Rządzą od dekad, o emeryturze nie myślą

Źródło:
tvn24.pl
Wybory samorządowe odbędą się 7 kwietnia
Wybory samorządowe odbędą się 7 kwietniaTVN24
wideo 2/5
Wybory samorządowe odbędą się 7 kwietniaTVN24

Wójtowie czterech gmin pod Toruniem (woj. kujawsko-pomorskie) rządzą od wielu lat i nie zamierzają na tym poprzestawać. Jacek Czarnecki jest wójtem gminy Chełmża od 26 lat. Jego kolega z Obrowa, Andrzej Wieczyński, rządzi gminą od 22 lat. Nieco krótszy staż (ponad 15 lat) ma Piotr Kowal, wójt gminy Łysomice. Od 2010 roku gminą Zławieś Wielka zarządza natomiast Jan Surdyka. Cała czwórka startuje w nadchodzących wyborach.

Gmina Chełmża to jedna z gmin okalających Toruń. Od 1998 roku rządzi nią Jacek Czarnecki. To już jego szósta kadencja w fotelu wójta i być może nie ostatnia. 68-letni Czarnecki startuje tradycyjnie z Komitetu Wyborczego Wyborców Wieś. Od 10 lat nie ma jednak kandydata, który byłby mu w stanie zagrozić. Po raz ostatni w wyborcze szranki musiał stanąć w 2010 roku, gdy jego rywalem był Wiesław Kazaniecki. Czarnecki wygrał wtedy, uzyskując ponad 54 procent poparcia. Wybory w 2014 i 2018 roku to już dominacja obecnego wójta, który wygrywał z blisko 80-procentowym poparciem.

Czytaj też: Wybory samorządowe w Toruniu. "Ulubieniec" ojca Rydzka i były dziennikarz TV Trwam powalczy o prezydenturę. Kto poza nim? Wydaje się, że pozycja Czarneckiego jest cały czas mocna. Na pewno ugruntowało ją korzystne dla wójta rozstrzygnięcie sprawy z 2021 roku, o której głośno było w mediach. Jego problemy rozpoczęły się, gdy pojawiły się informacje, że posiada 50 procent udziałów w spółce Zielone Kuczwały, czym miał naruszyć zakaz prowadzenia działalności gospodarczej przez osoby pełniące niektóre funkcje publiczne. Wojewoda, uznając, że wójt powinien stracić mandat, skierował do Rady Gminy w Chełmży wniosek o wygaszenie mandatu. Radni przyjęli jednak narrację wójta, twierdząc, że z powodu błędów notarialnych spółka Zielone Kuczwały nie została nigdy zawiązana. Przyjęto uchwałę, w której radni nie zgodzili się na wygaszenie mandatu.

Jacek Czarnecki jest wójtem gminy Chełmża od 1998 rokuFacebook Gminy Chełmża

Do sprawy wojewoda wrócił w 2022 roku, ale radni zachowali się podobnie. Wojewoda postanowił więc wydać zarządzenie zastępcze o wygaszeniu mandatu wójta. Jacek Czarnecki odwołał się od tej decyzji do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Bydgoszczy, co automatycznie wstrzymało wygaszenie jego mandatu do czasu wydania prawomocnego wyroku. W czerwcu 2022 roku sąd przyznał rację wójtowi i uchylił zarządzenie wojewody wygaszające mandat. Strony nie wniosły apelacji, a wyrok uprawomocnił się.

Kandydaci na wójta gminy Chełmża

Do tej pory wójt Czarnecki nie zechciał odpowiedzieć na nasze pytania. Zapytaliśmy go między innymi o krótkie podsumowanie ostatnich 26 lat jego rządów oraz plany na przyszłość. Te mają natomiast jego kontrkandydaci. Jest ich dwóch i obaj są znacznie młodsi od Czarneckiego.

43-letni Adam Galus ze Skąpego ma plan na gminę. Chce zmian i otwarcie o nich mówi. - Zdecydowałem się kandydować na wójta, ponieważ chcę aktywnie zaangażować się w rozwój mojej społeczności, rozwiązywanie lokalnych problemów na terenie całej gminy. Od 13 lat pełnię funkcję radnego gminy Chełmża, a od 5 lat jestem sołtysem wsi Skąpe. Znam doskonale samorząd, znam doskonale potrzeby naszych mieszkańców. I niejednokrotnie pokazałem, że każdy jest dla mnie ważny - mówi w rozmowie z tvn24.pl

- Nie było alternatywy - tak odpowiada Adam Galus na pytanie o fenomen długoletnich rządów Czarneckiego. Jak mówi, wójt wprowadził model zarządzania gminą, funduszami gminnymi, w którym to on miał ostateczne słowo. - Albo radni głosowali zgodnie z jego oczekiwaniami, albo wieś, którą reprezentowali, nie była ujmowana w budżecie. Nie było o niej pisane w gminnych mediach, w prasie. Model ten nie jest zgodny z założeniami państwa demokratycznego - ocenia Galus.

I dodaje: - To rada gminy, złożona z radnych z terenu gminnych wsi, na czele z przewodniczącym rady jest organem ustawodawczym, stanowiącym prawo. Wójt jest organem wykonawczym, nie odwrotnie. Dziś mieszkańcy oczekują zmian. Mój model zarządzania jest inny. Jestem nastawiony na rozwój gminy poprzez liczne inwestycje, pozyskiwanie funduszy unijnych, ale przede wszystkim jestem nastawiony na system prospołeczny. Jest to jeden z moich postulatów, zgodnie z którym, gdy zostanę wójtem, otworzę gminę dla mieszkańców.

Galus wskazuje również na błędy obecnego wójta, które popełnił w trakcie tej kadencji. - Największy błąd to likwidacja szkoły w Sławkowie wbrew woli mieszkańców. Kolejny błąd to konieczność wyburzenia nowo wybudowanej części budynku gminy, w wyniku niedopilnowania inwestycji i postawienia budynku na części działki nienależącej do gminy. Brak szerszych konsultacji społecznych, wybiegających poza procedury w sprawach strategicznych inwestycji, takich jak spalarnia opon czy budowa biogazowni - wylicza kandydat KWW "Wszyscy Razem 31" na wójta gminy Chełmża.

Gdy zostanie wójtem, będzie chciał przede wszystkim otworzyć urząd gminy dla mieszkańców. - Mieszkańcy oczekują bezpośredniego kontaktu, pomocy przy wypełnianiu wniosków i rozmowy z pracownikiem. Wprowadzę bezpłatne porady. Zbuduję zespół, który będzie miał na celu przygotowanie gminy, procedur, dokumentów do realizacji programów z KPO. W pierwszych dniach zorganizuję spotkania dla mieszkańców, aby poznać ich potrzeby. Nie boję się rozmawiać. Chcę słuchać i działać - przyznaje 43-latek.

Jeszcze młodszy od wspomnianej dwójki jest Bartosz Szprenglewski. 27-latek z Dziemion uważa, że gmina potrzebuje zmiany włodarza, a model zarządzania, który jest w niej preferowany, wypalił się.

- Ludzie mają coraz większe oczekiwania i są coraz bardziej świadomym społeczeństwem. Dla rozwoju społeczeństwa obywatelskiego, w którym ludzie angażują się w życie społeczności lokalnej, konieczne jest, aby mieli wybór. Możliwość wyboru sprawia, że urzędujący włodarze czują presję społeczną, a ta z kolei powoduje konieczność lepszego realizowania potrzeb mieszkańców gminy - twierdzi Szprenglewski.

Dlaczego jego zdaniem Jacek Czarnecki rządzi tak długo? - Ludzie bardzo boją się wystartować w wyborach. Każdy włodarz ma ogromne instrumenty odziaływania na lokalne społeczeństwo, co wzbudza niechęć jakiejkolwiek rywalizacji - twierdzi 27-latek.

Wytykać błędów obecnemu wójtowi nie zamierza. Chce się skupić na swoim programie. - Na pewno chcę postawić na dialog. Wójt ma być dla ludzi i pomagać im rozwiązywać problemy. Przede wszystkim pomagać, a nie przeszkadzać. Chcę otworzyć urząd gminy na potrzeby mieszkańców. Chciałbym również w inny niż dotychczas sposób spojrzeć na życie kulturalne gminy - zaznacza Bartosz Szprenglewski.

Mieszkańcy, z którymi rozmawialiśmy, są podzieleni. Jedni wskazują na to, że gmina potrzebuje zmian i przydałby się dopływ świeżej i młodej krwi. Inni natomiast stawiają na doświadczenie.

- Czas na zmiany. Gminą powinien zarządzać młody i energiczny człowiek, który miałby trochę inną wizję rozwoju niż dotychczasowy włodarz - mówi nam jedna z mieszkanek gminy Chełmża.

- Obecny wójt zrobił wiele dla gminy i dobrze, gdyby jeszcze jedną, ostatnią kadencję porządził. Wie, jak to się robi, ma doświadczenie i warto było z tego skorzystać. Jak będzie, to się okaże za nieco ponad dwa tygodnie - kontruje pan Krzysztof, mieszaniec gminy Chełmża.

W gminie Obrowo bez zmian?

61-letni dziś Andrzej Wieczyński od 2002 roku rządzi gminą Obrowo. Wieczyński cieszy się bardzo dużym zaufaniem lokalnej społeczności. W 2014 i 2018 roku wygrywał z blisko 80-procentowym poparciem.

- W kolejnej kadencji planuję kontynuować wszystkie priorytetowe inwestycje, które realizowałem dotychczas. Gmina Obrowo to gmina ludzi młodych, dla których stworzyłem przez dwie dekady przyjazny urząd, znany w całym regionie. Gminę Obrowo odmieniają inwestycje, na które – jak wszyscy wiedzą – stawiam. I to zarówno te widoczne jak szkoła, przedszkole, stadion sportowy czy żłobek, ale też mniej spektakularne, jak budowa sieci kanalizacyjnej, wodociągowej czy światłowodu - mówi Andrzej Wieczyński.

- Dobry wójt jest blisko mieszkańców. Widać, jak gmina zmieniła się przez ostatnie lata - tak z kolei mówią o Wieczyńskim napotkani przez nas mieszkańcy Osieka nad Wisłą.

Andrzej Wieczyński jest wójtem gminy Obrowo od 2002 rokuFacebook Andrzej Wieczyńskiego

W rozmowie z tvn24.pl włodarz Obrowa podkreśla, że jego polityka rozwojowa nie jest populistyczna, tylko opiera się na konsekwentnej i przemyślanej kolejności podejmowania kluczowych inwestycji.

- Kluczowych, czyli tych, które zachęcają do zamieszkania w naszej gminie oraz przynoszących w przyszłości dochody naszej gminie, które mogą być następnie przeznaczane na kolejne ważne inwestycje, m.in. oczekiwane przez mieszkańców drogi. Dowodem na słuszność takiej polityki jest liczba mieszkańców gminy, która podwoiła się przez ostatnią dekadę i rosnący budżet gminy. Racjonalna i przemyślana polityka inwestycyjna sprawiła, że obecnie gmina Obrowo jest jednym z najsilniejszych samorządów, co potwierdził ostatni niezależny ogólnopolski ranking "Gmina dobra do życia", w którym zajęliśmy doskonałe miejsca, w województwie kujawsko-pomorskim zaszczytne 10. miejsce na 144 gminy w kategorii strefy podmiejskie - wylicza Wieczyński.

Wieczyński ma dwóch kontrkandydatów. To 49-letni Artur Kanarek, który nie chciał z nami rozmawiać, oraz 34-letni Krzysztof Duda.

- Zachęcali mnie do tego mieszkańcy. Od lat angażuję się w sprawy społeczne, dlatego uważam, że budowanie społeczności lokalnej jest ważne dla dalszego rozwoju naszej gminy – stąd chęć uzyskania mandatu do podejmowania dalszych skutecznych działań - mówi Krzysztof Duda.

W jego opinii najwyższy czas na zmianę na stanowisku wójta. - To nie kwestia wypalenia, lecz potrzeby świeżego spojrzenia na rozwój gospodarczy oraz społeczny Obrowa i okolic. Wyłącznie wdrożenie nowoczesnych metod zarządzania gminą przyniesie oczekiwany efekt w postaci poprawy komfortu życia oraz bezpieczeństwa użytkowania infrastruktury pieszej i drogowej - twierdzi kandydat KWW Zmieniamy Obrowo.

I dodaje: - Moim osobistym priorytetem jest wzrost zaangażowania mieszkańców w procesy decyzyjne gminy. Szerokie konsultacje społeczne oraz perfekcyjna komunikacja na linii mieszkaniec - urząd to podstawa przejrzystości naszych działań oraz dostosowania ich do potrzeb mieszkańców. Nasz komitet nie skupia się na błędach poprzedników, doceniamy starania podjęte przez obecną kadencję rady gminy oraz wójta. Wiemy jednak, że społeczeństwo XXI wieku oczekuje innowacyjności, planowania strategicznego oraz urzędu przyjaznego mieszkańcom i inwestorom.

W gminie Łysomice tylko jeden kandydat

Piotr Kowal to jedyny kandydat na wójta gminy Łysomice. Urzędujący od 2008 roku 63-latek w ostatnich dwóch wyborach wygrywał z około 60-procentowym poparciem, ale przynajmniej miał jakąś konkurencję. Teraz nikt się nie odważył. Jak w przypadku każdego obecnie rządzącego włodarza, następna kadencja będzie jego ostatnią.

- Z samorządem jestem związany od 1990 roku, pełniąc funkcję pierwszego przewodniczącego rady gminy. Nie wypaliłem się pod tym względem. Cały czas mi się chce. Mamy świetną radę, z którą współpraca układa się wzorowo. Oświata, zdrowie, drogi - to wszystko jest realizowane - przyznaje Kowal.

Piotr Kowal rządzi gminą Łysomice od 2008 rokuFacebook Piotr Kowala

W rozmowie z tvn24.pl mówi, że mijająca kadencja była jedną z najtrudniejszych, głównie ze względu na pandemię COVID-19. - Zetknęliśmy się z rzeczami, z którymi wcześniej nie mieliśmy do czynienia. Problemem jest na pewno opóźnienie w realizacji nowej perspektywy finansowej Unii Europejskiej. Przez covid i wojnę w Ukrainie mamy straszne opóźnienia. Te środki są niewielkie, ale są. Jednak na ten moment mamy problem, żeby je spożytkować. Czekamy na rozwój sytuacji w związku z Krajowym Planem Odbudowy - dodaje Piotr Kowal.

Rządy jego, ale i jego kolegów z sąsiednich gmin, zbiegły się z obecnością Polski w Unii Europejskiej. Takie gminy jak Łysomice bardzo na tym skorzystały. - Nie wyobrażam sobie tego, abyśmy nie byli członkiem Unii Europejskiej. Bycie w Unii usprawnia funkcjonowanie takich gmin jak nasza. Możemy lepiej wydawać środki. Pieniądze nie są przejadane, są wydawane zgodnie z celem - wyjaśnia.

A jaka jest jego zdaniem recepta na długoletnie rządy? - To, co się obiecuje, trzeba zrealizować. Druga kwestia to dobra współpraca z radą gminy. Trzeba z ludźmi rozmawiać i wsłuchiwać się w ich problemy i propozycje - twierdzi Kowal.

Czterech kandydatów na wójta gminy Zławieś Wielka

W gminie Zławieś Wielka o fotel wójta ubiega się aż czterech kandydatów. Wśród nich jest obecny włodarz Jan Surdyka. 68-latek z Trzeciej Drogi-PSL zarządzą gminą od 2010 roku. - Recepta na długoletnie rządy? Przede wszystkim normalność w zachowaniu. Stanowisko nie świadczy o człowieku. Trzeba być sobą w każdej sytuacji, nie można być wyniosłym. Jestem stąd, urodziłem się i mieszkam tu. Jestem normalnym, zwykłym człowiekiem, który nikomu nie odmawia spotkania. Każdego wysłucham. Nie można być na tym stanowisku "urzędasem" - przyznaje Surdyka.

Rywalem Surdyki jest między innymi jego zastępca - Krzysztof Rak, który do dziś nie odpowiedział na nasze pytania. Wójt jednak nie kryje swojego zdziwienia tą kandydaturą. - Wiem, że na przykład kandyduje mój zastępca, niejako wychowany na mojej krwawicy. Teraz postanowił być wójtem. Ciekawa postawa człowieka. Wyborcy osądzą. Pozostali kandydaci mieszkają w gminie po 2-3 lata i próbują chwytami reklamowymi kupić ludzi. Kupią to kupią. Zobaczymy - dodaje Jan Surdyka. Podkreśla, że w gminie cały czas jest dużo do zrobienia, głównie w infrastrukturze.

Jan Surdyka jest wójtem gminy Zławieś Wielka od 2010 rokuFacebook Jana Surdyki

- Gmina przybrała na ludności i konieczne jest powiększenie dwóch szkół w Czarnowie i Przysieku. W Przysieku jest planowana również budowa zespołu boisk. Ponadto trzeba cały czas poprawiać jakość dróg. Powstanie również kompleks wodny w Pędzewie, park wodny dla mieszkańców gminy i nie tylko. 25 hektarów jest pod wodą, a docelowo będzie około 50 hektarów. Będzie wypłaszczenie, plaża, mała gastronomia. Planujemy to w ciągu pięciu lat zrealizować - zapewnia włodarz gminy Zławieś Wielka.

41-letni Marcin Swaczyna to kolejny z rywali Surdyki w wyścigu o fotel wójta. - Zdecydowałem się kandydować na stanowisko wójta gminy, ponieważ wiem, że jej przyszłość leży w rękach ludzi młodych i kompetentnych, którzy będą potrafili zagospodarować jej ogromny potencjał. Wierzę, że przy zaangażowaniu starszych wiekiem i stażem zamieszkania mieszkańców wspólnie stworzymy lepsze jutro, oparte na dynamicznym i zarazem zrównoważonym rozwoju oraz szacunku do wartości, jakie niesie wiejski charakter gminy - komentuje Swaczyna.

Jego zdaniem obecny wójt i jego zastępca przespali w wielu sprawach nadarzające się okazje. - Jeśli chodzi o środki unijne, dwie pierwsze perspektywy finansowe były nastawione na realizację projektów infrastrukturalnych, twardych. Ta właśnie rozpoczęta nie daje już tak dużych możliwości w sferze budowlanej. Jej założenie jest takie, że środki mają być przeznaczane w dużej mierze na projekty miękkie, realizowane w oparciu o istniejące już zaplecze. Ale nie ma co się załamywać. Sprawne poruszanie się po różnego rodzaju programach finansowych: unijnych, centralnych i tych lokalnych powinno naprawić ten stan rzeczy - twierdzi 41-latek.

- W przypadku obecnego wójta długość sprawowanej funkcji i doświadczenie, które za tym stoi, nie przekłada się rozwój gminy, a mam wrażenie, że jest wręcz odwrotnie. Żyjemy w czasach, w których świat biegnie do przodu w coraz szybszym tempie. Nadążyć za nim mogą już tylko ludzie młodzi z pasją i wizją przyszłości. Przedstawiciele starszego pokolenia powinni im zaufać i dać szansę, czuwając jednocześnie, by ci nie zatracili poczucia elementarnych wartości, które są dorobkiem wielu pokoleń. Wiem, że jest to możliwe - podkreśla Swaczyna.

Tajemnica długoletnich rządów

Zdaniem politologa dr. Wojciecha Peszyńskiego z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika tajemnica tak długoletnich rządów wójtów tkwi w kilku aspektach.

- Po pierwsze trafili na bardzo dobry okres, jeśli chodzi o wydatkowanie środków z Unii Europejskiej. Drugi aspekt to sprzyjające przepisy prawa wyborczego, które za chwilę nie będą już sprzyjać. To są ostatnie takie wybory, kiedy wójtowie, burmistrzowie czy prezydenci będą kandydować. Bardzo dobrze, że została wprowadzona kadencyjność, ponieważ w gminach tworzą się różnego rodzaju układy klientelistyczno-patronackie polegające chociażby na tym, że taki wójt zaczyna być karmicielem wielu podmiotów, tworząc tym samym zabetonowaną scenę polityczną - wyjaśnia dr Peszyński.

Kolejny aspekt, na który wskazuje, to aspekt psychologiczny. - Mieszkańcom bowiem trudno jest sobie wyobrazić kogoś innego na tym stanowisku. Jest pewien lęk przed zmianą. Tę osobę znają od lat i wiedzą, czego się po niej spodziewać, mimo że mają pewne zastrzeżenia. Poza tym w wielu gminach największymi pracodawcami są urzędy gmin, co może sprawiać, że wpływowym osobom będzie zależało na tym, aby taka osoba nadal sprawowała władzę. Za pięć lat będziemy mieli już zupełnie nową sytuację - podsumowuje politolog.

Pierwsza tura wyborów samorządów odbędzie się 7 kwietnia.

Autorka/Autor:mm/tok

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Facebook Gminy Chełmża, Piotra Kowala, Andrzeja Wieczyńskiego, Jana Surdyki

Pozostałe wiadomości

Premier Węgier Viktor Orban nie po raz pierwszy realizuje skrupulatnie politykę Władimira Putina w Unii Europejskiej, ponieważ uderza w fundamenty wspólnoty - ocenił w "Kawie na ławę" w TVN24 europoseł PSL Krzysztof Hetman, komentując kwestię azylu politycznego dla posła PiS Marcina Romanowskiego. Europoseł Konfederacji Stanisław Tyszka mówił, o "zdziecinnieniu polskiej polityki, która sprowadza się do relacji interpersonalnych w tym przypadku między Tuskiem a Orbanem, którzy byli kiedyś kumplami, pokłócili się w tym momencie i robią sobie na złość".

"Romanowski może być kartą przetargową" w negocjacjach Orbana z Komisją Europejską

"Romanowski może być kartą przetargową" w negocjacjach Orbana z Komisją Europejską

Źródło:
TVN24, PAP

Niezwykle ciepła grudniowa aura właśnie dobiegła końca. Czego możemy się spodziewać w święta Bożego Narodzenia i w sylwestra? Sprawdź długoterminową prognozę temperatury na 16 dni, przygotowaną przez prezentera i synoptyka tvnmeteo.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: będzie zimniej niż ostatnio

Pogoda na 16 dni: będzie zimniej niż ostatnio

Źródło:
tvnmeteo.pl

Sieć Action poinformowała o wycofaniu ze sprzedaży pudru dla dzieci Nuagé oraz zestawu do karmienia lalek. Jak zaapelowano w komunikacie, "w przypadku zakupu wskazanych artykułów należy natychmiast zaprzestać ich używania i zwrócić do sklepu".

Duża sieć wycofuje dwa produkty

Duża sieć wycofuje dwa produkty

Źródło:
tvn24.pl

Sprawca piątkowego ataku w Magdeburgu, w wyniku którego zginęło pięć osób, a ponad 200 zostało rannych, został oskarżony o popełnienia morderstwa i usiłowania zabójstwa - poinformowała w niedzielę niemiecka policja. Niemiecki Federalny Urząd do spraw Migracji i Uchodźców przekazał, że otrzymał ostrzeżenie o pochodzącym z Arabii Saudyjskiej mężczyźnie już pod koniec lata 2023 roku za pośrednictwem mediów społecznościowych. W wyniku zamachu zginął 9-letni chłopiec oraz cztery kobiety w wieku od 45 do 75 lat.

Ostrzeżenie otrzymali półtora roku temu. W piątek zabił pięć osób

Ostrzeżenie otrzymali półtora roku temu. W piątek zabił pięć osób

Źródło:
PAP, Reuters

Śmigłowiec pogotowania ratunkowego uderzył w szpital i roztrzaskał się o ziemię. Zginęły cztery osoby. Do tragedii doszło w niedzielę w południowo-zachodniej Turcji.

Śmigłowiec uderzył w szpital. Są ofiary śmiertelne

Śmigłowiec uderzył w szpital. Są ofiary śmiertelne

Źródło:
Reuters

Agencja Reutera opublikowała nagranie, pokazujące moment uderzenia drona w 37-piętrowy wieżowiec w rosyjskim Kazaniu. Wideo pochodzi z portali społecznościowych. Według strony ukraińskiej, bezzałogowiec uderzył w budynek w wyniku działania rosyjskiego systemu walki radioelektronicznej i obrony powietrznej.

Dron uderza w wieżowiec. W Kazaniu "zatrzęsły się żyrandole"

Dron uderza w wieżowiec. W Kazaniu "zatrzęsły się żyrandole"

Źródło:
NV, Tatar-Inform, Kommiersant, tvn24.pl

75-letni mężczyzna strzelił z broni do znajomej siedzącej w aucie na jednej z ulic Przemyśla (woj. podkarpackie). Kobieta z raną postrzałową głowy trafiła do szpitala. Mężczyzna prawdopodobnie usłyszy zarzut usiłowania zabójstwa.

75-latek strzelił do znajomej siedzącej w aucie, trafił ją w głowę

75-latek strzelił do znajomej siedzącej w aucie, trafił ją w głowę

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Przez pół wieku przepisy chroniły wilki na naszym kontynencie, teraz znów będzie można do nich strzelać. Ale póki co - nie w Polsce. Komisja Europejska uchyliła wprawdzie furtkę do polowań na wilki, ale polski rząd deklaruje, że nie zamierza na razie z niej korzystać. Na ten moment więc wilk pozostaje w naszym kraju zwierzęciem pod ścisłą ochroną.

"Kraje zachodnie deklarowały ścisłą ochronę wilków, teraz chcą je zabijać. Nie powinniśmy im tego ułatwiać"

"Kraje zachodnie deklarowały ścisłą ochronę wilków, teraz chcą je zabijać. Nie powinniśmy im tego ułatwiać"

Źródło:
tvn24.pl

Przeniósł nie tylko stolicę z Krakowa do Warszawy, ale też stolicę Puszczy Białowieskiej ze starej do nowej Białowieży. Mowa o królu Zygmuncie III Wazie, który wybudował zapomniany dziś dwór myśliwski, po którym jedyną pamiątką są rosnące w jego miejscu dęby. Archeolodzy odkryli właśnie XVI-, XVII- i XVIII-wieczne cegły, które były częścią fundamentów jednego z budynków wchodzących w skład założenia dworskiego.  

Gomułka bał się, że Sowieci zabiorą ten kawałek Polski. Tajemnica dębów odkryta w Białowieży

Gomułka bał się, że Sowieci zabiorą ten kawałek Polski. Tajemnica dębów odkryta w Białowieży

Źródło:
tvn24.pl

W Kraju Zabajkalskim w Rosji w niedzielę zderzyły się dwa pociągi towarowe. Wykoleiły się 42 wagony z węglem - podała Prokuratura do spraw Transportu Wschodniosyberyjskiego. Przyczyny zdarzenia są wyjaśniane.

Zderzenie pociągów towarowych w Rosji

Zderzenie pociągów towarowych w Rosji

Źródło:
Interfax, tvn24.pl

Niemal miliard dolarów będzie można wygrać we wtorkowym losowaniu amerykańskiej loterii Mega Millions - podał portal stacji CNN. Wyjaśnił też, że to efekt kilkumiesięcznej kumulacji.

Potężna kumulacja. "Najbardziej niezwykły rok"

Potężna kumulacja. "Najbardziej niezwykły rok"

Źródło:
CNN, tvn24.pl

Za pracę w niedzielę i święta pracownikowi przysługuje dzień wolny lub dodatek do wynagrodzenia w wysokości 100 procent za każdą godzinę pracy - podkreśliła radca prawny doktor Monika Wieczorek. Wskazała też, że w niektórych przypadkach pracownik może odmówić pracy w święta.

Dzień wolny lub dodatek do pensji. Wyjątki w Kodeksie pracy

Dzień wolny lub dodatek do pensji. Wyjątki w Kodeksie pracy

Źródło:
PAP
Nie ma demokracji bez czytania. To w języku znajdziemy odtrutkę na populizm

Nie ma demokracji bez czytania. To w języku znajdziemy odtrutkę na populizm

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Problemy z kręgosłupem wśród dzieci podzieliłbym na dwie grupy. Z jednej strony mówimy o nieprawidłowej pozycji, przebywaniu przez długi czas przed komputerem, nabywaniu wad postawy. Z drugiej mamy niemałą grupę osób, które zgłaszają się z dolegliwościami bólowymi, co może wiązać się z nieprawidłowym ruchem, z jego nadmiarem - mówił w TVN24 lekarz Łukasz Antolak, specjalista ortopedii i traumatologii kręgosłupa. Wskazał, że "zdarza się, że dochodzi do złamania zmęczeniowego kręgu".

"Mamy epidemię problemów z kręgosłupem, również u dzieci"

"Mamy epidemię problemów z kręgosłupem, również u dzieci"

Źródło:
TVN24

IMGW wydał alarmy pierwszego stopnia przed intensywnymi opadami śniegu. Obowiązują też ostrzeżenia przed silny wiatrem, który w porywach może rozpędzać się do 70 kilometrów na godzinę. Sprawdź, gdzie należy uważać.

Obfite opady śniegu i porywisty wiatr. Uważajmy

Obfite opady śniegu i porywisty wiatr. Uważajmy

Źródło:
IMGW

Przewodniczący PKW sędzia Sylwester Marciniak uznaje Izbę Kontroli Nadzwyczajnej Sądu Najwyższego. To widać po jego głosowaniu. On nawet chce nas zmusić do tego, żebyśmy my ją uznali. Nie ze mną te numery - powiedział w "Faktach po Faktach" mecenas Ryszard Kalisz, członek Państwowej Komisji Wyborczej. Jak mówił, Marciniak chce, aby członkowie PKW podjęli uchwałę w sprawie sprawozdania komitetu wyborczego PiS, którą w poniedziałek odroczono. Kalisz ujawnił, że szef Komisji próbuje wprowadzać ją tylnymi drzwiami. - Ja się trzymam prawomocnej uchwały PKW z poniedziałku - oświadczył.

Kalisz o szefie PKW: nie ze mną te numery

Kalisz o szefie PKW: nie ze mną te numery

Źródło:
TVN24

23-centymetrowy żelazny grot z czasów wpływów rzymskich odkryli członkowie Stowarzyszenia Eksploracyjno-Historycznego "Galicja" w lasach pod Baligrodem w Bieszczadach. Niebawem będzie można go oglądać na wystawie w Muzeum Historycznym w Sanoku.

Sensacyjne odkrycie. Rzymski grot znaleziony w bieszczadzkich lasach

Sensacyjne odkrycie. Rzymski grot znaleziony w bieszczadzkich lasach

Źródło:
RDLP w Krośnie

Właściciel TVN - amerykański koncern Warner Bros. Discovery - rozpoczął proces sprzedaży firmy - podał w piątek Reuters. Do tych informacji odniósł się rzecznik WBD, podkreślając, że dla "Warner Bros. Discovery podczas podejmowania decyzji o sprzedaży, zachowanie niezależności newsów TVN jest priorytetem".

Warner Bros. Discovery rozważa sprzedaż TVN. "Zachowanie niezależności newsów priorytetem"

Warner Bros. Discovery rozważa sprzedaż TVN. "Zachowanie niezależności newsów priorytetem"

Źródło:
Reuters, tvn24.pl

Rozpoczęła się kalendarzowa zima, a wraz z nią miejscami spadł słaby śnieg. Biało zrobiło się w niedzielę na wschodzie Mazowsza. Zdjęcia lekko zaśnieżonego krajobrazu otrzymaliśmy na Kontakt24.

"Trzeba przyznać, że dotrzymała terminu". Śnieg na Mazowszu

"Trzeba przyznać, że dotrzymała terminu". Śnieg na Mazowszu

Źródło:
tvnmeteo.pl, Kontakt24

22 grudnia rozpoczęła się kalendarzowa zima. Rosnące temperatury sprawiają, że liczba dni, w których możemy cieszyć się opadami śniegu, zmniejszają się z roku na rok. Nie zmienia to jednak faktu, że gdy taki dzień nadchodzi, cieszymy się z każdego płatka śniegu. Można wtedy lepić bałwana, pójść na sanki czy na narty. A wy lubicie gdy otacza nas biała pokrywa śniegu czy raczej preferujecie jesienną aurę? Pokażcie nam wasze zimowe dni! Czekamy na wasze filmy i zdjęcia.

Nadeszła zima. Pokażcie mroźne krajobrazy

Nadeszła zima. Pokażcie mroźne krajobrazy

Źródło:
Kontakt24

Podczas świątecznego dnia przeciętny Polak zje sześć tysięcy kalorii, a niektórzy nawet 10 tysięcy – wskazuje profesor Danuta Figurska–Ciura z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu. Zapotrzebowanie dla zdrowego, dorosłego człowieka o masie 60-70 kilogramów to około dwa tysiące kalorii dziennie.

Tyle kalorii "przeciętny Polak zje w ciągu świątecznego dnia"

Tyle kalorii "przeciętny Polak zje w ciągu świątecznego dnia"

Źródło:
PAP

Sztuczne światło może powodować wyraźne zmiany w nocnym działaniu ekosystemu raf koralowych. Do takich wniosków doszli badacze z Uniwersytetu Brystolskiego. Jak przekazał jeden z autorów publikacji, sztuczne naświetlanie naraża morskie organizmy na "niespodziewane niebezpieczeństwo".

"Niespodziewane niebezpieczeństwo" w morskich głębinach

"Niespodziewane niebezpieczeństwo" w morskich głębinach

Źródło:
PAP, Uniwersytet Brystolski
"Archipelag" księdza Michała O. jak willa plus. Tylko 20 razy bardziej

"Archipelag" księdza Michała O. jak willa plus. Tylko 20 razy bardziej

Źródło:
tvn24.pl
Premium
"Najlepiej nie pamiętać". Ujawniamy taśmy Mraza i Romanowskiego z lutego i marca tego roku

"Najlepiej nie pamiętać". Ujawniamy taśmy Mraza i Romanowskiego z lutego i marca tego roku

Źródło:
tvn24.pl
Premium

W najnowszym "Kadrze na kino" Ewelina Witenberg opowiedziała o najważniejszych wydarzeniach ze świata filmu i muzyki. W programie między innymi o filmie "Saint-Exupery. Zanim powstał Mały książę", który można już oglądać na dużym ekranie, a także o tytułach z szansą na nominacje do Oscara, które znalazły się na "krótkiej liście". Wspomniano też o specjalnym wyróżnieniu dla Toma Cruise'a.

Znamy "krótkie listy" pretendentów do Oscara, Tom Cruise ze specjalny wyróżnieniem

Znamy "krótkie listy" pretendentów do Oscara, Tom Cruise ze specjalny wyróżnieniem

Źródło:
tvn24.pl