MSWiA przygotowało projekt nowelizacji, który zakłada, że Straż Graniczna będzie mogła posiadać granatniki. - Na razie jest za wcześnie, żeby mówić o tym, kiedy i do jakich jednostek trafią granatniki - poinformowała rzeczniczka prasowa Komendanta Głównego SG Agnieszka Golias. Nowe uzbrojenie ma przygotować Straż Graniczną na nowe wyzwania, takie jak coraz lepiej wyposażone grupy przestępcze.
Z szacunków MSWiA wynika, że zakup granatników dla Straży Granicznej nastąpiłby w ramach jej budżetu w 2019 roku.
Golias powiedziała, że wprowadzenie nowego rodzaju środków wchodzących w skład uzbrojenia tej formacji wynika z konieczności podniesienia skuteczności działań mających na celu ochronę nienaruszalności granicy, zwalczanie przestępczości granicznej i nielegalnej migracji. W projekcie rozporządzenia wspomniano o pojawiającym się w kontekście nielegalnej migracji zagrożeniu, czyli działalności grup przestępczych.
Kwestia migracji
- Grupy przestępcze, zarówno te działające w obszarze nielegalnej migracji, jak i zajmujące się przemytem, są bardziej zdeterminowane, coraz lepiej zorganizowane i wyposażone, oraz niejednokrotnie uzbrojone. W uzasadnieniu napisano także, że wzięto pod uwagę zmieniającą się sytuację w bezpośrednim sąsiedztwie RP, zatem doposażenie formacji ma charakter prewencyjny, abyśmy w przypadku takiej konieczności mogli użyć granatników do oświetlania terenu, stawiania zasłon dymnych, czy z większą skutecznością zastosować niektóre ze środków przymusu bezpośredniego - powiedziała Golias.
Podkreśliła, że choć obronę granicy państwowej w przypadku zbrojnego konfliktu przejmują siły zbrojne, to Straż Graniczna jest odpowiedzialna za zapewnienie porządku publicznego na przejściach granicznych. - I jako formacja będąca na pierwszej linii powinna posiadać wyposażenie dostosowane do zadań określonych w ustawie z 12 października 1990 roku o Straży Granicznej związanych z zapewnieniem bezpieczeństwa państwa, również tych realizowanych we współdziałaniu z innymi służbami - dodała.
Duże oddziaływanie psychologiczne
Jak podkreślono w Ocenie Skutków Regulacji tego rodzaju uzbrojenie znajduje się na wyposażeniu Policji, Biura Ochrony Rządu, Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Służby Więziennej oraz Żandarmerii Wojskowej.
W OSR podkreślono, że "zakup granatników oraz pewnej liczby amunicji bojowej wzmocni siłę oddziaływania, w tym siłę obronną jednostek organizacyjnych Straży Granicznej, w szczególności oddziałów SG, które jako pierwsze będą reagowały na przypadki naruszenia granicy państwowej RP wobec np. uzbrojonych grup próbujących naruszać porządek publiczny i godzących w bezpieczeństwo publiczne".
Wskazano, że w chwili obecnej SG wykorzystuje ręczne granaty hukowo-błyskowe, które stosuje się między innymi do odwrócenia uwagi lub zmuszenia do opuszczenia jakiejś strefy przez szczególnie niebezpieczne osoby podczas zatrzymań. Jak dodano, do tego samego typu zadań np. w policji wykorzystywane są granatniki z amunicją hukowo-błyskową.
Podkreślono, że samo zademonstrowanie możliwości jego użycia ma ogromne oddziaływania psychologiczne na ewentualnego przeciwnika (przestępcę), co - jak wskazano - w zadaniach realizowanych przez SG może doprowadzić do zaniechania przez przestępców ucieczki, stawiania czynnego oporu lub prób przełamywania blokad samochodem podczas zatrzymania do kontroli.
Rozporządzenie według projektu wchodzi w życie 14 dni po ogłoszeniu.
Autor: fil/sk / Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: nadodrzanski.strazgraniczna.pl