Pieniądze

Pieniądze

Przeszli do ZUS, ominęły ich obniżki

Tak zwana ustawa dezubekizacyjna, obniżająca wysokość rent i emerytur wypłacanych przez Zakład Emerytalno-Rentowy Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, nie dotknęła funkcjonariuszy, którzy nie poddali się weryfikacji na początku lat 90. ubiegłego wieku - pisze w czwartkowym wydaniu "Dziennik Gazeta Prawna".

Zmiany dla 26 milionów podatników. Jest projekt ministra

Na stronie Rządowego Centrum Legislacji opublikowano projekt rozporządzenia ministra finansów, inwestycji i rozwoju w sprawie zeznań podatkowych. Nowe przepisy mają wprowadzić zmiany w formularzach PIT, które będą dostosowane do uchwalonych zmian w ustawach dotyczących opodatkowania dochodów. Rozporządzenie ma wejść w życie z początkiem 2020 roku.

Umowa o dzieło. Kiedy można odstąpić?

Co musi zawierać umowa o dzieło? Kiedy można od niej odstąpić? Kto ponosi odpowiedzialność za wykonanie pracy? Poniżej znajdziesz odpowiedzi na te pytania oraz zobaczysz przykładowy wzór umowy o dzieło.

Darowizna samochodu. Wszystko, co musisz wiedzieć

Czy darowizna samochodu musi być obciążona podatkiem? Czy umowa przekazania pojazdu musi być w formie aktu notarialnego? Poniżej znajdziesz odpowiedź na te pytania i nie tylko. Będziesz też mógł pobrać wzór umowy darowizny samochodu.

Wyrok TSUE może być "pożywką dla nieuczciwych osób na rynku". Pełnomocnik frankowiczów ostrzega

Szanse na wygraną w sądzie są bardzo, bardzo duże po tym, co obserwujemy w linii orzeczniczej naszych sądów powszechnych - powiedziała w "Faktach po Faktach" w TVN24 radca prawny Beata Strzyżowska. Pełnomocniczka frankowiczów w wielu sprawach sądowych przestrzegała jednak, że głośny moment po wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej "będzie stanowił pożywkę dla wielu nieuczciwych osób na rynku".

Ile mogą zyskać frankowicze po wyroku TSUE? Obliczenia eksperta

Kredyt złotowy z LIBOR-em bądź unieważnienie dotychczasowej umowy. To tylko część możliwych konsekwencji wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej dla frankowiczów. Ile zyskają na tej decyzji kredytobiorcy? Wyliczenia przygotował Paweł Majtkowski, ekspert do spraw finansów osobistych.

Co wyrok TSUE oznacza dla frankowiczów? Możliwe scenariusze

Czy wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej jest korzystny dla frankowiczów, czy może jednak dla banków? Jakie są możliwe konsekwencje tego wyroku? Co mogą zrobić posiadacze kredytów we frankach? Poniżej przedstawiamy możliwe konsekwencje decyzji TSUE dla frankowiczów.

Ważny wyrok w sprawie kredytów we frankach. Jest decyzja TSUE

Sąd nie ma możliwości zastąpienia sprzecznych z prawem zapisów w umowie kredytowej innymi rozwiązaniami - uznał w czwartek Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Takie orzeczenie jest oceniane jako korzystne dla frankowiczów. Z jednej strony daje możliwość unieważnienia umowy kredytowej, z drugiej - zdaniem części prawników - może skutkować "odwalutowaniem" kredytu, licząc po kursie z dnia zaciągnięcia zobowiązania, zmniejszeniem obecnego zadłużenia i spadkiem raty kredytu.

Stopy procentowe ani drgną

Stopy procentowe Narodowego Banku Polskiego pozostaną bez zmian - taką decyzję na środowym posiedzeniu podjęła Rada Polityki Pieniężnej.

Raty frankowiczów mogą spaść nawet o połowę. Wkrótce ważny wyrok

W czwartek poznamy wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) w sprawie kredytów we frankach. "Jeśli w jego wyniku polskie sądy zaczną zamieniać kredyty we frankach w złotowe, to w niektórych przypadkach wysokość raty i zadłużenie spadnie mniej więcej o połowę" - wynika z analizy Expandera.

Nowy banknot za kilka dni trafi do obiegu

Nosi nominał 19 złotych i widnieje na nim wizerunek Ignacego Jana Paderewskiego. Na początku października zostanie wprowadzony do obiegu nowy banknot kolekcjonerski – poinformował Narodowy Bank Polski.

Od października wzrosną emerytury

Od kilkudziesięciu do kilkuset złotych rocznie mogą wzrosnąć od października świadczenia emerytalne. Wszystko przez ustawę obniżającą stawkę podatku dochodowego z 18 do 17 procent, a co za tym idzie mniejszą miesięczną zaliczkę na podatek dochodowy.

Polscy studenci wydają coraz więcej

Około 250 złotych - o tyle wzrosną w porównaniu do ubiegłego roku przeciętne miesięczne wydatki studenta uczącego się w dużym akademickim mieście. Z raportu Związku Banków Polskich wynika, ze przekroczą one w tym roku kwotę 2100 złotych.

Stopy procentowe w USA w dół

Amerykańska Rezerwa Federalna obniżyła główną stopę procentową o 25 punktów bazowych do poziomu 1,75-2,00 procent. W komunikacie podano, że utrzymuje się niepewność wokół perspektyw dla wzrostu gospodarczego w USA.

Wzrost płac wyhamował. Nowe dane

5125,26 złotego - tyle wyniosło przeciętne wynagrodzenie brutto w sierpniu w sektorze przedsiębiorstw. W ujęciu rocznym oznacza to wzrost o 6,8 procent, natomiast w ujęciu miesięcznym - spadek o 1,1 procent.