Utrzymujące się dodatnie temperatury sprawiają, że wielu kierowców myśli już o wymianie opon na letnie. Podpowiadamy, kiedy to zrobić.
W ostatnich dniach temperatury w naszym kraju utrzymują się na plusie. W niektórych miejscowościach sięgały nawet kilkunastu stopni Celsjusza.
Nic więc dziwnego, że wielu kierowców, którzy stosują dwa rodzaje ogumienia, zastanawia się, czy to już czasy, aby wymienić opony na letnie.
Kiedy zmienić?
Producenci opon przyjęli zasadę, że graniczną temperaturę, do której można stosować zimowe bieżniki jest 7-10 stopni Celsjusza. Należy jednak pamiętać, że temperatura jezdni, po której toczą się koła jest inna niż temperatura powietrza. Powszechnie wiadomo, że przy ziemi temperatura jest niższa, bo zimne powietrze jest cięższe.
Dodatkowo temperatura w nocy potrafi spadać w okolice zera, a to oznacza, że na drodze może pojawić się szron. W takiej sytuacji zdecydowanie większy poziom bezpieczeństwa zapewnią opony zimowe niż letnie. Mają one bowiem większą ilość lameli, czyli pofalowanych nacięć w bloku opony. To między innymi dzięki nim, a także dzięki twardszej mieszance gumy, zimówki mocniej przylegają do jezdni. Eksperci nie zalecają zmian opon na letnie już po kilku pierwszych dniach z temperaturą przekraczającą 7 stopni Celsjusza. Ze zmianą lepiej się nie spieszyć i poczekać, bo opady śniegu zdarzają się nawet w kwietniu.
Dlatego warto uważnie obserwować temperaturę powietrza zarówno w dzień, jak i w nocy. Kiedy zobaczymy, że pogoda się ustabilizowała i przekracza 7 stopni Celsjusza np. w okresie dwóch tygodni, to możemy umówić wizytę w warsztacie. Jazda przez taki okres nie wpłynie niekorzystnie na zużycie zimówek, a może uchronić nas przed wpadnięciem w poślizg w chłodniejszy poranek.
Oczywiście z wymianą nie należy czekać zbyt długo, bo w wysokich temperaturach zimowe opony zaczynają się przegrzewać i szybciej się zużywają. Jednak ważniejsze jest to, że zimówki latem nie spełniają swojej funkcji, czyli nie zapewniają bezpiecznego hamowania na suchej oraz mokrej nawierzchni.
Sprawdź bieżnik
Kiedy już zdecydujemy się na wymianę opony, należy sprawdzić głębokość bieżnika. Polskie prawo dopuszcza do ruchu opony o głębokości bieżnika równej lub większej od 1,6 mm. Są to jednak wartości graniczne, które nie gwarantują pełnego bezpieczeństwa.
Warto pamiętać, że opona letnia z bieżnikiem płytszym niż 3,0 mm traci część swoich parametrów trakcyjnych, szczególnie na mokrej jezdni. Dlatego przed zamontowaniem opon trzeba sprawdzić głębokość bieżnika, aby nie okazało się, że założymy sprzęt, który nie nadaje się do jazdy.
Pokrowiec na samochód. Chroni czy niszczy? Zobacz materiał wideo:
Autor: msz/gry / Źródło: tvn24bis.pl
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock