Kościół katolicki obchodzi dziś święto Zmartwychwstania Pańskiego. Święta wielkanocne są szczególnie radosne, ponieważ zmartwychwstanie Chrystusa jest symbolem Jego zwycięstwa nad grzechem i śmiercią.
W kościołach katedralnych w całym kraju uroczystościom świąt wielkanocnych przewodniczyć będą biskupi diecezjalni.
W stolicy głównym uroczystościom będzie przewodniczył metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz. Wcześnie rano odprawi mszę świętą rezurekcyjną w warszawskiej parafii Zesłania Ducha Świętego i poprowadzi procesję wokół kościoła. Przed południem poprowadzi procesję i odprawi mszę św. pontyfikalną w warszawskiej archikatedrze św. Jana Chrzciciela.
Odrodzenie i nowość
Wiele polskich rodzin w wielkanocny ranek zasiądzie do tradycyjnego uroczystego śniadania. Głównym pokarmem, który pojawia się tego dnia na polskich stołach jest jajko, symbol nowego życia i zmartwychwstania Chrystusa.
Do tematu nowości odniósł się w Wielką Sobotę podczas Mszy Wigilii Paschalnej papież Franciszek. W homilii podczas mszy w bazylice Świętego Piotra, przywołując scenę wstrząsu, jaki przeżyły kobiety ujrzawszy pusty grób Jezusa zapytał: "Czy i nam się to nie zdarza, gdy dzieje się coś naprawdę nowego w codziennej rzeczywistości? Zatrzymujemy się, nie rozumiemy, nie wiemy, jak z tym sobie poradzić". - Nowość często budzi w nas lęk, także nowość, którą przynosi nam Bóg, nowość, jakiej Bóg od nas oczekuje. Jesteśmy jak apostołowie z Ewangelii: często wolimy trzymać się naszych pewności, zatrzymać się przy grobie, z myślą o zmarłym, który ostatecznie żyje jedynie w pamięci historii jak wielkie postaci z przeszłości - mówił Franciszek. - Boimy się niespodzianek Boga. On zawsze nas zaskakuje- dodał. Papież apelował: "Nie zamykajmy się na nowość, którą Bóg pragnie wnieść w nasze życie".
Autor: mk/iga / Źródło: PAP, tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: Wikipedia