Polskie Linie Lotnicze LOT są bliskie otrzymania pomocy publicznej za zgodą Komisji Europejskiej - podał "Dziennik Gazeta Prawna". - Liczymy, że ta kwestia będzie ostatecznie rozstrzygnięta przed świętami Bożego Narodzenia - powiedział Krzysztof Moczulski, rzecznik prasowy narodowego przewoźnika.
O tym, że narodowy przewoźnik planuje pozyskanie pomocy publicznej na łączną kwotę około miliarda euro, poinformował zarząd PLL LOT w sprawozdaniu finansowym opublikowanym pod koniec września.
Następnie przewoźnik złożył do Ministerstwa Aktywów Państwowych wniosek w sprawie udzielenia pomocy publicznej. Informację przekazał TVN24 rzecznik ministerstwa Karol Manys. Nie było jednak wiadomo, o jakie wsparcie LOT ubiegał się we wniosku.
Pomoc dla LOT-u
Jak wynika z informacji Business Insider LOT dostanie 2,8 miliarda złotych transzy pomocowej, z czego 1 miliard złotych ma być przeznaczony na podwyższenie kapitału zakładowego spółki, a 1,8 miliarda złotych z Polskiego Funduszu Rozwoju na pożyczkę płynnościową.
Według portalu pomoc państwa polskiego na rzecz narodowego przewoźnika została zaakceptowana przez Komisję Europejską. "Dziennik Gazeta Prawna" wskazał jednak, że spółka nie chce na razie potwierdzić tych informacji.
- Pomoc jest jeszcze w fazie akceptacji po stronie Brukseli. Liczymy, że ta kwestia będzie ostatecznie rozstrzygnięta przed świętami Bożego Narodzenia - powiedział w rozmowie z gazetą Krzysztof Moczulski, rzecznik LOT-u. Także Ministerstwo Aktywów Państwowych na razie niczego nie chce potwierdzać.
Dla LOT-u, tak jak dla wszystkich przewoźników lotniczych, 2020 roku będzie fatalny. Spółkę, która w ostatnich latach odnotowywała wzrosty liczby podróżnych sięgające 25–30 procent, teraz dotknęło ogromne załamanie ruchu. - Według najnowszych danych w tym roku powinniśmy obsłużyć około 3 milionów pasażerów - powiedział rzecznik LOT-u. Dla porównania rok temu narodowy przewoźnik obsłużył ponad 10 milionów pasażerów. Przed pandemią COVID-19 planował zaś, że liczba klientów w tym roku wzrośnie do 12 mln.
LOT w sprawozdaniu finansowym zwracał uwagę, że Komisja Europejska wcześniej zatwierdziła m.in. pomoc holenderskiego rządu skierowaną do linii lotniczych KLM, składającą się z gwarancji państwowej oraz państwowej pożyczki podporządkowanej w wysokości 3,4 miliarda euro; a także niemieckiego rządu skierowaną do linii lotniczych Lufthansa w formie dokapitalizowania poprzez objęcie nowych udziałów spółki przez państwo niemieckie w wysokości 6 miliardów euro.
Źródło: PAP, TVN24 Biznes
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock