TVN24 | Wybory prezydenckie 2020

Jak zdobyć zaświadczenie o prawie do głosowania poza miejscem zamieszkania?

TVN24 | Wybory prezydenckie 2020

Autor:
mjz
Źródło:
tvn24.pl, wybory.gov.pl
Biedroń: mamy więcej kościołów i świątyń, więcej pomników i monumentów niż żłobków i przedszkoli i to jest symbol wstydu III RPTVN24
wideo 2/20
Wybory prezydenckie 2020. Kampania

Zaświadczenie o prawie do głosowania poza miejsce zamieszkania będzie nam potrzebne, jeżeli z jakichś przyczyn w dniu wyborów prezydenckich będziemy gdzie indziej niż w naszym stałym miejscu zamieszkania. Sprawdź, jak zdobyć takie zaświadczenie.

Jeżeli przed dniem wyborów zamierzamy zmienić miejsce pobytu - na przykład wyjeżdżamy na urlop lub służbowo, to aby móc zagłosować miejscu musimy mieć zaświadczenie o prawie do głosowania poza miejscem zamiszkania. Z nim możemy głosować w dowolnym obwodzie głosowania w kraju, za granicą lub na polskim statku morskim.

Jak głosować poza miejscem zamieszkania i za granicą? Najważniejsze zasady i daty>>>

Zaświadczenie o prawie do głosowania poza miejscem zamieszkania - jak je zdobyć

Wniosek o wydanie takiego zaświadczenia należy złożyć w urzędzie gminy, w której jesteśmy ujęci w spisie wyborców do 26 czerwca. Może on zostać złożony pisemnie, telefaksem lub drogą elektroniczną. Zaświadczenie o prawie do głosowania można odebrać albo za pokwitowaniem osobiście albo przez upoważnioną pisemnie osobę.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>

Czy można upoważnić inną osobę do odbioru zaświadczenia o prawie do głosowania poza miejscem zamieszkania?

W przypadku, kiedy chcemy upoważnić inną osobę do odbioru zaświadczenia, musimy sporządzić wniosek o wydanie zaświadczenia i upoważnienie w którym wskazujemy swoje imię (imiona) i nazwisko oraz numer PESEL, a także dane osoby, którą upoważniamy do odebrania zaświadczenia. Wszytko to może być w jednym dokumencie.

Zaświadczenie o prawie do głosowania w pierwszej i drugiej turze - dwa dokumenty

Jeśli będziemy przebywać w innym miejscu w czasie pierwszej tury, a w innym w czasie drugiej, po podaniu wymaganych danych otrzymamy w sumie dwa zaświadczenia: zaświadczenie o prawie do głosowania w dniu pierwszego głosowania, czyli 28 czerwca, oraz zaświadczenie o prawie do głosowania w dniu ponownego głosowania, czyli 12 lipca.

W sytuacji, kiedy dojdzie do drugiej tury, a w dniu jej przeprowadzenia będziemy przebywać w innym miejscu niż w dniu pierwszej tury, możemy otrzymać zaświadczenie o prawie do głosowania w dniu ponownego głosowania. Wniosek o wydanie takiego zaświadczenia musimy złożyć po odbyciu się pierwszej tury w urzędzie gminy, w której byliśmy ujęci w spisie wyborców. Mamy na to czas do 10 lipca.

W sytuacji, w której otrzymamy zaświadczenie o prawie do głosowania, z urzędu zostaniemy skreśleni ze spisu wyborców w miejscu stałego zamieszkania. Należy jednak pamiętać, żeby nie zgubić takiego zaświadczenia. Jeżeli je zgubimy, zniszczymy lub zostanie nam skradzione, to niezależnie od przyczyny - nie będziemy mogli otrzymać kolejnego zaświadczenia ani wziąć udziału w głosowaniu w obwodzie właściwym dla w miejsca stałego zamieszkania.

Autor:mjz

Źródło: tvn24.pl, wybory.gov.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Tagi:
Raporty: