijn w Holandii - podały lokalne media. Protestujący domagają się równych warunków zatrudnienia i wyższych płac.

Polscy pracownicy strajkują w Holandii

Polscy pracownicy strajkują w Holandii

Źródło:
PAP

Donald Trump ogłosił, że od 1 sierpnia zostanie wprowadzone 50-procentowe cło na import miedzi do USA. Według niego decyzja ta ma przyczynić się do odbudowy dominującego przemysłu miedziowego w kraju. Prezydent powiadomił także Brazylię o objęciu jej cłem w wysokości 50 procent.

50 procent. Donald Trump ogłosił decyzję

50 procent. Donald Trump ogłosił decyzję

Źródło:
PAP

Miliarder Elon Musk tłumaczy działanie jednego ze swoich "technologicznych dzieci". Po tym jak chatbot Grok zaczął obrażać ludzi i głosić antysemiskie treści, na Muska spadła fala krytyki. Kontrowersyjny przedsiębiorca broni Groka pisząc, że "zbyt posłusznie wykonywał polecenia użytkowników, za bardzo chciał ich zadowalać". We wpisie na X Musk zapewniał, że trwają prace nad poprawą działania.

Musk tłumaczy Groka: za bardzo chciał zadowalać użytkowników

Musk tłumaczy Groka: za bardzo chciał zadowalać użytkowników

Źródło:
PAP

To jest oczywisty konflikt interesów - tak o działaniach Allegro mówi prezes InPostu Rafał Brzoska. Chodzi o domyślny wybór opcji dostawy zamówionych przesyłek. - Klienci zawsze mają i będą mieli pełną kontrolę nad tym, gdzie i jak odbiorą swoje zamówienie. Ostateczna decyzja należy wyłącznie do nich - odpowiada Marcin Gruszka z Allegro.

Wojna gigantów w branży e-handlu

Wojna gigantów w branży e-handlu

Źródło:
tvn24.pl

W środę rano po wzroście kursu akcji Orlenu na GPW kapitalizacja koncernu po raz pierwszy przekroczyła 100 miliardów złotych. Koncern stał się tym samym najwyżej wycenianą spółką energetyczną w historii warszawskiej giełdy. Akcje spółki od początku roku zyskały aż 82 proc.

Historyczny moment dla Orlenu na giełdzie

Historyczny moment dla Orlenu na giełdzie

Źródło:
PAP/tvn24.pl

"Po dwóch niesamowitych latach zdecydowałam się zrezygnować ze stanowiska dyrektora generalnego X" - napisała na portalu X, dawniej Twitter, Linda Yaccarino. Jak pisze agencja Reuters, to "niespodziewana decyzja".

Szefowa portalu X odchodzi. Podziękowała Muskowi

Szefowa portalu X odchodzi. Podziękowała Muskowi

Źródło:
tvn24.pl, CNN, Reuters

Microsoft zaoszczędził ponad 500 milionów dolarów w swoich centrach telefonicznych po tym, jak wprowadził w nich narzędzia sztucznej inteligencji - podaje agencja Reuters za Bloomberg News.

Microsoft zastępuje pracowników sztuczną inteligencją. Teraz liczy zyski

Microsoft zastępuje pracowników sztuczną inteligencją. Teraz liczy zyski

Źródło:
Reuters

Kolejne sześć państw otrzymało od prezydenta USA Donalda Trumpa listy w sprawie podwyżki ceł. Przywódca w środę opublikował kopie pism, w których poinformował kraje o obowiązujących je od 1 sierpnia stawkach celnych. Poprzednim razem Trump napisał takich listów kilkanaście.

Trump pisze kolejne listy w sprawie ceł. Lista państw się wydłuża

Trump pisze kolejne listy w sprawie ceł. Lista państw się wydłuża

Źródło:
PAP

W czerwcu 2025 roku codzienne zakupy w sklepach zdrożały o 5,8 procent w porównaniu do cen w tym samym miesiącu przed rokiem - wynika z "Indeksu cen detalicznych" przygotowanego przez UCE Research i Uniwersytet WSB Merito. Najbardziej podrożały słodycze i desery.

Tak drożeją codzienne zakupy

Tak drożeją codzienne zakupy

Źródło:
PAP

W środę rano redakcja Kontakt24 otrzymała sygnał o awarii serwerów Ministerstwa Sprawiedliwości. "Pracujemy nad jak najszybszym przywróceniem pełnej funkcjonalności" - zapewnia resort. W kolejnym wpisie wytłumaczono, co się przyczyniło do awarii.

Awaria w Ministerstwie Sprawiedliwości. Resort tłumaczy, co się stało

Awaria w Ministerstwie Sprawiedliwości. Resort tłumaczy, co się stało

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl

Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów Tomasz Chróstny zakwestionował niedozwolone praktyki stosowane przez serwis płatności internetowych PayPal. UOKiK wskazał, że polegały one na zmianie umów w oparciu o nieuczciwą klauzulę modyfikacyjną oraz niewłaściwe informowanie o zmianach opłat.

Klienci dostaną zwrot 150 procent opłat. Decyzja urzędu

Klienci dostaną zwrot 150 procent opłat. Decyzja urzędu

Źródło:
PAP

Od roku w Polsce obowiązują przepisy nakładające na platformy sprzedażowe obowiązek przekazywania danych organom podatkowym. Fiskus wykorzystuje te informacje także do sprawdzania kupujących, a Polacy otrzymują wezwania do zapłaty podatku - podaje "Gazeta Wyborcza".

Fiskus sprawdza kupujących w internecie. "Dla mnie to zaskoczenie"

Fiskus sprawdza kupujących w internecie. "Dla mnie to zaskoczenie"

Źródło:
"Gazeta Wyborcza", tvn24.pl

- Wchodzimy na wyższy poziom mowy nienawiści, który sterowany jest przez algorytmy - powiedział w RMF FM wicepremier, minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski, odnosząc się do działań chatbota Grok, należącego do firmy xAI Elona Muska. Dodał, że "mamy w Polsce mechanizmy, które pozwalałyby zadziałać w taki sposób, żeby portal X nie działał".

Gawkowski: rozważałbym wyłączenie platformy X

Gawkowski: rozważałbym wyłączenie platformy X

Źródło:
RMF FM

Koncepcja wydzielenia aktywów węglowych (elektrowni) do Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Energetycznego (NABE) nie ma uzasadnienia ekonomicznego - poinformował w środę minister aktywów państwowych Jakub Jaworowski. MAP szacuje, że przyniosłoby to ponad 50 miliardów złotych strat w ciągu 15 lat.

Pomysł PiS idzie do kosza. Minister: strata sięgnęłaby 54 miliardów złotych

Pomysł PiS idzie do kosza. Minister: strata sięgnęłaby 54 miliardów złotych

Źródło:
PAP

Główny Inspektorat Sanitarny (GIS) poinformował o przekroczeniu dozwolonego poziomu pestycydu w dwóch partiach herbaty czarnej liściastej. "Rozpoczęto proces wycofywania produktu z rynku" - podano w komunikacie.

Herbata z pestycydem. Ostrzeżenie

Herbata z pestycydem. Ostrzeżenie

Źródło:
tvn24.pl

Na Wall Street inwestorzy skupiają się na polityce taryfowej prezydenta USA Donalda Trumpa i zapowiedziach nowych ceł. Zdaniem analityków nastawienie na rynkach "zmieniło się bardzo w bardzo krótkim czasie i stało się bardziej optymistyczne".

"Trump ponowił swoją groźbę"

"Trump ponowił swoją groźbę"

Źródło:
PAP

Władze Ghany powołały specjalne brygady wojska i policji do walki z przemytem złota. Jak zapowiedział prezydent John Dramani Mahama, informatorzy, którzy pomogą w udaremnieniu przemytu, otrzymają 10 procent wartości przejętego kruszcu.

Wywożą złoto w walizkach. Mieli przemycić 229 ton

Wywożą złoto w walizkach. Mieli przemycić 229 ton

Źródło:
PAP