TVN24 | Bez przerwy. Rok szkolny z TVN24

Na wycieczkę szkolną z ministrem Czarnkiem. Dokąd? Mamy listę

TVN24 | Bez przerwy. Rok szkolny z TVN24

Autor:
Justyna
Suchecka
Źródło:
tvn24.pl
Wycieczki śladami Wyszyńskiego w programie wsparcia uczniów po pandemiiTVN24
wideo 2/6
TVN24Wycieczki śladami Wyszyńskiego w programie wsparcia uczniów po pandemii

Kilkaset miejsc - muzeów, kościołów, miejsc pamięci znalazło się na liście opracowanej przez ministerstwo edukacji. Jeśli szkoły któreś z tych miejsc chciałyby odwiedzić, miały szansę na dofinansowanie nawet 80 procent kosztów szkolnej wycieczki. Nabór wniosków ruszył 6 września, ale zakończył się w połowie miesiąca po "wyczerpaniu środków finansowych" przeznaczonych na finansowanie tego przedsięwzięcia.

Dofinansowanie wycieczek szkolnych to nowy ministerialny program - "Poznaj Polskę". Minister Czarnek zdecydował o jego utworzeniu w połowie sierpnia. Jego celem jest "wsparcie nauczycieli oraz wzbogacenie i uatrakcyjnienie procesu dydaktycznego". Program ma być sposobem na poznanie dziedzictwa narodowego i kulturowego oraz popularyzację osiągnięć polskiej nauki.

Na finansowanie przedsięwzięcia w 2021 r. minister przewidział 15 mln zł. Pieniądze można przeznaczyć m.in. na pokrycie kosztów przejazdu, biletów wstępu, przewodnika, zakwaterowania, wyżywienia, ubezpieczenia uczestników wyjazdu. Szkoła otrzyma dofinansowanie w wysokości do 80 proc. planowanych kosztów wycieczki: jednodniowej – do kwoty 5 tys. zł, dwudniowej - do kwoty 10 tys. zł, trzydniowej – do kwoty 15 tys. zł.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

Koniec przyjmowania wniosków. "Wyczerpanie środków finansowych"

Nabór wniosków ruszył 6 września 2021 r.

16 września ministerstwo przekazało, że 13 września wartość wniosków przekroczyła zapowiedzianą kwotę 15 milionów złotych. Resort, "z uwagi na wyczerpanie środków finansowych", zakończył przyjmowanie wniosków na 2021 rok.

Decydowała data złożenia wniosku o dofinansowanie wycieczki, czyli kto pierwszy, ten lepszy. Jak tłumaczył minister Czarnek, to dopiero pilotaż i pieniądze muszą zostać wykorzystane do końca roku kalendarzowego - realnie więc uczniowie będą jeździli na wycieczki w październiku i listopadzie, bo w grudniu z racji przerwy świątecznej takie wyjazdy organizowane są rzadko. Trzeba szybko zdecydować, gdzie nauczyciele zabiorą swoich uczniów.

Dokąd na wycieczkę?

Dofinansowane będą tylko wycieczki do miejsc, które znalazły się na ministerialnej liście. Ta obejmuje miejsca z czterech obszarów: śladami Polskiego Państwa Podziemnego, kardynała Stefana Wyszyńskiego, kultury i dziedzictwa narodowego, a także śladami największych osiągnięć polskiej nauki.

Punkty, które wybrało ministerstwo, podzielone zostały pomiędzy grupy wiekowe, a na każdej z list znalazło się kilkaset pozycji.

Klasy 1-3

Klasy 4-8

Licea i technika

Te listy pod koniec sierpnia zostały rozesłane do szkół, żeby - jak tłumaczy minister Czarnek - "jeszcze przed rozpoczęciem roku szkolnego dyrektorzy i nauczyciele mieli pełną wiedzę na temat tego, w jaki sposób przystąpić do programu". I podkreślał, że całe przedsięwzięcie ma też służyć odbudowywaniu wspólnoty po pandemii.

#bezprzerwy

W tvn24.pl będziemy przyglądać się pomysłom ministra Przemysława Czarnka i jego doradców w nadchodzącym roku szkolnym. Urzędniczy język ustaw i rozporządzeń przełożymy dla Was na język szkolnej praktyki. Z ekspertami ocenimy, czy to, co się za tymi pomysłami i postulowanymi rozwiązaniami kryje, będzie korzystne dla uczniów i nauczycieli. Sprawdzimy, czy autonomia szkół jest zagrożona. I czy rodzice rzeczywiście będą mieli wpływ na edukację i wychowanie swoich dzieci. Wszystko to - artykuły, wywiady, materiały wideo, interaktywne infografiki, omówienia badań - będziecie mogli znaleźć w naszym serwisie pod hasłem #bezprzerwy.

Autor:Justyna Suchecka

Źródło: tvn24.pl