Rządzą od dekad, o emeryturze nie myślą

Źródło:
tvn24.pl
Wybory samorządowe odbędą się 7 kwietnia
Wybory samorządowe odbędą się 7 kwietniaTVN24
wideo 2/5
Wybory samorządowe odbędą się 7 kwietniaTVN24

Wójtowie czterech gmin pod Toruniem (woj. kujawsko-pomorskie) rządzą od wielu lat i nie zamierzają na tym poprzestawać. Jacek Czarnecki jest wójtem gminy Chełmża od 26 lat. Jego kolega z Obrowa, Andrzej Wieczyński, rządzi gminą od 22 lat. Nieco krótszy staż (ponad 15 lat) ma Piotr Kowal, wójt gminy Łysomice. Od 2010 roku gminą Zławieś Wielka zarządza natomiast Jan Surdyka. Cała czwórka startuje w nadchodzących wyborach.

Gmina Chełmża to jedna z gmin okalających Toruń. Od 1998 roku rządzi nią Jacek Czarnecki. To już jego szósta kadencja w fotelu wójta i być może nie ostatnia. 68-letni Czarnecki startuje tradycyjnie z Komitetu Wyborczego Wyborców Wieś. Od 10 lat nie ma jednak kandydata, który byłby mu w stanie zagrozić. Po raz ostatni w wyborcze szranki musiał stanąć w 2010 roku, gdy jego rywalem był Wiesław Kazaniecki. Czarnecki wygrał wtedy, uzyskując ponad 54 procent poparcia. Wybory w 2014 i 2018 roku to już dominacja obecnego wójta, który wygrywał z blisko 80-procentowym poparciem.

Czytaj też: Wybory samorządowe w Toruniu. "Ulubieniec" ojca Rydzka i były dziennikarz TV Trwam powalczy o prezydenturę. Kto poza nim? Wydaje się, że pozycja Czarneckiego jest cały czas mocna. Na pewno ugruntowało ją korzystne dla wójta rozstrzygnięcie sprawy z 2021 roku, o której głośno było w mediach. Jego problemy rozpoczęły się, gdy pojawiły się informacje, że posiada 50 procent udziałów w spółce Zielone Kuczwały, czym miał naruszyć zakaz prowadzenia działalności gospodarczej przez osoby pełniące niektóre funkcje publiczne. Wojewoda, uznając, że wójt powinien stracić mandat, skierował do Rady Gminy w Chełmży wniosek o wygaszenie mandatu. Radni przyjęli jednak narrację wójta, twierdząc, że z powodu błędów notarialnych spółka Zielone Kuczwały nie została nigdy zawiązana. Przyjęto uchwałę, w której radni nie zgodzili się na wygaszenie mandatu.

Jacek Czarnecki jest wójtem gminy Chełmża od 1998 rokuFacebook Gminy Chełmża

Do sprawy wojewoda wrócił w 2022 roku, ale radni zachowali się podobnie. Wojewoda postanowił więc wydać zarządzenie zastępcze o wygaszeniu mandatu wójta. Jacek Czarnecki odwołał się od tej decyzji do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Bydgoszczy, co automatycznie wstrzymało wygaszenie jego mandatu do czasu wydania prawomocnego wyroku. W czerwcu 2022 roku sąd przyznał rację wójtowi i uchylił zarządzenie wojewody wygaszające mandat. Strony nie wniosły apelacji, a wyrok uprawomocnił się.

Kandydaci na wójta gminy Chełmża

Do tej pory wójt Czarnecki nie zechciał odpowiedzieć na nasze pytania. Zapytaliśmy go między innymi o krótkie podsumowanie ostatnich 26 lat jego rządów oraz plany na przyszłość. Te mają natomiast jego kontrkandydaci. Jest ich dwóch i obaj są znacznie młodsi od Czarneckiego.

43-letni Adam Galus ze Skąpego ma plan na gminę. Chce zmian i otwarcie o nich mówi. - Zdecydowałem się kandydować na wójta, ponieważ chcę aktywnie zaangażować się w rozwój mojej społeczności, rozwiązywanie lokalnych problemów na terenie całej gminy. Od 13 lat pełnię funkcję radnego gminy Chełmża, a od 5 lat jestem sołtysem wsi Skąpe. Znam doskonale samorząd, znam doskonale potrzeby naszych mieszkańców. I niejednokrotnie pokazałem, że każdy jest dla mnie ważny - mówi w rozmowie z tvn24.pl

- Nie było alternatywy - tak odpowiada Adam Galus na pytanie o fenomen długoletnich rządów Czarneckiego. Jak mówi, wójt wprowadził model zarządzania gminą, funduszami gminnymi, w którym to on miał ostateczne słowo. - Albo radni głosowali zgodnie z jego oczekiwaniami, albo wieś, którą reprezentowali, nie była ujmowana w budżecie. Nie było o niej pisane w gminnych mediach, w prasie. Model ten nie jest zgodny z założeniami państwa demokratycznego - ocenia Galus.

I dodaje: - To rada gminy, złożona z radnych z terenu gminnych wsi, na czele z przewodniczącym rady jest organem ustawodawczym, stanowiącym prawo. Wójt jest organem wykonawczym, nie odwrotnie. Dziś mieszkańcy oczekują zmian. Mój model zarządzania jest inny. Jestem nastawiony na rozwój gminy poprzez liczne inwestycje, pozyskiwanie funduszy unijnych, ale przede wszystkim jestem nastawiony na system prospołeczny. Jest to jeden z moich postulatów, zgodnie z którym, gdy zostanę wójtem, otworzę gminę dla mieszkańców.

Galus wskazuje również na błędy obecnego wójta, które popełnił w trakcie tej kadencji. - Największy błąd to likwidacja szkoły w Sławkowie wbrew woli mieszkańców. Kolejny błąd to konieczność wyburzenia nowo wybudowanej części budynku gminy, w wyniku niedopilnowania inwestycji i postawienia budynku na części działki nienależącej do gminy. Brak szerszych konsultacji społecznych, wybiegających poza procedury w sprawach strategicznych inwestycji, takich jak spalarnia opon czy budowa biogazowni - wylicza kandydat KWW "Wszyscy Razem 31" na wójta gminy Chełmża.

Gdy zostanie wójtem, będzie chciał przede wszystkim otworzyć urząd gminy dla mieszkańców. - Mieszkańcy oczekują bezpośredniego kontaktu, pomocy przy wypełnianiu wniosków i rozmowy z pracownikiem. Wprowadzę bezpłatne porady. Zbuduję zespół, który będzie miał na celu przygotowanie gminy, procedur, dokumentów do realizacji programów z KPO. W pierwszych dniach zorganizuję spotkania dla mieszkańców, aby poznać ich potrzeby. Nie boję się rozmawiać. Chcę słuchać i działać - przyznaje 43-latek.

Jeszcze młodszy od wspomnianej dwójki jest Bartosz Szprenglewski. 27-latek z Dziemion uważa, że gmina potrzebuje zmiany włodarza, a model zarządzania, który jest w niej preferowany, wypalił się.

- Ludzie mają coraz większe oczekiwania i są coraz bardziej świadomym społeczeństwem. Dla rozwoju społeczeństwa obywatelskiego, w którym ludzie angażują się w życie społeczności lokalnej, konieczne jest, aby mieli wybór. Możliwość wyboru sprawia, że urzędujący włodarze czują presję społeczną, a ta z kolei powoduje konieczność lepszego realizowania potrzeb mieszkańców gminy - twierdzi Szprenglewski.

Dlaczego jego zdaniem Jacek Czarnecki rządzi tak długo? - Ludzie bardzo boją się wystartować w wyborach. Każdy włodarz ma ogromne instrumenty odziaływania na lokalne społeczeństwo, co wzbudza niechęć jakiejkolwiek rywalizacji - twierdzi 27-latek.

Wytykać błędów obecnemu wójtowi nie zamierza. Chce się skupić na swoim programie. - Na pewno chcę postawić na dialog. Wójt ma być dla ludzi i pomagać im rozwiązywać problemy. Przede wszystkim pomagać, a nie przeszkadzać. Chcę otworzyć urząd gminy na potrzeby mieszkańców. Chciałbym również w inny niż dotychczas sposób spojrzeć na życie kulturalne gminy - zaznacza Bartosz Szprenglewski.

Mieszkańcy, z którymi rozmawialiśmy, są podzieleni. Jedni wskazują na to, że gmina potrzebuje zmian i przydałby się dopływ świeżej i młodej krwi. Inni natomiast stawiają na doświadczenie.

- Czas na zmiany. Gminą powinien zarządzać młody i energiczny człowiek, który miałby trochę inną wizję rozwoju niż dotychczasowy włodarz - mówi nam jedna z mieszkanek gminy Chełmża.

- Obecny wójt zrobił wiele dla gminy i dobrze, gdyby jeszcze jedną, ostatnią kadencję porządził. Wie, jak to się robi, ma doświadczenie i warto było z tego skorzystać. Jak będzie, to się okaże za nieco ponad dwa tygodnie - kontruje pan Krzysztof, mieszaniec gminy Chełmża.

W gminie Obrowo bez zmian?

61-letni dziś Andrzej Wieczyński od 2002 roku rządzi gminą Obrowo. Wieczyński cieszy się bardzo dużym zaufaniem lokalnej społeczności. W 2014 i 2018 roku wygrywał z blisko 80-procentowym poparciem.

- W kolejnej kadencji planuję kontynuować wszystkie priorytetowe inwestycje, które realizowałem dotychczas. Gmina Obrowo to gmina ludzi młodych, dla których stworzyłem przez dwie dekady przyjazny urząd, znany w całym regionie. Gminę Obrowo odmieniają inwestycje, na które – jak wszyscy wiedzą – stawiam. I to zarówno te widoczne jak szkoła, przedszkole, stadion sportowy czy żłobek, ale też mniej spektakularne, jak budowa sieci kanalizacyjnej, wodociągowej czy światłowodu - mówi Andrzej Wieczyński.

- Dobry wójt jest blisko mieszkańców. Widać, jak gmina zmieniła się przez ostatnie lata - tak z kolei mówią o Wieczyńskim napotkani przez nas mieszkańcy Osieka nad Wisłą.

Andrzej Wieczyński jest wójtem gminy Obrowo od 2002 rokuFacebook Andrzej Wieczyńskiego

W rozmowie z tvn24.pl włodarz Obrowa podkreśla, że jego polityka rozwojowa nie jest populistyczna, tylko opiera się na konsekwentnej i przemyślanej kolejności podejmowania kluczowych inwestycji.

- Kluczowych, czyli tych, które zachęcają do zamieszkania w naszej gminie oraz przynoszących w przyszłości dochody naszej gminie, które mogą być następnie przeznaczane na kolejne ważne inwestycje, m.in. oczekiwane przez mieszkańców drogi. Dowodem na słuszność takiej polityki jest liczba mieszkańców gminy, która podwoiła się przez ostatnią dekadę i rosnący budżet gminy. Racjonalna i przemyślana polityka inwestycyjna sprawiła, że obecnie gmina Obrowo jest jednym z najsilniejszych samorządów, co potwierdził ostatni niezależny ogólnopolski ranking "Gmina dobra do życia", w którym zajęliśmy doskonałe miejsca, w województwie kujawsko-pomorskim zaszczytne 10. miejsce na 144 gminy w kategorii strefy podmiejskie - wylicza Wieczyński.

Wieczyński ma dwóch kontrkandydatów. To 49-letni Artur Kanarek, który nie chciał z nami rozmawiać, oraz 34-letni Krzysztof Duda.

- Zachęcali mnie do tego mieszkańcy. Od lat angażuję się w sprawy społeczne, dlatego uważam, że budowanie społeczności lokalnej jest ważne dla dalszego rozwoju naszej gminy – stąd chęć uzyskania mandatu do podejmowania dalszych skutecznych działań - mówi Krzysztof Duda.

W jego opinii najwyższy czas na zmianę na stanowisku wójta. - To nie kwestia wypalenia, lecz potrzeby świeżego spojrzenia na rozwój gospodarczy oraz społeczny Obrowa i okolic. Wyłącznie wdrożenie nowoczesnych metod zarządzania gminą przyniesie oczekiwany efekt w postaci poprawy komfortu życia oraz bezpieczeństwa użytkowania infrastruktury pieszej i drogowej - twierdzi kandydat KWW Zmieniamy Obrowo.

I dodaje: - Moim osobistym priorytetem jest wzrost zaangażowania mieszkańców w procesy decyzyjne gminy. Szerokie konsultacje społeczne oraz perfekcyjna komunikacja na linii mieszkaniec - urząd to podstawa przejrzystości naszych działań oraz dostosowania ich do potrzeb mieszkańców. Nasz komitet nie skupia się na błędach poprzedników, doceniamy starania podjęte przez obecną kadencję rady gminy oraz wójta. Wiemy jednak, że społeczeństwo XXI wieku oczekuje innowacyjności, planowania strategicznego oraz urzędu przyjaznego mieszkańcom i inwestorom.

W gminie Łysomice tylko jeden kandydat

Piotr Kowal to jedyny kandydat na wójta gminy Łysomice. Urzędujący od 2008 roku 63-latek w ostatnich dwóch wyborach wygrywał z około 60-procentowym poparciem, ale przynajmniej miał jakąś konkurencję. Teraz nikt się nie odważył. Jak w przypadku każdego obecnie rządzącego włodarza, następna kadencja będzie jego ostatnią.

- Z samorządem jestem związany od 1990 roku, pełniąc funkcję pierwszego przewodniczącego rady gminy. Nie wypaliłem się pod tym względem. Cały czas mi się chce. Mamy świetną radę, z którą współpraca układa się wzorowo. Oświata, zdrowie, drogi - to wszystko jest realizowane - przyznaje Kowal.

Piotr Kowal rządzi gminą Łysomice od 2008 rokuFacebook Piotr Kowala

W rozmowie z tvn24.pl mówi, że mijająca kadencja była jedną z najtrudniejszych, głównie ze względu na pandemię COVID-19. - Zetknęliśmy się z rzeczami, z którymi wcześniej nie mieliśmy do czynienia. Problemem jest na pewno opóźnienie w realizacji nowej perspektywy finansowej Unii Europejskiej. Przez covid i wojnę w Ukrainie mamy straszne opóźnienia. Te środki są niewielkie, ale są. Jednak na ten moment mamy problem, żeby je spożytkować. Czekamy na rozwój sytuacji w związku z Krajowym Planem Odbudowy - dodaje Piotr Kowal.

Rządy jego, ale i jego kolegów z sąsiednich gmin, zbiegły się z obecnością Polski w Unii Europejskiej. Takie gminy jak Łysomice bardzo na tym skorzystały. - Nie wyobrażam sobie tego, abyśmy nie byli członkiem Unii Europejskiej. Bycie w Unii usprawnia funkcjonowanie takich gmin jak nasza. Możemy lepiej wydawać środki. Pieniądze nie są przejadane, są wydawane zgodnie z celem - wyjaśnia.

A jaka jest jego zdaniem recepta na długoletnie rządy? - To, co się obiecuje, trzeba zrealizować. Druga kwestia to dobra współpraca z radą gminy. Trzeba z ludźmi rozmawiać i wsłuchiwać się w ich problemy i propozycje - twierdzi Kowal.

Czterech kandydatów na wójta gminy Zławieś Wielka

W gminie Zławieś Wielka o fotel wójta ubiega się aż czterech kandydatów. Wśród nich jest obecny włodarz Jan Surdyka. 68-latek z Trzeciej Drogi-PSL zarządzą gminą od 2010 roku. - Recepta na długoletnie rządy? Przede wszystkim normalność w zachowaniu. Stanowisko nie świadczy o człowieku. Trzeba być sobą w każdej sytuacji, nie można być wyniosłym. Jestem stąd, urodziłem się i mieszkam tu. Jestem normalnym, zwykłym człowiekiem, który nikomu nie odmawia spotkania. Każdego wysłucham. Nie można być na tym stanowisku "urzędasem" - przyznaje Surdyka.

Rywalem Surdyki jest między innymi jego zastępca - Krzysztof Rak, który do dziś nie odpowiedział na nasze pytania. Wójt jednak nie kryje swojego zdziwienia tą kandydaturą. - Wiem, że na przykład kandyduje mój zastępca, niejako wychowany na mojej krwawicy. Teraz postanowił być wójtem. Ciekawa postawa człowieka. Wyborcy osądzą. Pozostali kandydaci mieszkają w gminie po 2-3 lata i próbują chwytami reklamowymi kupić ludzi. Kupią to kupią. Zobaczymy - dodaje Jan Surdyka. Podkreśla, że w gminie cały czas jest dużo do zrobienia, głównie w infrastrukturze.

Jan Surdyka jest wójtem gminy Zławieś Wielka od 2010 rokuFacebook Jana Surdyki

- Gmina przybrała na ludności i konieczne jest powiększenie dwóch szkół w Czarnowie i Przysieku. W Przysieku jest planowana również budowa zespołu boisk. Ponadto trzeba cały czas poprawiać jakość dróg. Powstanie również kompleks wodny w Pędzewie, park wodny dla mieszkańców gminy i nie tylko. 25 hektarów jest pod wodą, a docelowo będzie około 50 hektarów. Będzie wypłaszczenie, plaża, mała gastronomia. Planujemy to w ciągu pięciu lat zrealizować - zapewnia włodarz gminy Zławieś Wielka.

41-letni Marcin Swaczyna to kolejny z rywali Surdyki w wyścigu o fotel wójta. - Zdecydowałem się kandydować na stanowisko wójta gminy, ponieważ wiem, że jej przyszłość leży w rękach ludzi młodych i kompetentnych, którzy będą potrafili zagospodarować jej ogromny potencjał. Wierzę, że przy zaangażowaniu starszych wiekiem i stażem zamieszkania mieszkańców wspólnie stworzymy lepsze jutro, oparte na dynamicznym i zarazem zrównoważonym rozwoju oraz szacunku do wartości, jakie niesie wiejski charakter gminy - komentuje Swaczyna.

Jego zdaniem obecny wójt i jego zastępca przespali w wielu sprawach nadarzające się okazje. - Jeśli chodzi o środki unijne, dwie pierwsze perspektywy finansowe były nastawione na realizację projektów infrastrukturalnych, twardych. Ta właśnie rozpoczęta nie daje już tak dużych możliwości w sferze budowlanej. Jej założenie jest takie, że środki mają być przeznaczane w dużej mierze na projekty miękkie, realizowane w oparciu o istniejące już zaplecze. Ale nie ma co się załamywać. Sprawne poruszanie się po różnego rodzaju programach finansowych: unijnych, centralnych i tych lokalnych powinno naprawić ten stan rzeczy - twierdzi 41-latek.

- W przypadku obecnego wójta długość sprawowanej funkcji i doświadczenie, które za tym stoi, nie przekłada się rozwój gminy, a mam wrażenie, że jest wręcz odwrotnie. Żyjemy w czasach, w których świat biegnie do przodu w coraz szybszym tempie. Nadążyć za nim mogą już tylko ludzie młodzi z pasją i wizją przyszłości. Przedstawiciele starszego pokolenia powinni im zaufać i dać szansę, czuwając jednocześnie, by ci nie zatracili poczucia elementarnych wartości, które są dorobkiem wielu pokoleń. Wiem, że jest to możliwe - podkreśla Swaczyna.

Tajemnica długoletnich rządów

Zdaniem politologa dr. Wojciecha Peszyńskiego z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika tajemnica tak długoletnich rządów wójtów tkwi w kilku aspektach.

- Po pierwsze trafili na bardzo dobry okres, jeśli chodzi o wydatkowanie środków z Unii Europejskiej. Drugi aspekt to sprzyjające przepisy prawa wyborczego, które za chwilę nie będą już sprzyjać. To są ostatnie takie wybory, kiedy wójtowie, burmistrzowie czy prezydenci będą kandydować. Bardzo dobrze, że została wprowadzona kadencyjność, ponieważ w gminach tworzą się różnego rodzaju układy klientelistyczno-patronackie polegające chociażby na tym, że taki wójt zaczyna być karmicielem wielu podmiotów, tworząc tym samym zabetonowaną scenę polityczną - wyjaśnia dr Peszyński.

Kolejny aspekt, na który wskazuje, to aspekt psychologiczny. - Mieszkańcom bowiem trudno jest sobie wyobrazić kogoś innego na tym stanowisku. Jest pewien lęk przed zmianą. Tę osobę znają od lat i wiedzą, czego się po niej spodziewać, mimo że mają pewne zastrzeżenia. Poza tym w wielu gminach największymi pracodawcami są urzędy gmin, co może sprawiać, że wpływowym osobom będzie zależało na tym, aby taka osoba nadal sprawowała władzę. Za pięć lat będziemy mieli już zupełnie nową sytuację - podsumowuje politolog.

Pierwsza tura wyborów samorządów odbędzie się 7 kwietnia.

Autorka/Autor:mm/tok

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Facebook Gminy Chełmża, Piotra Kowala, Andrzeja Wieczyńskiego, Jana Surdyki

Pozostałe wiadomości

Prezydent USA Donald Trump w pierwszą podróż zagraniczną uda się do Arabii Saudyjskiej, a także do Kataru i być może innych państw regionu. Jak stwierdził, wyboru dokonał ze względu na obietnicę saudyjskich inwestycji w Stanach Zjednoczonych.

To tam Trump pojedzie w pierwszą podróż zagraniczną. Zdecydowały pieniądze

To tam Trump pojedzie w pierwszą podróż zagraniczną. Zdecydowały pieniądze

Źródło:
PAP
Szkoła bez zadań domowych. A w niej: kartkówki, projekty, zadania "doskonalące" i "wyzwania"

Szkoła bez zadań domowych. A w niej: kartkówki, projekty, zadania "doskonalące" i "wyzwania"

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Jens Stoltenberg, były szef NATO, ostrzegł, że cła zapowiadane przez Donalda Trumpa i wojna handlowa mogą doprowadzić do powtórki z Wielkiego Kryzysu. - Tego typu historyczne porównania przypominają nam, o co toczy się gra i że zmierzamy w kierunku zupełnie nowego porządku świata - stwierdził w wywiadzie dla norweskiego Aftenposten.

Były szef NATO: ta decyzja wywołała globalne załamanie

Były szef NATO: ta decyzja wywołała globalne załamanie

Źródło:
PAP

Liderka francuskiej skrajnej prawicy Marine Le Pen została skazana za sprzeniewierzenie dużych sum pieniędzy. Warszawski sąd nie zgodził się na tymczasowy areszt dla Zbigniewa Ziobry. Z kolei na Litwie odnaleziono ciała trzech amerykańskich żołnierzy, którzy uczestniczyli w wypadku na poligonie w Podbrodziu. Oto pięć rzeczy, które warto wiedzieć we wtorek 1 kwietnia.

Wyrok dla Le Pen, decyzja w sprawie Ziobry, ciała żołnierzy odnalezione

Wyrok dla Le Pen, decyzja w sprawie Ziobry, ciała żołnierzy odnalezione

Źródło:
PAP

Siedemnaście samochodów marki Tesla spłonęło w salonie tej firmy w Rzymie w pożarze, który wybuchł w nocy z niedzieli na poniedziałek - podała agencja Ansa. Śledczy nie wykluczają podpalenia.

Duży pożar w salonie Tesli

Duży pożar w salonie Tesli

Źródło:
PAP

46-letni obywatel Ukrainy zostanie deportowany - taka decyzja zapadła po serii niebezpiecznych sytuacji, które inicjował. Według ustaleń poznańskiej policji, mężczyzna zaczepiał przechodniów i nagabywał młode dziewczyny. Został zatrzymany po tym, jak zaatakował pałką teleskopową mężczyznę na ulicy.

Pobił przechodnia, zaczepiał młode dziewczyny. Wróci do swojego kraju

Pobił przechodnia, zaczepiał młode dziewczyny. Wróci do swojego kraju

Źródło:
TVN24

Prezydent USA Donald Trump ocenił, że wykluczenie Marine Le Pen z wyborów przypomina mu jego własne perypetie prawne w USA. Premier Włoch Giorgia Meloni, odnosząc się do wyroku wydanego przez sąd w Paryżu, oświadczyła, że "każdy, kto ma w sercu demokrację nie może się cieszyć". 

Trump i Meloni skomentowali wyrok dla Le Pen

Trump i Meloni skomentowali wyrok dla Le Pen

Źródło:
PAP

Władze Tajwanu poinformowały we wtorek rano o wykryciu 19 chińskich okrętów w ciągu ostatniej doby oraz rozmieszczeniu przez Chiny w pobliżu wyspy lotniskowca Shandong. Chińska Armia Ludowo-Wyzwoleńcza rozpoczęła w tym dniu zakrojone na szeroką skalę manewry wojskowe wokół Tajwanu z udziałem wszystkich rodzajów wojsk.

"Zbliżamy się". Chińczycy ćwiczą blokadę Tajwanu

"Zbliżamy się". Chińczycy ćwiczą blokadę Tajwanu

Źródło:
PAP

Na Litwie odnaleziono ciała trzech amerykańskich żołnierzy, którzy uczestniczyli w wypadku na poligonie w Podbrodziu. Raimundas Vaiksznora, naczelny dowódca Litewskich Sił Zbrojnych, przekazał, że trwają poszukiwania czwartego wojskowego. - Wykorzystywane są sonary wodne, używany jest dron ze sprzętem skanującym - wskazywał. Wcześniej w poniedziałek z bagna wyciągnięto pancernego herculesa - pojazd, którym żołnierze z USA się poruszali.

Nurkowie szukają czwartego żołnierza. Na miejscu są amerykańscy śledczy

Nurkowie szukają czwartego żołnierza. Na miejscu są amerykańscy śledczy

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl, PAP

Ulewny deszcz utrzymuje się we wtorek na Cykladach. Wystarczyły niecałe dwie godziny, by na popularnej wśród turystów wyspie Paros ulice zmieniły się w jeziora błota, w których dryfowały auta. Równie błyskawiczne ulewy zaprowadziły chaos na Mykonos. Na wyspach zamknięto szkoły, obowiązuje również zakaz ruchu pojazdów cywilnych.

Grecki kurort pod wodą. Wystarczyły dwie godziny

Grecki kurort pod wodą. Wystarczyły dwie godziny

Aktualizacja:
Źródło:
ekathimerini.com, Reuters, protothema.gr, tvnmeteo.pl

Biały Dom poinformował, że "podjęto kroki", aby zapewnić, że nie dojdzie więcej do sytuacji, w której wysocy rangą urzędnicy administracji Trumpa omawiają plany wojenne USA na komunikatorze Signal.

Skandal w Białym Domu. Rzeczniczka: sprawa jest zamknięta

Skandal w Białym Domu. Rzeczniczka: sprawa jest zamknięta

Źródło:
Reuters

Poseł mołdawskiego parlamentu Aleksander Niesterowski, skazany na karę więzienia za nielegalne finansowanie partii i korupcję, został przewieziony do niekontrolowanego przez rząd w Kiszyniowie Naddniestrza samochodem należącym do ambasady Rosji - poinformował w poniedziałek szef wywiadu Mołdawii Alexandru Musteata.

Rosyjska ambasada i tajemnicze auto. Tak poseł uciekał z kraju

Rosyjska ambasada i tajemnicze auto. Tak poseł uciekał z kraju

Źródło:
PAP

- Ukraińcy nie są zaskoczeni tym, co robią Stany Zjednoczone, dlatego że Ukraina nigdy nie miała podstaw do głębokiej wiary w stałość uczuć Stanów Zjednoczonych wobec ich kraju - mówił w "Faktach po Faktach" prezes Fundacji imienia Stefana Batorego Edwin Bendyk. Przytoczył również dane, z których wynika, że ochłodzenie między Kijowem i Waszyngtonem przyczyniło się do wzrostu poparcia dla Wołodymyra Zełenskiego w Ukrainie. - Ale stało się jeszcze coś ciekawszego - dodał. 

Po tym wydarzeniu Ukraińcy "znowu poczuli powód do mobilizacji"

Po tym wydarzeniu Ukraińcy "znowu poczuli powód do mobilizacji"

Źródło:
TVN24

Przywódczyni francuskiej skrajnej prawicy Marine Le Pen oświadczyła w poniedziałek, że sąd wydał "decyzję polityczną", orzekając wobec niej pięcioletni zakaz ubiegania się o funkcje publiczne. - Doszło do naruszenia zasad państwa prawa - oceniła. Zadeklarowała, że nie wycofa się z życia politycznego.

Deklaracja Marine Le Pen po decyzji sądu

Deklaracja Marine Le Pen po decyzji sądu

Źródło:
PAP

Kanadyjskie sklepy rezygnują z zamawiania amerykańskich towarów, na popularności zyskuje jednocześnie akcja "Kupuj kanadyjskie" - informuje Reuters. Ma to związek z wcześniejszymi deklaracjami prezydenta Donalda Trumpa dotyczącymi przyłączenia północnego sąsiada do USA oraz cłami na produkty importowane z Kanady.

Efekt Trumpa na półkach. "Nigdy byśmy się nie spodziewali"

Efekt Trumpa na półkach. "Nigdy byśmy się nie spodziewali"

Źródło:
Reuters

Po wypadku na autostradzie A2 został wstrzymany ruch na jezdni w kierunku Niemiec. Do zdarzenia doszło kilka kilometrów od granicy w Świecku. Jedna osoba została ranna - poinformował oficer dyżurny lubuskiej PSP.

Utrudnienia na A2. Wstrzymany ruch w kierunku granicy

Utrudnienia na A2. Wstrzymany ruch w kierunku granicy

Źródło:
PAP, TVN24

- Dla nich kobieta po prostu jest przedmiotem, a nie osobą, która może o sobie decydować - powiedziała w "Faktach po Faktach" Monika Rosa (KO), komentując słowa kandydata Konfederacji na prezydenta Sławomira Mentzena na temat aborcji w przypadku gwałtu. Barbara Oliwiecka (Polska 2050) oceniła, że członkowie Konfederacji "nie mają za grosz empatii, nie mają za grosz solidarności społecznej".

Plan? "Kraj dla zdrowych, silnych, bogatych, młodych mężczyzn"

Plan? "Kraj dla zdrowych, silnych, bogatych, młodych mężczyzn"

Źródło:
TVN24

Władimir Putin podpisał dekret o wiosennym poborze obywateli Rosji do służby wojskowej. Niezależny rosyjski portal Meduza podał, że armię ma zasilić 160 tysięcy poborowych. To największy pobór od wybuchu pełnosalowej wojny w Ukrainie.

Rosja powiększa armię. Największy pobór od lat

Rosja powiększa armię. Największy pobór od lat

Źródło:
PAP, Meduza

Donald Tusk opublikował nagranie, na którym zwrócił się do prezydenta USA Donalda Trumpa. "Współpraca jest zawsze lepsza niż konfrontacja" - napisał i powiedział premier, prosząc o to, by Trump przemyślał jeszcze kwestię wprowadzenia ceł na "najbliższych sojuszników". W dołączonym nagraniu powiedział, że dla Polaków "przyjaźń, sojusz, nasza wzajemna lojalność nie jest abstrakcją".

Tusk z wiadomością do Trumpa

Tusk z wiadomością do Trumpa

Źródło:
tvn24.pl

19-letni kierowca, który w Chełmie pijany wypadł z drogi, uderzył w ogrodzenie i dachował, usłyszał zarzuty. Sąd zdecydował o trzymiesięcznym areszcie. 19-latek odpowie za spowodowanie katastrofy w ruchu lądowym, w której zginęło dwóch 18-latków. Łącznie autem, zarejestrowanym na pięć osób, jechało dziesięć - w wieku od 16 do 19 lat.

Dziesięć osób w aucie, dwie nie żyją. 19-latek z zarzutami i w areszcie

Dziesięć osób w aucie, dwie nie żyją. 19-latek z zarzutami i w areszcie

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl, TVN24, PAP

Po ponad rocznym blokowaniu przez prezydenta Andrzeja Dudę nominacji ambasadorskich, minister Radosław Sikorski nie liczy już na porozumienie, wycofuje nominacje i zaczeka na nowego prezydenta. Kancelaria Prezydenta RP twierdzi, że Andrzej Duda rzekomo lada dzień miał którąś z nominacji podpisać.

Sikorski wycofuje nominacje ambasadorskie. Andrzej Dera: prezydent już miał pierwsze podpisać

Sikorski wycofuje nominacje ambasadorskie. Andrzej Dera: prezydent już miał pierwsze podpisać

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Przed nami kilka dni słonecznej i ciepłej pogody. Jak poinformowali nasi eksperci, do dużej zmiany ma dojść pod koniec tygodnia.

Duża zmiana w pogodzie. Kiedy przyjdzie "radykalne ochłodzenie"

Duża zmiana w pogodzie. Kiedy przyjdzie "radykalne ochłodzenie"

Źródło:
tvnmeteo.pl, TVN24

Elon Musk przekazał dwojgu wyborców z Wisconsin czeki o wartości miliona dolarów każdy tuż przed wyborami do stanowego Sądu Najwyższego. Wybory te uważane są za wyjątkowo ważne, ponieważ mogą dać w sądzie większość sędziom popieranym przez republikanów. Zdaniem prokuratora generalnego Wisconsin rozdawanie pieniędzy przez Muska jest złamaniem prawa, biznesmen dopiera jednak te zarzuty.

Musk rozdaje czeki na milion dolarów przed wyborami, które śledzą całe USA

Musk rozdaje czeki na milion dolarów przed wyborami, które śledzą całe USA

Źródło:
ABC News, CBS News, Reuters, The Guardian

Premier Donald Tusk w poniedziałek wziął udział w uroczystości podpisania międzyrządowej umowy ze Stanami Zjednoczonymi na wsparcie logistyczne i techniczne dla polskich systemów Patriot. - Dla nas kwestia sojuszy, bezpieczeństwa, współpracy polsko-amerykańskiej, stabilności NATO - to wszystko nie jest abstrakcja, dla nas to są sprawy ważne - mówił w bazie wojskowej w Sochaczewie szef rządu.

Umowa z Amerykanami. "Niech polska lojalność będzie przykładem"

Umowa z Amerykanami. "Niech polska lojalność będzie przykładem"

Źródło:
PAP

Wynagrodzenie prezesa Narodowego Banku Polskiego Adama Glapińskiego wzrosło w 2024 roku o 4,1 procent do poziomu niemal 1,4 miliona złotych - wynika z informacji zamieszczonej na stronie internetowej banku centralnego.

Pensja Glapińskiego w górę. Tyle zarobił szef NBP

Pensja Glapińskiego w górę. Tyle zarobił szef NBP

Źródło:
PAP

W poniedziałek rano zmarł postrzelony 9-latek z Prusic (woj. dolnośląskie). To kolejna ofiara rodzinnej tragedii. Według ustaleń śledczych, 51-letni funkcjonariusz Służby Więziennej po kłótni z żoną oddał strzały do swojej teściowej, córki oraz syna. Kobieta i dziewczynka zginęły na miejscu, chłopca przewieziono do szpitala.

Rodzinna tragedia w Prusicach. Zmarł dziewięciolatek postrzelony przez ojca

Rodzinna tragedia w Prusicach. Zmarł dziewięciolatek postrzelony przez ojca

Źródło:
TVN24, PAP

- Niestety, to, że Ukraina zgodziła się na bezwarunkowe zawieszenie broni, nie spotkało się z pozytywną odpowiedzią po drugiej stronie. Uważamy, że powinna być jakaś data, do której negocjujemy z Rosją zawieszenie broni - powiedział szef MSZ Radosław Sikorski po spotkaniu z przedstawicielami Wielkiej Piątki i innych państw, na którym mówiono o rosyjskiej agresji.

Nie chcą "czekać, aż Putin przestanie chcieć zabijać"

Nie chcą "czekać, aż Putin przestanie chcieć zabijać"

Źródło:
TVN24, PAP

- Nie chodzi o to, ile czasu potrzebujemy, ale ile czasu da nam Putin na przygotowanie się. A im szybciej się przygotujemy, tym lepiej - ocenia w rozmowie z BBC inspektor generalny Bundeswehry. Jak zauważa brytyjska stacja, wojna w Ukrainie wywołała zwrot w myśleniu o obronności w Niemczech, który właśnie przyspiesza po zmianie władzy w USA.

BBC: Niemcy zdecydowały szykować się na wojnę

BBC: Niemcy zdecydowały szykować się na wojnę

Źródło:
BBC, tvn24.pl

Małżeństwo, które mieszka w pobliżu przyszkolnego orlika w Puławach (Lubelskie), skarżyło się na hałasy. Uzyskało sądowy zakaz korzystania z boiska po lekcjach przez wszystkich, którzy nie są uczniami szkoły. Miasto po tym, jak wybudowało ekrany akustyczne, ponownie pozwoliło na korzystanie z orlika również po lekcjach. Jako że zakaz nie został jednak formalnie uchylony, sąd nałożył na miasto pięć tysięcy złotych grzywny. Prezydent nie zamierza płacić. W poniedziałek, 7 kwietnia, stawi się więc w zakładzie karnym, żeby odbyć pięć dni aresztu. Mają też przyjść popierający go mieszkańcy.  

Prezydent idzie do aresztu. Za hałas na szkolnym boisku. "Moja odsiadka to symbol" 

Prezydent idzie do aresztu. Za hałas na szkolnym boisku. "Moja odsiadka to symbol" 

Źródło:
tvn24.pl

Cztery osoby zostały wylegitymowane i pouczone o swoich prawach - informuje policja w Sanoku pytana o interwencję podczas spotkania wyborczego Karola Nawrockiego. W jego trakcie doszło do szarpaniny po tym, jak jeden z uczestników wydarzenia pokazał baner z napisem: "ps. Batyr kandydat wszystkich bandytów".

Szarpanina i wyzwiska po pokazaniu transparentu z "Batyrem". Policja: nikt nie został zatrzymany

Szarpanina i wyzwiska po pokazaniu transparentu z "Batyrem". Policja: nikt nie został zatrzymany

Źródło:
tvn24.pl

Audyty i kontrole wykazały, że działania zarządcze prowadzone od stycznia 2016 do lutego 2024 roku miały wygenerować miliardowe straty - poinformował w poniedziałek Orlen. Koncern przekazał, że w związku z tym skierowano kolejne zawiadomienia do prokuratury.

"Straty liczone w dziesiątkach miliardów złotych". Gigant alarmuje

"Straty liczone w dziesiątkach miliardów złotych". Gigant alarmuje

Źródło:
PAP

W amerykańskim i europejskim modelu widać dwie fale zimna, które mają nawiedzić Polskę w pierwszej połowie kwietnia. O tym, jak mocne i długie będzie ochłodzenie, pisze synoptyk tvnmeteo.pl Arleta Unton-Pyziołek.

Polska ma znaleźć się w tylnej części wiru znad Arktyki. "To nic dobrego"

Polska ma znaleźć się w tylnej części wiru znad Arktyki. "To nic dobrego"

Źródło:
tvnmeteo.pl
Prawda? "Rośnie grono ludzi, którzy nie są nią zainteresowani"

Prawda? "Rośnie grono ludzi, którzy nie są nią zainteresowani"

Źródło:
tvn24.pl
Premium
Nowe przepisy dają władzę strażnikom granicznym. Jak będą z nich korzystać?

Nowe przepisy dają władzę strażnikom granicznym. Jak będą z nich korzystać?

Źródło:
tvn24.pl
Premium
Układ w lesie? Co i komu zarzuca minister Dorożała

Układ w lesie? Co i komu zarzuca minister Dorożała

Źródło:
tvn24.pl
Premium