Nieruchomości

Nieruchomości

Nowa pomoc dla frankowiczów w przyszłym roku. Będą to "dobrowolne działania"

Komitet Stabilności Finansowej jest zgodny, że dobrowolna restrukturyzacja kredytów w walutach jest skuteczniejsza niż rozwiązania ustawowe - podano w komunikacie. Ministerstwo Finansów przygotowało nowelę ustawy o wsparciu kredytobiorców znajdujących się w trudnej sytuacji finansowej. Projekt przewiduje środki na dobrowolną restrukturyzację kredytów. Nowe rozwiązania mogłyby zacząć obowiązywać od 1 stycznia 2018 r.

Własne "M" z rządową dopłatą. Przyznano mniej pieniędzy, niż można było

Na program Mieszkanie dla Młodych przyznano mniej pieniędzy, niż wyniósł limit na 2017 rok. Jak się okazuje, zamiast 95 procent zainteresowanym zakupem własnego "M" przyznano łącznie 91,47 procent dofinansowania. Bank Gospodarstwa Krajowego w odpowiedzi przesłanej tvn24bis.pl podkreśla jednak, że w obecnym stanie prawnym nie ma możliwości, żeby wznowić procedurę przyjmowania wniosków.

Mieszkania plus bez garażów. "To podraża inwestycję"

W ramach programu Mieszkanie plus zakładamy, że domy powstaną bez garaży podziemnych, bo to podraża inwestycję nawet o 30 procent - powiedział wiceprezes Banku Gospodarstwa Krajowego Nieruchomości Bartłomiej Pawlak. Planowane są za to miejsca postojowe.

Będą zmiany w prawie o spółdzielniach mieszkaniowych

Rada Ministrów przyjęła we wtorek projekt ustawy o zmianie ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych oraz niektórych innych ustaw, która ma pozwolić spółdzielniom na uczestnictwo w programie Mieszkanie plus. Projekt przewiduje ważne zmiany dla członków spółdzielni, np. wyłącza spod egzekucji opłaty za media takie jak prąd, woda i gaz.

Rynek najmu czekają zmiany. Deweloperzy zacierają ręce

Rządowy projekt ustawy, stwarzający ułatwienia dla firm działających na rynku nieruchomości, wzmocni rozwój polskiego rynku najmu, będzie służyć rozwojowi rynku kapitałowego, natomiast można mieć wątpliwości, czy nie stwarza zbyt dużych preferencji podatkowych dla firm akurat z tego segmentu - tak eksperci komentują rządowy projekt ustawy o REIT-ach.

Nowy boom mieszkaniowy. Polacy dawno nie brali tylu kredytów

W pierwszym kwartale tego roku liczba udzielonych kredytów mieszkaniowych wzrosła o 20 procent wobec poprzedniego kwartału - podał Związek Banków Polskich. Od stycznia do marca klienci podpisali ponad 50 tysięcy umów. To niespotykany wzrost od boomu kredytowego z lat 2006-08.

Polacy mają zarabiać na mieszkaniach. Pięć rzeczy, jak nie płacić podatku

Ministerstwo Finansów przygotowało projekt ustawy o spółkach rynku wynajmu, czyli tzw. REIT. Ma on skierować gigantyczne oszczędności Polaków na inwestycje mieszkaniowe, bardziej opłacalne niż trzymanie pieniędzy na koncie w banku. Polacy mogliby nie płacić podatku od inwestycji kapitałowych. Pięć rzeczy, które musisz wiedzieć.

Zdelegalizują mikromieszkania? "Przepisy trzeba dostosować do rynku"

- Trzeba budować tak, żeby lokale spełniały oczekiwania klientów - mówił w rozmowie z TVN24 BiS Marcin Krasoń z Home Broker. - To rynek reguluje to, że ludzie są zainteresowani tak małymi mieszkaniami - dodawał. Przeciwko tak zwanym mikromieszkaniom protestuje resort infrastruktury i budownictwa.

Poczta daje grunty pod Mieszkanie Plus. W czterech miastach

Przedstawiciele Banku Gospodarstwa Krajowego Nieruchomości i Poczty Polskiej podpisali wstępne porozumienie dotyczące przekazania przez Pocztę na potrzeby programu Mieszkanie Plus pięciu działek: dwóch w Warszawie, a także we Wrocławiu, Grudziądzu i Rybniku.

Polacy kupują mniej tanich mieszkań. Więc ceny rosną

Koniec programu Mieszkanie dla Młodych spowodował, że Polacy kupują mniej tanich mieszkań, co skutkuje wzrostem cen transakcyjnych. Przeciętna cena w Warszawie wynosi aktualnie 7124 zł za metr kwadratowy. Pierwszy raz od listopada jest to kwota wyższa niż 7 tysięcy złotych.

Młodzi polują na mieszkania bez pokoju dla dziecka

Pokolenie millenialsów stanowi obecnie dominującą grupę nabywców mieszkań zarówno na rynku wtórnym, jak i pierwotnym - wynika ze statystyk dużego biura nieruchomości. Choć są bardziej mobilni niż ich rodzice, nadal chęć posiadania własnego lokum jest w Polsce silniejsza niż wynajem.

Deweloperzy: aby dogonić Europę, musimy budować dwa razy więcej

Jeśli chcemy dojść do średniej europejskiej liczby mieszkań na tysiąc mieszkańców do 2030 r., co zakłada Narodowy Program Mieszkaniowy, deweloperzy muszą oddawać do użytku dwa razy więcej mieszkań niż obecnie - uważa szef Polskiego Związku Firm Deweloperskich Konrad Płochocki. - Nie uda się to bez drastycznej deregulacji - dodaje.

Spółdzielnie chcą się przytulić do Mieszkania Plus

Mamy obecnie największy potencjał, niejako "uśpiony", dotyczący udziału w programie Mieszkanie plus - powiedział Jan Sułowski, prezes Krajowego Związku Rewizyjnego Spółdzielni Mieszkaniowych. Ale bez odpowiednich zapisów w rządowej ustawie o spółdzielniach mieszkaniowych, o które apelują spółdzielcy, te zapewnienia pozostaną jedynie w sferze marzeń sennych.

Mieszkanie Plus. Deweloperzy liczą, że zarobią

Spodziewaliśmy się włączenia deweloperów w program Mieszkanie plus - powiedział Konrad Płochocki, dyrektor generalny Polskiego Związku Firm Deweloperskich (PZFD). Ocenił, że zaangażowanie sektora prywatnego w realizację tak skomplikowanego programu jest dobrą decyzją.

Program Mieszkanie plus przyspiesza. Dzięki tym decyzjom

Na posiedzeniu rządu przyjęliśmy ustawy, które wprowadzają pierwsze rozwiązania, będące podstawą do wprowadzenia programu Mieszkanie plus - powiedziała premier Beata Szydło na konferencji prasowej po wtorkowym posiedzeniu Rady Ministrów.