Nieruchomości

Nieruchomości

Mieszkanie plus: pierwsze szczegóły dla oszczędzających

Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa kalkuluje, jakie premie powinny być wypłacane dla osób oszczędzających na mieszkanie. Osiem tysięcy złotych rocznie będzie progiem, do którego państwo będzie dopłacało premię - powiedział Kazimierz Smoliński, wiceminister resortu.

Koniec z użytkowaniem wieczystym? "Samorządy tak łatwo gruntów nie oddadzą"

Samorządy tak łatwo nie oddadzą gruntów na własność i nie pozwolą, żeby ta ustawa weszła w życie - powiedział Paweł Blajer w programie "Biznes dla Ludzi". Skomentował w ten sposób projekt nowelizacji ustawy o użytkowaniu wieczystym, która ma trafić do konsultacji w drugiej połowie bieżącego roku. Dzięki niemu właściciele mieszkań, którzy do tej pory byli jedynie współużytkownikami gruntów wieczystych, zyskają prawo współwłasności gruntu.

Tanie mieszkanie dla Polaków. Wiemy, kiedy rząd pokaże projekt

Premier Beata Szydło oraz minister infrastruktury i budownictwa w piątek zaprezentują program Mieszkanie Plus - poinformował rzecznik rządu Rafał Bochenek. Celem tego programu jest umożliwienie dostępu do rynku mieszkaniowego szerszej grupie Polaków - powiedział.

Rząd obniży ceny mieszkań? Są zastrzeżenia

Miesięczny czynsz za najem ma wynieść średnio 20 złotych za metr kwadratowy. To prawdopodobnie główny punkt programu Mieszkanie plus, który ma zostać zaprezentowany w tym tygodniu. Jak jednak zaznacza Michał Krajowski z Domu Kredytowego Notus, wspomiany koszt w większych miastach będzie wyższy. - Powinno być zróżnicowanie cen preferencyjnego najmu, żeby nie było dużych rozbieżności - dodaje.

Mieszkanie plus już wkrótce. Wolność hipoteczna zatriumfuje nad własnością?

Lada chwila, na przełomie maja i czerwca poznać mamy szczegóły programu "Mieszkanie plus", który zastąpi Mieszkanie dla Młodych. Według obietnic rządu, ma on zrewolucjonizować polski rynek mieszkaniowy i sprawić, że ci, którzy nie mają swojego lokum, a mają rodziny, otrzymają wsparcie państwa. Samorządy i administracja centralna ma powierzyć swoje grunty pod budowę mieszkań, które będzie można tanio wynająć. Celem programu jest odchodzenie od własności i kupowania mieszkania na kredyt. - Jest to odejście od wsparcia własności, bo przede wszystkim państwo przez poprzednie lata pchało ludzi w kredyt na 30 lat. Bierzcie sobie na szyję ten kredyt, zwiążcie się z tym miejscem, w którym jesteście, żebyście się czasem nie ruszyli gdzieś tam, gdzie jest być może lepsza praca dla was - ironizował Robert Stanilewicz, który w tej polityce upatruje także przyczyny plagi kredytów we frankach. Paweł Blajer zwraca uwagę, że po wielu latach życia w czasach gospodarki centralnie planowanej, ludzie chcą mieć mieszkanie na własność.

Bankowa oferta dla frankowiczów. "Klienci zyskają spokój"

- To oferta dla rodzin najsłabszych ekonomiczne, które mają problem ze spłatą kredytu - mówił w TVN24 BiS Krzysztof Pietraszkiewicz, prezes Związku Banków Polskich o nowej propozycji ws. przewalutowania kredytów we franku szwajcarskim. - Klienci zyskają spokój, bo ich nieruchomości nie będą ulegały wahaniom kursu - dodał.

Od dziś nie pracujesz już na kredyt. Widać też efekt 500 plus

Aby zarobić na obsługę kredytu mieszkaniowego przez rok, statystyczny obywatel musiał pracować 145 dni. To o ponad tydzień krócej niż w 2015 roku, a także najkrócej od 8 lat. Dodatkowo, świadczenia z programu Rodzina 500 plus skróciłyby oczekiwanie na wolność hipoteczną przynajmniej o kolejne dwa tygodnie.

A może dom w sąsiedztwie Apple i Facebooka? Tanieją nieruchomości w Dolinie Krzemowej

Ponad 2,5 mln dolarów, tyle według portalu Zillow wynosi mediana cen domów w prestiżowym Palo Alto. To tam swoje siedziby mają największe potęgi technologiczne Apple, Cisco, eBay, Facebook, Google, HP, Intel czy Yahoo! Nieruchomości należą do najdroższych w całych Stanach Zjednoczonych, jednak w ostatnim czasie wzrosty wyhamowały. To może być dobry moment na inwestycję.

Nadchodzi mieszkaniowa rewolucja. "Ceny spadną"

- Przyszłość dla osób, które planują kupić mieszkanie rysuje się optymistycznie. Według zapowiedzi rządu ceny mieszkań spadną, a metr kwadratowy będzie kosztował około 3 tys. zł. W osiągnięciu takiej ceny ma pomóc Skarb Państwa, który ma przeznaczyć własne grunty pod budowę nieruchomości. Dodatkowo w realizacji programu ma pomóc Bank Gospodarstwa Krajowego - mówił o propozycji mieszkaniowej rządu Beaty Szydło Mateusz Bednarczyk, dziennikarz tvn24bis.pl.

Tanie mieszkania coraz bliżej. Szczegóły w czerwcu

Po długim weekendzie zostanie zaprezentowany i skierowany na posiedzenie Rady Ministrów Narodowy Program Mieszkaniowy - poinformowała we wtorek na posiedzeniu rządu premier Beata Szydło. Na program mają się składać tanie mieszkania na wynajem oraz kasy oszczędnościowe.

"Problemy miast może rozwiązać budownictwo podziemne"

Problemy miast związane z komunikacją, parkowaniem, magazynowaniem, gospodarką odpadami może rozwiązać budownictwo podziemne - uważa specjalista geoinżynierii prof. Antoni Tajduś, który odebrał w piątek tytuł doktora honoris causa Politechniki Lubelskiej.

Działki za miastem lub ogródek z altanką? Zobacz, co warto wiedzieć

Długi weekend majowy skłania ku temu, by zainteresować się rynkiem działek letniskowych. Jak informuje firma Metrohouse, Polacy coraz częściej rozważają ich kupno. Najdroższe występują w województwie podkarpackim (177 zł za m kw.) i kujawsko-pomorskim (166 zł), na najniższe ceny można liczyć w woj. lubuskim (42 zł) i podlaskim (45 zł).

Własne cztery kąty coraz droższe. Sprawdź, ile zapłacisz

Trudniejszy dostęp do kredytu, wyczerpane źródło dopłat w programie "Mieszkanie dla młodych" i wyższy wymagany wkład własny to rafy, które w ostatnich miesiącach wyrosły na drodze do własnych czterech kątów. Pomimo tych trudności i wyższych rat, zakup mieszkania na kredyt pozostaje relatywnie tani.

Boom mieszkaniowy od początku roku. Ważne dane

Liczba mieszkań oddanych do użytku w I kwartale 2016 r. była wyższa niż przed rokiem, wzrosła również liczba pozwoleń na budowę lub zgłoszeń z projektem budowlanym oraz liczba rozpoczętych inwestycji mieszkaniowych - podał w poniedziałek GUS.