Kino kocha takie historie: trzymająca w napięciu operacja CIA odbicia szóstki Amerykanów z Teheranu, która kończy się happy-endem. A do tego zdarzyła się naprawdę. Film nominowany jest w siedmiu kategoriach. Brakuje wśród nich, niestety, nominacji dla reżysera - Bena Afflecka.
W 1979 roku grupa islamistów szturmem wdarła się do ambasady USA w Teheranie. Jako zakładników wzięto 52 pracowników placówki. Przetrzymywano ich przez 444 dni. Szóstce dyplomatów udało się uciec bocznym wyjściem i schronić w rezydencji ambasadora Kanady. Gdy tylko wieści o tym przedostały się za Ocean, CIA gorączkowo myślała nad planem ich ewakuacji. Na pomysł wpadł jeden z agentów, Tony Mendez, którego wspomnienia posłużyły jako baza do scenariusza "Argo". Poleciał do Iranu pod pretekstem szukania plenerów do filmu science-fiction i opuścił kraj z szóstką pracowników ambasady, zaopatrzonych w kanadyjskie paszporty.
Triumfował na Globach. Jak będzie na Oscarach?
Affleck podkoloryzował mocno szpiegowską opowieść, ale film, jaki stworzył, okazał się trzymającym w napięciu thrillerem, któremu nie brakuje ciętych dialogów i humoru. Starannie odwzorował też realia lat 70: bohaterowie noszą wąsy i wielkie okulary, a wszystko tonie w oparach papierosowego dymu. Znakomicie spisali się aktorzy, zwłaszcza nominowany za rolę drugoplanową Alan Arkin i jowialny John Goodman, a także grający Tony'ego Mendeza Affleck.
Film będzie walczył na Oscarach o główną nagrodę, ale nominacji nie dostał sam Affleck, w czym wielu widzi przejaw politycznej poprawności Akademii. "Operacja Argo" rozdrażniła bowiem Irańczyków, którzy już zapowiedzieli nakręcenie własnej wersji wydarzeń z 1979 roku.
Film triumfował jednak na Złotych Globach, nieoczekiwanie zdobywając statuetkę dla najlepszego filmu, a Affleck - dla najlepszego reżysera. Nominacje: Najlepszy film Najlepszy aktor drugoplanowy - Alan Arkin Najlepszy scenariusz adaptowany - Chris Terrio Najlepsza muzyka - Alexandre Desplat Najlepszy dźwięk - Gregg Rudloff, John T. Reitz Najlepszy montaż - William Goldenberg Najlepszy montaż dźwięku - Erik Aadahl, Ethan Van der Ryn
Autor: jk//kdj / Źródło: tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: Warner Bros Entertainment Polska