"Podatkowa żenada roku. MF zna sprawę i nic nie robi"

Źródło:
TVN24 Biznes, "Dziennik Gazeta Prawna"
PIT 2022. Marek Kolibski o rozliczeniu za pomocą usługi Twój e-PIT
PIT 2022. Marek Kolibski o rozliczeniu za pomocą usługi Twój e-PITTVN24 BiS
wideo 2/4
PIT 2022. Marek Kolibski o rozliczeniu za pomocą usługi Twój e-PITTVN24 BiS

Płatnicy nie mogą wypełnić obowiązku wysłania PIT-11 bez naginania prawa. MF zna sprawę i nic nie robi – takimi słowami określa chaos, z jakim musieli zmierzyć się przedsiębiorcy, Małgorzata Samborska, doradczyni podatkowa i partner w Grant Thornton. Gigantyczny problem pojawił się w momencie, gdy pracodawca musiał złożyć PIT-11 za zatrudnionego cudzoziemca. Ministerstwo Finansów stoi na stanowisku, że bez numeru PESEL ani rusz, a nie każdy obcokrajowiec w Polsce go ma. Jak podaje "Dziennik Gazeta Prawna", przedsiębiorcy znaleźli rozwiązanie, ale może być ono źródłem kolejnych kłopotów.

Przedsiębiorcy mieli czas do końca stycznia na wysłanie PIT-11 do urzędów skarbowych. Deklaracja zawiera informację o dochodach uzyskanych przez pracownika w danej firmie w minionym roku. O ile w przypadku polskich obywateli nikt nie powinien mieć z tym problemu, to pojawia się on w przypadku cudzoziemców, ponieważ nie każdy obcokrajowiec posiada polski numer PESEL. Jest on tymczasem niezbędny, by pracodawca mógł przesłać elektronicznie PIT-11 do fiskusa.

PIT-11 a numer PESEL

Jak zauważa "DGP", jeszcze w zeszłym roku przedsiębiorcy mogli wysłać zgłoszenie, wpisując zamiast numeru PESEL ciąg takich samych cyfr. Jednak w tym roku nie jest to już możliwe, o czym przypomniało w specjalnym komunikacie Ministerstwo Finansów.

Niektórzy zaczęli korzystać z generatorów numerów PESEL, które można znaleźć w sieci. Są one proste w obsłudze i niewidzący innego rozwiązania przedsiębiorcy wysyłali zgłoszenia do skarbówki z wygenerowanym w ten sposób numerem. Rzecz w tym, że hipotetycznie to może być numer, którym identyfikuje się inny obywatel lub obywatelka.

"Podatkowa żenada roku. PIT-11 trzeba wysłać elektronicznie i trzeba wpisać PESEL pracownika. Inaczej nie przejdzie. Ale nie wszyscy mają PESEL (zwłaszcza Ukraińcy). Płatnicy nie mogą wypełnić obowiązku bez naginania prawa. MF zna sprawę i nic nie robi" - napisała w komentarzu Małgorzata Samborska, doradczyni podatkowa i partner w Grant Thornton.

Luka w podatkowych przepisach

Jak przypomina "DGP" zgodnie z przepisami posługiwanie się cudzym numerem PESEL jest karalne. Za podanie informacji "niezgodnych ze stanem faktycznym" grozi kara do 240 stawek dziennych, czyli w teorii nawet 11 mln zł.

Niektórzy eksperci doradzają przedsiębiorcom złożenie PIT-11 w formie papierowej. Nawet pomimo tego, że nie są one przyjmowanie od 2018 roku. Jednak przesłanie dokumentu w ten sposób, wraz z tzw. pismem przewodnim, pozwoli na uniknięcie kary za niedopełnienie obowiązków w postaci niezłożenia PIT-11 w terminie.

Michał Rodak z Grant Thornton zauważa, że problemu by nie było, gdyby nie złe przepisy. Przedsiębiorca może zostać bowiem ukarany za niezłożenie PIT-11 w terminie, ale jednocześnie zgodnie z prawem nie może domagać się od swojego pracownika podania mu numeru PESEL, bez którego tego zrobić nie może.

Ukraińcy zatrudnieni w Polsce

W poniedziałek w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów odbywa się Konferencja Warszawska "Stała Robocza Konferencja Przeglądowa Wsparcia dla Ukrainy". Podczas jednego z paneli głos zabrała szefowa resortu rodziny i polityki społecznej.

Marlena Maląg poinformowała, że po 24 lutego (agresja Rosji na Ukrainę) zmieniła się struktura zatrudnienia obywateli Ukrainy – ponad 70 proc. przybyłych do Polski to kobiety z dziećmi. Podała także, że blisko 900 tys. uchodźców z tego kraju podjęło zatrudnienie, m.in. w hotelarstwie, gastronomii czy w usługach.

Autorka/Autor:JW/dap

Źródło: TVN24 Biznes, "Dziennik Gazeta Prawna"

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

W przypadku braku funkcjonowania mechanizmów wsparcia w 2025 roku, cena energii elektrycznej dla gospodarstw domowych wzrosłaby o około 25 procent względem drugiej połowy bieżącego roku - poinformowało redakcję biznesową tvn24.pl Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Rząd rozważa jednak dalsze tarcze osłonowe. "Toczy się dyskusja nad potencjalną kontynuacją wsparcia" - wyjaśniło MKiŚ.

Jakie ceny prądu w 2025 roku? Resort klimatu zabiera głos

Jakie ceny prądu w 2025 roku? Resort klimatu zabiera głos

Źródło:
tvn24.pl

Rząd przyjął projekt ustawy, której celem jest podwyższenie sum gwarancyjnych w ubezpieczeniach - poinformowała we wtorek Kancelaria Prezesa Rady Ministrów.

Zmiany w ubezpieczeniach. Decyzja rządu

Zmiany w ubezpieczeniach. Decyzja rządu

Źródło:
PAP

Rządowy Fundusz Mieszkaniowy przeznaczy na dopłaty kwotę umożliwiającą udzielenie w latach 2024-2025 łącznie około 100 tysięcy "kredytów na start" o średniej wartości 410 tysięcy złotych - wskazano w ocenie skutków regulacji do opublikowanego we wtorek projektu ustawy w tej sprawie.

Dopłaty do rat kredytów. Jest nowy projekt

Dopłaty do rat kredytów. Jest nowy projekt

Źródło:
PAP

We wtorkowym losowaniu Eurojackpot nie padła główna wygrana. W Polsce odnotowano wygraną czwartego stopnia w wysokości ponad 550 tysięcy złotych. Kumulacja rośnie do 110 milionów złotych. Oto liczby, które wylosowano 16 lipca 2024 roku.

Kumulacja w Eurojackpot rośnie

Kumulacja w Eurojackpot rośnie

Źródło:
tvn24.pl

W czerwcu codzienne zakupy podrożały średnio o 3,1 procent rok do roku - wynika z raportu "Indeks cen w sklepach detalicznych". Autorzy raportu ocenili, że w czasie wakacji sklepy mogą przerzucić na swoich klientów całość odmrożonego w kwietniu VAT-u.

Tak rosną ceny w sklepach

Tak rosną ceny w sklepach

Źródło:
PAP

W przyszłym tygodniu ma zapaść decyzja zatwierdzająca objęcie Polski i sześciu innych krajów Unii Europejskiej procedurą nadmiernego deficytu - poinformowały we wtorek źródła unijne. Rekomendacje dotyczące tego, jak wyjść z procedury, Komisja Europejska opublikuje w listopadzie.

W przyszłym tygodniu ważna decyzja w sprawie Polski

W przyszłym tygodniu ważna decyzja w sprawie Polski

Źródło:
PAP

Inflacja bazowa, czyli po wyłączeniu cen żywności i energii, w czerwcu 2024 roku wyniosła 3,6 procent procent rok do roku - poinformował Narodowy Bank Polski (NBP). W maju ten wskaźnik wynosił 3,8 procent.

Najnowsze dane o inflacji bazowej w Polsce. "Zaskoczyły"

Najnowsze dane o inflacji bazowej w Polsce. "Zaskoczyły"

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Od 17 lipca nie będzie możliwe wykonanie niektórych dyspozycji zdalnych w bankowości internetowej i mobilnej z krajów wiążących się z podwyższonym ryzykiem - przekazał ING Bank Śląski w komunikacie dla klientów.

Duży bank wprowadza ograniczenia w kilku krajach. "Nie zrealizujesz przelewu zewnętrznego"

Duży bank wprowadza ograniczenia w kilku krajach. "Nie zrealizujesz przelewu zewnętrznego"

Źródło:
tvn24.pl

Do roku 2035 zakończy się budowa tak zwanego Y, czyli linii kolejowej dużych prędkości o długości 480 kilometrów - przekazał wiceminister infrastruktury Piotr Malepszak. "Y" ma łączyć Warszawę, Łódź, Poznań i Wrocław.

Kiedy zbudują "Y" dla kolei dużych prędkości? Wiceminister podał termin    

Kiedy zbudują "Y" dla kolei dużych prędkości? Wiceminister podał termin    

Źródło:
PAP

Zawyżone kursy walutowe, niespodziewane opłaty w zagranicznych bankomatach czy nawet kilkukrotnie droższe bilety do popularnych atrakcji u pośredników - to tylko kilka z finansowych pułapek, na które natknąć może się turysta, udający się poza granice kraju. - Można stracić nawet kilkaset złotych - mówi w rozmowie z tvn24.pl dziennikarz ekonomiczny Maciej Samcik z portalu "Subiektywnie o finansach".

Finansowe pułapki na wakacjach. "Można stracić nawet kilkaset złotych"

Finansowe pułapki na wakacjach. "Można stracić nawet kilkaset złotych"

Źródło:
tvn24.pl

Sieć drogerii Kontigo zamierza zlikwidować wszystkie placówki stacjonarne działające na terenie Polski. "Trwa proces zamykania ostatnich 15 sklepów sieci, który rozpoczął się w drugim kwartale bieżącego roku" - przekazano w odpowiedzi na pytania redakcji biznesowej tvn24.pl. Firma chce się skupić na sprzedaży przez internet.

Sieć drogerii likwiduje sklepy w Polsce. "Trwa proces zamykania"

Sieć drogerii likwiduje sklepy w Polsce. "Trwa proces zamykania"

Źródło:
tvn24.pl

Ministrowie finansów unijnych krajów zaakceptowali zmiany w Krajowym Planie Odbudowy (KPO) zaproponowane przez polski rząd. KE zaakceptowała ok. 95 proc. zmian, o które wnioskowała Polska w rewizji. Jedną z nich jest zamiana podatku od pojazdów spalinowych na system dopłat do zakupu, wynajmu i leasingu samochodów elektrycznych przez osoby fizyczne. Teraz Polska może formalnie złożyć wnioski o kolejne płatności.

Zmiany w polskim KPO. Jest decyzja

Zmiany w polskim KPO. Jest decyzja

Źródło:
PAP

Najdroższe mieszkanie w Polsce, usytuowane na gdańskiej Wyspie Spichrzów, zostało sprzedane na początku 2024 roku za prawie 25 milionów złotych - poinformował "Forbes". Dotychczas najdroższy był apartament w wieżowcu Złota 44. Słynny inwestor Rafał Zaorski zapłacił za lokal prawie 22,9 miliona złotych.

Najdroższe mieszkanie w Polsce. Nowy rekord

Najdroższe mieszkanie w Polsce. Nowy rekord

Źródło:
Forbes, tvn24.pl

Burberry, brytyjska legendarna marka, znana między innymi z charakterystycznej kraty, ma kłopoty. Jej przychody ze sprzedaży detalicznej od kwietnia do czerwca spadły o 21 procent, zaś za cały zeszły rok o 40 procent. Zarząd zdecydował o zmianie na fotelu prezesa. Joshua Schulman ma przeprowadzić firmę przez kryzys. Dom mody nie uniknie też zwolnień. W Burberry mogą zostać zredukowane setki stanowisk pracy.

Nowy prezes na kłopoty znanej marki odzieżowej. Firma zapowiada ostre cięcia

Nowy prezes na kłopoty znanej marki odzieżowej. Firma zapowiada ostre cięcia

Źródło:
BBC

35 procent polskich firm chce poszukiwać specjalistów od automatyzacji lub sztucznej inteligencji (AI) - dowiadujemy się z raportu "Barometr Polskiego Rynku Pracy" stworzonego przez Personnel Service.

Takich osób szukają polskie firmy. Nowy trend

Takich osób szukają polskie firmy. Nowy trend

Źródło:
PAP

Od 1 lipca do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wpłynęło prawie 1,5 miliona wniosków o wypłatę świadczenia Dobry start - przekazał we wtorek rzecznik Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Paweł Żebrowski. W ubiegłym roku dodatek przyznano dla około 4,6 miliona dzieci.

Dodatkowe pieniądze z ZUS. "Złożono prawie 1,5 miliona wniosków"

Dodatkowe pieniądze z ZUS. "Złożono prawie 1,5 miliona wniosków"

Źródło:
PAP

Ministerstwo Finansów planuje przeprowadzić szereg zmian w podatkach lokalnych. Niestety, jak wynika z apelów organizacji powiązanych z sektorem energii, mogą one mieć fatalny efekt w postaci wyższych cen energii elektrycznej. Zmianom sprzeciwia się nawet inny resort w rządzie Donalda Tuska.

Kolejne ostrzeżenie przed zmianą w podatkach. "Wzrosną ceny energii"

Kolejne ostrzeżenie przed zmianą w podatkach. "Wzrosną ceny energii"

Źródło:
PAP

Polacy nie chcą, by ministrowie pobierali wyższe wynagrodzenia - wynika z opublikowanego we wtorek sondażu IBRiS dla "Rzeczpospolitej". Gazeta zaznacza, że temat rządowych zarobków zyskał na popularności po tym, jak Radosław Sikorski ujawnił, ile dostaje na rękę jako minister spraw zagranicznych.

Sikorski pokazał przelew. Wyniki sondażu w sprawie podwyżek

Sikorski pokazał przelew. Wyniki sondażu w sprawie podwyżek

Źródło:
PAP

Rosyjski gigant produkujący programy antywirusowe Kaspersky Labs przekazał, że opuszcza USA. Wcześniej administracja prezydenta Joe Bidena zakazała sprzedaży i dystrybucji oprogramowania firmy - poinformował portal stacji BBC.

Rosyjski gigant Kaspersky opuszcza USA po wprowadzeniu zakazu

Rosyjski gigant Kaspersky opuszcza USA po wprowadzeniu zakazu

Źródło:
BBC