Nieruchomości

Nieruchomości

Samorządy tak łatwo nie oddadzą gruntów na własność i nie pozwolą, żeby ta ustawa weszła w życie - powiedział Paweł Blajer w programie "Biznes dla Ludzi". Skomentował w ten sposób projekt nowelizacji ustawy o użytkowaniu wieczystym, która ma trafić do konsultacji w drugiej połowie bieżącego roku. Dzięki niemu właściciele mieszkań, którzy do tej pory byli jedynie współużytkownikami gruntów wieczystych, zyskają prawo współwłasności gruntu.

Premier Beata Szydło oraz minister infrastruktury i budownictwa w piątek zaprezentują program Mieszkanie Plus - poinformował rzecznik rządu Rafał Bochenek. Celem tego programu jest umożliwienie dostępu do rynku mieszkaniowego szerszej grupie Polaków - powiedział.

Miesięczny czynsz za najem ma wynieść średnio 20 złotych za metr kwadratowy. To prawdopodobnie główny punkt programu Mieszkanie plus, który ma zostać zaprezentowany w tym tygodniu. Jak jednak zaznacza Michał Krajowski z Domu Kredytowego Notus, wspomiany koszt w większych miastach będzie wyższy. - Powinno być zróżnicowanie cen preferencyjnego najmu, żeby nie było dużych rozbieżności - dodaje.

Lada chwila, na przełomie maja i czerwca poznać mamy szczegóły programu "Mieszkanie plus", który zastąpi Mieszkanie dla Młodych. Według obietnic rządu, ma on zrewolucjonizować polski rynek mieszkaniowy i sprawić, że ci, którzy nie mają swojego lokum, a mają rodziny, otrzymają wsparcie państwa. Samorządy i administracja centralna ma powierzyć swoje grunty pod budowę mieszkań, które będzie można tanio wynająć. Celem programu jest odchodzenie od własności i kupowania mieszkania na kredyt. - Jest to odejście od wsparcia własności, bo przede wszystkim państwo przez poprzednie lata pchało ludzi w kredyt na 30 lat. Bierzcie sobie na szyję ten kredyt, zwiążcie się z tym miejscem, w którym jesteście, żebyście się czasem nie ruszyli gdzieś tam, gdzie jest być może lepsza praca dla was - ironizował Robert Stanilewicz, który w tej polityce upatruje także przyczyny plagi kredytów we frankach. Paweł Blajer zwraca uwagę, że po wielu latach życia w czasach gospodarki centralnie planowanej, ludzie chcą mieć mieszkanie na własność.

- To oferta dla rodzin najsłabszych ekonomiczne, które mają problem ze spłatą kredytu - mówił w TVN24 BiS Krzysztof Pietraszkiewicz, prezes Związku Banków Polskich o nowej propozycji ws. przewalutowania kredytów we franku szwajcarskim. - Klienci zyskają spokój, bo ich nieruchomości nie będą ulegały wahaniom kursu - dodał.

Aby zarobić na obsługę kredytu mieszkaniowego przez rok, statystyczny obywatel musiał pracować 145 dni. To o ponad tydzień krócej niż w 2015 roku, a także najkrócej od 8 lat. Dodatkowo, świadczenia z programu Rodzina 500 plus skróciłyby oczekiwanie na wolność hipoteczną przynajmniej o kolejne dwa tygodnie.

Ponad 2,5 mln dolarów, tyle według portalu Zillow wynosi mediana cen domów w prestiżowym Palo Alto. To tam swoje siedziby mają największe potęgi technologiczne Apple, Cisco, eBay, Facebook, Google, HP, Intel czy Yahoo! Nieruchomości należą do najdroższych w całych Stanach Zjednoczonych, jednak w ostatnim czasie wzrosty wyhamowały. To może być dobry moment na inwestycję.

- Przyszłość dla osób, które planują kupić mieszkanie rysuje się optymistycznie. Według zapowiedzi rządu ceny mieszkań spadną, a metr kwadratowy będzie kosztował około 3 tys. zł. W osiągnięciu takiej ceny ma pomóc Skarb Państwa, który ma przeznaczyć własne grunty pod budowę nieruchomości. Dodatkowo w realizacji programu ma pomóc Bank Gospodarstwa Krajowego - mówił o propozycji mieszkaniowej rządu Beaty Szydło Mateusz Bednarczyk, dziennikarz tvn24bis.pl.