Maksymowicz: trzeba zapomnieć o dyskusji na temat wyborów w maju

Źródło:
TVN24
Maksymowicz: w sprawie ustawy o wyborach korespondencyjnych zagłosujemy tak, jak nasz szef partii zdecyduje
Maksymowicz: w sprawie ustawy o wyborach korespondencyjnych zagłosujemy tak, jak nasz szef partii zdecydujeTVN24
wideo 2/23
Maksymowicz: w sprawie ustawy o wyborach korespondencyjnych zagłosujemy tak, jak nasz szef partii zdecydujeTVN24

Lekarz, wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego Wojciech Maksymowicz z Porozumienia uważa, że w maju "nie można przeprowadzić wyborów w sposób bezpieczny". - Trzeba tutaj słuchać ekspertów - powiedział w "Rozmowie Piaseckiego" w TVN24.

Na początku kwietnia Sejm uchwalił głosami Prawa i Sprawiedliwości ustawę, według której tegoroczne głosowanie w wyborach prezydenckich miałyby zostać przeprowadzone wyłącznie w formie korespondencyjnej. Przeciwko tym rozwiązaniom protestuje opozycja i wielu ekspertów. Ustawą zajmuje się obecnie Senat. Wybory prezydenckie planowane są na 10 maja, a ewentualna druga tura - na 24 maja.

KONKRET24: Wybory prezydenckie: najważniejsze dziś pytania i odpowiedzi >>>

"Nie można przeprowadzić wyborów w sposób bezpieczny"

Wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego Wojciech Maksymowicz, lekarz i członek partii Porozumienie, która obok Prawa i Sprawiedliwości i Solidarnej Polski tworzy Zjednoczoną Prawicę, ocenił w "Rozmowie Piaseckiego" w TVN24, że w maju "nie można przeprowadzić wyborów w sposób bezpieczny".

- Próby starań - oczywiście godne szacunku i warte do wykorzystania w późniejszym terminie, żeby dostosować wszystko do poziomu bezpieczeństwa - były podjęte, natomiast oczywiście w tak krótkim czasie nie zapewniają bezpieczeństwa. Trzeba tutaj słuchać ekspertów - dodał.

Przekonywał także, że w sprawie ustawy o wyborach korespondencyjnych Porozumienie zagłosuje tak, jak zdecyduje jego lider Jarosław Gowin. - Jak słyszymy ma podobne zdanie, że po prostu trzeba zapomnieć o dyskusji na temat wyborów w maju, tylko trzeba prowadzić rozmowy – które zresztą prowadzi, bardzo intensywne - ze wszystkimi przywódcami politycznymi, tak opozycji, tak również Zjednoczonej Prawicy, żeby przekonać do tego, o czym właśnie mówimy - zaznaczył. Na początku kwietnia Porozumienie zaproponowało projekt zmiany konstytucji, przedłużające kadencje prezydenta o dwa lata, bez możliwości ubiegania się o reelekcję.

"Najbardziej niebezpieczne jest poruszenie tej równowagi"

Maksymowicz ocenił, że w przypadku przeprowadzenia wyborów w maju "najbardziej niebezpieczne jest poruszenie tej równowagi, którą z takim trudem rządowi udało się jakoś wprowadzić".

- Tej równowagi, która nie jest równowagą powstrzymującą - dodał. Zauważył, że liczba chorych na COVID-19 rośnie i będzie rosła, ale nie robi tego "tak dramatycznie".

- Takim rozchwianiem jest na przykład właśnie ogólnopolska akcja, gdzie setki tysięcy ludzi musiałyby być blisko siebie, bez przygotowania do zabezpieczeń. Bo nawet, jak dostaną zabezpieczenia, to trzeba umieć się nimi posługiwać - mówił wiceminister.

Maksymowicz: najbardziej niebezpieczne jest poruszenie równowagi
Maksymowicz: najbardziej niebezpieczne jest poruszenie równowagiTVN24

Maksymowicz: koronawirus przez rok będzie wpływać na nasze działania społeczne i gospodarkę

Rząd rozpoczął etapy stopniowego łagodzenia niektórych zarządzonych wcześniej restrykcji. Pierwszy etap zmian, który zaczął obowiązywać od 20 kwietnia, dotyczy przede wszystkim funkcjonowania sklepów, kościołów, a także możliwości przemieszczania się w celach rekreacyjnych.

Maksymowicz przekonywał, że plan stopniowego odchodzenia od obostrzeń "tworzy się". - Sytuacja jest bardzo dynamiczna. Pierwsza faza była przeprowadzona bez błędów, które zachwiałyby równowagę - uznał.

Jego zdaniem COVID-19 to "społecznie choroba przewlekająca". - Nie przewlekła, bo ona nie będzie nam towarzyszyła jako choroba i problem zdrowotny do końca naszych dni - wyjaśniał. Dodał jednak, że "przez rok będzie niewątpliwie wpływać na nasze działania społeczne, na gospodarkę".

Przyznał, że są oczekiwania, by rząd podał konkretne daty kolejnych kroków w luzowaniu ograniczeń. - To byłoby trochę nieodpowiedzialne, bo te daty muszą być monitorowane, sprawdzane, czy to teraz będzie można, czy później. Są etapy na razie podane i to jest rozsądne podejście - przekonywał wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego.

Gość TVN24 mówił także, że "czeka nas bardzo poważna batalia" z koronawirusem. - Wojna właściwie, bo to nie jedna bitwa. Można powiedzieć, że stoczyliśmy bitwę w ciągu ostatnich dwóch miesięcy, a teraz nas czeka wojna pozycyjna, która w każdej chwili może się zakończyć albo stłamszeniem i pełną kontrolą tej zarazy, albo wybiciem w każdej chwili (…) na taką nierównowagę, że sobie z tym nie poradzimy i będą totalne dramaty - mówił dalej.

- W związku z tym, tutaj musimy godzić dwie sprawy. Interes publiczny wszystkich ludzi – w znaczeniu gospodarczym – z poczuciem bezpieczeństwa - powiedział Maksymowicz.

Maksymowicz: koronawirus przez rok będzie wpływać na nasze działania społeczne, na gospodarkę
Maksymowicz: koronawirus przez rok będzie wpływać na nasze działania społeczne, na gospodarkę TVN24

Autorka/Autor:akr/ks

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Tagi:
Magazyny:
Raporty:
Pozostałe wiadomości

1126 dni temu rozpoczęła się inwazja zbrojna Rosji na Ukrainę. Rosja zgodziła się na rozejm na morzu oraz wtrzymanie ataków na infrastrukturę energetyczną, gdyż nie miała innego wyboru – ocenił ukraiński politolog, szef Instytutu Polityki Światowej w Kijowie, Jewhen Mahda. Oto najważniejsze wydarzenia minionej doby dotyczące wojny w Ukrainie.

"Rosji nie udało się narzucić Amerykanom własnego sposobu gry"

"Rosji nie udało się narzucić Amerykanom własnego sposobu gry"

Źródło:
PAP

Premier Donald Tusk zaapelował do prezydenta Andrzeja Dudy. Prokurator Ewa Wrzosek złożyła zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez europosła PiS Jacka Ozdobę. Ruszył proces byłego rzecznika MON Bartłomieja M. Oto pięć rzeczy, które warto wiedzieć w środę 26 marca.

Najnowszy sondaż, zasiłek pogrzebowy i apel do prezydenta

Najnowszy sondaż, zasiłek pogrzebowy i apel do prezydenta

Źródło:
PAP, TVN24

Amerykański Departament Bezpieczeństwa Krajowego (DHS) ogłosił we wtorek, że wstrzymuje uczestnictwo Rumunii w programie ruchu bezwizowego Visa Waiver Program (VWP). Rumunia została przyłączona do programu w ostatnich dniach rządów administracji Joe Bidena. Decyzja miała wejść w życie 31 marca.

Mieli podróżować do USA bez wiz. Zmiana w ostatniej chwili

Mieli podróżować do USA bez wiz. Zmiana w ostatniej chwili

Źródło:
PAP

- Sposób, w jaki Rosja zachowa się w nadchodzących dniach, ujawni wiele, jeśli nie wszystko - powiedział prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, odnosząc się we wtorek do porozumień w sprawie Morza Czarnego i infrastruktury energetycznej, których treść tego dnia opublikował Biały Dom. Komunikat w sprawie wydał również Kreml, w którym zawarł kilka warunków, między innymi zniesienia ograniczeń sankcyjnych. - Przyglądamy się im wszystkim - zapewnił prezydent USA Donald Trump.

Zełenski o "manipulacjach Rosji" przy porozumieniach. Trump: przyglądamy się temu

Zełenski o "manipulacjach Rosji" przy porozumieniach. Trump: przyglądamy się temu

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, Reuters

We wtorek Kreml opublikował listę ukraińskich i rosyjskich obiektów, podzielonych na pięć kategorii i objętych moratorium na ataki. Według Rosji, lista została uzgodniona przez strony rosyjską i amerykańską w trakcie rozmów w Rijadzie.

Kreml opublikował listę obiektów, których nie można atakować

Kreml opublikował listę obiektów, których nie można atakować

Źródło:
PAP

- Ocena działalności wiceministra Andrzeja Szejny należy do pana ministra spraw zagranicznych Radosława Sikorskiego, a na końcu do premiera Donalda Tuska - mówiła w "Faktach po Faktach" posłanka PSL-Trzeciej Drogi Magdalena Sroka. Posłanka Lewicy Anita Kucharska-Dziedzic komentowała, że "nie ma zarzutów" wobec Szejny jako wiceszefa MSZ. - Jedyne wątpliwości, które są, to kwestie związane z jego zdrowiem - dodała.  

Co z wiceszefem MSZ? Ocena należy do "ministra, a na końcu do premiera"

Co z wiceszefem MSZ? Ocena należy do "ministra, a na końcu do premiera"

Źródło:
TVN24

- Kiedy mówimy o najważniejszych misjach, to mamy prawo oczekiwać, że rządzący komunikują się w sposób adekwatny do sytuacji - powiedział w "Kropce nad i" wiceminister obrony Cezary Tomczyk, odnosząc się do wycieku konwersacji członków administracji Donalda Trumpa. Według niego, biorąc pod uwagę, że "ta administracja ciągle się jeszcze kształtuje", należy się spodziewać, że "tego typu historie będą się od czasu do czasu zdarzały".

"Słyszałem to, co mówił Mentzen, w rosyjskiej telewizji. Jota w jotę"

"Słyszałem to, co mówił Mentzen, w rosyjskiej telewizji. Jota w jotę"

Źródło:
TVN24

Prokurator Ewa Wrzosek poinformowała we wtorek, że złożyła zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez europosła Prawa i Sprawiedliwości Jacka Ozdobę. Sprawa dotyczy słów Ozdoby pod adresem Wrzosek w czasie ubiegłotygodniowej demonstracji PiS przed prokuraturą.

Jest zawiadomienie Wrzosek w sprawie słów Ozdoby

Jest zawiadomienie Wrzosek w sprawie słów Ozdoby

Źródło:
PAP

- Tempo wzrostu funduszu płac w ochronie zdrowia jest większe niż dopływ składki. Jest coraz mniej pieniędzy na świadczenie usług - leki, operacje, sprzęt - powiedział w programie "Fakty po Faktach" w TVN24 były członek Rady Polityki Pieniężnej Bogusław Grabowski, odnosząc się do zapowiadanych zmian w składce zdrowotnej. Ocenił, iż "dobrze, że się mleko rozlało i że trzeba będzie posprzątać, wprowadzając nowy system".

"Dobrze, że się mleko rozlało i trzeba będzie posprzątać"

"Dobrze, że się mleko rozlało i trzeba będzie posprzątać"

Źródło:
TVN24

Scenariusz jest zawsze ten sam. Spotkanie jest publiczne, a wystąpienie 20-minutowe. Żadnych pytań, żadnych tłumaczeń i żadnych konfrontacji z suwerenem. Jeśli trzeba, Sławomir Mentzen szybko opuszcza spotkanie na hulajnodze lub biegiem. To działa, bo druga tura jest coraz bliżej.

Powtarza ten sam scenariusz, później ucieka przed pytaniami. W sondażach zyskuje

Powtarza ten sam scenariusz, później ucieka przed pytaniami. W sondażach zyskuje

Źródło:
Fakty TVN

Tajemniczy przedmiot przypominający blachę, znalazł właściciel pola w podpoznańskich Gołuskach. Jak przyznał, zauważył go już dwa tygodnie temu, ale początkowo nie kojarzył tego z ewentualnymi kawałkami rakiety Falcon 9. Według wstępnych ustaleń służb, może to być jej fragment.

Wygląda jak blacha, ale "może pochodzić z rakiety"

Wygląda jak blacha, ale "może pochodzić z rakiety"

Źródło:
tvn24.pl, PAP

To już cztery lata, odkąd Andrzej Poczobut - dziennikarz i jeden z liderów mniejszości polskiej na Białorusi - został aresztowany przez białoruskie KGB. Andrzej Poczobut wciąż trzymany jest w łagrze jako jeden z najważniejszych zakładników reżimu. - Łukaszenka zdaje sobie sprawę z tego, że to jest jeden z najważniejszych więźniów, jakich posiada. Perspektyw na zwolnienie go z więzienia, na wynegocjowanie jego wolności, jak na razie nie widać - przyznaje dziennikarz Bartosz Wieliński.

"To piekło na Ziemi, a w tym piekle znajduje się Andrzej". Perspektyw na zwolnienie Poczobuta "na razie nie widać"

"To piekło na Ziemi, a w tym piekle znajduje się Andrzej". Perspektyw na zwolnienie Poczobuta "na razie nie widać"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Brytyjski król Karol III i królowa Kamila przełożyli planowaną na 8 kwietnia wizytę w Watykanie w związku z rekonwalescencją papieża Franciszka - poinformowano we wtorek w oficjalnym komunikacie. Zaznaczono w nim, że decyzja ta jest wynikiem dwustronnego porozumienia.

Brytyjska para królewska odwołała spotkanie z papieżem

Brytyjska para królewska odwołała spotkanie z papieżem

Źródło:
Reuters

Nad południową Europą w kolejnych dniach spodziewane są intensywne opady. Jak wynika z najnowszych wyliczeń modeli, w wielu krajach deszcz utrzyma się do końca marca, a ulewom mogą towarzyszyć inne groźne zjawiska. Lokalne agencje meteorologiczne przygotowują się na podtopienia.

W prognozach dla Europy widać ulewy. Gdzie spadnie najwięcej deszczu?

W prognozach dla Europy widać ulewy. Gdzie spadnie najwięcej deszczu?

Źródło:
tvnmeteo.pl

W Korei Południowej trwa walka z gigantycznymi pożarami, jakie wybuchły w zeszłym tygodniu. We wtorek ogień zniszczył budynki kompleksu świątynnego Gounsa, którego historia sięga VII wieku naszej ery. Płomienie niebezpiecznie zbliżają się także do innych historycznych zabudowań.

Spłonęła świątynia z VII wieku. Ogień podchodzi pod kolejne zabytki

Spłonęła świątynia z VII wieku. Ogień podchodzi pod kolejne zabytki

Źródło:
PAP, Reuters, The Korea Herald

Po ponad miesiącu od wykopania pierwszych butelek z białym fosforem na budowie stadionu w Iłowie (woj. lubuskie), zostały one wywiezione. W sumie znaleziono ich 28.

Wykopali butelki z białym fosforem. Leżały miesiąc, co pewien czas dymiąc na szkołę

Wykopali butelki z białym fosforem. Leżały miesiąc, co pewien czas dymiąc na szkołę

Źródło:
tvn24.pl

Koalicja Obywatelska z poparciem 34,8 procent wygrałaby wybory parlamentarne, gdyby odbyły się one teraz - wynika z najnowszego sondażu pracowni Opinia24. Na drugim miejscu byłoby Prawo i Sprawiedliwość z 27 procentami poparcia, a na trzecim znalazłaby się Konfederacja z 18,5 procent.

A gdyby wybory odbyły się teraz? Najnowszy sondaż

A gdyby wybory odbyły się teraz? Najnowszy sondaż

Źródło:
tvn24.pl

Przypominamy pięć osób ze świata przestępczego, których nazwiska, a przede wszystkim pseudonimy, pojawiały się w publikacjach dotyczących kandydata Prawa i Sprawiedliwości na prezydenta.

Piątka Nawrockiego: "Olo", "Śledziu", "Wielki Bu", "Nikoś", "Masa"

Piątka Nawrockiego: "Olo", "Śledziu", "Wielki Bu", "Nikoś", "Masa"

Źródło:
tvn24.pl