Wybory samorządowe 2024. Cisza wyborcza - do kiedy obowiązuje i co jest wtedy zabronione

Źródło:
TVN24.pl
Wybory samorządowe 2024. Wieczór Wyborczy w TVN24
Wybory samorządowe 2024. Wieczór Wyborczy w TVN24TVN24
wideo 2/3
Wybory samorządowe 2024. Wieczór Wyborczy w TVN24TVN24

Cisza wyborcza trwa od północy z piątku na sobotę. Jej złamanie może skutkować nałożeniem grzywny sięgającej nawet miliona złotych. Kiedy zaczyna się i kończy cisza wyborcza? Czego nie można robić w trakcie jej trwania? Wyjaśniamy.

Trwa pierwsza tura wyborów samorządowych 20024. Polacy wybiorą przedstawicieli władz lokalnych. Głosowanie rozpocznie się punktualnie o 7:00. Poprzedzi je okres ciszy wyborczej. Trwa ona dłużej niż same wybory samorządowe, bo od północy w nocy z piątku na sobotę (z 5 na 6 kwietnia). Potrwa aż do zakończenia głosowania, czyli najpewniej do 21:00 w niedzielę 7 kwietnia. Ciszę wyborczą można wydłużyć, jeśli ze względu na nadzwyczajne wydarzenia (jak np. powódź czy katastrofa budowalna) wydłużone zostanie samo głosowanie.

Czego nie można robić w trakcie ciszy wyborczej?

Jak wskazują zapisy Kodeksu wyborczego, podczas obowiązywania ciszy wyborczej zabronione jest prowadzenie agitacji wyborczej, czyli "publiczne nakłanianie lub zachęcanie do głosowania w określony sposób, w tym w szczególności do głosowania na kandydata określonego komitetu wyborczego". Wspomniane "nakłanianie i zachęcanie" może przybierać różne formy.

Mowa nie tylko o publicznym przemawianiu, ale też o czynnościach takich, jak:

  • organizowanie pochodów i manifestacji,
  • rozdawanie ulotek i innych materiałów wyborczych,
  • przemieszczanie się pojazdami oklejonymi materiałami wyborczymi,
  • zawieszanie nowych plakatów,
  • zrywanie plakatów,
  • niszczenie istniejących materiałów wyborczych w inny sposób,
  • publikowanie w internecie nowych treści zachęcających lub zniechęcających do głosowania w określony sposób,
  • publiczne udostępnianie sondaży nt. preferencji wyborców czy też prognozowanych wyników wyborów; te można publikować dopiero po zamknięciu lokali wyborczych.

ZOBACZ TEŻ: Wybory samorządowe 2024. Jak oddać ważny głos? Poradnik

Co grozi za złamanie ciszy wyborczej?

Kto złamie ciszę wyborczą "podlega karze grzywny" - wskazuje Kodeks wyborczy. Ile może wynosić wspomniana grzywna? Zależy to od sposobu, w jaki złamane zostaną przepisy. W przypadku publikacji sondaży wyborczych może ona wynosić od 500 tysięcy aż do 1 miliona złotych. Jeśli zaś chodzi o inne formy niedozwolonej agitacji wyborczej, grzywna może wynosić od 20 złotych do nawet 5 tysięcy.

Ewentualne przypadki łamania ciszy wyborczej należy zgłaszać funkcjonariuszom policji. "Ważne jest, by wszelkie nieprawidłowości zgłaszać (...) natychmiast. Taka szybka reakcja może bowiem przywrócić zgodność z prawem przebiegu głosowania" - wskazuje dr hab. Anna Rakowska w pisemnym komentarzu opublikowanym na stronie Fundacji Batorego.

ZOBACZ TEŻ: Wybory samorządowe. Gdzie zgłaszać nieprawidłowości, jak wnosić protesty wyborcze?  

Autorka/Autor:jdw//az

Źródło: TVN24.pl

Pozostałe wiadomości

Prezydent USA Donald Trump w pierwszą podróż zagraniczną uda się do Arabii Saudyjskiej, a także do Kataru i być może innych państw regionu. Jak stwierdził, wyboru dokonał ze względu na obietnicę saudyjskich inwestycji w Stanach Zjednoczonych.

To tam Trump pojedzie w pierwszą podróż zagraniczną. Zdecydowały pieniądze

To tam Trump pojedzie w pierwszą podróż zagraniczną. Zdecydowały pieniądze

Źródło:
PAP

Rok po likwidacji obowiązkowych zadań domowych sprawdzamy, jak ich brak odmienił szkolną rzeczywistość. Kto się cieszy, a kto buntuje? Pytamy też ministrę edukacji Barbarę Nowacką, czy było warto. Bo twardych danych na ten temat nie ma.

Szkoła bez zadań domowych. A w niej: kartkówki, projekty, zadania "doskonalące" i "wyzwania"

Szkoła bez zadań domowych. A w niej: kartkówki, projekty, zadania "doskonalące" i "wyzwania"

Źródło:
tvn24.pl