Lektury szkolne w klasach 4-8 szkoły podstawowej. Nowa lista lektur obowiązkowych i uzupełniających

Źródło:
podstawaprogramowa.pl, tvn24.pl
Justyna Suchecka o nowym kanonie lektur
Justyna Suchecka o nowym kanonie lektur TVN24
wideo 2/4
Justyna Suchecka o nowym kanonie lektur TVN24

Lista lektur w klasach 4-8 zmienia się od 1 września. Lektury szkolne dla klas 4-6 to siedemnaście pozycji obowiązkowych i trzydzieści dwie uzupełniające. Klasy 6-8 mają trzynaście lektur obowiązkowych i czternaście uzupełniających. Spośród lektur uzupełniających nauczyciel powinien wybrać obowiązkowo po dwie w każdym roku szkolnym, może też zaproponować lektury spoza listy.

Lista lektur w szkole podstawowej została zmieniona przez ministra Przemysława Czarnka. W klasach 4-6 dzieci nie będą już czytać "Winnetou" Karola Maya. Z listy lektur obowiązkowych do listy lektur uzupełniających przeniesiono popularną książkę Rafała Kosika o przygodach trójki przyjaciół Felixa, Neta i Niki.

Lista lektur obowiązkowych dla klas 7-8 została pomniejszona o książkę Nancy H. Kleinbaum "Stowarzyszenie Umarłych Poetów". Na liście lektur uzupełniających znalazły się natomiast nowe pozycje: Lloyd Cassel Douglas "Wielki Rybak", Zofia Kossak-Szczucka "Bursztyny" (wybrane opowiadanie), André Frossard "Nie lękajcie się! Rozmowy z Janem Pawłem II", Bolesław Prus "Placówka", Henryk Sienkiewicz "Sąd Ozyrysa", Nicolas Sparks "Jesienna miłość". Na tej liście będzie też Melchior Wańkowicz i jego "Ziele na kraterze", którego fragmenty były dotąd lekturą obowiązkową.

Klasy 4-6, lektury szkolne obowiązkowe

1. Jan Brzechwa, "Akademia Pana Kleksa"; 2. Janusz Christa, "Kajko i Kokosz. Szkoła latania" (komiks); 3. René Goscinny, Jean-Jacques Sempé, "Mikołajek" (wybór opowiadań); 4. Ignacy Krasicki, wybrane bajki; 5. Clive Staples Lewis, "Opowieści z Narnii. Lew, czarownica i stara szafa"; 6. Adam Mickiewicz, "Powrót taty", "Pani Twardowska", "Pan Tadeusz" (fragmenty, w tym: opisy, zwyczaje i obyczaje, polowanie i koncert Wojskiego); 7. Ferenc Molnár, "Chłopcy z Placu Broni"; 8. Bolesław Prus, "Katarynka"; 9. Henryk Sienkiewicz, "W pustyni i w puszczy"; 10. Juliusz Słowacki, "W pamiętniku Zofii Bobrówny"; 11. John Ronald Reuel Tolkien, "Hobbit, czyli tam i z powrotem"; 12. Józef Wybicki, "Mazurek Dąbrowskiego"; 13. Wybrane mity greckie, w tym mit o powstaniu świata oraz mity o Prometeuszu, o Syzyfie, o Demeter i Korze, o Dedalu i Ikarze, o Heraklesie, o Tezeuszu i Ariadnie, o Orfeuszu i Eurydyce; 14. "Biblia": stworzenie świata i człowieka oraz wybrane przypowieści ewangeliczne, w tym o siewcy, o talentach, o pannach roztropnych, o miłosiernym Samarytaninie; 15. Wybrane podania i legendy polskie, w tym o Lechu, o Piaście, o Kraku i Wandzie; 16. Wybrane baśnie polskie i europejskie, w tym: Charles Perrault, "Kopciuszek", Aleksander Puszkin, "Bajka o rybaku i rybce"; 17. Wybrane wiersze Władysława Bełzy, Jana Brzechwy, Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego, Zbigniewa Herberta, Anny Kamieńskiej, Joanny Kulmowej, Adama Mickiewicza, Czesława Miłosza, Tadeusza Różewicza, Juliusza Słowackiego, Leopolda Staffa, Juliana Tuwima, Jana Twardowskiego oraz pieśni i piosenki patriotyczne.

Klasy 4-6, lektury szkolne uzupełniające

Obowiązkowo trzeba przeczytać dwie w każdym roku szkolnym, na przykład: 1. Adam Bahdaj, "Kapelusz za 100 tysięcy"; 2. Frances Hodgson Burnett, "Tajemniczy ogród lub inna powieść"; 3. Lewis Carroll, "Alicja w Krainie Czarów"; 4. Carlo Collodi, "Pinokio"; 5. Aleksander Dumas, "Trzej muszkieterowie"; 6. John Flanagan, "Zwiadowcy. Księga 1. Ruiny Gorlanu"; 7. Olaf Fritsche, "Skarb Troi"; 8. Emilia Kiereś, "Rzeka"; 9. Joseph Rudyard Kipling, "Księga dżungli"; 10. Janusz Korczak, "Król Maciuś Pierwszy"; 11. Rafał Kosik, "Felix, Net i Nika oraz Gang Niewidzialnych Ludzi"; 12. Zofia Kossak-Szczucka, "Topsy i Lupus"; 13. Marcin Kozioł, Skrzynia "Władcy Piorunów'; 14. Selma Lagerlöf, "Cudowna podróż"; 15. Stanisław Lem, "Cyberiada" (fragmenty); 16. Bolesław Leśmian, "Klechdy sezamowe"; 17. Kornel Makuszyński, wybrana powieść; 18. Andrzej Maleszka, "Magiczne drzewo"; 19. Alan Aleksander Milne, "Kubuś Puchatek'; 20. Lucy Maud Montgomery, "Ania z Zielonego Wzgórza"; 21. Małgorzata Musierowicz, wybrana powieść; 22. Ewa Nowak, "Pajączek na rowerze"; 23. Edmund Niziurski, "Sposób na Alcybiadesa"; 24. Sat-Okh, "Biały Mustang"; 25. Longin Jan Okoń, "Tecumseh"; 26. Ferdynand Antoni Ossendowski, "Słoń Birara"; 27. Jacek Podsiadło, "Czerwona kartka dla Sprężyny"; 28. Henryk Sienkiewicz, "Janko Muzykant"; 29. Alfred Szklarski, wybrana powieść; 30. Mark Twain, "Przygody Tomka Sawyera'; 31. Louis de Wohl, "Posłaniec króla"; 32. Wybrane pozycje z serii "Nazywam się…" (np. "Mikołaj Kopernik", "Fryderyk Chopin", "Maria Curie-Skłodowska", "Jan Paweł II" i in.) lub inne utwory literackie i teksty kultury wybrane przez nauczyciela.

Klasy 7-8, lektury szkolne obowiązkowe

1. Charles Dickens, "Opowieść wigilijna"; 2. Aleksander Fredro, "Zemsta"; 3. Jan Kochanowski, wybór fraszek, pieśni i trenów, w tym tren I, V, VII i VIII; 4. Aleksander Kamiński, "Kamienie na szaniec"; 5. Ignacy Krasicki, "Żona modna"; 6. Adam Mickiewicz, "Reduta Ordona", "Śmierć Pułkownika", 'Świtezianka', "Dziady" część II, wybrany utwór z cyklu "Sonety krymskie", "Pan Tadeusz" (całość); 7. Antoine de Saint-Exupéry, "Mały Książę"; 8. Henryk Sienkiewicz, "Quo vadis", "Latarnik"; 9. Juliusz Słowacki, "Balladyna'; 10. Stefan Żeromski, "Syzyfowe prace'; 11. Sławomir Mrożek, "Artysta"; 12. Melchior Wańkowicz, "Ziele na kraterze" (fragmenty), "Tędy i owędy" (wybrany reportaż). 13. Wybrane wiersze poetów wskazanych w klasach IV–VI, a ponadto Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, Stanisława Barańczaka, Cypriana Norwida, Bolesława Leśmiana, Mariana Hemara, Jarosława Marka Rymkiewicza, Wisławy Szymborskiej, Kazimierza Wierzyńskiego, Jana Lechonia, Jerzego Lieberta oraz fraszki Jana Sztaudyngera i aforyzmy Stanisława Jerzego Leca.

Klasy 7-8, lektury szkolne uzupełniające

Obowiązkowo trzeba przeczytać dwie w każdym roku szkolnym, na przykład:

1. Miron Białoszewski, "Pamiętnik z powstania warszawskiego" (fragmenty); 2. Agatha Christie, wybrana powieść kryminalna; 3. Lloyd Cassel Douglas, "Wielki Rybak"; 4. Arkady Fiedler, "Dywizjon 303"; 5. Ernest Hemingway, "Stary człowiek i morze"; 6. Barbara Kosmowska, "Pozłacana rybka"; 7. Zofia Kossak-Szczucka, "Bursztyny" (wybrane opowiadanie); 8. André Frossard, Nie lękajcie się! Rozmowy z Janem Pawłem II; 9. Karolina Lanckorońska, "Wspomnienia wojenne 22 IX 1939–5 IV 1945" (fragmenty); 10. Bolesław Prus, "Placówka", "Zemsta"; 11. Henryk Sienkiewicz, "Krzyżacy", "Sąd Ozyrysa"; 12. Eric-Emmanuel Schmitt, "Oskar i pani Róża"; 13. Nicolas Sparks, "Jesienna miłość'; 14. Melchior Wańkowicz, "Bitwa o Monte Cassino" (fragmenty), "Ziele na kraterze".

Informacje dotyczące lektur szkolnych, wycieczek, dni wolnych i innych ważnych informacji dotyczących roku szkolnego 2021/2022 znajdziesz w TVN24 w serwisie specjalnym #bezprzerwy.

Czytaj też: Lektury szkolne dla liceum i technikum. Sprawdź listę lektur obowiązkowych i uzupełniających

Autorka/Autor:mbl/az

Źródło: podstawaprogramowa.pl, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Po raz pierwszy od początku wojny na Ukrainie NATO w sposób bardzo poufny i bez oficjalnych komunikatów wyznaczyło co najmniej dwie czerwone linie, po których mogłoby dojść do bezpośredniej interwencji w ten konflikt - twierdzi włoski dziennik "La Repubblica".

"La Repubblica": atak Rosji na Polskę byłby dla NATO przekroczeniem czerwonej linii

"La Repubblica": atak Rosji na Polskę byłby dla NATO przekroczeniem czerwonej linii

Źródło:
PAP

Prosiłem prezydenta w cztery oczy i publicznie, aby o tak delikatnych i tajnych sprawach nie dywagował publicznie, bo to nie pomaga Polsce - stwierdził minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski odnosząc się do wypowiedzi prezydenta Andrzeja Dudy w sprawie włączenia Polski do programu Nuclear Sharing. - Ten pomysł nie wchodzi w grę - dodał.

Sikorski o słowach Dudy. "To nie pomaga Polsce"

Sikorski o słowach Dudy. "To nie pomaga Polsce"

Źródło:
TVN24

Niedziela upływa pod znakiem burz. W części kraju spadł też grad. Towarzyszący wyładowaniom ulewny deszcz spowodował, że doszło do podtopień. Na Kontakt 24 otrzymujemy Wasze pogodowe relacje.

Nawałnice w Polsce. Po ulewach zalane zostały ulice

Nawałnice w Polsce. Po ulewach zalane zostały ulice

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl, Kontakt 24

Były premier i były szef MSZ Włodzimierz Cimoszewicz mówił w "Faktach po Faktach", że polityka zagraniczna należy do kompetencji rządu, a prezydent "oczywiście ma prawo interesować się polityką zagraniczną" i może wyrażać publicznie swoje opinie, ale "z założeniem lojalnej współpracy z rządem". - To nie powinno być konfrontacyjne - mówił.

Cimoszewicz o polityce zagranicznej rządu i prezydenta: to nie może być konfrontacyjne

Cimoszewicz o polityce zagranicznej rządu i prezydenta: to nie może być konfrontacyjne

Źródło:
TVN24

Zmarł brytyjski aktor Bernard Hill, znany przede wszystkim z roli kapitana Edwarda Smitha w "Titanicu" i króla Rohanu Theodena w trylogii "Władca pierścieni" - przekazał w niedzielę jego agent. Aktor miał 79 lat.

Grał kapitana "Titanica" i króla Rohanu, zapisał się w oscarowej historii. Nie żyje aktor Bernard Hill

Grał kapitana "Titanica" i króla Rohanu, zapisał się w oscarowej historii. Nie żyje aktor Bernard Hill

Źródło:
PAP

Według Donalda Tuska Polacy staną się przed 2030 rokiem bogatsi od Brytyjczyków, jeśli chodzi o PKB na osobę. Zdaniem polskiego premiera to efekt brexitu. Jak przekonuje brytyjski dziennik "Daily Telegraph", Tusk się myli, a problemy Wielkiej Brytanii nie są tylko wynikiem wyjścia z Unii Europejskiej.

Czy Polska dogoni Wielką Brytanię? "Jest jedna rzecz, w której Tusk zdecydowanie się myli"

Czy Polska dogoni Wielką Brytanię? "Jest jedna rzecz, w której Tusk zdecydowanie się myli"

Źródło:
PAP

W nocy w części kraju pojawią się burze. Z tego powodu IMGW wydał ostrzeżenia pierwszego i drugiego stopnia. Z komunikatu wynika, że zjawiskom towarzyszyć mogą opady gradu.

Pomarańczowe i żółte alarmy IMGW w mocy. Uważajmy

Pomarańczowe i żółte alarmy IMGW w mocy. Uważajmy

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Koniec majówki to również koniec bardzo ciepłej pogody. Jakie jeszcze niespodzianki przyniesie nam aura? Sprawdź długoterminową prognozę pogody na 16 dni, przygotowaną przez prezentera tvnmeteo.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: nieuchronnie zbliża się ochłodzenie

Pogoda na 16 dni: nieuchronnie zbliża się ochłodzenie

Źródło:
tvnmeteo.pl

Kobieta zmarła na skutek upadku ze słynnych klifów Moheru w Irlandii. Do zdarzenia doszło w sobotnie popołudnie. Jak przekazały lokalne media, gdy doszło do tragedii, kobieta była na wycieczce ze znajomymi.

Tragiczny wypadek w kultowym miejscu

Tragiczny wypadek w kultowym miejscu

Źródło:
RTE, BBC

Marcin Kierwiński odniósł się na X do sobotnich komentarzy po incydencie na placu Piłsudskiego. "Osoby, które stały i stoją za szkalowaniem mojego dobrego imienia, poniosą prawne konsekwencje tych nienawistnych działań" - napisał szef MSWiA.

Marcin Kierwiński o "nienawistnych działaniach". Grozi konsekwencjami

Marcin Kierwiński o "nienawistnych działaniach". Grozi konsekwencjami

Źródło:
tvn24.pl

To część operacji Kremla - ocenił w najnowszej analizie Instytut Studiów nad Wojną odnosząc się do umieszczenia prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego na liście poszukiwanych przez Rosję przestępców. Zdaniem amerykańskich analityków, celem Moskwy jest podważenie legalności prezydentury Zełenskiego i doprowadzenie Ukrainy do izolacji dyplomatycznej.

ISW: list gończy za Zełenskim to część operacji Kremla "Majdan3"

ISW: list gończy za Zełenskim to część operacji Kremla "Majdan3"

Źródło:
PAP

W Berdiańsku w obwodzie zaporoskim zginął w eksplozji swojego samochodu kolaborant i jeden z organizatorów katowni do przesłuchiwania ukraińskich jeńców - informuje wywiad wojskowy Ukrainy (HUR). "Za każdą zbrodnię wojenną nadejdzie sprawiedliwa zapłata" - podkreślono w komunikacie wywiadu.

Ukraiński wywiad: kolaborant i organizator katowni zginął w wybuchu samochodu

Ukraiński wywiad: kolaborant i organizator katowni zginął w wybuchu samochodu

Źródło:
PAP

Maj to tradycyjnie czas pierwszych komunii świętych. "Co, jeśli przyjdzie kontrola z ZUS albo ktoś życzliwy zrobi mi zdjęcia, że przebywałam na imprezie zamiast pod adresem zamieszkania?" - zapytała anonimowo w mediach społecznościowych internautka przebywająca na L4. - W czasie zwolnienia lekarskiego musimy stosować się do zaleceń lekarza szczególnie wtedy, gdy na zaświadczeniu mamy napisane, że powinniśmy leżeć i dochodzić do zdrowia - przekazał biznesowej redakcji tvn24.pl Paweł Żebrowski, rzecznik prasowy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Dodał, że w pierwszym kwartale 2024 roku zostało wydanych prawie 10 tysięcy decyzji wstrzymujących dalszą wypłatę zasiłków chorobowych.

"Co, jeśli przyjdzie kontrola albo ktoś życzliwy zrobi mi zdjęcia?"

"Co, jeśli przyjdzie kontrola albo ktoś życzliwy zrobi mi zdjęcia?"

Źródło:
tvn24.pl

Podczas majówki zakopiańskie hotele były pełne. Tatrzańska Izba Gospodarcza szacuje, że zajętych było 90 procent miejsc noclegowych. Według Karola Wagnera z TIG największymi beneficjentami majówki nie byli jednak hotelarze, a restauratorzy i handlowcy.

Majówka w Zakopanem. "Największymi beneficjentami nie byli hotelarze"

Majówka w Zakopanem. "Największymi beneficjentami nie byli hotelarze"

Źródło:
PAP

Na trasie do Morskiego Oka w Tatrach przewrócił się jeden z koni ciągnących wóz w turystami. Na nagraniu opublikowanym w sieci widać, że gdy inne metody zawiodły, woźnica uderzył zwierzę w pysk. To poskutkowało, koń natychmiast wstał. Sytuację skomentowało między innymi Ministerstwo Klimatu i Środowiska.

Koń upadł, woźnica uderzył go w pysk. Nagranie z drogi do Morskiego Oka

Koń upadł, woźnica uderzył go w pysk. Nagranie z drogi do Morskiego Oka

Źródło:
tvn24.pl

Z okazji jubileuszu Ogólnopolskiego Konkursu Fotografii Reporterskiej - Grand Press Photo internauci mogą wskazać Zdjęcie XX-lecia. Głosować można do 10 maja. Wyboru można dokonać spośród 19 Zdjęć Roku z poprzednich edycji konkursu.

Internauci wybiorą Zdjęcie XX-lecia konkursu Grand Press Photo

Internauci wybiorą Zdjęcie XX-lecia konkursu Grand Press Photo

Źródło:
TVN24