Moto

Moto

Ekspert o inwestycji w Jaworze: przełamaliśmy "fatum Mercedesa" ciążące nad Polską

- To jest jeden z największych projektów przemysłowych Europy tego roku i tego rodzaju inwestycji nie podpisuje się podczas trzech dni negocjacji - mówił w "Biznesie dla Ludzi" na TVN24BiS Sławomir Majman, były prezes Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji. - Przełamaliśmy "fatum Mercedesa" ciążące nad Polską. Kilka razy podchodziliśmy do tego Mercedesa, nigdy nam nie wychodziło - dodał. Z kolei Rafał Orłowski Partner Automotivessuppliers.pl mówił, że w branży motoryzacyjnej „ten rok pokazuje rekord za rekordem”. Wskazywał głównie na dane dotyczące eksportu, zatrudnienia, obrotów. Dodał jednak, że jest to zasługa sektora, który produkuje części i komponentów. Pod względem produkcji samochodów wyprzedzają nas znacząco Czesi i Słowacy.

Po Daimlerze kolej na Toyotę? Morawiecki o następnej inwestycji

Rząd prowadzi rozmowy z firmą Toyota na temat inwestycji w Polsce - powiedział w czwartek dziennikarzom wicepremier Mateusz Morawiecki. MR poinformowało, że prowadzone są również rozmowy z firmą Rolls-Royce. Wcześniej Morawiecki zapowiadał nowe inwestycje w motoryzacji.

Rząd zdradza, ile wyniesie pomoc publiczna dla Daimlera

Budowa fabryki silników Mercedes-Benz w Jaworze zostanie wsparta pomocą publiczną. W toku negocjacji ustalono, że wartość pomocy publicznej na rzecz Daimlera nie przekroczy równowartości w złotych polskich kwoty 18,75 mln euro - podały w czwartek źródła rządowe.

Bez samochodu, bez zaliczki. Uważaj na nieuczciwych handlarzy samochodów

Pan Łukasz chciał kupić przez Internet samochód. Pojazd znajdował się na terenie Niemiec, a przed jego sprowadzeniem polski handlarz zażądał uiszczenia zaliczki. Potencjalny kupiec zrobił to, a samochodu do tej pory nie zobaczył. Podobnie jak i swoich pieniędzy… Jak się okazało, sprzedawca ma na koncie dużo więcej takich incydentów. Materiał TVN Turbo przygotowany - ku przestrodze - przez Jakuba Hnata.

Na tym motocyklu nie będziesz potrzebował kasku. Niesamowity projekt

BMW zaprezentowało koncept motocykla przyszłości. Jego największą zaletą ma być bezpieczeństwo: ma on bowiem sam utrzymywać równowagę, a dzięki inteligentnym czujnikom unikać wypadków. Firma jest tak pewna swojego najnowszego projektu, że do jazdy nie zamierza sprzedawać kasków. Na razie nie wiadomo jednak, kiedy motocykl mógłby trafić do seryjnej produkcji.

Intercity kusi pasażerów. Nowe pociągi pojadą 160 km na godzinę

PKP Intercity przeznaczą do 2020 r. ok. 2,5 mld zł na zakup i modernizację 510 wagonów i 60 lokomotyw, z czego 20 lokomotyw będzie przystosowanych do prędkości 160 km/h. Nowa strategia taborowa ma przyczynić się do wzrostu liczby pasażerów korzystających z usług PKP Intercity.

Niemcy chcą pozbyć się spalinowych aut. Podali datę

Rada Federalna Niemiec, Bundesrat zaproponowała, by od 2030 roku przestać rejestrować samochody z silnikami benzynowymi i diesla - czytamy w "Der Spiegel". Deklarację złożyły na razie landy, w których partią wiodącą jest SPD oraz stojąca na czele niemieckiego rządu CDU/CSU .

Auta papieża sprzedane. Zobacz, za ile poszły

Łączną kwotą prawie 253 tys. zł zakończyły się w niedzielę internetowe licytacje trzech granatowych volkswagenów golfów, którymi poruszał się po Polsce papież Franciszek podczas Światowych Dni Młodzieży. Dochód zasili akcję charytatywną Caritas "Misericordes".

Stacja przyszłości stanie w Warszawie. Ma szansę na tytuł najlepszego budynku świata

Deszczówkę wykorzysta w myjni, a energię kinetyczną samochodów do oświetlenia dystrybutorów. Taka innowacyjna, trzypoziomowa stacja paliwowa stanie w przyszłym roku w Warszawie, a potem w nieco zmodyfikowanej formie w innych europejskich miastach. Stworzony przez Polaków projekt został nominowany do jednej z najbardziej prestiżowych nagród na świecie. Jury World Architecture Festival umieściło go w gronie finalistów konkursu na "Najlepszy budynek świata 2016 roku" i to w dwóch kategoriach.

Po Chinach czas na Europę. Gigant zapowiada nowe otwarcie

Volkswagen zapowiada wprowadzenie na rynek nowego czterodrzwiowego modelu. Ma on być droższy niż średniej wielkości passat, ale tańszy od luksusowego sedana phaeton wycofanego ze sprzedaży w poprzednim roku - donosi Bloomberg. Wcześniej nowy model pojawił się w Chinach. VW wprowadzając na rynek nowe modele chce odzyskać dobry wizerunek po tzw. aferze spalinowej.

Clarkson powraca. Najdroższa scena w historii telewizji

Producent nowego motoryzacyjnego show z udziałem Jeremy'ego Clarksona, Richarda Hammonda i Jamesa Maya nie szczędzi pieniędzy. W scenie otwarcia gwiazdy poruszają się po pustyni w białym, niebieskim i czerwonym fordzie mustangu. Towarzyszą im takie cacka jak bugatti veyron i rolls royce. Producent Amazon za tę scenę zapłacił 3,2 mln dolarów, czyli najdrożej w historii małego ekranu.

Auto z drugiej ręki. Sprawdź, na co uważać przy zakupie

77 proc. zakupowanych samochodów w Polsce pochodzi z rynku wtórnego. Zanim jednak podejmiemy decyzję o zakupie, warto zwrócić uwagę na kilka detali. O tym, w jaki sposób dokonać właściwego wyboru mówił na antenie TVN24 BiS Bartłomiej Dziech z TVN Turbo.

Rozbity Mercedes jak bumerang – ciągle wraca na rynek

Mercedes GL wystawiony na sprzedaż za ponad ćwierć miliona złotych - takie cudo znaleźli dziennikarze Turbo Kamery. Wszystko byłoby pięknie, gdyby nie fakt, że samochód był kompletnie rozbity w Stanach Zjednoczonych. Po raz pierwszy samochód został wystawiony na sprzedaż przez handlarza w Piotrkowie Trybunalskim.

Sprzedawał kradzionego Jeepa. Wpadł

Reporterzy programu Turbo Kamera doprowadzili do zatrzymania mieszkańca Mielca, który próbował im sprzedać samochód z przebitymi numerami. Mężczyźnie grozi osiem lat więzienia. A samochód trafił na policyjny parking. We wtorek kulisy akcji pokaże TVN Turbo.

Tesla bryluje w Paryżu. Choć wcześniej została zhakowana

Amerykański producent samochodów elektrycznych zanotował ostry wzrost dostaw w ciągu ostatniego kwartału - donosi BBC. Sukces nadszedł po fali krytyki wywołanej serią wypadków z autopilotem i sukcesem chińskich hakerów, którzy złamali system operacyjny Tesli. Marka stworzona przez Elona Muska bryluje na motoryzacyjnych targach w Paryżu. Przyjęła już zamówienia na blisko 373 tys. pojazdów w przedsprzedaży.

"Smartfonizacja" samochodów martwi miłośników jazdy

Na rynku motoryzacyjnym mamy do czynienia z nowym zjawiskiem - "smartfonizacją samochodu". Nowe pojazdy wyposażane są w funkcje podobne do tych, które ma nasz smartfon. Podczas Paris Motor Show 'Mondial de l'Automobile" zaprezentowano kolejne egzemplarze tzw. "smart carów". Czy to pożądane zmiany? - Nasze społeczeństwo idzie teraz w kierunku tego, żeby sobie ułatwić pewne zadania - żeby było szybciej, sprawniej - mówiła Klaudia Podkalicka, kierowca rajdowy. - Natomiast, jeśli chodzi o mnie, to wszystko nie do końca jest mi na razie potrzebne - dodała. Kuba Klawiter, dziennikarz TVN Turbo podkreślał z kolei, jak dużą przyjemność czerpie z prowadzenia samochodu i nie chciałby z niej rezygnować. Zwrócił także uwagę na kwestie etyczne i pozostawienie w sytuacji kryzysowej ostatecznej decyzji algorytmowi - Co wybrać: czy zabić pasażera, uderzając w drzewo, czy dwójkę ludzi przechodzących na pasach? Pytanie, kto będzie decydował o życiu ludzi uczestniczących w ruchu? - zastanawiał się gość "Otwarcia Dnia".

Nowy Civic Type R. Koncept pokazano na targach w Paryżu

Każdy, komu wydaje się, że czeka całe wieki na pojawienie się nowej Hondy Civic Type R, może zacząć świętować. Właśnie nadjechała nowa, oparta na pierwszym modelu tego auta i będzie dostępna na całym świecie w prawie identycznej formie. Do tej pory Civic produkowany na rynek USA znacznie różnił się od tego zaprojektowanego na drogi Starego Kontynentu.

Motoryzacyjne cacka w Paryżu. Zobacz auta przyszłości

Samochody elektryczne, SUV-y i crossovery dominują wśród premier tegorocznych targów motoryzacyjnych w stolicy Francji. Przyjazne dla środowiska pojazdy w Paryżu zaprezentowały m.in. Mercedes-Benz, Opel, Renault, Toyota i Volkswagen. Nie zabrakło oczywiście również futurystycznych aut koncepcyjnych. Targi potrwają do 16 października.

Szef Nissana: nasze inwestycje w Wielkiej Brytanii są zagrożone. Winny Brexit

Niepewność związana z Brexitem i ewentualne cło mogłoby zaszkodzić inwestycjom w największej fabryce w Wielkiej Brytanii - ostrzegł Carlos Ghosn, szef Nissana. Do tego głosu dołączyło się zrzeszenie brytyjskich producentów i sprzedawców podkreślając, że rząd będzie musiał zrekompensować ewentualne nowe obciążenia, które poniesie sektor.

Crossover i SUV z jednym śladem

Podczas gdy nawet niezbyt interesujący się motoryzacją wiedzą, co to Crossover i SUV, nie każdy potrafi powiedzieć, czym wyróżnia się segment Adventure wśród motocykli. A łączy on w sobie cechy właśnie tych dwóch typów aut. Testowaliśmy dwa jednoślady – przedstawicieli tej grupy.

Święto w Paryżu. To robi furorę na targach moto

Miłośnicy motoryzacji z całego świata już od 1 października przez 16 dni będą mogli podziwiać setki nowych modeli aut, zaprezentowanych przez producentów podczas paryskich targów. W tym roku panuje moda na ekologię - królują auta elektryczne, bezemisyjne, które nie szkodzą środowisku. Furorę robi Volkswagen ID, który nie wymaga obecności kierowcy. Każdy znajdzie coś dla siebie: można wsiąść zarówno do popularnych pojazdów, jak i samochodów drogich i luksusowych.

Niemcy inwestują miliony w Zimnej Wódce

210 osób znalazło pracę w nowej fabryce komponentów dla motoryzacji niemieckiej firmy Mubea, wybudowanej w gminie Ujazd na Opolszczyźnie. Docelowo zatrudnienie wzrośnie do 500 osób, a wartość inwestycji sięgnie 49 mln euro.

Wielcy nieobecni na paryskim Motor Show

Pomimo ogromnego splendoru i tłumów fanów motoryzacji obecnych na paryskim Motor Show, niektórzy producenci samochodów nie są zainteresowani pokazaniem tam swoich nowości. Oto kilka marek, które nie pojawią się na wystawie w stolicy Francji.

Luksus na czterech kołach. Ruszyły Targi Motoryzacyjne w Paryżu

Targi Motoryzacyjne w Paryżu to największe tego typu wydarzenie na świecie, które co dwa lata gromadzi miłośników aut. W tym roku dużą popularnością cieszą się samochody elektryczne i niewymagające obecności kierowcy. Producenci coraz częściej decydują się na innowacyjne rozwiązania.

Polacy złożyli pozew grupowy przeciwko Volkswagenowi

W czwartek złożony został pierwszy w Polsce pozew zbiorowy przeciwko firmie Volkswagen AG - poinformowało stowarzyszenie STOP VW. Wysokość roszczenia w pozwie wynosi 30 tysięcy złotych od jednego samochodu. Łącznie jest to ok. 1,5 mln zł.