Nieruchomości

Nieruchomości

- Przyszłość dla osób, które planują kupić mieszkanie rysuje się optymistycznie. Według zapowiedzi rządu ceny mieszkań spadną, a metr kwadratowy będzie kosztował około 3 tys. zł. W osiągnięciu takiej ceny ma pomóc Skarb Państwa, który ma przeznaczyć własne grunty pod budowę nieruchomości. Dodatkowo w realizacji programu ma pomóc Bank Gospodarstwa Krajowego - mówił o propozycji mieszkaniowej rządu Beaty Szydło Mateusz Bednarczyk, dziennikarz tvn24bis.pl.

Po długim weekendzie zostanie zaprezentowany i skierowany na posiedzenie Rady Ministrów Narodowy Program Mieszkaniowy - poinformowała we wtorek na posiedzeniu rządu premier Beata Szydło. Na program mają się składać tanie mieszkania na wynajem oraz kasy oszczędnościowe.

Problemy miast związane z komunikacją, parkowaniem, magazynowaniem, gospodarką odpadami może rozwiązać budownictwo podziemne - uważa specjalista geoinżynierii prof. Antoni Tajduś, który odebrał w piątek tytuł doktora honoris causa Politechniki Lubelskiej.

Długi weekend majowy skłania ku temu, by zainteresować się rynkiem działek letniskowych. Jak informuje firma Metrohouse, Polacy coraz częściej rozważają ich kupno. Najdroższe występują w województwie podkarpackim (177 zł za m kw.) i kujawsko-pomorskim (166 zł), na najniższe ceny można liczyć w woj. lubuskim (42 zł) i podlaskim (45 zł).

Trudniejszy dostęp do kredytu, wyczerpane źródło dopłat w programie "Mieszkanie dla młodych" i wyższy wymagany wkład własny to rafy, które w ostatnich miesiącach wyrosły na drodze do własnych czterech kątów. Pomimo tych trudności i wyższych rat, zakup mieszkania na kredyt pozostaje relatywnie tani.

Liczba mieszkań oddanych do użytku w I kwartale 2016 r. była wyższa niż przed rokiem, wzrosła również liczba pozwoleń na budowę lub zgłoszeń z projektem budowlanym oraz liczba rozpoczętych inwestycji mieszkaniowych - podał w poniedziałek GUS.

Nie ma już osób na liście oczekujących na dopłatę ze środków programu Mieszkanie dla Młodych na 2016 r., choć początkowo na liście rezerwowej było 1700 wniosków - poinformował Bogusław Białowąs, przedstawiciel BGK. Wyjaśnił, że chętni negocjują harmonogram wpłat z deweloperami, by skorzystać z MdM w kolejnych latach.

W pierwszym kwartale tego roku o 17,7 proc. wzrosła liczba mieszkań oddanych do użytku w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku - poinformował w poniedziałek GUS. Więcej też wydano pozwoleń na budowę i więcej budów rozpoczęto.

Za przeciętną pensję Polak może kupić 0,72 m kw. mieszkania na rynku wtórnym. To o połowę więcej niż w 2007 roku. Wszystko dlatego, że w ciągu ostatnich 8 lat wyraźnie wzrosły wynagrodzenia, a ceny mieszkań są niższe niż przed kryzysem - wynika z danych zebranych przez Lion’s Bank.

PO chce zwiększenia limitów dopłat w ramach programu Mieszkanie dla Młodych w latach 2016-2018 do ponad 1,5 mld zł rocznie - wynika z projektu nowelizacji ustawy zgłoszonej przez posłów Platformy. W środę na posiedzeniu komisji infrastruktury odbędzie się pierwsze czytanie projektu.

Rząd przygotowuje program Mieszkanie plus, który ma spowodować, że nowe osiedla będą rosły jak grzyby po deszczu. Mieszkania na wynajem miałyby być budowane na gruntach należących do Skarbu Państwa. Zdaniem Jacka Furgi, prezesa AMRON przy Związku Banków Polskich każdy pomysł na mieszkanie jest dobry, bo "inwestycja w budownictwo mieszkaniowe jest kołem napędowym gospodarki".