Premier: mądry Polak po szkodzie. Prezydent: przekroczyliśmy nasze możliwości

Wojna w iraku rozpoczęła się w marcu 2003 r. defenseimagery.mil

Decyzja o zaangażowaniu się Polski w operację w Iraku była wyrazem solidarności w obliczu zagrożenia terroryzmem - ocenił Bronisław Komorowski. Zaznaczył jednak, że polskie możliwości przekroczyła jednoczesna obecność żołnierzy w Iraku i w Afganistanie. Z kolei premier Donald Tusk, mówiąc o udziale Polski w wojnie w Iraku, stwierdził "mądry Polak po szkodzie".

- Tamte decyzje o polskim zaangażowaniu były decyzjami solidarności w obliczu zagrożenia terrorystycznego na niespotykaną wcześniej skalę - mówił prezydent dziennikarzom w Sejmie, odnosząc się do 10. rocznicy operacji sił międzynarodowych w Iraku. Jednak - w ocenie Komorowskiego - "co najmniej ryzykowna i słabo uzasadniona była decyzja o jednoczesnym udziale na dużą skalę żołnierzy polskich w operacjach i w Iraku, i w Afganistanie".

- Wysłanie żołnierzy polskich na dwie wojny na antypody świata to swoisty rekord świata - zaznaczył. Zdaniem prezydenta, warto mówić "o potrzebie wyciągnięcia daleko idących wniosków i korekty polskiej polityki ekspedycyjnej".

- Kiedyś jeden z polskich ministrów spraw zagranicznych taką politykę ogłosił i pod tę politykę były budowane przez wiele lat siły ze stratą dla realnych możliwości skuteczniejszej obrony własnego terytorium - ocenił Komorowski. Według niego, zaangażowanie polskiego wojska w Iraku na pewno umocniło relacje polsko-amerykańskie.

- Nigdy nie jest tak, że są same mankamenty jakiejś decyzji, są także pozytywy, wśród nich umocnienie naszej wiarygodności sojuszniczej, możliwość skorzystania z doświadczeń typu szkoleniowego, dostęp do nowoczesnych technik - wyliczył prezydent. - Tylko zawsze jest pytanie, ile warto za to zapłacić - podkreślił. Pytany, czy jako prezydent podjąłby taką decyzję w 2010 roku, kiedy zaczął kadencję, Komorowski zaznaczył, że "łatwo być mądralą, kiedy nie istnieje tak poważne wyzwanie, kiedy widać, jakie przyniosło to pozytywne i negatywne efekty po latach".

- Pewnie podejmowałby tę decyzję o wiele ostrożniej, dążąc do tego, by Polska uczestniczyła w operacji solidarnościowej w obliczu zagrożenia terroryzmem na ogromną skalę, ale pewnie bym dążył, by ta skala nie przekraczała realnych polskich możliwości. A w moim przekonaniu przekroczyła - mówił prezydent.

Premier: Pamiętamy o ofiarach i kosztach

Premier Donald Tusk powiedział z kolei, że w 2003 roku - będąc wówczas w opozycji - poparł decyzję rządu Leszka Millera o udziale polskich wojsk w misji w Iraku. - Wówczas, będąc w opozycji, wspierałem decyzję polskiego rządu. Nie warto udawać mądrego, kiedy ma się wiedzę, której ci, którzy decyzję podejmowali, mieć nie mogli - powiedział Tusk. - Można tu powiedzieć, że "mądry Polak po szkodzie", chociaż jednoznacznie jako szkodę tej naszej obecności w Iraku określić nie można. Pamiętamy o ofiarach, pamiętamy o kosztach, ale dzisiaj - będąc mądrzejszym o tyle lat od tego faktu - byłoby łatwizną powiedzieć, że byśmy zachowali się inaczej - podkreślił szef rządu.

Inwazja na Irak

20 marca 2003 r. rozpoczęła się amerykańsko-brytyjska inwazja na Irak. Polska poparła ją, wysyłając początkowo w rejon Zatoki Perskiej niewielkie pododdziały, a później wystawiając dowództwo i siły do wielonarodowej dywizji, liczącej w szczytowym okresie ok. 8,5 tys. żołnierzy, w tym blisko 2,5 tys. z Polski.

Decyzję o udziale wojsk polskich w tej misji podjął ówczesny premier Leszek Miller. Misja trwała ponad pięć lat, przeszło przez nią 15 tys. polskich żołnierzy

Autor: MAC/tr / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: defenseimagery.mil

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości

W Korei Południowej doszło do katastrofy lotniczej. Samolot Boeing 737-800 ze 181 osobami na pokładzie podczas lądowania zjechał z pasa startowego i rozbił się. Liczba ofiar śmiertelnych wzrosła do 151. Jeden z pasażerów wysłał przed katastrofą wiadomość do krewnego. Napisał, że w skrzydle utknął ptak. Służby wiele godzin po tragedii wciąż szukają ciał. Obawiają się, że zostały one rozrzucone na bardzo dużym terenie.

Katastrofa lotnicza w Korei Południowej. Rośnie bilans ofiar

Katastrofa lotnicza w Korei Południowej. Rośnie bilans ofiar

Aktualizacja:
Źródło:
Reuters

W niedzielę nad ranem zawaliła się kamienica w centrum Cieszyna. Dwie osoby są zaginione, a trzy ranne - przekazała straż pożarna. Do zawalenia się budynku przy ulicy Głębokiej doszło prawdopodobnie w wyniku wybuchu gazu. W akcji gaśniczej i ratunkowej bierze udział około 100 strażaków. Pożar został opanowany, ratownicy przygotowują się do przeszukania gruzowiska.

Runęła kamienica. "Część z tyłu to gruzowisko o wysokości trzech kondygnacji", będą w nim szukać zaginionych

Runęła kamienica. "Część z tyłu to gruzowisko o wysokości trzech kondygnacji", będą w nim szukać zaginionych

Aktualizacja:
Źródło:
TVN24, PAP

Samolot pasażerski rozbił się podczas lądowania na lotnisku Muan w Korei Południowej. Reuters opublikował nagranie pokazujące moment katastrofy. Widać na nim, jak samolot bez wysuniętego podwozia sunie po pasie, po czym z impetem uderza w betonowe ogrodzenie.

Lądowanie bez podwozia, uderzenie, wielki wybuch. Katastrofa boeinga na nagraniu

Lądowanie bez podwozia, uderzenie, wielki wybuch. Katastrofa boeinga na nagraniu

Źródło:
Reuters

Państwowa Komisja Wyborcza naprawdę nie mogła zrobić nic innego - powiedział w programie "Tak jest" w TVN24 profesor Włodzimierz Wróbel, sędzia Izby Karnej Sądu Najwyższego. Wyjaśniał, że nieuznawana Izba Kontroli SN to organ, który "nie mógł spowodować skutku w postaci wydania zaleceń dla PKW".

"To była jedyna możliwa decyzja". Dlaczego? Tłumaczy sędzia Wróbel

"To była jedyna możliwa decyzja". Dlaczego? Tłumaczy sędzia Wróbel

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Od soboty sprzedawane w Unii Europejskiej przenośne sprzęty elektroniczne, jak między innymi telefony komórkowe, tablety, aparaty cyfrowe, czytniki, słuchawki, a nawet myszy do komputera, wyposażone muszą być w taki sam port do ładowania, czyli USB-C. Od kwietnia 2026 roku wymogi te będą miały też zastosowanie do laptopów.

Jedna ładowarka do kilku urządzeń. Rewolucja weszła w życie

Jedna ładowarka do kilku urządzeń. Rewolucja weszła w życie

Źródło:
PAP

Podczas kontroli drogowej w nocy z piątku na sobotę na zachodzie Norwegii doszło do śmiertelnego postrzelenia policjanta. Oprócz niego na miejscu zginął również kierujący zatrzymanym pojazdem. To pierwsza od 2010 roku śmierć funkcjonariusza policji na służbie w tym kraju.

Śmierć policjanta na służbie w Norwegii

Śmierć policjanta na służbie w Norwegii

Źródło:
PAP

Sztorm szalał na Morzu Czarnym. Porywy wiatru przekraczały prędkość 90 kilometrów na godzinę. W Konstancy, największym porcie handlowym Rumunii, odnotowano rekordowe fale o wysokości 7,5 metra.

Sztorm na Morzu Czarnym. "Powstały fale o rekordowej wysokości"

Sztorm na Morzu Czarnym. "Powstały fale o rekordowej wysokości"

Źródło:
ENEX, cugetliber.ro

W ramach modernizacji linii kolejowej między Wawrem a Otwockiem kolejarze zlikwidują parkingi przy stacjach kolejowych. W sumie to ponad 550 darmowych miejsc postojowych, które pozwalają zostawić samochód blisko przystanku i dalej kontynuować podróż pociągiem.

Przebudują linię kolejową, zlikwidują popularne parkingi

Przebudują linię kolejową, zlikwidują popularne parkingi

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W sobotnim losowaniu Lotto ponownie żaden z graczy nie trafił szóstki. Oznacza to, że w najbliższym losowaniu można będzie wygrać 18 milionów złotych. Oto wyniki Lotto i Lotto Plus z 28 grudnia 2024 roku.

Wielka kumulacja w Lotto

Wielka kumulacja w Lotto

Źródło:
tvn24.pl

IMGW wydał alarmy pierwszego stopnia. Synoptycy ostrzegają przed gęstymi mgłami, które mogą utrudniać podróżowanie. Sprawdź, gdzie widzialność będzie ograniczona.

Gęste mgły. Tu obowiązują ostrzeżenia IMGW

Gęste mgły. Tu obowiązują ostrzeżenia IMGW

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl

Stoimy przed bardzo poważnym kryzysem konstytucyjnym - mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 profesor Andrzej Zoll, były prezes Trybunału Konstytucyjnego, odnosząc się do tego, że nieuznawana Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego ma orzekać o ważności wyborów prezydenckich. Stwierdził, że do tego czasu musi zostać przyjęta nowa ustawa w tej sprawie. Dodał, że jeżeli Andrzej Duda by jej nie podpisał, to w przyszłości mógłby stanąć przed Trybunałem Stanu.

"Możemy mieć sytuację, że osoba wybrana nie będzie mogła objąć urzędu"

"Możemy mieć sytuację, że osoba wybrana nie będzie mogła objąć urzędu"

Źródło:
TVN24

"Wyłącz telefon i żyj" - przy kolejnych przejściach w kolejnych miastach pojawia się oznakowanie adresowane do tzw. telefonicznych zombie. Akcja jest ogólnopolska, a problem globalny. Zapatrzeni w ekrany nie dostrzegamy niczego wokół - z zagrożeniami włącznie.

Łódź chce walczyć z problemem "telefonicznych zombie"

Łódź chce walczyć z problemem "telefonicznych zombie"

Źródło:
Fakty TVN

Elon Musk, miliarder i współpracownik prezydenta elekta USA Donalda Trumpa opublikował artykuł na łamach "Welt am Sonntag" o niemieckich wyborach parlamentarnych. Wyjaśnia w nim swoje poparcie dla skrajnie prawicowej Alternatywy dla Niemiec (AfD). Szefowa działu opinii gazety zrezygnowała na znak protestu. Tekst Muska stał się przyczyną konfliktu w zespole redakcyjnym.

Gościnny artykuł Muska, szefowa działu rezygnuje

Gościnny artykuł Muska, szefowa działu rezygnuje

Źródło:
PAP

W miejscowości Wlonice (województwo świętokrzyskie) doszło do wypadku drogowego na drodze krajowej numer 79. Do szpitala trafiło sześć osób.

Wypadek busa. Sześć osób trafiło do szpitala

Wypadek busa. Sześć osób trafiło do szpitala

Źródło:
tvn24.pl
"Panie Tomku, potrzebuję pieniędzy, nie mam co jeść". Mieli truć, by zdobyć mieszkania

"Panie Tomku, potrzebuję pieniędzy, nie mam co jeść". Mieli truć, by zdobyć mieszkania

Źródło:
tvn24.pl
Premium
Miejska plenerowa impreza alkoholowa. Marcin umiera, karuzele kręcą się dalej

Miejska plenerowa impreza alkoholowa. Marcin umiera, karuzele kręcą się dalej

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Operacja przesunięcia w stronę portu Porvoo tankowca Eagle S, podejrzewanego o uszkodzenie podmorskiego kabla energetycznego EstLink2, przebiegła zgodnie z planem - poinformowała fińska policja.

Ten tankowiec miał uszkodzić podmorski kabel. Przetransportowali go, czeka na śledztwo

Ten tankowiec miał uszkodzić podmorski kabel. Przetransportowali go, czeka na śledztwo

Źródło:
PAP

1039 dni temu rozpoczęła się rosyjska inwazja na Ukrainę. Ukraiński sztab generalny poinformował o ataku przeprowadzonym na rosyjski magazyn dronów kamikadze. Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski oskarżył w sobotę premiera Słowacji Roberta Ficę o otwieranie "drugiego frontu energetycznego" przeciwko Ukrainie na polecenie Władimira Putina. Oto co wydarzyło się w Ukrainie i wokół niej w ciągu ostatniej doby.

Ukraińskie wojsko: zniszczyliśmy rosyjski magazyn dronów kamikadze

Ukraińskie wojsko: zniszczyliśmy rosyjski magazyn dronów kamikadze

Źródło:
tvn24.pl
"Najlepiej nie pamiętać". Ujawniamy taśmy Mraza i Romanowskiego z lutego i marca tego roku

"Najlepiej nie pamiętać". Ujawniamy taśmy Mraza i Romanowskiego z lutego i marca tego roku

Źródło:
tvn24.pl
Premium
Rower, szarlotka u babci, gwałt. Ciało pamięta wszystko

Rower, szarlotka u babci, gwałt. Ciało pamięta wszystko

Źródło:
tvn24.pl
Premium

W najnowszym "Kadrze na kino" Ewelina Witenberg opowiedziała o ostatnich kinowych premierach tego roku i podsumowała najważniejsze wydarzenia ze świata filmu i muzyki w mijającym tygodniu. W programie między innymi o filmie "Mufasa: Król Lew", który trafił już do kin, a także o tym, jak wyglądałoby życie księżniczek z bajek w prawdziwym świecie. A to w satyrycznym badaniu sprawdzili naukowcy. Zapowiedziano również koncertowe występy zagranicznych gwiazd i zespołów w Polsce w nadchodzącym roku.

Ostatnie premiery tego roku i zapowiedzi koncertów gwiazd w przyszłym roku

Ostatnie premiery tego roku i zapowiedzi koncertów gwiazd w przyszłym roku

Źródło:
tvn24.pl