Gen-Z idzie do samorządów. 18-letni radni, 25-letni wójt

Źródło:
TVN24.pl
Konferencja Państwowej Komisji Wyborczej. Szef PKW o głosach oddanych w wyborach do sejmików województw
Konferencja Państwowej Komisji Wyborczej. Szef PKW o głosach oddanych w wyborach do sejmików województwTVN24
wideo 2/4
Konferencja Państwowej Komisji Wyborczej. Szef PKW o głosach oddanych w wyborach do sejmików województwTVN24

Ponad sześć tysięcy osób do 25. roku życia kandydowało w ostatnich wyborach samorządowych. Wiele z nich, będących przedstawicielami pokolenia Z, tak zwanego Gen-Z, z sukcesem. Wśród nowo wybranych radnych nie zabrakło 18-latków, a najmłodszym wójtem został 25-latek.

W niedzielnych wyborach samorządowych startowało ponad 189 tysięcy kandydatów. Wśród nich 3,22 proc. stanowiły osoby do 25. roku życia, których było łącznie ponad 6,1 tysiąca. To przedstawiciele najmłodszego pokolenia Polaków posiadających prawa wyborcze - pokolenia Z, zwanego też Gen-Z, czyli osób urodzonych w latach 1995-2012.

ZOBACZ TEŻ: Pokolenie Z, czyli pragmatycy. Czym pokolenie Z różni się od milenialsów?

Gen-Z w samorządach

Wielu z nich swój pierwszy samorządowy start zakończyło sukcesem. Nowym wójtem gminy Zębowice w powiecie oleskim, części województwa opolskiego, zostanie 25-letni Patryk Swoboda. Był jednym z 14 kandydatów na urząd wójta, burmistrza lub prezydenta miasta mającym nie więcej niż 25 lat. Dzięki 687 głosom, które przełożyły się na 54,78 proc. poparcia, 25-latek wygrał już w pierwszej turze.

Wkrótce dołączyć może do niego także inny 25-latek, Grzegorz Krysiak, który zdobył 37,86 procent głosów w gminie Ceranów (pow. sokołowski) i tym samym z najlepszym wynikiem wszedł do drugiej tury wyborów. 21 kwietnia zawalczy on z dotychczasową wójt tej gminy, 47-letnią Ewą Częścik.

ZOBACZ TEŻ: PKW podała wyniki. Oto dziesięć najciekawszych faktów

Wybory samorządowe 2024 - wyniki

Dwóch kandydatów do 25. roku życia odniosło także sukces w walce o miejsca w sejmikach wojewódzkich. Najmłodszym, któremu udało się zdobyć mandat, został 22-letni Marcel Kałużny z Chełmży. Dzięki głosom 8 522 wyborców zasiądzie on w sejmiku województwa kujawsko-pomorskiego.

Z kolei w sejmiku województwa dolnośląskiego zasiądzie 25-letni Łukasz Lach z Ząbkowic Śląskich, który w wyborach zyskał poparcie 8 125 wyborców. W ostatnich latach pracował on już w Urzędzie Marszałkowskim tego województwa.

Młodzi w samorządach

Młodych do 25. roku życia nie zabrakło także wśród nowo wybranych radnych. W powiecie człuchowskim radnym został 18-letni Michał Tyrawski z Człuchowa. Jego rówieśnikom - Maciejowi Pomorskiemu oraz Jakubowi Godunowi - udało się z kolei zyskać mandaty radnych gmin Wiązowna oraz Siemiatycze.

Młodzi weszli też do samorządów większych miast. Stało się tak m.in. w Łodzi, gdzie zdobywając niemal trzy tysiące głosów, do Rady Miejskiej dostała się 19-letnia Maja Włodarczyk. Podobny sukces we Wrocławiu odniósł 20-letni Jakub Janas, zaś w Krakowie - 24-letnia Aleksandra Kot.

Pokolenia Z nie zabraknie także w radach dzielnic Warszawy. Wśród świeżo upieczonych miejskich radnych znajdzie się m.in. 19-letnia Julia Klimkiewicz na warszawskim Śródmieściu, 19-letnia Aleksandra Więckowska w Ursusie oraz również 19-letni Mikołaj Ojrzanowski na Bemowie.

ZOBACZ TEŻ: Wybory samorządowe 2024. Rekordziści i wielcy przegrani wyborów samorządowych

Autorka/Autor:jdw//mm

Źródło: TVN24.pl

Źródło zdjęcia głównego: X/@m_tyrawski, @PomorskiMaciej, @_olakot; Instagram/@klimkiewicz_julia