Wyniki exit poll na prezydenta Krakowa. Będzie druga tura

Źródło:
tvn24.pl, TVN24
PKW o frekwencji wyborczej do godziny 17
PKW o frekwencji wyborczej do godziny 17TVN24
wideo 2/4
PKW o frekwencji wyborczej do godziny 17TVN24

Bezpartyjny Łukasz Gibała i Aleksander Miszalski z Koalicji Obywatelskiej zawalczą w drugiej turze o fotel prezydenta Krakowa - wynika z badania exit poll z wyborów samorządowych 2024, przeprowadzonego przez Ipsos. Wstępne wyniki wyborów wskazują na to, że to poseł KO ma najwyższe poparcie - w pierwszej turze uzyskał 39,4 proc. głosów, podczas gdy lider Krakowa dla Mieszkańców zajął drugą pozycję z poparciem 28,4 proc.

Według badania exit poll Ipsos w Krakowie dojdzie do drugiej tury wyborów samorządowych, a zmierzą się w niej poseł Koalicji Obywatelskiej Aleksander Miszalski (39,4 proc.) i bezpartyjny kandydat Łukasz Gibała, lider Krakowa dla Mieszkańców (28,4 proc.).

Wyniki exit poll wskazują, że na trzecim miejscu znalazł się poseł PiS i były wojewoda małopolski Łukasz Kmita (14,7 proc.). Urzędujący wiceprezydent Andrzej Kulig - bezpartyjny, popierany przez PSL i odchodzącego z urzędu Jacka Majchrowskiego, uzyskał w tym badaniu wynik 8,3 proc.

Andrzej KuligAndrzej Kulig (Facebook)

Konrad Berkowicz, poseł reprezentujący komitet Konfederacja i Bezpartyjni Samorządowcy, uzyskał w sondażu exit poll poparcie 5,6 proc. wyborców. Do drugiej tury nie dostanie się też - według sondażu - poseł Polski 2050 Rafał Komarewicz, na którego zagłosowało 2,5 proc. uprawnionych.

Ostatni w sondażowym zestawieniu znalazł się Adam Hareńczyk z komitetu Zjednoczeni dla Krakowa, na którego zagłosowało 1,1 proc. wyborców.

Zmiana była pewna jeszcze przed wyborczą niedzielą. Jacek Majchrowski, urzędujący od 2002 roku prezydent Krakowa, po raz pierwszy w swojej samorządowej karierze zdecydował o tym, że nie będzie starał się o reelekcję.

Kraków. Wybory samorządowe 2024

W niedzielę w wyborach samorządowych w Krakowie krakowianie mogli wybierać spośród siedmiu kandydatów na prezydenta tego miasta. O najważniejszy urząd w dawnej stolicy starali się: Konrad Berkowicz (KWW Konfederacja i Bezpartyjni Samorządowcy), Łukasz Gibała (KWW Łukasza Gibały - Kraków Dla Mieszkańców), Adam Hareńczyk (KWW Zjednoczeni dla Krakowa), Łukasz Kmita (KW PiS), Rafał Komarewicz (KWW Rafała Komarewicza Kraków Trzecia Droga), Andrzej Kulig (KWW Andrzeja Kuliga Kraków "Ku Przyszłości") i Aleksander Miszalski (KKW Koalicja Obywatelska).

Na ostatniej prostej z wyborów wycofali się rektor Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie, prof. Stanisław Mazur, który poparł Miszalskiego, a także wiceprezydent Krakowa Jerzy Muzyk, który przekazał poparcie Andrzejowi Kuligowi.

Autorka/Autor:bp

Źródło: tvn24.pl, TVN24